PDA

Zobacz pełną wersję : Klika pytan o filtry



tyniu
06-12-2004, 23:18
Witam
Mam kilka pytan o filtry:
1. Czy uzywacie kilku roznych filtrow czy tez tylko polaryzacyjnego (ew UV) a reszte robicie w PS?
2. Czy dla 2-3 obiektywow oplaca sie wchodzic w system Cokin-a i jak wyglada jakosc tych filtrow?
3. Czy dla obiektywu 28-80 G z ruchomem pierscieniem ostrosci (na ktorym mocujemy filtr) mozna uzywac mocowania Cokina i jak sie to sprawdza?

@nia
06-12-2004, 23:38
1. Ja używam zarówno filtrów jak i PS'a - filtry UV, polar, szary, gwiazdka.... reszta to już PS
2. To zależy od średnicy - jak masz wszystkie obiektywy o różnej średnicy to Cokin jest oki, ale wygoda większa gdy masz pojedyńcze filtry do każdego obiektywu... jak stać Cię na UV+polar+szary + ew. połówkowy szary to kup pojedyncze filtry.... jak kupisz Cokina to szybko znudzą Ci się te ciągłe zmiany i przekładania szkiełek...
3. patrz 2 - ja raczej nie polecam


i poczytaj trochę archiwum - o filtrach Cokin i wielu innych dużo tu się rozpisywaliśmy....

Marcin T
07-12-2004, 01:31
ad2. Moim zdaniem nie warto się w ten system pchać, filtry owszem dobre ale drogie i szybko ci się znudzi to przekładanie (jakoś dużo łatwiej je porysować) a tak sięgasz do torby wkręcasz i gotowe bez poszukiwania po torbie pierścieni, holdera, a potem odpowiednego filtra z kilkunastu w pudełku.
ad3. Też miałem kiedyś ten obiektyw i próbowałem z tym systemem. Szlag mnie trafiał i tyle!

szymony
07-12-2004, 09:07
Witam
Mam kilka pytan o filtry:
1. Czy uzywacie kilku roznych filtrow czy tez tylko polaryzacyjnego (ew UV) a reszte robicie w PS?

Używacie np połówkowe. UV nie używacie bo to bez sensu. Nie robim w PS bo robim w analogu.


2. Czy dla 2-3 obiektywow oplaca sie wchodzic w system Cokin-a i jak wyglada jakosc tych filtrow??

Jak mają różną średnicę mocowania, a pewnie mają.
Masz trzy rozwiązania
1. Cokin-jeden zestaw filtrów + holder + pierścienie mocujące
2. Filtry nakrecane jeden komplet dla obiektywu o największej średnicy mocowania + redukcje do pozostałych (upierdliwość stosowania podobna do systemu cokina)
3. Tyle zestawów filtrów nakrecanych ile mocowań (drogo i dużo gratów do targania)


3. Czy dla obiektywu 28-80 G z ruchomem pierscieniem ostrosci (na ktorym mocujemy filtr) mozna uzywac mocowania Cokina i jak się to sprawdza?

Upierdliwe ale mozliwe do wykonania. Stosowanie filtrów nakręcanych, których efekt zależy od położenia filtra również jest upierdliwe z takim szkłem.

Paweł M
07-12-2004, 10:58
1. Ja używam zarówno filtrów jak i PS'a - filtry UV, polar, szary, gwiazdka.... reszta to już PS....

Aniu dziwne, bo u mnie gwiazdka bez filtra wychodzi .. hmm

@nia
08-12-2004, 09:37
@Swoop

chodzi Ci o gwiadkę w PS, czy bez filtra?
mi bez filtra też wychodzi - tyle, że nie taka duża.... - mam to szkiełko raczej do zabawy z fotografią....
a w PS'ie nie chce mi się z gwiazdkami bawić.....


@szymony


Używacie np połówkowe. UV nie używacie bo to bez sensu.

UV warto używać ze względu na ochronę obiektywu a nie ze względu na jakieś szczególne właściwości.... moim zdaniem lepiej uszkodzić czy porysować filtr za kilkadziesiąt złotych niż obiektyw o znacznie większej wartości
dlatego uważam, że UV należy mieć na wszystkie obiektywy - oczywiście można go zdjąć gdy zakładamy inne filtry - coby nie potęgować efektu winetowania....

Jerry
08-12-2004, 10:22
Co do filtrow Cokina to uzywam tylko do slajdow i tylko polowkowe.
Polar jest dosc kiepskiej jakosci dlatego wybralem Heliopana.
Przechodze coraz bardziej na cyfre i zamiast polowkowych zaczalem stosowac inna metode.
Robie dwa zdjecia: jedno naswietlam na motyw a drugie na niebo no i pozniej skladam w PSie.
Polar stosuje tylko do redukowania odblaskow bo przyciemnianie blekitu i zmiany kontrastu lepiej wychodzi szopie.

Gamling
08-12-2004, 11:33
IMO filtry polowkowe sensownie mozna stosowac tylko w systemie Cokina lub Hitecha. Dla tego ze pozwala on na dowolne umieszczenie strefy przejscia.

ALF
11-12-2004, 05:21
Witam
Mam kilka pytan o filtry:
1. Czy uzywacie kilku roznych filtrow czy tez tylko polaryzacyjnego (ew UV) a reszte robicie w PS?
2. Czy dla 2-3 obiektywow oplaca sie wchodzic w system Cokin-a i jak wyglada jakosc tych filtrow?

cokin to swoboda...
polecam filtry systemu cokina...mam tego sporo i zabawa jest przednia...nikt nie każe ci kupować od razu wszystkich 170 :D ...masz swobodę komponowania ujęć - czego nigdy nie da ci nakrętka, a 2 holdery umożliwiają komponowanie pod różnymi kontami...filtry PPL cokin, Lee oraz hitech robią filtry dobrj jakości - 2 ostatnie droższe...

UV-kę mam na kązdym obiektywie, a polarka jednego CPL i jednego PL do wszystkich obiektywów (przez przejściówki)

JaW
11-12-2004, 11:18
Do ochrony obiektywow to najlepszy jest dekielek... Chyba ze ktos godzi sie ze spadkiem jakosci, to moze zakladac UV-ki.

ALF
11-12-2004, 15:56
Do ochrony obiektywow to najlepszy jest dekielek... Chyba ze ktos godzi sie ze spadkiem jakosci, to moze zakladac UV-ki.

na każdej rurce (z wyjątkiem danubii) mam UV-kę i jakoś nie zauważyłem spadku jakości...no chyba, że robimy powiększenia powyżej formatu A4 :lol:

JaW
11-12-2004, 16:56
Do ochrony obiektywow to najlepszy jest dekielek... Chyba ze ktos godzi sie ze spadkiem jakosci, to moze zakladac UV-ki.

na każdej rurce (z wyjątkiem danubii) mam UV-kę i jakoś nie zauważyłem spadku jakości...no chyba, że robimy powiększenia powyżej formatu A4 :lol:
Spadek jakosci zawsze jest, nawet w przypadku najlepszych filtrow. Zauwazylem to, kiedy na obiektyw 100mm Macro nakrecilem UV Hoya Super HMC. Mozna troszke o tym poczytac tutaj (http://www.cdrom.pl/modules/news/article.php?storyid=58), ale i tak lepiej samemu zrobic maly eksperyment i przekonac sie czy warto zakladac UV-ke i kiedy to robic.

ALF
11-12-2004, 17:02
Do ochrony obiektywow to najlepszy jest dekielek... Chyba ze ktos godzi sie ze spadkiem jakosci, to moze zakladac UV-ki.

na każdej rurce (z wyjątkiem danubii) mam UV-kę i jakoś nie zauważyłem spadku jakości...no chyba, że robimy powiększenia powyżej formatu A4 :lol:
Spadek jakosci zawsze jest, nawet w przypadku najlepszych filtrow. Zauwazylem to, kiedy na obiektyw 100mm Macro nakrecilem UV Hoya Super HMC. Mozna troszke o tym poczytac tutaj (http://www.cdrom.pl/modules/news/article.php?storyid=58), ale i tak lepiej samemu zrobic maly eksperyment i przekonac sie czy warto zakladac UV-ke i kiedy to robic.

ja nie neguję utraty jakości, ale sprowadzma ją do rzędu niezauważalnego przy powiększeniach do A4

JaW
11-12-2004, 17:12
ja nie neguję utraty jakości, ale sprowadzma ją do rzędu niezauważalnego przy powiększeniach do A4
A co powiesz o częstym przypadku, kiedy z kadru trzeba wyciac jakis fragment? Wowczas liczy sie kazdy procent spadku jakosci...

ALF
11-12-2004, 17:35
ja nie neguję utraty jakości, ale sprowadzma ją do rzędu niezauważalnego przy powiększeniach do A4
A co powiesz o częstym przypadku, kiedy z kadru trzeba wyciac jakis fragment? Wowczas liczy sie kazdy procent spadku jakosci...

cza kadrować tak co by nie wycinać :lol:

JaW
11-12-2004, 17:44
ja nie neguję utraty jakości, ale sprowadzma ją do rzędu niezauważalnego przy powiększeniach do A4
A co powiesz o częstym przypadku, kiedy z kadru trzeba wyciac jakis fragment? Wowczas liczy sie kazdy procent spadku jakosci...

cza kadrować tak co by nie wycinać :lol:
Ale czasem sie tak nie da... np w fotkach makro - osiagasz minimalna odleglosc ostrzenia, a w kadrze smieci, pole kadru obejmuje zbyt duzy obszar - trzeba ciąć w PS-ie :) Albo przy portretach - nie mozna zbytnio sie zblizac do modela, bo wystapia znieksztalcenia perspektywy. Albo w reportazu ulicznym... Pewnie, ze lepiej nie ciąć, ale czasem trzeba, a wtedy poznasz ciemne strony filtrow UV... 8)

Anonymous
11-12-2004, 23:01
No to Panowie zamieszaliście mi kompletnie w głowie - od pewnego już czasu planuję kupić dobry uv do nikona 18-70 - a Wy piszecie takie rzeczy :(
I co mam zrobić ???

JaW
11-12-2004, 23:16
No to Panowie zamieszaliście mi kompletnie w głowie - od pewnego już czasu planuję kupić dobry uv do nikona 18-70 - a Wy piszecie takie rzeczy :(
I co mam zrobić ???
Moja rada: jesli wybierasz sie w wysokie gory - kup UV. Jesli robisz zdjecia w trudnych warunkach (niebezpieczenstwo porysowania szkła piaskiem, zwirem, galeziami, zachlapania blotem itp) - kup UV. Jesli nie, to daj sobie spokoj... i po prostu rob zdjecia. Na obiektyw mozesz zalozyc oslonke p/s, uzywac dekielka, ogolnie uwazac jak to z delikatnym sprzetem nalezy uwazac i bedzie OK.

groseb
12-12-2004, 00:05
A ja mam Sky bo chroni i lekko ociepla...

ALF
12-12-2004, 01:14
powiem tak...noś UV-kę na co dzień, ale w konkretnych warunkach zdejm (np. makro), albo zastąp ociepljącym (portret) lub korekcyjnym (nocne z lampami)...UV nawet dobry kosztuje kilkadziesiąt złotych, obiektyw co najmniej kilkaset...

mario
12-12-2004, 21:38
UV nawet dobry kosztuje kilkadziesiąt złotych, obiektyw co najmniej kilkaset...
Witam.
Poprawka doby UV 67mm od 150 do 250zł :cry:
Dla tego jeszcze nie zakupiłem.

Paweł M
12-12-2004, 21:43
UV nawet dobry kosztuje kilkadziesiąt złotych, obiektyw co najmniej kilkaset...
Witam.
Poprawka doby UV 67mm od 150 do 250zł :cry:
Dla tego jeszcze nie zakupiłem.

to kup sobie zwykłą UVkę taką za 40 zł a jak będziesz miał kasę kupisz lepszą. Ochrona szkła w tym wypadku powinna być najwazniejsza...

JaW
12-12-2004, 21:59
to kup sobie zwykłą UVkę taką za 40 zł a jak będziesz miał kasę kupisz lepszą. Ochrona szkła w tym wypadku powinna być najwazniejsza...
:D Po co kupowac D70 i dobre szklo, kiedy wszystko zepsuje jakas podła UV-ka za 40 zł? Jakies dziwne podejscie... do ochrony obiektywu służy dekiel, a nie filtr UV, ale co kto lubi :)

deep
12-12-2004, 22:34
Ja kiedyś stosowałem UV nikona L37C (bo są bardzo dobre) na wszystkich szkłach (28-105, 70-210) dla ochrony. Jak sprzedałem wszystko i kupiłem cały sprzęt od nowa (D70 18-70 70-210) to stwierdziłem, że tak drogich filtrów nie kupię, a tanie to nic nie warte i szkoda tracić na jakości. Jak miałem poprzednie szkła (nie pamiętam jak długo ale ok 3 lat) to ani jednej ryski nie było na filtrach więc doszedłem do wniosku, że jak będę uważał to nie porysuję sobie nowych szkiełek. Wiadomo że jak bym miał szkła po 5000zł to pewnie UV bym kupił a przy tej wartości sprzętu co mam teraz to nie warto. Jak to piszą inni doświadczeni - ochrona to dekielek i osłona przeciwsłoneczna.

ALF
13-12-2004, 01:34
UV nawet dobry kosztuje kilkadziesiąt złotych, obiektyw co najmniej kilkaset...
Witam.
Poprawka doby UV 67mm od 150 do 250zł :cry:
Dla tego jeszcze nie zakupiłem.

ty też przesadziłeś...ja pisałem na 58, bo takie mam obiektywy, ale na 67 marumi MC kosztuje 128zł (8 powłok), wersja slim WPC MC 138zł, a rewelacyjna wersja MC L370 Dynamic 183zł (12 powłok)...na allegro czasem można dostać hoyę czy B&W za 70-90zł...