PDA

Zobacz pełną wersję : problem z ex jednoczesnie modelka i zdjeciami PILNE



FOTOKRYS
07-05-2008, 03:41
Witam serdecznie
sprawa dosyc dziwna bo dotyczy mojej bylej (dziewczyny) wykonalem jej kilka sesji zdjeciowych niektóre na potrzeby wyborow miss polonia bo potrzebowala tam dobre zdjecia inne bo mialem taki kaprys wszystko na zasadzie pozowania za zdjecia (nie do sprzedazy) ja mam prawo publikacji ona moze pochwalic sie na stronce kolezanka itd podpisuje zdjecia moim nazwiskiem i daje link do mojej strony www jako ze dziewczyna nie spisywalem z nia zadnej umowy niestety.
po rozstaniu nagle przypomniala sobie o zdjeciach ktore byly na mojej stronie internetowej, na digart.pl i na roll banerze(jedno) ktory stoi przed drzwiami mojej firmy. Ona wymaga odemnie usuniecia zdjec ze stron www zmiany roll baneru (koszta i to nie małe) bo nagle odwidzialo jej sie bycie na tym roll banerze... ona olala umowe pokasowala wpisy pod zdjeciami np na portalu nk i uzywa zdjec mojego autorstwa na lewo i prawo nie podpisujac ich itd. Twierdzi ze zdjecia sa jej ( to ze ona jest na zdjeciach nie oznacza ze sa jej ). Bo to ja jestem autorem jakie prawa mi przysluguja... jak jest w tym przypadku z prawem do wykorzystania wizerunku czy ona moze ew. cos zdzialac w sadzie i czy to ja nagle moge stac sie strona przegrana? czy ew moge zrobic cos aby sprawa byla wygrana dla mnie? co wg Was powinienem zrobic ? nie mam zamiaru zmieniac roll baneru tylko i wylacznie ze wzgledu na to ze ona nagle zmienila zdanie raz skakala z radosci ze na nim bedzie a tera z tupie nozka ze juz nie chce. Sprawy nie da sie raczej zalatwic polubownie i normalnie sie dogadac.

PS. zdjecia w zaden sposob nie obrazaja jej osoby

czekam na jakies konkretne rady Pozdrawiam i z góry dzieki

Borowa
07-05-2008, 09:44
Z tego co wiem ochrona wizerunku osoby stoi najwyżej w calym zakresie ochrony praw modelki, fotografa, wizażysty, pomyslodawcy itd...

Ustal z laską że coś jest za coś - jeśli nie - kasujecie zdjęcia obu stronnie do danego terminu - po tym terminie możecie skakać sobie do oczu za pomocą adwokatów - ale doradzam załatwienie sprawy polubownie....

Możesz "EX" poprosić o kasę jeśli chce wykorzystywać Twoje zdjęcia - ale wtedy spisz umowę... i wytłuść szczególowe warunki wykorzystania Twoich zdjęć i użycia jej wizerunku

ars
07-05-2008, 10:05
Trochę patowa sytuacja, bo zasadniczo jeżeli nie miała zapłacone za zdjęcia to powinieneś mieć model release, jeżeli to ona zlecała i teoretyccznie musiałaby płacić Tobie no to pytanie o umowe, czy licencja na posługiwanie się tymi zdjęciami czy umowa całościowa jak przeniesienie autorskich praw majątkowych, no szczerze mówiąc, to sprawa taka w stylu na dwoje babka wróżyła.. ale istotnie, najlepiej się dogadać, możesz powiedzieć , że co jak co ale masz dowody (np. rawy) że masz do zdjęć prawa autorskie osobowe i póki co to majątkowe .. a jak polubownie nie przejdzie to będzie ktoś miał naruszenia ustawy krzyżowe :) Swoją drogą to Ci chłopie współczuje sytuacji.. ech..

sailor
07-05-2008, 20:14
ona nie moze opublikowac zdjec bez twojej zgody, ty nie mozesz bez jej zgody. albo sie dogadajcie albo przestncie ich uzywac. kropka. innego wyjscia nie ma

Macro
07-05-2008, 21:52
ona nie moze opublikowac zdjec bez twojej zgody, ty nie mozesz bez jej zgody. albo sie dogadajcie albo przestncie ich uzywac. kropka. innego wyjscia nie ma

To jest bardzo rozsądna i prosta odpowiedź. Ale co ze zdjęciami fizycznie opublikowanymi wcześniej? Czy można w świetle prawa "zmienić zdanie" i cofnąć raz wyrażoną zgodę na jednokrotną publikację? Jak ten rollbaner - zgoda na publikację była, zostało opublikowane a następnie zgoda cofnięta.

FOTOKRYS
08-05-2008, 00:38
To jest bardzo rozsądna i prosta odpowiedź. Ale co ze zdjęciami fizycznie opublikowanymi wcześniej? Czy można w świetle prawa "zmienić zdanie" i cofnąć raz wyrażoną zgodę na jednokrotną publikację? Jak ten rollbaner - zgoda na publikację była, zostało opublikowane a następnie zgoda cofnięta.


No wlasnie akcja b krzywa koszt druku takiego roll baneru to nie 10zl i dlaczego ja mam ponosic koszta druku bo laska raz skacze z radosci i cieszy sie ze na nim bedzie po jakims czasie tupie nozka i twierdzi ze ona juz nie chce i mam sobie nowy zrobic dziecinada...najgorsze ze sprawa wyglada tak ze sie z laska nie dogadam raczej bo wpierdzilila sie w to jej mamusia mimo ze dziewczyna ma 24 lata i jest niezly meksyk... tylko teraz czy nie okaze sie jeszcze ze to ja robie cos niezgodnie z prawem itd... skoro jak bylismy razem publikacja fotek jej nie przeszkadzala i nie robila wtedy afery to wyrazala na to zgode a teraz nagla zmiana zdania ??? jak to bedzie rozumiane w swietle prawa ... a tak przy okazji piszcie umowy z kazdym dziewczyna chlopak znajoma obojetne Z KAZDYM niech ktos pomoze mi znalesc sensowne wyjscie poza dogadaniem sie normalnym bo to raczej nie wchodzi w gre byly juz nie udane proby a ja nie mam zamiaru biegac i prosic sie zeby moja praca byla traktowana normalnie i tlumaczenia lasce ze to ze jest na zdjeciach to nie znaczy ze sa jej ... czy ktos jest w stanie pomoc i znalesc jakies konkretne roziwazanie w rozumieniu prawa syt... co moze dzialac na + a co na -
Pozdrawiam

Jacek_Z
08-05-2008, 01:38
Sailor ci odpowiedział. Nie masz prawa do dysponowania jej wizerunkiem. Nie masz na piśmie. A ustnie ? Masz świadków tej ustnej umowy? Nie możesz być pewien na czyją korzyść rozstrzygnie sąd. Niestety.
Pocieszenie dla ciebie: ona też nie może rozporządzać twoimi zdjęciami - jak będziesz chciał by je usuneła - będzie musiała to zrobić. I w tym tkwi dla ciebie szansa na dogadanie się. Ty jej pozwolisz na cos - a ona tobie na ten baner. Jeśli ona się nie zgodzi - musicie (ty i ona) zapomnieć o tych zdjęciach, o ich publikowaniu, prezentacji.

egoiste
30-05-2008, 09:05
Fotokrys , moja rada , odpusc sobie ,zapomnij , zostaw , odetnij jak od tkanki rakowej ,
usun ze stron jej wizerunek i ze swojej pamieci , po co Ci nerwy , szarpanie , dla paru groszy ? dla urazonej dumy ?
nie warto ... uwierz mi nie warto