PDA

Zobacz pełną wersję : jak powinna wyglądać umowa



wilus
25-04-2006, 22:26
chodzi o umowe o dzieło (reportaż) i jaką kwotę wpisać netto ? brutto?
nie mam firmy. co z podatkiem - płaci go ktoś?

pebees
25-04-2006, 22:55
Podatek płacisz Ty. Jednak może za Ciebie przekazać go dający Ci do 'zrobienia' to dzieło. Kwotę wpisujesz brutto. W przypadku umów, które mają jakiś związek z twórczością (a Twoja z pewnością będzie miała ;-)) należy jeszcze zapisać, co z prawami majątkowymi, wyłacznością publikacji, czy może udzieleniem licencji. Poza tym polecam google :)

Vadim
26-04-2006, 00:48
wilus

Jak nie prowadzisz zarejestrowanej działalności gospodarczej, to niech to lepiej będzie umowa-zlecenie. Kwota wpisana do umowy powinna być kwotą brutto (podatek, zus i inne).

Jacek_Z
26-04-2006, 01:18
pebees - podatek za niego płaci firma kupująca od niego to dzieło. Na umowie powinno byc wyliczenie podatku dochodowego - czyli netto, brutto, koszt uzyskania przychodu. Jesli um. Zlecenie to ZUS, ale to pewnie może byc umowa o dzieło. On do reki dostaje kwotę netto. Jego klient wpłaca do US podatek dochodowy, a po skończeniu roku 2006 przesyła mu PIT 8. VATu nie ma.

pebees
26-04-2006, 07:38
Jacek_Z, właśnie to zalezy od umowy. Generalnie zazwyczaj tak jest, ale to on okresla, kto ma ten podatek odprowadzić ;-) Przerabiałem ładnych parę razy, i może być tak (gdy np. nie przekracza kwoty wolnej od podatku), że tego podatku zlecający za niego nie odprowadzi, i on też nie, wtedy zostanie mu brutto w kieszeni ;-)

ars
26-04-2006, 08:46
najwygodniejszym rozwiazaniem jest umowa o dzielo, bo :
1. brak obowiazkowych ubezpieczen ZUS
2. koszty uzyskania przychodu stanowia 20% lub 50% podstawy opodatkowania
3. mozesz wystawic rachunek do umowy o dzielo i sam bez zawracania firmie glowy odprowadzaniem zaliczki na podatek dochodowy od osob fizycznych

wady umowy zlecenia to to, ze oprocz chorobowego reszta ubezpieczen jest obowiazkowa, a to powoduje koniecznosc rejestracji Ciebie jako ubezpieczonego na druku ZUA, a potem wyrejestrowanie ZWUA a z tego co wiem, to nie zawsze sie ludziom chce wprowadzac nagle jakiegos nowego do ewidencji PłatnikaZUS.

wilus
26-04-2006, 10:10
Niestey polskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych...

Osobą zlecającą nie jest firma. Facet uparł sie że chce mieć umowe na "wszelki wypadek w razie jakby co" więc pomijając prawo moge wpisać netto, a po odbiorze zdjęć komisyjnie "skasować umowe" ...
mam nadzieję że nie zagląda tu urząd skarbowy :P