norbib
10-05-2008, 00:07
Witam wszystkich forumowiczów!
Po kilku dniach poszukiwania rozwiązania problemu poddałem sie i dlatego zakładam ten temat.
Poprzestawiałem cos w NX 1.3 że jak otwieram zdjęcie (obojętnie czy to jest JPG czy NEF) to otwiera się w profilu koloru RICOH RUSSIAN-SC 040402 (bardzo nienaturalny) pomimo że zostało zrobione na ADOBE RGB i nawet jak potem zmienię profil ręcznie na ADOBE RGB to nie jest już to samo zdjęcie co wypluła puszka jako ADOBE RGB (jest dużo ciemniejsze), niewiem co z tym fantem zrobić. Mam NX od 2 tygodni i jest to mój pierwszy program do obróbki zdjęć więc eksperymentowałem trochę i napewno ustawiłem coś co teraz nie mogę odnaleźć. Czy NX posiada np. opcję powrotu do ustawień fabrycznych?
Jeszcze jedno pytanko (tylko nie bijcie, jestem początkujący). Słyszałem że w NX jest możliwość zmiany balansu bieli ale za Chiny Ludowe nie mogę nigdzie tej opcji znaleźć.
Czy ktokolwiek jest w stanie udzielić mi jakichkolwiek wskazówek na powyższe pytania?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakiekolwiek odp.
Po kilku dniach poszukiwania rozwiązania problemu poddałem sie i dlatego zakładam ten temat.
Poprzestawiałem cos w NX 1.3 że jak otwieram zdjęcie (obojętnie czy to jest JPG czy NEF) to otwiera się w profilu koloru RICOH RUSSIAN-SC 040402 (bardzo nienaturalny) pomimo że zostało zrobione na ADOBE RGB i nawet jak potem zmienię profil ręcznie na ADOBE RGB to nie jest już to samo zdjęcie co wypluła puszka jako ADOBE RGB (jest dużo ciemniejsze), niewiem co z tym fantem zrobić. Mam NX od 2 tygodni i jest to mój pierwszy program do obróbki zdjęć więc eksperymentowałem trochę i napewno ustawiłem coś co teraz nie mogę odnaleźć. Czy NX posiada np. opcję powrotu do ustawień fabrycznych?
Jeszcze jedno pytanko (tylko nie bijcie, jestem początkujący). Słyszałem że w NX jest możliwość zmiany balansu bieli ale za Chiny Ludowe nie mogę nigdzie tej opcji znaleźć.
Czy ktokolwiek jest w stanie udzielić mi jakichkolwiek wskazówek na powyższe pytania?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakiekolwiek odp.