PDA

Zobacz pełną wersję : problem z niedoświetlonym tłem



Mat_D70s
03-05-2008, 22:00
Witam

Ostatnio miałem okazje fotografowania u znajomej na ślubie lustrzanka. (Nikon D70s 18-70mm)
Jako niedoświadczony fotograf :mrgreen: mam taki problem:

W kościele słabo naświetlonym przy uzyciu lampy błyskowej tło zostaje niedoświetlone.(ciemne)
Marynarka P.Młodego zlewa sie z resztą :(

Jak temu zapobiec :( aby tlo bylo bardziej jasne zgone z rzeczywistym obrazem
prosze o dorade
z góry dziękuję:-D

http://img136.imageshack.us/img136/999/weselefb3.jpg

jacek.gold
03-05-2008, 22:03
po pierwsze zmniejsz zdjęcie!!!
po drugie zamiast 1/60 daj 1/20 o ile dasz radę utrzymać i wtedy powinno być lepiej

ps: a jaką lampę posiadasz?

Mat_D70s
03-05-2008, 22:20
Czyli po zwiekszeniu czasu otwarcia migawki w tym przypadku powinno pomóc aby te barwy były bardziej realne :???:
Moze jescze cos???



Właściwie mam najwiekszy problem przy kazdym zdjęciu w kościele, aby pierwszy plan nie został za bardzo naświetlony, a reszta ciemna :cry:


Moze zaproponujecie przykładowe ustawienia w kościele :-D



((Niestety początki sa trudne wybaczcie :mrgreen: ))

mayor
03-05-2008, 22:40
polecam http://www.foto.jasiu.pl (http://www.foto.jasiu.pl/)

Mat_D70s
04-05-2008, 11:14
ps: a jaką lampę posiadasz?


Nikon SB-600

giziol
04-05-2008, 11:40
o kurde F5 :) jak ktos woli taka GO kosztem swiatełka hmm co kto lubi ;)

Erie
04-05-2008, 12:05
o kurde F5 :) jak ktos woli taka GO kosztem swiatełka hmm co kto lubi ;)

F4.3, a nie zapominaj, że to jest obiektyw 18-70, a ogniskowa jest 48 mm czyli niemal maksymalnie szeroko otwarty obiektyw

można próbować ratować zdjęcia za pomocą d-lightingu w NXie, highlights and shadows w PSie, ale dużo to nie da, bo w cieniach nie ma szczegółów (bazując na tym mocno skompresowanym jpgu otrzymujesz poniższy efekt - przy oryginalnym zdjęciu uda sie trochę więcej)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img376.imageshack.us/img376/584/weselefb3tofo3.jpg)


a na przyszłość to lampa w górę + dyfuzor, wyższe ISO, dłuższe czasy i jaśniejsze szkło - z cytowanego przez Mayora linku zwróć uwagę głównie na http://www.foto.jasiu.pl/03.html

p4oj
04-05-2008, 12:33
No i przede wszystkim zmień obiektyw na coś jaśniejszego, bo ten nie nadaje się do tego zdjęć.
1/20 to zdecydowanie za długi czas, 1/40 utrzymasz, ale musisz zwrócić uwage na obiekty w ruchu i najważniejsze - trening, trening, trening...
Aha jak zwiększysz czas to bedziesz miał problem z WB bo bedzie ci wchodzić swiatło zastane.

Mat_D70s
04-05-2008, 13:00
No i przede wszystkim zmień obiektyw na coś jaśniejszego, bo ten nie nadaje się do tego

Obiektywu w najbliższym czasie nie bede zmienial $$$, a później sie pomyśli :neutral:


Narazie z tym sprzętem który posiadam będę próbował czegoś sie nauczyć, aby te zdjęcia były lepsze :mrgreen:

Erie
04-05-2008, 13:10
Aha jak zwiększysz czas to bedziesz miał problem z WB bo bedzie ci wchodzić swiatło zastane.

??? przecież to o to chodzi aby zlapać jak najwięcej światła zastanego

mpwt
05-05-2008, 17:35
Obiektywu w najbliższym czasie nie bede zmienial $$$, a później sie pomyśli :neutral:

No to może na początek Nikkor 50/1.8?

Mat_D70s
06-05-2008, 23:32
O takim czymś mówicie:)
http://www.e-cyfrowe.pl/obiektywy/nikon-af-nikkor-50mm-f_1-8d-p-1477.html?id=1477&action=default_1#parametry_techniczne

No to pomyśle nad nowym szkiłkiem bo cena jest naprawde przyzwoita:-D
Widze ze bardzo dużo ludzi chwali sobie ten obiektyw

mpwt
07-05-2008, 12:05
A tu nie taniej? http://www.allegro.pl/item352660779_fotoit_nikon_af_nikkor_50_f_1_8d_022 _851_19_66.html
:D

Mat_D70s
12-05-2008, 16:27
Dwa te obiektywy maja bardzo podobne parametry a jednak cena sie rozni znacząco:)
-> Nikkor 50mm F/1.4 (cena ok.900zł)
-> Nikkor 50mm f/1.8D (cena ok.400zł)

Jaka jest różnica w jakosci ???
Moze lepiej troszke dołozyc? :D

piwkoo
13-05-2008, 00:45
Jeśli masz kasę i chcesz mieć dobry i przy okazji bardzo jasny obiektyw to bierz 1.4 :)
Bawiłem się obydwoma i ten 1.4 jest o wiele lepiej wykonany, lepsza plastyka i piękny bokeh.

mpwt
15-05-2008, 10:11
Dwa te obiektywy maja bardzo podobne parametry

Cóż f1.4 a f1.8 to 2/3 EV. Więc czy bardzo podobne? :D