PDA

Zobacz pełną wersję : POMOCY NIKKOR 24mmAIS czy NIKKOR 28mmAIS



slaw74
13-04-2006, 11:51
Czy ktoś z Was drodzy forumowicze miał przyjemność robić fotki tymi obiektywami?? Z tego co wiem oba mają CRC z tym że 28mm deopiero od wersji AIS. Chodzi mi o porównanie tych obiektywów pod względem ostrości. Mechanika jest w obu podobno super. Różnica w szerokości widzenia niewielka... tak myślę.

Poradźcie co wybrać? Chciałbym by była to naprawdę żyleta na każdej w miarę możliwości przysłonie. Aaaa mam na myśli oczywiście wersje ze światłem 2.8

Proszę podzielcie sie opiniami i wrażeniami podczas używania tego sprzętu.

Ps. Podłączę któryś z nich do FM2 :idea:

Vadim
17-04-2006, 13:31
slaw74,

Mam 28/2.8 Ais. To znakomity obiektyw, bardzo ostry na każdej przysłonie. Mogę potwierdzić, że mechanika jest super.

Pytanie tylko, czy chcesz kupić nowy egzemplarz czy też używkę? W tym drugim przypadku można się wypowiadać jedynie na temat konkretnej sztuki. Osobiście nie kupiłbym obiektywu, który był rozkręcany.
To taka ogólnikowa rada, ale jak już wspomniałem, nie robiłem osobiście porównań, a korzystam z 28.

W Twoim przypadku zamiast pytać innych o ostrość i mechanikę, zapytałbym najpierw samego siebie, jakiego kąta faktycznie potrzebuję. Te 4 mm różnicy to jest jednak sporo. Zastanów się nad tym.
Tak czy inaczej, gorąco polecam.

Pytanie, czy podłączysz któryś z nich do FM2 traktuję jako żart.

Pozdrawiam

Czornyj
17-04-2006, 13:37
28mm AIS jest ostrzejszy od 24mm

meliszipak
17-04-2006, 13:46
28mm AIS jest ostrzejszy od 24mm

duża różnica?

slaw74
17-04-2006, 14:30
VADIM

To nie bylo pytanie tylko stwierdzenie!!! moze zle sie wyrazilem, mam FM2 i chcialbym dobry szeroki kat. Mam Sigme 28mm ale wolalbym Nikkora dlatego pytam o opinie. Zastanawiam sie rowniez czy slusznie zrobilbym wymieniajac Sigme MMC 28 na Nikkora 28. Nie narzekam na te Sigme wiec tu moje rozterki. Z jednej strony jest dobra a z drugiej moze Nikkor bic ja zauwazalnie na glowe a poza tym bede mial Nikkora (to nobilituje) :lol:

Vadim
17-04-2006, 15:05
slaw74,

Zakręciłeś temat. Sigmy też nie miałem, ale z pewnością na tym forum znajdą się jej użytkownicy. Podtrzymuję swoją opinię na temat nikkora. Jeśli cena nie będzie zbyt wysoka, to i może warto zamienić. Niestety, nie ma lepszej szkoły, jak tylko wziąść konkretnego nikkora i swoją sigmę i porównać.

W testach photodo (TIPA) sigma otrzymała notę 3,6 a nikkor 4,1 w 5 punktowej skali. Różnica spora. Generalnie ten nikkor uznawany jest za najostrzejszy szeroki kąt nikona (pomijając wszystkie ultra wide, bo to już jest kosmos w ostrości i w cenie, ok. 1500$ używana sztuka :( )
W ocenie photozone nikkor 28/2.8 uzyskał ocenę very good (4.37), pozostawiając w tyle wszystkie szerokie kąty razem z osławioną 35/2.

Pozdrawiam

slaw74
17-04-2006, 17:55
Dzieki Vadim za cenne uwagi i opinie. z przyjemnoscia czytam Twe wnioski. Pozdrawiam serdecznie.

Vadim
17-04-2006, 19:30
slaw74,

Chyba z tego obżarstwa nie wyłapałem, o co chodziło z tym podpięciem. Mógłbym Ci użyczyć swoją 28 do przetestowania, ale odległość jaka nas dzieli to blisko 500 km.
Może w jakimś dobrym sklepie użyczą Ci za kaucją tego nikkora?

Nie, no teraz to poniosła mnie fantazja... To nie w tym kraju... Pewnie mają tylko na zamówienie i kosztuje coś koło 2000 pln...

Jak nic nie wymyślisz, i będzie Ci na tym bardzo zależało, to daj znać na priv.

Pozdrawiam.