PDA

Zobacz pełną wersję : NX - Color Profile



norbib
10-05-2008, 00:07
Witam wszystkich forumowiczów!
Po kilku dniach poszukiwania rozwiązania problemu poddałem sie i dlatego zakładam ten temat.
Poprzestawiałem cos w NX 1.3 że jak otwieram zdjęcie (obojętnie czy to jest JPG czy NEF) to otwiera się w profilu koloru RICOH RUSSIAN-SC 040402 (bardzo nienaturalny) pomimo że zostało zrobione na ADOBE RGB i nawet jak potem zmienię profil ręcznie na ADOBE RGB to nie jest już to samo zdjęcie co wypluła puszka jako ADOBE RGB (jest dużo ciemniejsze), niewiem co z tym fantem zrobić. Mam NX od 2 tygodni i jest to mój pierwszy program do obróbki zdjęć więc eksperymentowałem trochę i napewno ustawiłem coś co teraz nie mogę odnaleźć. Czy NX posiada np. opcję powrotu do ustawień fabrycznych?

Jeszcze jedno pytanko (tylko nie bijcie, jestem początkujący). Słyszałem że w NX jest możliwość zmiany balansu bieli ale za Chiny Ludowe nie mogę nigdzie tej opcji znaleźć.

Czy ktokolwiek jest w stanie udzielić mi jakichkolwiek wskazówek na powyższe pytania?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakiekolwiek odp.

Erie
10-05-2008, 00:21
odnośnie ustawień to zaproponuję "informatyczne" podejście - skasować i zainstalować
odnośnie balansu bieli - wszystko jest po prawej stronie w menu rozwijanym w zakładce WHITE BALANCE

jakubs
10-05-2008, 10:38
A ja proponuję najpierw spróbować świadomie podejść do tematu :D...
W zakładce Edit>Preferences>Color... ustaw profil Default RGB Jaki chcesz i zaznacz pole "Use this instead..."

Zaś przy zapisie do jpg też zaznacz okienko na dole z aktywacją profilu ICC

norbib
10-05-2008, 16:11
A ja proponuję najpierw spróbować świadomie podejść do tematu :D...
W zakładce Edit>Preferences>Color... ustaw profil Default RGB Jaki chcesz i zaznacz pole "Use this instead..."

Zaś przy zapisie do jpg też zaznacz okienko na dole z aktywacją profilu ICC

Dzięki !
Pomogło w 100 %.
Teraz nawet pamiętam kiedy to zmieniłem na tego ruska :)

norbib
10-05-2008, 16:25
odnośnie ustawień to zaproponuję "informatyczne" podejście - skasować i zainstalować
odnośnie balansu bieli - wszystko jest po prawej stronie w menu rozwijanym w zakładce WHITE BALANCE

Po prawej stronie mam tylko następujące zakładki menu rozwijanego:
Base Adjustment
Histogram
Watch Points

Pod żadną z nich nie ma WB :(

Erie
10-05-2008, 16:55
Po prawej stronie mam tylko następujące zakładki menu rozwijanego:
Base Adjustment
Histogram
Watch Points

Pod żadną z nich nie ma WB :(

a otwierasz NEFa?

norbib
10-05-2008, 20:43
a otwierasz NEFa?

Tak, czy przy NEF czy JPG wygląd interfejsu się nie zmienia, nadal ani śladu WHITE BALANCE :(

norbib
10-05-2008, 23:41
ok znalazłem... przy NEF w zakładce Base Adjustment pojawił się WHITE BALANCE :) ale... nie mogę go zmienić :(.
Zdjęcie robiłem na Auto WB. Coś jest znowu nie tak? Nie mogę przesunąć suwaka, zaczynam sie zastanawiać czy mój komp nie jest za słaby: PIII 1600 Mhz, 512 RAM. Czy to są zadowalające parametry dla Capture NX 1.3?