dziadu
25-05-2008, 13:36
Drodzy koledzy forumowicze.
Dzisiaj zwracam się z pytaniem, które wynika z chęci poznania dogłębniej problemu.
Wywołując zdjęcia z NEF zauważyłem, że są one gorszej jakości niż JPG otrzymany z puszki. Dla przykładu umieszczam poniżej zrzut ekranu z czterema okienkami (powiększenie 200% dla każdego obrazka, przepraszam że obrazek jest taki duży - świadomie złamałem regulamin, wybaczcie):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img502.imageshack.us/img502/504/200805251311121680x1050oa9.png)
LG - JPG po wywołaniu z NEF, jakość 98%
PG - JPG z puszki (D80)
LD - okno GIMPa z wywołanym NEF (modułem ufraw)
PD - JPG po wywołaniu z NEF, jakość 90%
Najłatwiej zauważyć różnice patrząc na zaznaczone przez mnie punkty.
Zielony - laska wystająca z głowy dziewczyny - na JPG z puszki jest on po prostu świetna, linia z regularnych pikseli, na pozostałych to już paćka róznej wielkości pikseli.
Czerwony - gacie tego gościa, na JPG z puszki ładne kolory, na pozostałych widać szum.
Wiem, że to różniece są niewidoczne praktycznie na cropie 100%, tym bardziej np. na odbitce papierowej. Mnie intersuje wytłumaczenie tego zjawiska gdyż wiedzy nigdy dość. Moje pytania są:
Czy jest to kwestia odszumiania zastosowanego w puszcze przy wywoływaniu do JPG?
Jak takie coś uzyskać w GIMPie żeby uzyskać jak najbardziej zbliżony efekt?
Dzisiaj zwracam się z pytaniem, które wynika z chęci poznania dogłębniej problemu.
Wywołując zdjęcia z NEF zauważyłem, że są one gorszej jakości niż JPG otrzymany z puszki. Dla przykładu umieszczam poniżej zrzut ekranu z czterema okienkami (powiększenie 200% dla każdego obrazka, przepraszam że obrazek jest taki duży - świadomie złamałem regulamin, wybaczcie):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img502.imageshack.us/img502/504/200805251311121680x1050oa9.png)
LG - JPG po wywołaniu z NEF, jakość 98%
PG - JPG z puszki (D80)
LD - okno GIMPa z wywołanym NEF (modułem ufraw)
PD - JPG po wywołaniu z NEF, jakość 90%
Najłatwiej zauważyć różnice patrząc na zaznaczone przez mnie punkty.
Zielony - laska wystająca z głowy dziewczyny - na JPG z puszki jest on po prostu świetna, linia z regularnych pikseli, na pozostałych to już paćka róznej wielkości pikseli.
Czerwony - gacie tego gościa, na JPG z puszki ładne kolory, na pozostałych widać szum.
Wiem, że to różniece są niewidoczne praktycznie na cropie 100%, tym bardziej np. na odbitce papierowej. Mnie intersuje wytłumaczenie tego zjawiska gdyż wiedzy nigdy dość. Moje pytania są:
Czy jest to kwestia odszumiania zastosowanego w puszcze przy wywoływaniu do JPG?
Jak takie coś uzyskać w GIMPie żeby uzyskać jak najbardziej zbliżony efekt?