PDA

Zobacz pełną wersję : Towarzysze, pomożecie?



FlashGordon
10-05-2008, 12:23
Hmmm... tematów takich jak ten jest pewnie wiele, ale mam nadzieję, że zdzierżycie jeszcze jeden ;) Otóż. Wyszedłem sobie rano jak zwykle na zakupy (nowalijki, chlebek, mleczko) no i niefortunnie w pasażu Tesco zaszedłem do Vobisa, pogapić się co tam za cuda mają za szybą. Postanowiłem się trochę pobawić D80 z 18-135 i... tym razem się zakochałem :) Może nie w 18-135 (jestem raczej zdania, że lepiej uzbierać na coś lepszego, a brać z 18-70, choć opinie są różne), ale chyba dojrzałem do tego, aby porządnie zacząć się zastanawiać nad zmianą sprzętu.

Jako stater kupiłem sobie prawie przed rokiem D40 z kitowym 18-55. Wystarczający żeby postrzelać fotki, ale żeby pobawić się w focenie już trochę mało. D40 to było dobre posunięcie pod względem hmmm... rozwoju i sprawdzenia, czy mi się to spodoba. Z finansowego punktu widzenia różowo już nie jest, bo sprzedać to będzie ciężko, a i za cenę pewnie średnio atrakcyjną (no właśnie, jak sądzicie - jaką?).

W D40 brakuje mi ergonomii, za mało można pozmieniać z przycisków i trzeba wchodzić do menu, brakuje mi zapisu w JPG Fine + NEF i bracketingu. Kupowanie tanich obiektywów bez silnika, niejednokrotnie świetnych szkieł, w zasadzie mija się tu z celem. Brak wyświetlacza to też jak się okazuje spora uciążliwość.

Cena D80 + 18-135 w Vobisie to 3,5k, oczywiście normalni ludzie szukają lepszych okazji, a i jak wspomniałem pewnie nastawię się na 18-70 w zestawie. Najfajniej byłoby sprzedać D40 z obiektywem, a do uzyskanej kasy dopłacić jakiś 1000-1500, oczywiście im mniej tym lepiej. Albo inna opcja - zmienić tylko body, na razie zostawić sobie tego 18-55 (wszak za niego też dostać można grosze), a zainwestować w silnikowo/besilnikową szklarenkę później.

Może doradzicie mi, co robić? Mocno się zastanawiam, bo jest wiele czynników :) Z jednej strony idzie lato, z drugiej strony 90% wykorzystania aparatu to (na razie, bo jak już będę mógł to pójdę na całość) fototatusiowanie, z trzeciej - za 2 miesiące drugie dziecko, więc wydatki. No ale zawsze są raty.

prz3mo
10-05-2008, 12:39
Może inaczej - czego brakuje Ci w D40?
Niewątpliwie D80 jest lepszą, bardziej zaawansowaną puszką, ale jednemu wystarczy D40, innemu nie i zmieni na D80 czy D200... Dlatego sam musisz sobie odpowiedziec na pytanie czy potrzebujesz tej zmiany.

jaari
10-05-2008, 12:56
Jeżeli to Ci pomoże - mam taki zestaw. D80 + 18-70. Sprawuje się świetnie. W D80 ergonomia dla mnie osobiście jest OK. 18-70 zaś jako szkło dla początkującego fotoamatora jest godne polecenia. Próbowałem przesiąść się na Tamrona 17-50...tandetny plastik, głośny jak diabli, z moją puszką miał BF :-(
Reasumując - zestaw jest przyzwoity.
Da Ci wiele radości... do momentu kiedy weźmiesz w ręce D300 z jakimś jasnym Nikkorem :-)

majcool
10-05-2008, 13:02
Twoja puszka jest warta 700-800zł; nowa D80 to dopłata 1500zł za wymianę samego body. Policz czy nie wyjdziesz lepej na inwestycjach w szkła z silnikiem (choćby T17-50).
Sam odczuwam pokusę zmiany body D40->D80/D200 z małym przebiegiem ale jakość zdjęć w moim przypadku pozostanie ta sama. Lepiej szkolić oko i inwestować w szkła- widzę, że i tak pierwszy Twój zakup to byłby 18-70 AF-S. O ergonomii/dostępie do funkcji nie ma co wspominać- w wyższych modelach jest dużo lepiej. Policz ile % kadrów/ujęć straciłeś przez braki D40. Jeśli błędy puszki przeważają nad błędami człowieka to nie masz wyjścia ;)
A może pomyśl nad jakąś lampą typu sb-600/400- do ciemnego szkła jak znalazł (nawet ten kitowiec przymnkięty do 5,6 jest ostry na 35mm) a d40 synchronizuje nawet przy 1/500, więc nawet na zewnątrz możesz pofototatusiować.

Archibald
10-05-2008, 13:05
...Próbowałem przesiąść się na Tamrona 17-50...tandetny plastik, głośny jak diabli, z moją puszką miał BF :-(...


Co do BF/FF to fakt, że trzeba wybrać pod D80 (ja trafiłem za drugim razem, ale np. kumpel w D70s nie miał problemu z żadnym), ale co do tandetnego plastiku to powiem krótko - ostatnia bzdura. Jak ktoś tak twierdzi to znaczy, że nie dorósł jeszcze do lepszego szkła.

rastula
10-05-2008, 13:26
H

Cena D80 + 18-135 w Vobisie to 3,5k,


dziś widziałem w media markcie w pznaniu d80 + 18-55 VR II za 2499 PLN...


to chyba dobra oferta...

majcool
10-05-2008, 13:30
A jak ma bliżej do Lublina to identyczny zestaw w MM wycenili na 2399 zeta.
Chyba jednak bedzie 100zł więcej ;) patrząc po lokalizacji...

Boger
10-05-2008, 15:43
dziś widziałem w media markcie w pznaniu d80 + 18-55 VR II za 2499 PLN...


to chyba dobra oferta...


za 2399 :) nie trzeba jechać do Lublina ;)

FlashGordon
11-05-2008, 10:24
Dzięki, Panowie.

W zasadzie jestem przeciwny pakowaniu pienieędzy w cokolwiek tylko po to, żeby coś mieć... no i dlatego mocno się zastanawiam. Rzeczywiście do Lublina raczej nie pojadę po sprzęt, ale zawsze można pogrzebać na Skąpcu lub Allegro i wyszukać coś ciekawego. Albo zaczaić się na jakąś puchę z odzysku na forum (zawsze jakieś tam ryzyko, ale parametr "nigdy nie używana" jest o tyle plusem co i minusem...). Wydaje mi się, że przyczaję się po prostu na razie ;)

Pytanie, czy inwestować w szkła z silniczkiem czy kupić sobie drogę do tanich bez niego jest chyba zasadnicze. Wydaje mi się, że na dzień dzisiejszy wystarczyłby mi 18-70, ale za 2-3 miesiące będę mógł sobie pozwolić, żeby wyskoczyć na jakieś dłuższe sesyjki... Mam więc jeszcze chwilę, żeby poczekać na jakąś używkę no i lepiej zaplanować finanse ;)

swish
11-05-2008, 12:03
Kup sobie 18-70, a tego 18-55 sprzedaj bo jest niewiele wart (mydelko na maksa), zobaczysz znaczaca roznice i duzo wieksza satysfakcje z efektow, a nikosia mozesz zawsze zmienic predzej czy pozniej. Ja jestem na etapie ze D40x mnie satysfakcjonuje, postanowilem dokupic jeszcze 70-300 i lampe jakas a nie kombinowac z puszka. Sumujac, po zakupie zestawu kitowego bylem bardzo rozczarowany, okazalo sie ze to kwestia innego szkla, teraz jest po prostu pieknie.

pozdrawiam,
Tomek

Archibald
11-05-2008, 16:03
...Sumujac, po zakupie zestawu kitowego bylem bardzo rozczarowany, okazalo sie ze to kwestia innego szkla, teraz jest po prostu pieknie...

Ot, święte słowa ;-)

vasper31
12-05-2008, 15:49
(..) Próbowałem przesiąść się na Tamrona 17-50...tandetny plastik, głośny jak diabli, z moją puszką miał BF :-(

Nie uda mi się podważyć twoich uczuć ale Tamron może i nie jest wzorem wykonania (choć jest do przeżycia) ale sprawdź sobie różnicę pomiędzy Tamronem a chociażby Canonem o tym samym zakresie ogniskowych (VR).. oprócz tego że VR to Tamron nie ustępuje szczególnie jakością odwzorowania obrazu w stosunku do Canona czy podobnego Nikkora a jednak cena daje dużo do myślenia (kilka tysi:))... nie zrażaj kolegi do Tamrona bo gdy dobrze poszuka i przetestuje kilka modeli to trafi bez większych problemów na szkło które będzie bez FF i BF i bedzie bardzo zadowolony..

jaari
16-05-2008, 15:25
Cytat:
Napisał jaari http://forum.nikon.org.pl/imagesb/buttons/viewpost.gif
(..) Próbowałem przesiąść się na Tamrona 17-50...tandetny plastik, głośny jak diabli, z moją puszką miał BF :sad:

Nie uda mi się podważyć twoich uczuć ale Tamron może i nie jest wzorem wykonania (choć jest do przeżycia) ale sprawdź sobie różnicę pomiędzy Tamronem a chociażby Canonem o tym samym zakresie ogniskowych (VR).. oprócz tego że VR to Tamron nie ustępuje szczególnie jakością odwzorowania obrazu w stosunku do Canona czy podobnego Nikkora a jednak cena daje dużo do myślenia (kilka tysi:smile:)... nie zrażaj kolegi do Tamrona bo gdy dobrze poszuka i przetestuje kilka modeli to trafi bez większych problemów na szkło które będzie bez FF i BF i bedzie bardzo zadowolony..



A możesz mi podać, gdzie ja napisałem, że Tamron jest kiepski optycznie ??? :)

jaari
16-05-2008, 15:31
Co do BF/FF to fakt, że trzeba wybrać pod D80 (ja trafiłem za drugim razem, ale np. kumpel w D70s nie miał problemu z żadnym), ale co do tandetnego plastiku to powiem krótko - ostatnia bzdura. Jak ktoś tak twierdzi to znaczy, że nie dorósł jeszcze do lepszego szkła.

A może to ty po prostu nie dorosłeś do obiektywnego spojrzenia na wykonanie dwóch różnych szkieł?
Porównaj wykonanie (wykonanie, a nie jakość optyki !!! ) Tamrona 17-50 z wykonaniem któregokolwiek Nikkora powyżej 1000 pln. Jeżeli Tamron nie jest plastikowy to coś kiepsko u Ciebie z obiektywizmem... :-)
Jak dla mnie EOT - nie chcę wywoływać kolejnej wojny sprzętowej.

Archibald
16-05-2008, 18:00
A możesz mi podać, gdzie ja napisałem, że Tamron jest kiepski optycznie ??? :)


...Próbowałem przesiąść się na Tamrona 17-50...tandetny plastik, głośny jak diabli, z moją puszką miał BF :-(

Sorry, ale jednoznacznie się skojarzyło ;-)

OK - wykonaniem gorszy, ale bez dramatu, bo wcale nie jest źle; optycznie - znajdź coś lepszego za tysiąca z haczykiem ;-) Pewnie, że 17-55 do pięt nie dorasta, ale za cenę tego drugiego masz trzy Tamrony ;-)


Pozdrawiam.

K0L0
16-05-2008, 19:20
Witam.
Też jestem posiadaczem d40 i mam podobny problem.... chciałbym mieć d80, ale jak dłużej się zastanowię to dochodzę do wniosku, że:

Wybuliłem 1800zł a mam sprzedać za 800zł?!
Szkła muszą być z silnikiem... ale N18-70 i wiele ciekawych szkieł będą działać.
Obsługa i ergonomia, nie jest zła. Można dokupić grip i już chwyt jest lepszy.

N18-70 albo T17-50, ew. S30/1.4. Sprzedaj kita i kup gripa.

FlashGordon
16-05-2008, 20:46
Hej :)

Właśnie tak zrobiłem, kupiłem 18-70 - czeka na próbę polową :D

Na D80 zasadzę się jednak na pewno. Później, bo D40 to dobry sprzęt, ale zaczynam odczuwać braki tu i tam.

Motorniczy
16-05-2008, 22:22
Jeśli " na lato ..." - jak to ująłeś to D40 . Pozdro