PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM: Pierścienie Marumi + 50 1,8D



Al Bundy
13-04-2006, 20:06
Witam.
Właśnie kupiłem pierścienie i podpiąłem do nich obiektyw 50 1,8D. Nie działa mi autofokus mimo iż słychać pracujący silnik. Czy to wada czy tak ma być? Podpinając KITa wszystko chodzi ale wydaje mi się że to zasługa tego iż ma on silnik wbudowany a 50-tka nie. Ktoś może mi podpowiedzieć? Nie wiem czy to reklamować. A jak będzie z Tamronem 90Di? On ma silnik własny czy jest posuwany przez body?

meliszipak
13-04-2006, 20:09
tamron jest posuwany przez body :)

Al Bundy
13-04-2006, 20:12
To też będzie lipa? Znaczy - pierścienie są padnięte?

meliszipak
13-04-2006, 20:17
W pierścieniach z przeniesieniem af jest sprytnie wmontowana "przedłużka śrubokręta"
Jak masz tę wersję to musi działać.

Piotr_
13-04-2006, 20:19
Pierścienie są w porządku. Przenoszą AF tylko z obiektywami posiadajacymi silnik.
Masz wersję tylko z elektryką.

sjm
13-04-2006, 20:20
Jeżeli masz na myśli pierścienie ze zdjęcia

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img136.imageshack.us/img136/1140/piercienie4fd.jpg)
to dziwna sprawa ale nie widzę przy nich śrubki do napędu AF z body :oops:

Al Bundy
13-04-2006, 20:22
No właśnie o te mi chodzi. Czyżbym za szybko podjął decyzję?

Piotr_
13-04-2006, 20:24
Dokupisz sobie 105/2,8 AF-S VR i bedzie grało. :)

sjm
13-04-2006, 20:26
Nie jestem pewien na sto procent ale obejrzyj N50/1,8D od strony styku obiektywu z body a zobaczysz o czym mówię.Z body wystaje tak jakby śrubokręt a w obiektywie jest śrubka od AF a w tych pierścieniach nie widzę właśnie tej śrubki .

Piotr_
13-04-2006, 20:30
Nie jestem pewien na sto procent ale obejrzyj N50/1,8D od strony styku obiektywu z body a zobaczysz o czym mówię.Z body wystaje tak jakby śrubokręt a w obiektywie jest śrubka od AF a w tych pierścieniach nie widzę właśnie tej śrubki .

Bo ta wersja pierścieni nie przenosi mechanicznego AF tylko sygnały elektryczne przez styki.

Al gdzie kupiłeś te pierścienie jak w sklepie to może wymienią ci na wersję mechaniczną.

sjm
13-04-2006, 20:32
Kupowałes u grzcompact-a ?

Al Bundy
13-04-2006, 20:34
FV mam z Compakt Sp. z o.o. z Krakowa. Kupiłem poprzez Allegro - czy mogę liczyć na wymianę? O ile mi wiadomo to przy sprzedaży wysyłkowej mam prawo do wymiany? Nie chę jednak zadymy a tylko pierścieni z których będę miał pożytek. Myślę właśnie o Tamronie 90Di...

sjm
13-04-2006, 20:39
Masz tak samo prawo do wymiany . Albo zamiast Tamrona kup Sigmę z HSM :mrgreen:

Piotr_
13-04-2006, 20:41
Jak firma się szanuje to nie powinni robić problemów.
Ceny obu wersji są prawie takie same.
na raysfoto elektryczna - 580, mechaniczna - 567.

Al Bundy
13-04-2006, 20:45
Na pudełku od tych jest naklejka RaysFoto...

Piotr_
13-04-2006, 21:00
Po prostu dzwoń do nich jutro i poproś o wymianę.
Napisz jak poszło.

Życzę powodzenia.

wigi
14-04-2006, 00:00
Al Bundy, kupiłeś pierścienie bez śrubokręta i chyba nie ma szans je wymienić na te ze śrubokretem, bo nie widziałem takcih pierścieni Marumi (chyba nie produkują). Co innego Soligor, którego posiadam - ten ma śrobokręt (używam je z Tamronem 90).
Ale mam pytanie - co będziesz fotografować przy użyciu tych pierścieni? Bo ja nie bardzo widzę zastosowanie autofocusa, przynajmniej ja nie używam, bo jest zupełnie nieskuteczny w makro. Wyjątkiem może tu być jedynie robienie zdjęć ze statywu nieruchomego obiektu.
Na Twoim miejscu zostawiłbym te pierścienie bo AF i tak jest praktycznie bezużyteczny.

Al Bundy
14-04-2006, 19:11
Nad wymianą się zastanawiam ale zacytuję teraz odpowiedzi jakie na temat ostrzenia z wykożystaniem MARUMI otrzymałem A - do sprzedawcy ( 2 maile) i B z RaysFoto - obie bardzo mnie zadziwiają jak na firmy mające związek z fotografią...

A.
"Wszystkie pierścienie działają na takiej samej zasadzie. Niezależnie jaka to firma. Pierścienie mogą nie działać w trybie AF ze względu światło.
Komplet pierścieni zabiera światło dwukrotnie. Jeżeli więc założy się obiektyw standardowy o jasności 3,5-5,6 przy zastosowaniu pierścieni dostajemy światło 7,0-11,0 system AF przestaje działać powyżej przysłony 5.6 Jeżeli chcemy żeby pierścienie działały w trybie AF obiektywy musi mieć jasność 2.8 lub jaśniejszy lub trzeba lepiej oświetlić fotografowany obiekt. W praktyce podczas zdjęć makro w zasadzie nie używa się systemu AF, dlatego dla większości fotografów nie jest to żaden problem."

... i potem jeszcz ejeden...

"Założenie tak jasnego obiektywu powinno gwarantować działanie systemu AF. Pierścienie zabierają światło dwukrotnie. Aby działał system AF nie może być przekroczona końcowa jasność 5.6. Być może pierścienie są uszkodzone i to jest przyczyną.
Proszę je do nas przysłać wymienimy je na inny nowy komplet."

B.

"Witam.

Pierścienie Marumi przenoszą wszystkie funkcje automatyki w tym również autofocus lecz tylko przy pojedynczo stosowanych pierścieniach, natomiast wszystkie pierścienie opisywane są jako Manual Focus z uwagi na fakt ,że przy fotografii makro ostrość powinno ustawiać się ręcznie .

W przypadku stosowania całego kompletu pierścieni nawet jeśli autofocus jest przenoszony ( dotyczy to pierścieni do Canona) to aparat nie jest w stanie złapać ostrości z uwagi na skalę powiększenia.
Przy fotografii makro ostrzy się z reguły ręcznie niezależnie od tego czy wykorzystujemy pierścienie czy mieszki z przeniesieniem automatyki. Przy dużych skalach odwzorowania i płytkiej głębi ostrości każdy , nawet najmniejszy ruch powoduje totalną zmianę ostrości.

Nie posiadamy w ofercie innych pierścieni Marumi. Tak jak wspomniałam będzie miał Pan przenoszone wszystkie funkcje, a autofocus na pojedynczych pierścieniach. Przy całym komplecie należy ostrość ustawiać ręcznie.
"

JK
14-04-2006, 19:28
Al Bundy, ale to nie zmienia faktu, że jak w pierścieniach nie ma "śrubokręta", to AF nie będzie działał, bo nie ma jak, a nie dlatego, że jest ciemno. Żeby prawidłowo działał AFS (obiektywy z silnikiem) pierścienie muszą dodatkowo mieć 10 styków. Jeśli nie ma 10 styków i śrubokręta, to przyczyną braku Autofocusa nie jest "ciemność", tylko brak tych elementów.

Autofokus powinien działać pewnie do f/5,6. Powyżej tej wartości też będzie działał, ale dłużej i będą mu się zdarzały "wpadki", aż wreszcie przy f/6,5 - f/7 - f/8 odmówi współpracy ze względu na to, że "widzi ciemność".

A to, że przy makro częściej ostrzy się ręcznie, a nie automatycznie to oczywiście prawda.

TiTeUF
19-04-2007, 20:38
I jak dzialaja te pierscienie ? Chce kupic takie same i chcialbym sie dowiedziec czy sa okay - bede uzywal szkla DX G (bez pierscienia przyslony) - bedzie dzialal pomiar swiatla ? Na AF mi nie zalezy ale na swietle tak ... dzieki !

wigi
19-04-2007, 20:59
spoko, będzie działać pomiar światła, są odpowiednie styki, ale czy poprawnie to nie wiem ;)

Boba
27-04-2007, 13:42
Pomóżcie mi na tych pierścieniach Marumi jest napisane mocowanie typu D a obiektywy mają mocowanie typu F to jest jakaś sprzeczność - pogubiłem się.

marbed
28-04-2007, 20:34
Mam od dziś te pierścienie. 50/1,8D z pierścieniami działa tylko na full manualu. Jak podpinam 18-70 lub 55-200VR działa również AF tylko .... po co? Specjalnie kupiłem te pierścienie oraz do kompletu micro 55/3,5 MF więc nie wiem po co te rozważania. Koledzy napisali już wszystko. Przeniesienie AF jest przydatne tylko w domu gdyż na zewnątrz zwykle obiekty mniej lub więcej się ruszają a wówczas AF szaleje.

prz3mo
29-04-2007, 19:08
To jeszcze niech ktos wrzuci fotki marko jakie wychodzą z 50mm 1.8 z tymi pierscieniami :)

tharatyn
10-05-2007, 21:22
to dziwna sprawa ale nie widzę przy nich śrubki do napędu AF z body :oops:

A przy tych jest widzisz? http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=81&products_id=845

Jacek_Z
10-05-2007, 22:41
I jak dzialaja te pierscienie ? Chce kupic takie same i chcialbym sie dowiedziec czy sa okay - bede uzywal szkla DX G (bez pierscienia przyslony) - bedzie dzialal pomiar swiatla ? Na AF mi nie zalezy ale na swietle tak ... dzieki !
pierścień przysłony jest nieistotny, pomiar światła będzie działał.
te Ala Marumi będą same ostrzyły tylko w przypadku obiektywów AF-S.

w sklepie A trochę pomylili pierścienie z konwerterami. Pierścienie nie mają swojej elektroniki (same styki i kabelki) i nie informują body że układ optyczny jest "ciemniejszy".
A to także z tej przyczyny, że zmniejszają jasność w zależności do jakiego szkła (o jakiej ogniskowej) zostały podłączone. Dla tele jest niewiele ciemniej, dla krótkich - spadek jest większy.