PDA

Zobacz pełną wersję : i-TTL -czy warto dopłacac do D ?



Kaleid
17-04-2006, 11:44
Co jakis czas pojawiają się pytania co oznacza slynna literka "D" na Nikkorach. Jak wiadomo, D oznacza distance (odleglosc), a bardziej szczegolowo jest to funkcja ktora przekazuje do korpusu informację o odleglosci od fotografowanego obiektu. Faktycznie, poprzedni system blysku Nikona, 3D matrix fill`in wymagał D. Po podniesieniu czy tez odchyleniu palnika , badz tez zapieciu obiektywu bez D, 3D matrix fill`in po prostu się wyłączał, a lampa przechodzila w standard TTL. W przypadku i-TTL BL (czyli odpowiednika 3D fill`in) po zapieciu szkla bez D , i-TTL BL nadal dziala. Lampa wysyla przedblysk, i trybu daje sie normalnie uzywac. Czy brak D traci sie na funkcjonalnosci? Ciezko powiedziec. Jak zaklada algorym i-TTLu, BL dziala dalej, ino w przypadku obiektywu bez funcji D, dane o odlegosci nie sa uwzglednianie w algorytmie obliczajacym ekspozycje. Pracujac w ostatnim czasie na obiektywach z D i bez D nie udalo mi sie dopatrzec zauwazalnych roznic. Czy zatem warto doplacac do funkcji D? jesli do wersji z D trzeba doplacic 200..300 zl, moim zdaniem nie. W przypadku i-TTL nie tracimy funkcjonalnosci i-TTL BL (jak w poprzednim wypadku tracilismy 3D fill`in). Mimo staran, nie udalo mi sie dostrzec roznic choc nie moge zagwarantowac ze takowe nie wystepują. Zarowno z D jak i bez D , i-TTL BL dziala znakomicie. I na koniec: wszystkie obiektywy typu G, posiadają funkcję D :)

szymony
17-04-2006, 19:30
Faktycznie, poprzedni system blysku Nikona, 3D matrix fill`in wymagał D. Po podniesieniu czy tez odchyleniu palnika , badz tez zapieciu obiektywu bez D, 3D matrix fill`in po prostu się wyłączał, a lampa przechodzila w standard TTL. W przypadku i-TTL BL (czyli odpowiednika 3D fill`in) po zapieciu szkla bez D , i-TTL BL nadal dziala. Lampa wysyla przedblysk, i trybu daje sie normalnie uzywac.


E stary i nowy system w tym akurat przypadku działają jednakowo, tylko nazewnictwo inne.
Jest szkło z "D" i błyskograt na wprost, to i jest "3D matrix fill in flash" lub "TTL BL" w nowym systemie. Jeśli natomiast nie mamy "D" lub kombinujemy z położeniem błyskograta to w nowym systemie mamy również "TTL BL" ale nie jest w kalakulacji ekspozycji uwzględna odległosć. W starym jest identycznie. "3D matrix fill in flash" się faktycznie wysypie, ale błyskograt nie przechodzi do standartowego TTL tylko do "matrix fill in flash", który działa tak samo jak "TTL BL" bez "D"

Jedyne "zewnętrzne" różnice są inne. W trybie standartowego TTL stary system nie dawał przedbłysków, co dawało możliwość skozystania z np. SU-4. W iTTL przedbłysków wyłączyć sie nie da i niestety sa one wysyłane dużo wcześniej niż w starym systemie (dotyczy D50, D70(s) D200), czego efektem co bardziej wrażliwe osoby skutecznie zamykają oczka, problemy z fotocelami itp. Zyskujemy za to CLSa.

Kaleid
17-04-2006, 19:56
Ano nie dziala tak samo. Sprawdzone empirycznie z F100. Po zapieciu szkla bez D, lampa wylacza przedblyski (czego nie ma w i-TTL), oraz przechodzi w taki troche inteligentniejszy TTL (nazwany dumnie marketingowo wielosensorowym blyskiem rozjaniajacym) :) W "blysk rozjasniajacy" wyposazone sa nawet Nikony nie posiadajace zaawansowanego systemu sterowania blyskiem, jak F65 itd. Nie chodzi o to ze nie mozna uzywac blysku dopelniajacego, ale o to ze w przypadku szkla bez D, caly zaawansowany system pomiaru blysku sie wlasciwie wylacza.

szymony
17-04-2006, 20:06
Ano nie dziala tak samo. Sprawdzone empirycznie z F100.
A jak i czym ? Z jakim błyskogratem ? Kurcze nie mam kamery bo bym sprawdził z F90 i SB25.

Kaleid
17-04-2006, 20:07
SB800 i SB26

szymony
17-04-2006, 20:18
SB800 i SB26
A czym sprawdziłeś brak przedbłysków ?

Kaleid
17-04-2006, 20:21
SB800 ustawioną w SU4 :) Z resztą wystarczy spojrzec na wyswietlacz SB26. Po zapieciu szkla bez D, zniknie symbol matrycy, a pojawi sie taki "ludek ze sloneczkiem" Dziala wtedy niby wielopolowe zrównoważenie błysku wypełniającego, ale przedblyskow nie ma.

szymony
17-04-2006, 20:27
Z resztą wystarczy spojrzec na wyswietlacz SB26. Po zapieciu szkla bez D, zniknie symbol matrycy, a pojawi sie taki "ludek ze sloneczkiem"
A to gdzieś jest coś nie teges. Mnie matryca nie znika, a gość z słoneczkiem pojawia się tylko gdy zapinam manualne szkło.

Kaleid
17-04-2006, 20:32
Sorki, tym razem ja zamieszalem. Da sie ustawic w symbol matrycy, jednak dziala tylko standardowy fill`in. Natomiast przedblyskow nie ma.

tomekudla
08-01-2009, 14:48
Czyli nie warto dopłacać mająć D80, tak?

Yedrzey
09-01-2009, 12:48
Wydaje mi sie(I NA TO KLADE NACISK) , ze z ta odlegloscia to jest tak, ze owszem szkielka D + lampka typu SB800 mierza wszystko ladnie... Dopoki nie odchylisz lampy od polozenia 0, w momencie jak wycelowales lampe w sufit TTL mierzy juz tylko sile blysku, tak samo jest jak zalozysz dyfuzor i lampa skierowana do przodu(czyli nie odchylona wogole).

Posiadam D300 + SB800 ale lampka prawie zawsze jest wycelowana w bok, w sufit albo stoi gdzies obok zdjecia na wprost robie tylko jak moc lampy jest niewystarczajaca zeby ja od czegos odbic.

I praktycznie zawsze wprowadzam korekty flasha na plus 0.3srednio mierzac oswietlenie w centrum kadru (obiektyw Nikosia 18-200 DX wiec, to nie wina braku literek ;)

Jedrzej