Zobacz pełną wersję : problem z niedoświetlonym tłem
Mat_D70s
03-05-2008, 22:00
Witam
Ostatnio miałem okazje fotografowania u znajomej na ślubie lustrzanka. (Nikon D70s 18-70mm)
Jako niedoświadczony fotograf :mrgreen: mam taki problem:
W kościele słabo naświetlonym przy uzyciu lampy błyskowej tło zostaje niedoświetlone.(ciemne)
Marynarka P.Młodego zlewa sie z resztą :(
Jak temu zapobiec :( aby tlo bylo bardziej jasne zgone z rzeczywistym obrazem
prosze o dorade
z góry dziękuję:-D
http://img136.imageshack.us/img136/999/weselefb3.jpg
jacek.gold
03-05-2008, 22:03
po pierwsze zmniejsz zdjęcie!!!
po drugie zamiast 1/60 daj 1/20 o ile dasz radę utrzymać i wtedy powinno być lepiej
ps: a jaką lampę posiadasz?
Mat_D70s
03-05-2008, 22:20
Czyli po zwiekszeniu czasu otwarcia migawki w tym przypadku powinno pomóc aby te barwy były bardziej realne :???:
Moze jescze cos???
Właściwie mam najwiekszy problem przy kazdym zdjęciu w kościele, aby pierwszy plan nie został za bardzo naświetlony, a reszta ciemna :cry:
Moze zaproponujecie przykładowe ustawienia w kościele :-D
((Niestety początki sa trudne wybaczcie :mrgreen: ))
polecam http://www.foto.jasiu.pl (http://www.foto.jasiu.pl/)
Mat_D70s
04-05-2008, 11:14
ps: a jaką lampę posiadasz?
Nikon SB-600
o kurde F5 :) jak ktos woli taka GO kosztem swiatełka hmm co kto lubi ;)
o kurde F5 :) jak ktos woli taka GO kosztem swiatełka hmm co kto lubi ;)
F4.3, a nie zapominaj, że to jest obiektyw 18-70, a ogniskowa jest 48 mm czyli niemal maksymalnie szeroko otwarty obiektyw
można próbować ratować zdjęcia za pomocą d-lightingu w NXie, highlights and shadows w PSie, ale dużo to nie da, bo w cieniach nie ma szczegółów (bazując na tym mocno skompresowanym jpgu otrzymujesz poniższy efekt - przy oryginalnym zdjęciu uda sie trochę więcej)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img376.imageshack.us/img376/584/weselefb3tofo3.jpg)
a na przyszłość to lampa w górę + dyfuzor, wyższe ISO, dłuższe czasy i jaśniejsze szkło - z cytowanego przez Mayora linku zwróć uwagę głównie na http://www.foto.jasiu.pl/03.html
No i przede wszystkim zmień obiektyw na coś jaśniejszego, bo ten nie nadaje się do tego zdjęć.
1/20 to zdecydowanie za długi czas, 1/40 utrzymasz, ale musisz zwrócić uwage na obiekty w ruchu i najważniejsze - trening, trening, trening...
Aha jak zwiększysz czas to bedziesz miał problem z WB bo bedzie ci wchodzić swiatło zastane.
Mat_D70s
04-05-2008, 13:00
No i przede wszystkim zmień obiektyw na coś jaśniejszego, bo ten nie nadaje się do tego
Obiektywu w najbliższym czasie nie bede zmienial $$$, a później sie pomyśli :neutral:
Narazie z tym sprzętem który posiadam będę próbował czegoś sie nauczyć, aby te zdjęcia były lepsze :mrgreen:
Aha jak zwiększysz czas to bedziesz miał problem z WB bo bedzie ci wchodzić swiatło zastane.
??? przecież to o to chodzi aby zlapać jak najwięcej światła zastanego
Obiektywu w najbliższym czasie nie bede zmienial $$$, a później sie pomyśli :neutral:
No to może na początek Nikkor 50/1.8?
Mat_D70s
06-05-2008, 23:32
O takim czymś mówicie:)
http://www.e-cyfrowe.pl/obiektywy/nikon-af-nikkor-50mm-f_1-8d-p-1477.html?id=1477&action=default_1#parametry_techniczne
No to pomyśle nad nowym szkiłkiem bo cena jest naprawde przyzwoita:-D
Widze ze bardzo dużo ludzi chwali sobie ten obiektyw
A tu nie taniej? http://www.allegro.pl/item352660779_fotoit_nikon_af_nikkor_50_f_1_8d_022 _851_19_66.html
:D
Mat_D70s
12-05-2008, 16:27
Dwa te obiektywy maja bardzo podobne parametry a jednak cena sie rozni znacząco:)
-> Nikkor 50mm F/1.4 (cena ok.900zł)
-> Nikkor 50mm f/1.8D (cena ok.400zł)
Jaka jest różnica w jakosci ???
Moze lepiej troszke dołozyc? :D
Jeśli masz kasę i chcesz mieć dobry i przy okazji bardzo jasny obiektyw to bierz 1.4 :)
Bawiłem się obydwoma i ten 1.4 jest o wiele lepiej wykonany, lepsza plastyka i piękny bokeh.
Dwa te obiektywy maja bardzo podobne parametry
Cóż f1.4 a f1.8 to 2/3 EV. Więc czy bardzo podobne? :D
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.