PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor AF 24/2.8, AF 28/2.8, AF 35/2.0 czy Sigma 30/1.4?



darmar41
15-04-2006, 01:51
Witam,
jestem totalnym amatorem, posiadam korpus D50 i lubie sobie porobic zdjecia budynkow - zarowno zblizenia jak i plany ogolne. Do tego ostatniego celu chcialbym sobie kupic jakis szerokokatny staloogniskowy obiektyw.
Stad moje pytanie: ktory z wymienionych obiektywow - Nikkor AF 24/2.8, AF 28/2.8, AF 35/2.0, Sigma 30/1.4 - reprezentuje najlepsza jakosc optyczna (zdaje sobie sprawe, ze 35mm to moze byc juz troche za duzo do fotek budynkow, ale i tak go biore pod uwage)?
Pytanie drugie: czy ogniskowe rzedu 24mm daja jakies zauwazalne znieksztalcenia beczkowate na zdjeciach?
Aha i jeszcze jedno pytanie - co oznaczaja skroty AIS i CRC w przypadku obiektywow Nikona?
Z gory dzieki za odpowiedzi :)

vuki
15-04-2006, 10:19
do budunkow to i 24 jest za male czasem
rozumiem, ze bazujesz na analogu
ale wez pod uwage, ze za jakis czas mozesz dokupic cyfre

24/2.8 jest chwalony i to dobry obiektyw, sam go mam i na pewno nie sprzedam
Sigma 30/1.4 tez mnie kusi ale do zastosowan bardziej w ciemnych pomieszczeniach
do architektury raczej 1.4 sie nie przyda wiec po co przeplacac
ja bazuje na cyfrze i architektury ta Sigma raczej nie zrobie

te dwa srodkowe odrzucam bo wszechstronniejsze wydaja mi sie w/w obiektywy
choc 35/2.0 to b.dobry obiektyw

JK
15-04-2006, 11:14
vuki, ale darmar41 pisze że to mu do D50 potrzebne. Czyli wszystko trzeba mnożyć przez 1,5. :) Raczej czarno to widzę. Najszerszy z nich - 24mm - to dla cyfry odpowiednik 36mm - szerokokątny to on już jest tylko z nazwy. Do zdjęć o których piszesz raczej poszukaj czegoś z zakresu 10-20.

darmar41
15-04-2006, 15:41
Dzięki za odpowiedzi! :)
Hmm, na cos z zakresu 10-20 zdecydowanie mnie nie stac (i w najbliższej przyszlosci tez nie planuje takich wydatkow)...
Wiec zdecyduje sie chyba na tą 24-ke.
Zastanawia mnie tylko, czy te 4mm roznicy pomiedzy 24 a 28 mm, czyli 6mm po przemnozeniu przez cropa daje zauwazalną rożnice?
A jesli nie daje, to dlatego pytalem, ktore z tych szkiel jest wg. Was przede wszystkim najlepsze optycznie?

EDIT: A ktory z tych obiektywów jest wg. Was najlepszy do streetfoto? Do takich zastosowan te ogniskowe chyba juz w zupelnosci wystarczaja (w koncu klasyczna 50-ka w analogu wystarczala), wiec ktory da najlepsza jakosc obrazu?

Vadim
15-04-2006, 16:04
darmar41,

6 mm to nie duża, tylko bardzo duża różnica.
Tak jak napisał JK, - te 24 to i tak z cyfrą jest zbyt mało do zdjęć architektury.
Jeśli masz tylko taki wybór, to zdecydowanie polecam AF 24/2.8.
Pod względem optycznym 24 jest lepsza od 28. Sam używam manualnej 28/2.8, jest znakomita, ale to szkło jest zdecydowanie lepsze od wersjij AF.

CRC to korekcja bliskiego zakresu, pozwala na ostrzenie ze znacznie bliższych odległości.

Ais oznacza wersję mocowania bagnetowego nikona. Pełna współpraca obiektywów tej wersji ze większością korpusów analogowych.
Ale dla Twojej D50 to już temat tabu. :?

Pozdrawiam

szymony
16-04-2006, 07:44
To ja jeszcze troszkę zamieszam i zaproponuję rozwiazanie "niskobudzetowe". A mianowicie: sigmę AF 24/2.8 Optycznie bdb, co niektórzy twierdzą że nawet lepsza niz nikorek. Konstrukcja metalowa. Ale żeby nie było za wesoło to AF żęzi jak stara kosiarka. Nowsze korpusy wyswietlą maksymaną przysłonę 3 miast 2,8 nie wiedzieć czemu.

JK
16-04-2006, 10:04
W podobnym zakresie cenowym jest jeszcze Sigma 20 f/1.8 EX DG Aspherical. Zawsze to o kilka milimetrów krótsze szkiełko. W przeliczeniu na cyfrę - 6mm, czyli dość dużo.

darmar41
17-04-2006, 23:29
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi :).
Co do tej sigmy 24/2.8 - głosny AF mi nie przeszkadza. Co do 20/1,8 - ciekawe jak wypada optycznie w porownaniu z nikkorami? Hmm, poszukam jakichs testow.
Dzięki raz jeszcze!
Pozdrawiam
Darek