PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon 5400 - jaka lampa?



Yanek
08-12-2004, 12:15
Zastanawiam się nad lampą do tego Nikona. Chcę uzupełnić swoją stajnie o cyfraka i ten mi spasował. Zastanawiam się jak współpracuje z lampami Nikona. Ja sam mam SB-26 (do analogów). Jak to będzie chodziło? Czy będę sie musiał się przesiąć na coś z rodziny DX lub 600/800?

chalzen
08-12-2004, 19:14
Zastanawiam się jak współpracuje

się nie zastanawiaj.Strata czasu.Wcale nie współpracuje :)
Zapnij tę 26 i możesz robić w manualu,albo dokup SU-4 i będziesz miał pseudo TTL.
I to wszystko.Będzie tylko błyskać i nic poza tym.Zero "gadania" z puszką.
Dopiero 8800 coś tam ma poprawione-bodajże "zoomuje" palnik lampy.
Smutne,ale prawdziwe.Nie wiem czy przypadkiem 26 nie ma wbudowanej fotoceli-jak ma to dołóż szynę do aparatu i wyzwalać będziesz błyskiem wbudowanej.Jeśli SB-26 ma własną automatykę to spróbuj z niej skorzystać. Nie znam tej lampy,więc tak "gdybam"

gALL
08-12-2004, 21:22
Problemem nie jest brak TTL, bo akurat aparatcik to potrafi, problemem jest brak przekazywania informacji o zoomie. Poza tym dosc dokladnie opisuje to ksiazka do CP5400 (sam go uzywam z SB-50dx).

gALL

chalzen
08-12-2004, 22:19
Problemem nie jest brak TTL, bo akurat aparatcik to potrafi

No to masz TTL-a,czy go nie masz? Napisałem że jest "pseudo TTL".
Skoro "aparacik to potrafi" to brak zooma nie powinien być problemem w przypadku fotografowania przy odległościach nie wychodzących poza zakres aktualnych ustawień lampy.I z tym też można sobie poradzić-jest manual zoom na lampie przecież.
Yanek pytał o współpracę z SB-26 to mu odpowiedziałem szczerze i "do bólu".
Reasumując-coolpixy w zasadzie nie współpracują z żadną lampą.
Pisząc współpracują, mam na uwadze wykorzystanie możliwości lamp.
Nie czytałem książki o CP5400-czytałem o CP8700 i mnie osłabiło :)

Campo
15-12-2004, 09:36
Problemem nie jest brak TTL, bo akurat aparatcik to potrafi, problemem jest brak przekazywania informacji o zoomie. Poza tym dosc dokladnie opisuje to ksiazka do CP5400 (sam go uzywam z SB-50dx).


Przyznam, ze mam zerowe doswiadczenie z zewnetrznymi lampami blyskowymi. Skoro N5400 i tak nie uzywa zaawansowanych funkcji dedykowanych lamp, a jedynie steruje nimi poprzez prostego TTLa, to mozna kupic do niego cos taniego? Np widzialem wczoraj dwie lampy Soligora modele DG 280AZ oraz DG-340DZ (tutaj do wgladu (http://www.digitalshop.pl/sklep,1189,10067497,80437446323141,01,,pl-pln,8127,0.html)) za ok 200-300zl. Pomijajac, ze inne (drozsze) bylyby mocniejsze, to mozna je bez problemu uzyc w N5400 z takim samym skutkiem jak oryginalne Nikonowskie?

[ Dodano: Sro Gru 15, 2004 2:43 pm ]
Hmm kazde moje pytanie nt N5400 pozostaje bez odpowiedzi... fatum jakies? :shock:

chalzen
15-12-2004, 17:48
Skoro N5400 i tak nie uzywa zaawansowanych funkcji dedykowanych lamp, a jedynie steruje nimi poprzez prostego TTLa, to mozna kupic do niego cos taniego?

Jak najbardziej słuszny wniosek.Zwróc tylko uwagę,aby miały stopkę do Nikona,bo w przeciwnym wypadku możesz nie mieć nawet tego pseudo TTL-a.Tak mi się przynajmniej wydaje.Nie znam funkcji poszczególnych kontaktów stopki,ale przypuszczam,że sam centralny styk nie wystarcza do wyzwalania i gaszenia palnika lampy.Za gaszenie chyba odpowiada któóryś pozostały.A może ktoś wie co "robią" styki gorącej stopki,czyli który za co odpowiada?