PDA

Zobacz pełną wersję : Back Focus i nikkor 50 1.8D - jakie sa fakty?



Jacula
16-04-2006, 22:43
Witam!

Przeczytalem tu bardzo wiele postow o 50 1.8 ale nie znalazlem satysfakcjonujacej odpowiedzi :cry:
Na optyczne.pl w kllku testach stwierdzono ze np. "obiektyw ma tendencje do ostrzenia za przedmiotem".
Czy jest to wina szkla czy body? Mam zamiar uzywac 50 1.8 do portretow i bede czesto korzystal z pelnej dziury-niektorzy twierdza ze wtedy jest mydlo inni ze jest ostry. Moze niektorzy maja mydlo na 1.8 przez BF lub moze to wlasnie ich egzemplarz szkla jest felerny i wychodzi to dopiero przy pelnym otworze przyslony?
Czy moje domysly sa prawdziwe? Prosze o wypowiedzi posiadaczy ww obiektywu. mile widziane sample...

JK
16-04-2006, 23:35
Jacula, Twoje pytanie jest trochę bez sensu. Jeśli mydło jest wynikiem FF/BF, to sam sobie odpowiedziałeś. Jeśli mydło to wynik "felerności" konkretnej sztuki, to sensownych wniosków nie ma. Jest tylko jedno wyjście. Body do torby, wycieczka do sklepu, podpinasz konkretny egzemplarz i sprawdzasz. Jest OK - kupujesz. Nie jest OK - podpinasz inny egzemplarz. I tak do skutku, lub rezygnacji z AF 50 f/1,8. :D

Jacula
16-04-2006, 23:45
no wlasnie - pozostaje chyba tylko sprawdzanie przy zakupie...
jesli jestu tu ktos, kto posiada nikkora 50 1.8D i uwaza go za ostrego na pelnej dziurze to prosze o zaprezentowanie jakichs fotek!:)

Jacula
17-04-2006, 10:53
Wini, co masz na mysli piszac "do niektorych zastosowan"? ja potrzebuje taniego szkla do d50, ktorym moglbym robic portrety i szczegolnie zalezy mi na 1.8, zeby ladnie odseparowac tlo. generalnie robie odbitki 10x15, ale czasem chcialbym tez 20x30. przejrzalem duzo zdjec na pbase, ale sa zbyt male, by moc je jakos ocenic...
jak znajdziesz jakies fotki to podeslij na jck84@o2.pl
dzieki!

moshica
17-04-2006, 11:00
No ja również się dołączam do pytania i chęci zobaczenia sampli. Może inaczej prosimy o wrzucenie ich tu na forum a nie na maila Jaculi.
Dziwi mnie tylko to, żże tylu zwolenników tego skła a tak mało odpowiedzi i pomocy z ich strony :twisted:

Pozdrawiam
Moshica

Ps. Jacula mam nadzieję że się nie obraziłeś ...

JK
17-04-2006, 11:30
No dobrze. Macie tu zrobiony przed chwilą, tak na szybko, crop 100% (http://www.jks.com.pl/foto/tst00.jpg) ze zdjęcia jednego z obiektywów Nikona. Nie usuwałem EXIFa, żeby nie było wątpliwości co do ustawień i pełnej dziury. Ostry, czy nie ostry - oceńcie sobie sami.

A tak na marginesie, wcale nie jestem zwolennikiem tego szkła i niezbyt często go używam.

Jacula
17-04-2006, 12:12
JK, dzieki za "test":)
moze ktos jeszcze dorzuci swojego cropa tak zebysmy mieli porownanie ostrosci poszczegolnych egzemplarzy tego obiektywu...

MzMarcin
17-04-2006, 15:41
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img64.imageshack.us/img64/4316/crop50mm187he.th.jpg]źródło ([URL=http://img64.imageshack.us/my.php?image=crop50mm187he.jpg)[/URL]

Pamiętam że kiedyś jak sprawdzałem na d70 jeszcze to mój egzemplarz był jak dla mnie ostrzejszy na 2,8 od kita na f8 :)
A kita miałem też brzytewnie ostrego... :)

Jacula
17-04-2006, 16:05
Marcin, thx. szkielko bardzo mi sie podoba i jeszcze ta cena...:)

andrzejp
17-04-2006, 16:37
MAm ten obiektyw i jestem z niego zadowolony.( 50f1,8)
Dobrze ostrzy już od 1,8. Warto wydać za niego tak małe pieniądze.
Poza moimi uwagami powiem jeszcze ,że czytałem opinie
porównawcze z innymi markami ( tej klasy oczywiście) i był najlepszy oraz porównanie z 50/1,4 i z nim aż takiej różnicy nie ma.
Pozdrawiam.

greg_g
17-04-2006, 18:30
witam..
ja bardzo chwale sobie ten obiektyw.. bardzo dobrze ostrzy i wbrew opiniom niektorych uzytkownikow forum ma ladny bokeh!! na pelnej dziurze jest zyleta, ale musze przyznac, ze do portretow (cyzli zastosowania wspomnianego przez Jacula) sporadycznie uzywam 1.8.. moim zdaniem przy 1.8 jest ZA MALA GLEBIA - jak postac jest przykladowo w ustawieniu na 3/4 i ostrze na blizsze oko to drugie juz jest mocno rozmyte.. mysle, ze moge Ci polecic ten obietkyw z czystym sumieniem, ale faktycznie wczesniej sprawdz sobie w sklepie (obilo mi sie o uszy ze moga byc jakies problemy z FF, BF)..
pozdrawiam G.
PS.. moze wrzuce jakis portrecik tutaj, ale dopiero po swietach (kompa tu nie mam swojego).. chyba, ze dzis cos zrobie i zamieszcze..

Jacula
17-04-2006, 22:25
dziekuje wszystkim za zamieszczone zdjecia i przedstawione opinie. wasze posty utwierdzily mnie w przekonaniu, ze warto miec to szklo. wini, 85 1.8 bardzo chetnie, lecz nie w najblizszej przyszlosci...

ps. greg_g, faktycznie do portretow GO moze byc za mala, ale bede mogl ja ciekawie wykorzystac w innych sytuacjach zdjeciowych.

pozdrawiam - jacula

Kaleid
17-04-2006, 22:29
Warto. Ja kiedys nieopatrznie pozbylem sie piecdziesiatki. Pozniej zalowalem, i wlasnie nabylem to szklo ponownie w zestawie z 85 1.8 :)

Robert_P
17-04-2006, 23:10
Jest tylko jedno wyjście. Body do torby, wycieczka do sklepu, podpinasz konkretny egzemplarz i sprawdzasz
Wyjście może i jest ale w moim małym 8) mieście nigdzie nie mogę znaleźć sklepu gdzie mógłbym podpiąć 50-kę :(

Gall86
18-04-2006, 00:16
Jest tylko jedno wyjście. Body do torby, wycieczka do sklepu, podpinasz konkretny egzemplarz i sprawdzasz
Wyjście może i jest ale w moim małym 8) mieście nigdzie nie mogę znaleźć sklepu gdzie mógłbym podpiąć 50-kę :(

problemem tez jest jak ktos by chcial do qpic do analoga :shock:

pebees
18-04-2006, 07:42
Jacula, może to zabrzmi śmiesznie, ale do portretów to weź sobie 70-300G, tańszy niż 50-tka, odsuniesz się trochę, i tło ładnie odseparujesz :D

PawelR
18-04-2006, 16:42
Jacula, może to zabrzmi śmiesznie, ale do portretów to weź sobie 70-300G, tańszy niż 50-tka, odsuniesz się trochę, i tło ładnie odseparujesz :D

Może i brzmi śmiesznie ale wygląda całkiem dobrze, poniżej przykład :-)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img152.imageshack.us/img152/3020/sample033sq.jpg)

pozdrawiam
Paweł

Jacula
18-04-2006, 18:11
PawelR, wyglada rzeczywiscie dobrze. swoja droga po 50/1.8 mam zamiar kupic jakies tele, ale nie wiem jeszcze jakie. najchetniej wzialbym sigme 70-300 4-5.6 apo dg (po przejrzeniu masy fotek na pbase wg mnie jest lepsza od nikkora 70-300G). z kolei nikkor 55-200 kusi lepsza szybkoscia autofokusa...