PDA

Zobacz pełną wersję : D 70 + niededykowane lampy



Jacek
29-06-2004, 22:14
Powiem wam, że dotychczas nie denerwowały mnie efekty uzyskiwane przez D 70 z lampą, która posiadam, czyli SB 26. Zazwyczaj odbijam od sufitu (jeśli jest nisko i biały). Ale wczoraj robiłem zdjęcia na hali sportowej podczas koncertu spiewających dzieci (Adminie - najwiekszy w Polsce konkurs dla spiewających dzieci - "Wygraj sukces" - wygrała Twoja krajanka z Łodzi Dominika Rydz - cieszysz się?). I co? Cholernie dużo przestawiania. Lampa ani nie widzi czułości, ani przysłony, ani ogniskowej. Tragedia. Z obiektywem 18-70 wszystko trzeba ręcznie przestawiać, z 70-210 - tak samo. Jak za duża czułość - przepalone. Jak za mała - ciemne. Dobrze, że efekty widać od razu i można skorygować. Ale widzę, że bez zakupu SB 800 się nie obejdzie. Pójdę z torbami...

antonjo
29-06-2004, 22:17
TO forum jest super ... tyle sie tu dzieje, długo czekałem na takie forum fotograficzne w języku polskim ! ciesze sie że tu razem jesteśmy !

Nie wiem czemu to pisze w poście o lampach .. :?
:roll:

admin
29-06-2004, 22:23
Jacku, dzieki za docenienie "krajanki" (ale zabrzmialo). Sporo tu uzdolnionej mlodziezy, w miescie gdzie afera popycha afere a pogotowie handluje na "gorniaku" skorami...

Wracajac do lampy. Mam SB800 i chwale ja sobie pod niebiosa. Jednak wydatek 1800 zlotych odbil mi sie mocno. Gdybym mial zaoszczedzic pieniadze, wybralbym SB600 (fakt, kosztem liczby i trybu Commander). Wiem jak mocno daje sie we znaki lamka bez dedykacji. Czasem to jedyne rozwiazanie, jednak w wiekszosci wypadkow koniecznoscias staje sie zakup nowego palnika.

Antonjo, podzielam Twoj poglad ;)

MaciejKa
29-06-2004, 22:26
Gdybym mial zaoszczedzic pieniadze, wybralbym SB600 (fakt, kosztem liczby i trybu Commander).
A możesz w skrócie opisać, co zyskujesz z trybu Commander z SB-800 i czym się różni od trybu commander lampy wbudowanej w D70?

Wiem że to lamerskie pytanie, ale zastanawiam się którą z tej dwójki wybrać.
Fotografia to moje hobby, nie zajmuję się tym zawodowo.

MaciejK

Jacek
29-06-2004, 22:26
Adminie. Co to jest ten tryb Commander? Bo jesli chodzi o liczbę, to masz na mysli "przewodnią"? Czyli moc lampy? Tak?

admin
29-06-2004, 23:01
Dlaczego lamerskie Macku? Otoz D70 wykorzystuje tryb Commander w 100%, natomiast przy wspolpracy z SB800, nastawu regulujacego sile blysku poszczegolnych elementow CLS, dokonujemy lampa. Wielkim plusem jest wtedy zastosowanie blysku z blokada FV-Lock badz kontrola blyskiem modelujacym. Znakomicie mozna wyciagnac cienie i dokonac korekty.

Szczerze mowiac wybralbym SB600. Jak dotad nie mialem okazji wykorzystac tego zacnego trybu w praktyce, choc jak sadze, wykorzystam go z cala pewnoscia. Oparcie sie o CLS ma swoje plusy.

Jacku, tak, chodzilo mi o liczbe przewodnia. W przypadku SB800 i ISO 100 dla 35 mm jest to 38.

admin
29-06-2004, 23:05
Jacku, w skrocie. Tryb Commander polega na wykorzystaniu lampy wbudowanej w D70 lub SB800, do sterowania blsykiem kolejnych dwoch lamp oraz regulacji sily natezenia blysku z tych dwoch palnikow. Tryb ten wykorzystuja lampy SB-800 i wbudowana jako sterujaca i SB-800 oraz SB-600 jako sterowane.

Kilka slow wiecej masz w katalogu i_TTL na ftp://digital.pl Doradzam lekture :)

MaciejKa
29-06-2004, 23:05
Dzięki, Piotrze. Też skłaniałem się ku "sześćsetce", ale wolałem upewnić się co do słuszności wyboru.

MaciejK

admin
29-06-2004, 23:08
Jestem pewien ze sie nie zawiedziesz Macku. Wiele osob ostrzy sobie na SB-600 zeby ;)

Jacek
29-06-2004, 23:12
Aha. Dzieki za info. Rozumiem, że ten tryb wykorzystywany jest w pracach studyjnych. Takich jak Twoja reklama itp. A jesli nigdy nie robiłbyś w studio (np. tak ja ja) i potrzebował lampy do reporterki to za którą z nich byś optował? Bo czułość aparatu jest tak przecież duża, że małe dopalenie (SB 600) może by wystarczyło? Mam na mysli ślub czy typowe sytuacje reportażowe.

MaciejKa
29-06-2004, 23:13
Muszę trochę poczekać i podratować budżet. Na razie nie mogę się doczekać, żeby zapolować nową Sigmą na ptaszki w rezerwacie Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej.
Byle do sierpnia...

MaciejK

admin
29-06-2004, 23:18
Jacku, SB-600 spelni Twoje oczekiwania. Jestem pewien. To bardzo przyzwoity palnik. Niepokojaco dlugo trzeba bylo na niego czekac, ale z tego co slyszalem, juz sie pojawia.

Macku, czekamy na foty :)

Bogdan
29-06-2004, 23:33
sb800 kupilem tylko dlatego, ze sb600 nie byla dostepna a potrzebowalem dobrej lampy na pilny wyjazd;
z opisow wynika, ze sb600 to b. dobra lampa;
sb 800 - jak dla mnie, amatora - jest az za dobra;
powodzenia

admin
29-06-2004, 23:50
Bogdanie, nie moge sie oprzec wrazeniu ze Nikon zrobil to celowo wypuszczajac na rynek SB-800 z tak duzym wyprzedzeniem :(

Bogdan
29-06-2004, 23:55
mysle, ze raczej opoznil dostawy SB-600, bo SB-800 jest dedykowana glownie do D2H a D70 pojawił się pozniej;
ale nic to, mamy za to większą frajdę z tej zabawki !