PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia błyskawic - jaką techniką robić ?



SwIeRsZcZ
18-05-2008, 15:18
Witam ! Jakiś czas temu przy burzliwej pogodzie postanowiłem uchwycić kilka błyskawic. Początkowo dobrałem w miarę jak największą migawkę, AF-C i zablokowałem spust aparatu pilotem Nikon-a. W ten sposób aparat cykał zdjęcia, a ja liczyłem że może coś ciekawego uda się złapać... Ostatecznie udało się wybrać kilka ujęć.

Za drugim podejściem postanowiłem ustawić czas migawki na BULB i trzymać migawkę do momentu aż coś "błyśnie" Niestety na wskutek długiego naświetlania, w momencie błysku , zdjęcie zostało całkowicie prześwietlone, tak że nic nie było widać...

Stąd moje pytanie do Was, jak robić takie zdjęcia, jak ustawiać aparat ?

Pozdr.

shaolin
18-05-2008, 15:30
Ja raczej rzadko mam mozliwosc robienia zdjec w burzy ale jak juz sie cos trafi to najczesciej robie tak:
a) ustawiam takie parametry zeby nie przejarac tego co mam w kadrze
b) ustawiam szkielko manualnie na nieskonczonosc [no i wylaczam af]
c) trzepie fotek ile wlezie, czekajac az cos wpadnie w sieci ;)
d) oczywiscie aparat na statywie bo najczesciej czasy sa w granicach kilku sek.
I tyle ;)

FalconPL
18-05-2008, 20:03
tak się zastanawiam, czy oprócz przynkniętej przysłony nie dołożyć filtra szarego. Mam 1.2 więc powinien ładnie wydłużyć możliwy czas naświetlania, a samej błyskawicy i tak nie przyciemni.

co o tym myślicie?

barracuda
18-05-2008, 20:07
tak się zastanawiam, czy oprócz przynkniętej przysłony nie dołożyć filtra szarego. Mam 1.2 więc powinien ładnie wydłużyć możliwy czas naświetlania, a samej błyskawicy i tak nie przyciemni.

co o tym myślicie?

Myślę, że raczej wszystko przyciemni, błyskawicę też.

FalconPL
18-05-2008, 20:29
moc błyskawicy jest tak wielka, że możesz sobie ją jeszcze ze 10x przyciemnić, a będziesz miał przepały - przynajmniej tak mi kiedyś tłumaczono, no ale może coś pokręciłem

SwIeRsZcZ
18-05-2008, 20:34
No właśnie, ostatnio jak się bawiłem w nocy, to przy naświetlaniu przez ok. 15 sek. i porządnym błyśnięciu pioruna wszystko wyszło białe...
Nie pamiętam jaką przysłonę ustawiałem ale wychodzi na to że trzeba ją sporo domknąć, a do ilu ? :-?

sebah
18-05-2008, 21:19
wtedy po blysnieciu bierzesz czarna kartke i zaslaniasz obiektyw i masz wyszstko ladnie naswietlone

shaolin
19-05-2008, 03:23
Mysle ze pomysl z kartka jest nietrafiony - przeciez nie wiesz kiedy blysnie... jak strzeli na poczatku ekspozycji i zaslonisz szklo to bedziesz mial biala kreske i ciemnosc, jak blysnie za pozno [na sam koniec ekspozycji] - bedziesz mial wszystko przeswietlone i tak [jezeli naswietlasz 34483 lat ;)].

Najprosciej jest tak jak powiedzialem - ustawic takie parametry zeby nie przeswietlic sceny [bez blysku] i trzymac spust wcisniety caly czas [czyli robic serie] - nawet slepy cos zlapie ;)

Ja domykalem zawsze do min f8 [albo f14-f16 zeby dostac gwiazdki latarniowe ;) jak robilem w miescie]. Moje najlepsze zdjecie blyskawicy bylo robione przy f8 i 3sek - w oryginale jest odrobinke przeswietlone [tylko ze wzgledu na to, ze nie mialem czasu zeby dobrac odpowiednie parametry - ale robilem NEFa wiec sie udalo ;)] i bylo robione w/w metoda...

jarek76
19-05-2008, 08:27
Myślę, że raczej wszystko przyciemni, błyskawicę też.

Nie przyciemni tylko wydłuży czas ekspozycji i chyba o to chodzi
Ja robiłem dokładnie tak jak shaolin

SwIeRsZcZ
19-05-2008, 12:14
Dokładnie tak robiłem, naświetlałem cały czas trzymając wciśnięty spust migawki, a gdy błysnęło to zwolniłem. Jednym słowem po błyśnięciu powinienem jeszcze chwilę naświetlać ?

shaolin
19-05-2008, 12:49
Jak zwolniles? Zwolniles tempo czy zwolniles spust [w sensie pusciles go] ;)

Naprawde latwiej jest ustawic stale parametry dla danej sceny [np 5sek/f10/iso200], a potem tylko naciskac spust i robiac serie probowac wstrzelic sie w blysk. Bulb to zlo ;) dobry jest tylko do startrailsow ;)

Mysle, ze to wystarczy na dowod ze moja metoda dziala -> klik! (http://www.nikon.org.pl/kalendarz/final/kartka12.jpg) ;)

SwIeRsZcZ
19-05-2008, 13:02
Puściłem :) Z tą serią może i masz racje, ale w moim przypadku na 200 zdjęć jedynie 3 uchwyciły mi błysk, mimo że było ich znacznie więcej... :(


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img167.imageshack.us/my.php?image=dsc4170resizeql5.jpg)
f13 czas 2sek


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img232.imageshack.us/my.php?image=dsc4457resizevs2.jpg)
f4 czas 5sek


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img167.imageshack.us/my.php?image=dsc3902dw3.jpg)
f3.5 czas 1/60sek

shaolin
19-05-2008, 14:09
Nikt nie mowil, ze bedzie latwo ;) wydaje mi sie, ze na tych zdjeciach sama natura Ci nie pomogla. Sa burze lepsze i gorsze jezeli chodzi o robienie zdjec, ale przeciez nie mozesz wybrac jaka chcesz - po prostu trzeba cwiczyc na kadzej ;) wiec probuj - w koncu sie uda ;)

Estaldo
24-05-2008, 11:51
Proponuję ustawiać ekspozycję dla 30 sekundowego czasu naświetlania z poprawką na siłę błysku. Oczywiście w ciągu dnia raczej to niemożliwe (o ile nie posiada się filtru ND co najmniej 2.0)
Ekspozycja dla tych zdjęć to 30s. F/13 ISO 200

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/3227/2dsc1946arf9.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/8840/2dsc1952aqp6.jpg)

FalconPL
03-06-2008, 23:57
dziś miałem małe spotkanie z burzą i co mogę doradzić, a o czym sam wcześniej nie pomyślałem:

przed wybraniem się na nocne fotografowanie burzy przydaje się sprawdzić jak najlepiej ustawić swój obiektyw na nieskońconość. Sam zrobiłem błąd bo tego nie przećwiczyłem, wyliczyłem DOF kalkulatorem hiperfokalną na 1,5m - ustawiłem ostrość ciut za metrem (tak mi się wydawało) i dupa - wszystkie zdjęcia wyszły wyraźnie nieostre. Cały problem w tym - że między "metrem" a nieskończonością mam jakieś 5mm na skali, a za znakiem nieskończoności jeszcze 4mm można pokręcić.

Także warto to przećwiczyć na sucho.

Co do mojej wcześniejszej opinii o zastosowaniu filtra szarego (ND1.2) to w nocy mi się nie sprawdził. Za ciemne tło wychodziło, również mniejsze kosmyki błyskawic były zbyt mocno przytłumione. Choć może jeszcze jak będzie mocniejsza burza to spróbuję.


Estaldo: śliczne zdjęcia, piękna burza, chyba dosyć zręczna obróbka - nic tylko pogratulować.

SwIeRsZcZ
04-06-2008, 00:35
Proponuję ustawiać ekspozycję dla 30 sekundowego czasu naświetlania z poprawką na siłę

Nie rozumiem zbytnio o co chodzi z tą "poprawką na siłę błysku" . :) Niech mnie ktoś oświeci