PDA

Zobacz pełną wersję : [pytania] Norwegia wyspa Runde



Olomir
06-05-2008, 12:19
Wybieram się z rodziną do Norwegi (początek lipca) i mam zamiar odwiedzić ow/w wyspę. Prosze o wszelkie informacje dotyczące jak mozna efektywnie spedzić tam czas.

agawytka
06-05-2008, 17:48
Hej,
Zależy Ci na informacjach dotyczących jedynie tej wyspy czy okolic również?

sniper88
06-05-2008, 18:25
Odpalilem Google Earth (co Ci szczerze polecam), znalazlem te wyspe, poogladalem sobie zdjecia tam zrobione (warstwy>panoramio) i dochodze do wniosku, ze powinienes 24h/dobe latac od brzegu do brzegu wzdluz i wszerz wyspy i robic landszafty:mrgreen:

agawytka
06-05-2008, 18:27
No to w takim razie zacznę od wyspy Runde.

Nie wiem, czy wiesz ale wyspa nazywana jest ptasia wyspą, ze względu na ilość (200) występujących tam gatunków. Na wyspę można się dostać albo bespośrednio z Alesund autobusem lub łodzią, lub w ramach 4 godzinnego rejsu. Rejs polega na opłynięciu wyspy, dzieki czemu można zobaczyć kolonie ptasie wyspadujące na klifach a także groty w Branden o ile pogoda jest ładna. Łodzią zabierają też poprzez tzw "zieloną lagunę" do miejsca, w którym pod wodą znaleziono "skarb Runde" w 1972 i do miejsca (Rundetinden), w którym według legendy zatonął hiszpański statek "The Castle" w 1588 roku.

Wyspa sama w sobie też jest interesująca na piesze zwiedzanie i można sobie zaplanować całkiem fajne 3-4-5 godzinne wycieczki po niej.
Warto zobaczyć Kaldekloven, gdzie na plaży są dwie wystające skały, które witają Cię w częsci "ptasiej" plaży :)
i warto też odwiedzić skałę, która wynurza się na 300 metrów z morza w Branden.

jeśli masz jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem :)
pozdrawiam, agata

Olomir
06-05-2008, 19:52
Dzieki Agawytka
Trochę już poczytałem (przewodnik i sieć). Będe z dzieckiem 5 lat i żoną. Córce obiecałem maskonury. Interesują mnie ptaki i jeszcze raz ptaki. Czy w jeden dzień można dotrzeć na wyspę, 2-3h wycieczka piesza, opłynięcie i powrót. Jak z kosztami i co jest lepsze dla fotografii ptaków.

agawytka
06-05-2008, 20:02
Zależ skąd chcesz dotrzeć na wyspe :) a rejs trwa ok 4 godzin. Polaczenie z Alesund na wyspe lodzia albo autobusem dobywa się od poniedziałku do piątku 8:30 (nie wiem czy tylko tej godzinie czy od tej, musze sprawdzić dokładniej) i przejaz tam trwa ok 2,5 godziny. Ciężko mi powiedzieć w jaki sposób lepiej będzie fotografować ptaki :( no i pamiętaj, że w Norwegii wszystko zależy od pogody :) a wiem, że w okolicach Alesund bywa ona dość kapryśna. Najlepiej, jakbyście byli jakoś w okolicy i się zorientowali jaka pogoda i wtedy wykorzystali takową.
Po więcej informacji napisałam maila w celu dowiedzenia się dokładnie o ceny oraz o rejsy i przeprawę na wyspę, także odpowiedź zapewne pojawi się jutro... chyba, że już sobie tam robią wolne a okazji Pinsentag (11-12 maja :)) co tutaj też nie byłoby dziwne ;)

Tak czy inaczej, jak się tylko dowiem czegoś więcej to napiszę.

Nie wiem, czy robicie sobie wycieczkę objazdową czy stacjonarną, ale jak mas zjakieś pytania to chętnie polecę jeszcze pare miejsc :)

Pozdrawiam, agata

Olomir
07-05-2008, 10:28
Plan jest taki: siedzimy tydzień w koło Arendal, póżniej start z namiotem do góry na 4-5 dni. W tym czasie mamy zamiar zobaczyć wszystko, co się uda. Npewno "drabinę troli", wyspa Runde, a reszte niewiem. Jedyne co musze wziąść pod uwagę, to komfot podróży córki.

Iwona07
07-05-2008, 11:53
Czesc Agawytka,

to ja bym sie chetnie podlaczyla do informacji o Norwegii (planowane troche ponad 2 tygodnie w drugiej polowie czerwca). Pytanie: czy jest sens pchac sie az na Vesteralen i Lofoty (czasu nie jest zbyt wiele...) czy lepiej zostac miedzy Alesund-Bergen plus Jostedalsbreen plus inne lodowce plus Preikestolen/Kjerag? To moja pierwsza wyprawa do Norwegii i chcialoby sie wszystko na raz...

Pozdrawiam
i.

kubaman
07-05-2008, 11:55
Olomir, powiem ci więcej po 16 czerwca, bo wtedy właśnie wracam z Runde :)

agawytka
07-05-2008, 11:59
Czesc Agawytka,

to ja bym sie chetnie podlaczyla do informacji o Norwegii (planowane troche ponad 2 tygodnie w drugiej polowie czerwca). Pytanie: czy jest sens pchac sie az na Vesteralen i Lofoty (czasu nie jest zbyt wiele...) czy lepiej zostac miedzy Alesund-Bergen plus Jostedalsbreen plus inne lodowce plus Preikestolen/Kjerag? To moja pierwsza wyprawa do Norwegii i chcialoby sie wszystko na raz...

Pozdrawiam
i.

Pewnie, ze by sie chcialo wszystko naraz :) ale dwa tygodnie to dosc niewiele czasu i trzeba skondensowac wyjazd.
Po pracy napisze dokladnie co warto zobaczyc w tak krotkim czasie ok? :)
Pozdrawiam,
Agata

Olomir
07-05-2008, 13:09
Czekam z niecierpliwością :)

Iwona07
07-05-2008, 15:03
Ja tez, choc do wyjazdu jeszcze 5 i ½ tygodnia...

jurgen
07-05-2008, 16:45
Witam
Generalnie Runde jest dobre ale niestety nie najlepsze.
Pogadaj z włascicielem, podpowie ci o której porze gdzie iśc.
Co do rejsu, to na Runde można zabukowac sobie rejsik dookoła wyspy. Pływają chyba ze trzy małe kutry. Fajna sprawa. Ale jest jedno ale. Z klifu zrobisz maskonura, fulmara, mewy, może alke i nurzyka, skue, latające głuptaki, ostrygojada i samice edredona z młodymi - to z brzegu. Nie licz jednak na zbyt dobre ujęcia z klifu, wiekszość bedziesz robił z góry. Podpływając łodzią troszkę się rozczarujesz, bo okaże się że wszystko masz w górze i robisz z dołu :). Ale w twoim zasięgu znajdzie się kormoran czubaty, wiec na pewno warto.
Koniecznie idz do latarni.
Klif jest chyba 200 metrowy i zasiedlony jest od 1/3 do samej góry. Fajne wrażenie robi klif 400 metrowy, który jest już za wysoki dla ptaków, ale to już zupełnie gdzie indziej.:)

pozdrawiam

Olomir
07-05-2008, 18:58
Dziękuje
Coraz więcej informacji.
Jurgen czy jest możliwe w ciągu jednego dnia dopłynąć rejsem o 8.30, zdjęcia z brzegu, rejs dokoła wyspy i powrót do Alesund. Oczywiście z rodziną, nie myślę o niewiadomo jakim fotografowaniu.

agawytka
07-05-2008, 20:05
Niestety maila z odpowiadzią o kosztach narazie nie dostałam, przykro mi.

A teraz kilka rzeczy wartych zobaczenia w Norwegii:
Oslo - polecam serdcznie zwlaszcza Bygdoy oraz Frognerpark z rzeźbami Vigelanda - ciekawe zjawisko :), ponadto skocznię w Holmenkollen (bo niewaidomo, czy niebawem jej nie rozbiorą a warta zobaczenia), park z zamkiem królewskim
Z Oslo proponuję (jeśli nie będziesz zmotoryzowana) przejechać się koleją do Bergen, bo to jedna z najpiękniejszych na świecie tras kolejowych. Bergen samo w sobie też polecam, jeszcze nie byłam ale wiem, że warte zobaczenia (mówi się że tam na pada 400 dni w roku, ale bywa, że pogoda tam ładniejsza niż w Oslo :))
W okolicach Bergen mamy najdłuższy i najgłębszy fiord w Norwegi - Sognefjorden, którego jak na mój gust zwiedzanie pewnie zajmie ze 2-3 dni. Na północy od fiordu znajduje się lodowiec - Jostedalsbreen.
Warto przepłynąc się statkiem po fiordzie a także połazić trochę po okolicznych górach.
Ponieżej Bergen znajduje się Hardangerfjorden, które zakończone jest Eidfjorden a ten natomiast pięknym wodospadem.
Pomiędzy Sognefjorden a Alesund (tez warte zobaczenia) znajduje się niewielki fiord o nazwie - Geirangerfjorden, nad którym to jest piękny wodospad De Syv Sostre (Siedem siostr). Dalej na północ polecam tez ozbaczenie Trondheim - 3ciego co do wielkości miasta w Norwegii zaraz po Oslo i Bergen.

Teraz schodząc trochę na południe. Stavanger. Na pónocny wschód od Stavanger (Ryfylke rejon) znajdują się również wspaniałe fjordy no i niedaleko jest również najbardzije znana atrakcja tego rejonu - Prikestolen - skalna platforma zawieszona wysoko nad fjordem. Na końcu tegoż fjordu - Lysefjorden - znajduje się olbrzymia góra, która ma ok 1100mnpm - Kjeragfjell. W tym miejscu znajdziesz także słynnego okrąglaka, który jest zaklinowany miedzy dwoma skałami (można sobie na nim robić zdjęcia :))

Sądzę, że to sa miejsca godne polecenia na początki zwiedzania Norwegii :) trochę natury i trochę norweskiej kultury :)

Pozdrawiam, A.

Iwona07
08-05-2008, 10:49
Wielkie dzieki za informacje; musze jeszcze troche poszperac i poczytac, zeby sie w miare do wyjazdu przygotowac i moje -nascie dni jak najbardziej wykorzystac. Pozazdroscic miejsca zamieszkania...

Pozdrawiam
i.

agawytka
08-05-2008, 11:10
Pozazdroscic miejsca zamieszkania...

:)
oj tak, musze przyznac, ze to wspaniale miejsce na ziemi :) kraj zdecydowanie DLA LUDZI :)
a ja zycze udanego zwiedzania no i na watpliwosci w ramach wlasnej wiedzy chetnie odpowiem :)

jurgen
08-05-2008, 13:50
Olomir, jezeli chcesz zrobić tak jak napisałeś to w ogóle nie nastawiaj się na fotki ptaków.
Potrzebny jest mały kuterek i co najmniej dwa dni żeby cokolwiek sensownego zrobic na wyspie.
Polecam, ale już bardziej na północ: Nykwag, Andenes.

Olomir
08-05-2008, 17:58
Jurgen Dzieki bardzo
Jak ze wszystkim, nie ma kompromisów. Rodzina wystarczająco cierpi z racji moich zaiteresowań. Wypadałoby na urlopie troszkę normalnie się zachowywać. Pomyslę o tym, żeby tam pobyć z dwa dni.
Pooglądam, pstryknę jakiś krajobrazik ,no może wyskok o 4 rano jak wszyscy będą spali.