PDA

Zobacz pełną wersję : NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji



LukiFotos
12-05-2008, 19:41
Witam Wszystkich
Kilka dni temu przesiadłem się z Canona na Nikona. Aparat jest Cool, ale jedna rzecz mnie załamała i mam nadzieję że to tylko moja nieznajomość D3ki, a nie zaniechanie ze strony producenta. Chodzi mianowicie o zmianę ekspozycji światła zastanego. W instrukni nazwaną KOMPENSACJĄ ekspozycji. W Canonie jest rozgraniczenie na Ekspozycje dla światła błyskowego, oraz ekspozycję światła zastanego. W nikonie D3 jest jeden przycisk +/- ... wszystko gra do moemntu podłączenia lampy błyskowej SB-800, wtedy okazuje się że gdy chcę zmniejszyć ekspozyję światła zastanego, to zmniejszam moc błysku!!!!!!!!!!!!!! HELP! Niech ktoś mi powie że można to rozgraniczyć. Potrzebuję zmniejszyć wartość ekspozycji światła zastanego przy pracy z lampą, tak aby lampa pracowała bezstratnie. Dzwoniłem do NIkona, ale ONI NIE KUMAJĄ CO DO NICH MÓWIĘ....
Zaznaczam że nie chodzi o bicketing.
Pozdrawiam
Lukas
www.fotoart.pl

qooba
12-05-2008, 19:45
Ekspozycję błysku zmieniasz przyciskiem na lampie, ekspozycję zastanego na korpusie.

LukiFotos
12-05-2008, 19:49
No i tu się mylisz, bo okazuje się że po podłączenniu lampy przycisk +/- zmienia wartość błysku lampy błyskowej.... właśnie o tym piszę wyżej. Martwi mnie to i mam nadzieję że jest na to jakieś rozwiązanie.
Tak czy inaczej dzięki za chęci.
Pozdrawiam
Lukas
www.fotoart.pl

BugsBunny
12-05-2008, 20:00
spróbuj w zakładce e4 wybrać opcję AE only, a w zakładce e5 flash/speed/aperture

tym sie reguluje, jakie parametry maja być "ruszane" przy zmianach ekspozycji - to się co prawda odnosi do bracketingu, ale niewykluczone że zadziała też przy kompensacji ekspozycji

LukiFotos
12-05-2008, 20:13
Zmieniałem..... to tyczy się TYLKO I WYŁĄCZNIE bracketingu.... Kurcze! W Canonie miałem osobny przycisk do lampyn i osobny do ekspozycji światła zastanego. To cholernie potrzebna funkcja! Często w reportażu z lampą niedoświetlam lekko tło... nie wiem co teraz...
Pozdrawiam
Lukas
www.fotoart.pl

Czornyj
13-05-2008, 01:17
Nie bardzo rozumiem - u mnie to działa właśnie tak, że na korpusie wprowadzam sobie korekcję zastanego, a na lampie korekcję błyskowego...

Jacek_Z
13-05-2008, 01:31
wtedy okazuje się że gdy chcę zmniejszyć ekspozyję światła zastanego, to zmniejszam moc błysku!!!!!!!!!!!!!! HELP! Niech ktoś mi powie że można to rozgraniczyć. Potrzebuję zmniejszyć wartość ekspozycji światła zastanego przy pracy z lampą, tak aby lampa pracowała bezstratnie..
ekspozycja - to ekspozycja, bez rozróżniania czy błysk, czy zastane. Jak niedoświetlasz to masz ciemniejsze zdjęcia, błysk tez musi być słabszy. To raczej logiczne?
Jeśli chcesz mieć błysk silniejszy od zastanego o np 1 EV to na lampie ustawiasz TTL BL (to BL jest kluczowe) na +1 EV itp.

skydiver
13-05-2008, 01:33
Kiedyś natknąłem się na taką informację (może Ci się przyda):
http://foto.jasiu.pl/08.html

Korekta lampy błyskowej

Są dwa różne rodzaje korekty ekspozycji:

- ogólna korekta ekspozycji
Jest ona ustawiana w korpusie aparatu i wpływa ZARÓWNO na światło zastane, jak i flesza w aparatach Nikona, lecz tylko na światło zastane w aparatach Canona.
Korekta ekspozycji jest stosowana z automatycznymi trybami pomiaru, jednakże...
w większości aparatów Nikona, korekta ekspozycji w trybie manualnym wpływa na pomiar.
W przypadku Canonów, nie da się dokonać korekty ekspozycji w trybie manualnym.
(...)
Jednak w przypadku systemu lamp błyskowych Nikona, masz wybór pomiędzy TTL a TTL BL (czyli pomiędzy standardowym TTL a matrycowym TTL). W trybie TTL BL aparat i lampa biorą pod uwagę światło zastane i odpowiednio redukują błysk flesza. Z mojego doświadczenia wynika, że bardziej subtelne błyski wypełniające możliwe są w systemie lamp błyskowych Nikona niż w obecnym systemie fleszy Canona.

Stąd wniosek, że najlepiej jest wiedzieć, jak Twój aparat i flesz reagują na różne scenariusze i różne warunki oświetleniowe. Można się tego dowiedzieć wyłącznie z doświadczenia i praktyki. Musisz znać własny aparat.


Skumulowana korekta ekspozycji w aparatach Nikona

Korpusy Nikona (z którymi miałam do czynienia) pozwalają ustawić ogólną korektę ekspozycji nawet, jeśli aparat jest w trybie manualnym. Umożliwia to wpływanie na pomiar.

W Nikonach ogólna korekta ekspozycji i kompensacja mocy błysku kumulują się... w pewnym stopniu. Dla przykładu, jeśli ustawisz korektę ekspozycji na +1 EV, a kompensację mocy błysku na -1 EV, to korekty te zniosą się nawzajem - lecz tylko w sytuacji, gdy światła zastanego jest mało, a lampa błyskowa jest głównym źródłem światła.

Gdy światło zastane dominuje, a flesza używasz tylko jako błysk wypełniający, wówczas do gry wkraczają inne algorytmy i czynniki, jak np. maksymalny czas synchronizacji z lampą błyskową lub dostępne przysłony, wpływając również na scenariusz... i stąd kompensacja mocy błysku i korekta ekspozycji mogą wówczas wpłynąć na naświetlenie światła zastanego inaczej.

Lecz w Canonach ogólna korekta ekspozycji i kompensacja mocy błysku nie są powiązane, jak w Nikonach. Więc w Canonach, w trybie manualnym, można ustawić tylko kompensację mocy błysku, a nie ogólną korektę ekspozycji.

fIlek
13-05-2008, 01:40
Nie bardzo rozumiem - u mnie to działa właśnie tak, że na korpusie wprowadzam sobie korekcję zastanego, a na lampie korekcję błyskowego...

Chyba wiem o co chodzi - np. w D200 są 2 przyciski na body od błyskowego i zastanego. Jeśli ktoś przyzwyczaił się do tego rozwiązania, to przejście na nowy sposób może być upierdliwe.

Woldemorth
13-05-2008, 01:53
Aby uzyskać efekty, jak w twoim portfolio:
Wyłącz BL
Odejmij zadaną wartość EV w aparacie.
Dodaj taką wartość EV na lampie, jaką odjołeś na aparacie.

Ps.Fajne Portfolio.

LukiFotos
13-05-2008, 09:47
Właśnie o tym mówie!!! Skoro w Nikonie D200 sa dwa osobne przyciski, to dlaczego Nikon D3 poszedl, nawet nie na skróty, bo kombinowanie -1 w aparacie i wprowadzxanie +1 w lampie to jakas farsa.... W Canonie w trakcie pracy, na szybkiego, nie odrywajac aparatu od oka, wprowadzalem w aparacie korekte -1 i tyczyla sie tylko swiatla zastanego. Lampa swiecila swoim, prawidlowym swiatlem bez zadnych korekt. Jezeli widzialem ze siwtlo zastane mi nie pasuje... hopla i na - 2,5.... a lampa wciaz pracowala sobie swoim trybem.... Jezeli chcialem zas zwiekszyc moc lampy, to wciskalem w aparacie +/- z blyskawica i hopla pokretlem lampe na +1....
Pozdrawiam
Luki

Jacek_Z
13-05-2008, 11:16
Gdybyś nie zauważył to D3 nie ma lampy błyskowej, a D200 ma i dlatego ma przyciski.

W canonie wprowadzałeś korekte światła zastanego. W nikonie - wprowadzasz korekcje światła błyskowego. Inny priorytet. Wg mnie wiele lepiej ustawiono te priorytety w nikonie. Korekcja ekspozycji steruje naświetleniem zdjęcia. Korekcja błysku - zajmuje się proporcją zastane/błysk.
To kwestia przyzwyczajenia, przestawisz się.

LukiFotos
13-05-2008, 11:38
hihihiihi jasne ze zauwazylem ze nie ma lampy blyskowej. kupilem sb-800. w canonie EOS1 D Mark III tez nie ma wbudowanej lampy bl. a ma dwa przyciski do ekspozycji blysku i swiatla zastanego. nie wazne... bedzie trzeba sie przestawic. nie ma tragedii.
pozdrawiam
luki

Czornyj
13-05-2008, 11:55
Dobra, już qmam o co chodzi :D

W Nikonie:
- kompensujesz samo światło zastane przechodząc w tryb S lub M i po prostu zmieniając czas ekspozycji,
- kompensujesz światło samego błysku korektą +/- na lampie,
- kompensacja +/- na korpusie działa na światło błyskowe i zastane jednocześnie

corckie
14-05-2008, 01:06
Dobra, już qmam o co chodzi :D
- kompensacja +/- na korpusie działa na światło błyskowe i zastane jednocześnie

i to jest ból :p przydalaby sie jakas zakladka w menu ktora pozwala wybrac, czy kompensacja ekspozycji wplywa na calosc, czy tylko na swiatlo zastane. w minolcie tez jest (bylo?) jak w canonie, dzwigienka do lampy i pokretlo do zastanego. sprawdzalo sie ekstra.

Czornyj
14-05-2008, 01:15
A co za różnica, czy wprowadzasz korekcję z guzika +/-, czy z pokrętła czasu, skoro de facto efekt jest identyczny (tzn. tak czy siak jest to po prostu zmiana czasu)? W niczym niczego to nie upośledza, po prostu jest trochę inaczej, kwestia zmiany przyzwyczajeń. Na dobrą sprawę można wręcz powiedzieć, że w Nikonie jest lepiej, bo masz możliwość korekty zastanego, błyskowego i zastanego/błyskowego, a w Canonie tej trzeciej opcji chyba nie ma?

Jacek_Z
14-05-2008, 01:18
Zakładam, że nie chce niedoświetlić albo przeswietlić zdjęcia. Jeśli dobrze rozumiem to by zmienić proporcje błysk/ zastane to trzeba w minolcie i canonie zrobić dwie korekcje (by ekspozycja pozostała prawidłowa). Jeśli efekt nie będzie odpowiadał - znowu dwie poprawki?
W nikonie - ekspozycja jest OK (stała), a zmienia się jednym guzikiem proporcje błysk/zastane. Jeśli to jest gorsze rozwiązanie to ja nie wiem. To jest wiele prostsze, bardziej intuicyjne i reguluje się to co jest istotne dla wyrazu fotografii. Czyli proporcje między światłami.

LukiFotos
14-05-2008, 10:19
wystarczyloby w menu aparatu dodac zakladke o rozgraniczdeniu tych dwoch rzeczy i po krzyku hihihii bede odejmowal na aparacie i dodawal w lampie. nic innego mi nie pozostalo hihihi nie ma biedy.
pozdrawiam
luki

wain
14-05-2008, 14:22
wystarczyloby w menu aparatu dodac zakladke o rozgraniczdeniu tych dwoch rzeczy i po krzyku hihihii bede odejmowal na aparacie i dodawal w lampie. nic innego mi nie pozostalo hihihi nie ma biedy.
pozdrawiam
luki

mozna ale nie wiem po co:
1. w canonie -1EV zastanego oraz +1EV na lampie <==> w Nikonie -1EV na korpusie (korpus sam doda +1EV na lampie).
2. w canonie +1EV w lampie <==> w Nikonie +1EV na lampie. W obu przypadkach ekspozycja +1EV

jesli zrobisz na nikonie tak jak mowisz, czyli :

...bede odejmowal na aparacie i dodawal w lampie...
to to bedzi eto samo co w canonie : -1EV zastanego i +2EV blysku .. czyli calosc +1EV a jesli tak to chyba sprowadza sie do punktu 2.

mam nadzieje ze pomoglem
pozdrawiam

LukiFotos
14-05-2008, 20:24
moim celem nie jest korekcja blysku, tylko samego swiatla zastanego. blysk, jak juz wczesniej pisalem ma pracowac bez korekty. celem jest zdjecie lekko niedoswietlone [ swiatlem zastanym] i prawidlowo naswietlone swiatlem blyskowym.
pozdrawiam
luki

Jacek_Z
14-05-2008, 22:52
ustawiasz BL na plus tyle ile chcesz
będziesz miał fotki z dominującym błyskiem. To wszystko.

Czornyj
14-05-2008, 23:09
ustawiasz BL na plus tyle ile chcesz
będziesz miał fotki z dominującym błyskiem. To wszystko.

Nooo, nie jest tak. Jeśli dasz plus na lampie, to prześwietlisz pierwszy plan, bo to korekta wyłącznie błysku. Trzeba dać plus na lampie i kompensować minusem na korpusie, albo olać korekty i przyciąć zastane w trybie S lub M

eko-mar
18-05-2008, 21:32
Jeżeli dobrze rozumuję to aby uzyskać efekt niedoświetlonego tła, czyli zmniejszenia ekspozycji wyłącznie światła zastanego, należy:
1. Na korusie dać np. -1EV co na lampie automatycznie zwiększy o +1EV
2. W następnym kroku należy na lampie ustawić -1EV aby siła błysku była taka jak przed korektą.
Chyba o taki efekt chodziło wywołującemu wątek.

Pozdrawiam

Woldemorth
19-05-2008, 15:55
Jeżeli dobrze rozumuję to aby uzyskać efekt niedoświetlonego tła, czyli zmniejszenia ekspozycji wyłącznie światła zastanego, należy:
1. Na korusie dać np. -1EV co na lampie automatycznie zwiększy o +1EV
2. W następnym kroku należy na lampie ustawić -1EV aby siła błysku była taka jak przed korektą.
Chyba o taki efekt chodziło wywołującemu wątek.

Niestet źle zrozumiałeś.
W nikonie, korekta ekspozycji w aparacie, działa jednocześnie na korpus i na lampę, inaczej niż w canonie.
1. Na korpusie dając -1EV na lampie automatycznie masz proporcjonalnie mniej.
2. W następnym kroku należy na lampie ustawić +1EV aby zrekompensować poprzednie niedoświetlenie.

Pozostaje jeszcze kwestia funkcji BL
Jacek_Z
ustawiasz BL na plus tyle ile chcesz
będziesz miał fotki z dominującym błyskiem. To wszystko.
Czrnyj ma rację, ale chciałem zwrócić uwagę, czego nikt nie poruszył, że BL czyli błysk zrównoważony, czyli wypełniający,
nie za bardzo nadaje sie do efektu jaki chce osiągnąć LukiFotos.
Chcąc mieć obiekt główny w świetle kluczowym, przy niedoświetlonym tle, trzeba użyć czystego TTL-a,
a nie bawić się w zrównoważenie, którego zresztą w canonie nie ma.

AdamCCS
26-05-2008, 19:52
Ja tu mam nieco inną zagwostkę :-(. ale w tym samym temacie...
Po włączeniu lampy wskaźnik kompensacji wskazuje całą skalę na minus...
Jest na minus do oporu i mruga (choć nie zawsze). Gdy przycisnę guzik kompensacji +/- to pokazuje "zero" i mogę trzymając ten przycisk zmieniać na + i na - ekspozycje. Co bym jednak nie ustawił, gdy puszczę przycisk, skala kompensacji dalej jest na minus do oporu. Co ciekawe fotki robi w miarę poprawnie ale chyba jednak trochę niedoświetla co widzę na histogramie i samej fotce - szczgólnie na większej sali mam wrażenie, że niedoświetla co oczywiście wpływa na balans całej sceny. Nie wiem co się mogło stać. No i czy na exifie powinien podawać "źródło światła - nieznane" ? Nie wiem czy coś zablokowałem lub przestawiłem trwale czy też jest jakiś "niekontakt". Chciałbym jeszcze dodać, że gdy zmieniam na puszce parametry przesłony to lampa to widzi i zmienia zasięg - ale czy prawidłowo to tego już nie wiem :-[ Może ktoś coś doradzi - co z tą skalą - czy nie powinno być na "zero" ?
Dzieje się tak niezależnie od trybu lampy. Teraz zauważyłem, że gdy skieruję obiektyw na jaśniejszy obiekt - np ekran telewizora lub okno (a jest już szarawy wieczór) to wskazanie spada i już jest mniej niż max na minus ale jest. (???)

PaRaGaS
26-05-2008, 20:49
Ja tu mam nieco inną zagwostkę :-(. ale w tym samym temacie...
Po włączeniu lampy wskaźnik kompensacji wskazuje całą skalę na minus...

Mówisz o drabince w wizjerze?
W normalnym trybie przedstawia odczyt światłomierza.

AdamCCS
26-05-2008, 21:21
Tak - w wizjerze i na górnym ekraniku. Czyli to normalne, że światłomierz pokazuje na minus jako słabe oświetlenie obiektu ? i u Ciebie też tak jest ? - bo już mi pikawa podskoczyła ;-)

PaRaGaS
26-05-2008, 21:25
Tak - w wizjerze i na górnym ekraniku. Czyli to normalne, że światłomierz pokazuje na minus jako słabe oświetlenie obiektu ? i u Ciebie też tak jest ? - bo już mi pikawa podskoczyła ;-)

Nie wiem, zwaliłbym to na Auto ISO. Czy D3 też ustawia puszkę na ISO100 przy włączonej lampie?

AdamCCS
26-05-2008, 22:38
D3 nie ma ISO 100, a co do ustawień startowych to wszystko zależy od tego jak ustawimy aparat. Jest tu mnóstwo możliwości. Może ktoś z kolegów od D3 coś podpowie ? Czy też u Was tak to wygląda, czy też coś przestawiłem nieopatrznie (nie koniecznie ja bo nie tylko ja tę zabawkę używam). Zanim doczytam czegoś w instrukcji to jesień nadejdzie ;-).

PaRaGaS
26-05-2008, 23:10
D3 nie ma ISO 100, a co do ustawień startowych to wszystko zależy od tego jak ustawimy aparat. Jest tu mnóstwo możliwości. Może ktoś z kolegów od D3 coś podpowie ? Czy też u Was tak to wygląda, czy też coś przestawiłem nieopatrznie (nie koniecznie ja bo nie tylko ja tę zabawkę używam). Zanim doczytam czegoś w instrukcji to jesień nadejdzie ;-).

Tfu, oczywiście! ISO100, zapomniałem zupełnie. :D
Ogólnie miałem na myśli najniższe ustawione ISO, ja trzymam na 100 w D80. Skrót myślowy. ;)

AdamCCS
26-05-2008, 23:21
Ale i tak miałeś (czyt.masz) racje z tą drabinką jako wskazaniem światłomierza. Zauważyłem, że dzieje się tak przy wysokich ISO. Jak zszedłam ISO do 400 to te wychylenia są już w pobliżu zera - kilka kresek na minus. Swoją drogą ciekawie jest tu rozwiązane to korygowanie ekspozycji. Dochodzi tu jeszcze sprwaa WB bo w drugim planie zależnie od proporcji błysku i zastanego zmienia się WB czasem diametralnie - szczególnie tam gdzie zastane ma zupełnie inną barwę od błysku co oczywiste.

Woldemorth
27-05-2008, 00:55
Wszystko jest w najlepszym prządku.
Początkowo myślałem, że wprowadzasz kompensację na lampie i nie mogłem zrozumieć o co Ci chodzi.

Czyli to normalne, że światłomierz pokazuje na minus jako słabe oświetlenie obiektu ?
Bingo!

Drabinka jest tylko i wyłącznie wskazaniem ekspozycji światła zastanego.
Jeżeli pracujesz w trybie P lub A, to po włączeniu lampy czasy migawki zostają ograniczone domyślne do zakresu 1/250-1/60.
Jeżeli ustawisz przysłonę, która spowoduje wyjście ekspozycji poza te widełki czasu i nie używasz trybu Slow, to drabinka będzie migać.

Co do exifa, to normalne.


Co ciekawe fotki robi w miarę poprawnie ale chyba jednak trochę niedoświetla co widzę na histogramie i samej fotce - szczgólnie na większej sali mam wrażenie, że niedoświetla
A w jakim trybie lampy w takich warunkach pracujesz?
Pewnie w TTL BL. Przejdź na TTL a uznasz, że jest prześwietlone.


Zanim doczytam czegoś w instrukcji to jesień nadejdzie
Czasami jednak warto.

AdamCCS
27-05-2008, 02:08
Dzięki - instrukcje trzeba czytać - ale jak się człek dorwie do takiej "zabawki" - to jakoś nie można znaleźć czasu ;-). Faktycznie było TTL BL. Co do tych proporcji pomiędzy zastanym i błyskiem to b.duży wpływ ma nie tylko kompensacja ale i ISO. Nie jest to zbyt odkrywcze ale trochę mnie to zaskoczyło, bo do tej pory jak się poruszałem pomiędzy 100 - 800 to nie miało to aż takiego znaczenia. Teraz pomiędzy 200 a np. 5000 ISO jest taka duża różnica (w efekcie w błysku), że diametralnie potrafi się zmienić temperatura barw w półcieniach i cieniach. Niby oczywiste, ale trochę mnie to zaskoczyło - pierwszy plan podobny - szczególnie gdy dostanie "w pysk", a tył raz niebieski, raz różowy.

canonnikon
11-01-2011, 00:43
Kiedyś natknąłem się na taką informację (może Ci się przyda):
http://foto.jasiu.pl/08.html

Korekta lampy błyskowej

Są dwa różne rodzaje korekty ekspozycji:

- ogólna korekta ekspozycji
Jest ona ustawiana w korpusie aparatu i wpływa ZARÓWNO na światło zastane, jak i flesza w aparatach Nikona, lecz tylko na światło zastane w aparatach Canona.
Korekta ekspozycji jest stosowana z automatycznymi trybami pomiaru, jednakże...
w większości aparatów Nikona, korekta ekspozycji w trybie manualnym wpływa na pomiar.
W przypadku Canonów, nie da się dokonać korekty ekspozycji w trybie manualnym.
(...)
Jednak w przypadku systemu lamp błyskowych Nikona, masz wybór pomiędzy TTL a TTL BL (czyli pomiędzy standardowym TTL a matrycowym TTL). W trybie TTL BL aparat i lampa biorą pod uwagę światło zastane i odpowiednio redukują błysk flesza. Z mojego doświadczenia wynika, że bardziej subtelne błyski wypełniające możliwe są w systemie lamp błyskowych Nikona niż w obecnym systemie fleszy Canona.

Stąd wniosek, że najlepiej jest wiedzieć, jak Twój aparat i flesz reagują na różne scenariusze i różne warunki oświetleniowe. Można się tego dowiedzieć wyłącznie z doświadczenia i praktyki. Musisz znać własny aparat.


Skumulowana korekta ekspozycji w aparatach Nikona

Korpusy Nikona (z którymi miałam do czynienia) pozwalają ustawić ogólną korektę ekspozycji nawet, jeśli aparat jest w trybie manualnym. Umożliwia to wpływanie na pomiar.

W Nikonach ogólna korekta ekspozycji i kompensacja mocy błysku kumulują się... w pewnym stopniu. Dla przykładu, jeśli ustawisz korektę ekspozycji na +1 EV, a kompensację mocy błysku na -1 EV, to korekty te zniosą się nawzajem - lecz tylko w sytuacji, gdy światła zastanego jest mało, a lampa błyskowa jest głównym źródłem światła.

Gdy światło zastane dominuje, a flesza używasz tylko jako błysk wypełniający, wówczas do gry wkraczają inne algorytmy i czynniki, jak np. maksymalny czas synchronizacji z lampą błyskową lub dostępne przysłony, wpływając również na scenariusz... i stąd kompensacja mocy błysku i korekta ekspozycji mogą wówczas wpłynąć na naświetlenie światła zastanego inaczej.

Lecz w Canonach ogólna korekta ekspozycji i kompensacja mocy błysku nie są powiązane, jak w Nikonach. Więc w Canonach, w trybie manualnym, można ustawić tylko kompensację mocy błysku, a nie ogólną korektę ekspozycji.

Piszesz,że w canonie jest "gorzej" a to wszysko mżonki!- dowiedz się cokolwiek a potem pisz, tylko sprawdzaj nie dla muzeum d30,d60 może dla 1d mx

mazon
11-01-2011, 21:03
LukiFotos - Musisz jak najszybciej zapomnieć o Canonie i zrozumieć Nikona. Canon standardowo naświetla tak jakby cała scena była rejestrowana przy zastałym a flesz tylko doczyszcza plan, w Nikonie jest inaczej - jak włączasz flesz, to znaczy że brakuje światła i scena jest naświetlana z dominującą proporcją światła błyskowego (czyli to co robiłeś w Canonie przez korektę -1 zastałego w Nikonie masz w chwili włączenia flesza z ustawiona funkcją TTL). Jeżeli chcesz równoważyć światło flesza z zastałym to teoretycznie wystarczyło by włączyć na lampie funkcję BL, ale i tak światło flesza będzie bardziej widoczne niż w Canonie. Według mojej oceny Nikon wychodzi z założenia, że zawsze z fleszem ma być poprawnie naświetlony pierwszy plan a tło jest dodatkiem - jeśli chcesz to zmienić to tak jak napisał Czornyj - pozostaje Ci tryb S lub M no i oczywiście jeszcze funkcja SLOW (czasem dość niebezpieczna).

JK
11-01-2011, 21:06
Moi drodzy dyskutanci, popatrzcie może na daty postów.

Autor już dawno się tego nauczył, albo sprzedał Nikona. :wink:

mazon
11-01-2011, 21:29
No super - nawet na to nie spojrzałem

mlodykrk
19-02-2012, 23:08
http://www.youtube.com/watch?v=vEnAhkL0i38

karolt
22-02-2012, 02:16
Inna sprawa, że zamiast produkować tyle postów, wystarczyło przeczytać to:
http://foto.jasiu.pl/08.html
I obczaić różnicę między korekcjami zastanego/błyskowego między C a N :-)