PDA

Zobacz pełną wersję : Czy stałoogniskowy teleobiektyw do przyrody ma sens?



scorses
10-04-2006, 13:16
Witam,
rozważam kupienie kolejnego obiektywu do fotografowania przyrody, głównie tej biegającej i latającej :D :D :D i mam do Was pytanie.
Czy ma sens kupienie stałoogniskowej 300-etki? Nigdy nie miałem takiego teleobiektywu stałoogniskowego i wydaje mi się (może mylnie) że jest to uciążliwe, zoom chyba jest praktycznejszy :!: :?:
Nie chcę rezygnować na razie z mojej Tokiny 80-400, ma to być dodatkowy obiektyw. Rozważam Nikona AF-S 300/4 lub Sigmę 100-300/4 EX DG. Co lepsze? Dodam jeszcze że mam zamiar wykorzystywać ten obiektyw z telekonwerterem. Oczywiście teleobiektywy ze światłem 2.8 nie wchodzą w grę z wiadomych względów :( :( :(

marcin_G
10-04-2006, 13:54
300/4 jak najbardziej ma sens. Ja używam (choć rzadko... :? ) tej poprzedniej wersji, bez AF-S i jestem bardzo zadowolony. Można tym przy odrobinie szczęścia i pewnej ręki robić bez statywu czy monopodu. Z konwerterem (najlepiej TC-300/301) jest również OK.
Polecam!

szampo___
10-04-2006, 14:47
Witam
Oczywiscie ze ma sens Nikkor 300mm f4 to bardzo dobry obiektyw i nadaje sie do przyrody. Sigma tez nie jest zla. Mosisz zdecydowac czy wazniejsza dla ciebie jest wygoda (sigma) czy jakosc (nikkor).
pozdrawiam

scorses
10-04-2006, 15:59
1. Czy faktycznie jest aż tak duża różnica w jakości między tymi obiektywami :?:
2. Czy telekonwertery Sigma można stosować z obiektywami Nikona :?:
3. Czy ten Nikon AF-S 300/4D IF-ED "uciągnie" AF z telekonwerterem x2 :?:

Jacek_Z
10-04-2006, 16:13
nie sądzę, by była duża rożnica w jakości obrazu
konwertery sigma mozna uzywac do nikonów. zwracaj jednak uwagę jaka seria konwertera sigmy i jaki obiektyw nikona - chodzi o przenoszenie VR i o przenoszenie AF-S, bo tu sie może okazać, że konwerter nie przenosi (choć w akurat w tych szkłach i tak nie ma VR, ale na przyszłość?) AF-S ma nikkor. Sigma jest HSM? jak nie to może być wolniejsza, bo jednak w tele jest roche szkła do przesuwania (choć nikkor jest IF)
jeśli tak to może w tym tkwi różnica w cenie.
co do konwertera 2x to jasność układu będzie 8 więc kiepsko, ale nikon będzie dalej pracował (o ile nie będzie za cimno)
ostatni test na optyczne.pl jest własnie tej 300/4 nikona i wyszedł kiepsko, az sie dziwię.

scorses
10-04-2006, 16:20
Tak, Sigma jest HSM EX DG, telekonwerter Sigmy też do obiektywu HSM a i tak jest prawie dwukrotnie tańszy o TC-20E II. Stąd moje pytanie czy można je stosować z obiektywami Nikona. Różnica w cenie obiektywów nie jest duża i ciągle się waham czy można "gonić" za zwierzyną bez zoomu :?: :!:

jurgen
10-04-2006, 16:30
afs 300/4 to rewelacja
mały poręczny
z tc 14 pracuje ok
z tc 20 też, ale oczywiście musi byc światło
jak dla mnie (miałem dwie sztuki) jakosciowa rewelacja
pozdrawiam

andrzej_laskowski
10-04-2006, 18:02
Jako były (lub obecny) użytkownik :
Nikkor 300/4
Sigma 100-300/4
Tokina 100-300/4
Tokina 300/2.8
i jeszcze paru innych pozwolę sobie na wyrażenie opinii.

"Czy ma sens kupienie stałoogniskowej 300-etki?"

Tylko wówczas gdy jesteś w miarę doświadczonym fotografem i (lub) naprawdę lubisz zwierzaczki. Wówczas bez jasnej stałki z TC ani rusz.

"Nigdy nie miałem takiego teleobiektywu stałoogniskowego i wydaje mi się (może mylnie) że jest to uciążliwe, zoom chyba jest praktycznejszy"

Owszem jest uciążliwe i to bardzo, a praca z TC może doprowadzić do białej gorączki.

"Oczywiście teleobiektywy ze światłem 2.8 nie wchodzą w grę z wiadomych względów "

Ja za jasne 300mm (używane conieco ofkorz) zapłaciłem ok 3200 zł. Plus Kenko prox2 500zł. Szału nie ma, ale różnica w stosunku do f4 ogromna. Trzeba tylko poszukać.
A efekty:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://onephoto.net/uploads/bluesbird/1142536002_gal_labadek2.jpg)

Tokina 300 f2.8 TCx2 1/2000s EV-1



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://onephoto.net/uploads/bluesbird/1140975834_gal_perlowo.jpg)

Tokina 300mm f2.8 1/2000s EV-1

Abstrahując od ew wartości artystycznych fotek, jakość obrazu jest trudna do podważenia.

ictus
10-04-2006, 22:50
z jakiej puchy ta druga fotka??? bo ilosc szczegolow jest hmmm... imponujaca

scorses
11-04-2006, 07:36
Andrzeju chylę czoła przed Tobą. Oglądając te zdjęcia zastanawiam się kiedy ja osiągnę taki poziom wtajemniczenia :D :D :D Foty są poprostu super.
A jeśli chodzi o obiektywy to zadziwiające, że udało Ci się kupić za tak niewielkie pieniądze optykę 2.8. Gdziekolwiek spojrzę w necie to ceny za takie szkła są astronomiczne. Cóż, skoro mówisz że to możliwe to zaczynam poszukiwania :D