PDA

Zobacz pełną wersję : kontrola GO z N85mm f1.8



neverhood
25-04-2008, 22:09
Witam. wiem , ze mnie zjecie, ale coz. czlowiek sie chce uczyc, moze mnie to uratuje.

Wlasnie kupilem N85mm f1.8 zapialem do mojego D80 i pstrykam.

czy kots mi powie, jak DOBRZE powtarzam dobrze kontrolowac tym obiektywem GO. Chodzi mi o kilka rad technicznych przy portretach (raczej calosci twarzy) to pierwszy moj taki obiektyw, a na dodatek nie mam do niego instrukcji.

jakich wartosci przyslon uzywac, aby portret wyszedl dobrze. wiem, ze tego nie da sie opisac, ale wiem, ze mozna zwracac uwage na pewne wazne szczegoly przy robieniu portretow, a ja nie wiem jakie.

Bardzo prosze o nie linczowanie mnie, tylko konstruktywna pomoc.


no i chodzi mi o portrety zarowno w pomieszczeniach jak i plenerze (choc glownie tym drubim chcialbym sie zajac)

dziekuje

ps. czy ma ktos instrukcje po polsku do tego obiektywu w pdf i czy moglby mi przeslac na [email protected] z gory dziekuje

lucki
25-04-2008, 22:32
Po ci instrukcja do obiektywu? Ostrość ustawiaj na oczy. A przysłona? Im większa liczba tym większą głębie ostrości będziesz miał.

neverhood
25-04-2008, 22:35
rozumiem, a czy wartosc iso ma tu tez jakies znaczenie, bo wtedy widze ze zmienia sie czas otwarcia migawki

thor88
25-04-2008, 22:36
tak jak kolega mówi... metoda prób i błędów. Oby tych drugich było jak najmniej:)
jeśli uzywasz trybu auto to tak będzie

Spróbuj przestawić aparat na M (manual)
pokrętłami ustawić na przesłonę 1,8 i dopasować czas tak by drabinka była na środku
zrób zdjęcie i zobacz jaką masz głębię ostrości... (im bliżej do obiektu tym mniejsza głębia)
potem przestaw na 2,8 skróć czas otwarcia migawki i znowu zrób fotkę
dzięki takim kombinacją zobaczysz kiedy głębia jest najlepsza i najbardziej ci się podoba
ISO to powyższanie czułości i do głebi nie ma się za bardzo (bardziej do szumu)

jarek76
25-04-2008, 22:37
rozumiem, a czy wartosc iso ma tu tez jakies znaczenie, bo wtedy widze ze zmienia sie czas otwarcia migawki

Dziwne by było jak by sie nie zmieniał:(
Pierwsze hasło w googlach i już masz odpowiedź
http://www.foto-fashion.com/poradniki/por-1.htm

neverhood
25-04-2008, 22:42
drabinka była na środku



moge prosic o wyjasnienie terminu, czy chodzi moze o ten wskaznik, ktory pokazuje sie w wizjerze

thor88
25-04-2008, 22:45
ok, jak patrzysz przez wizjer lub na górny lcd to masz coś takiego +.......|........- to jest właśnie drabinka
i musisz ustawić przesłonę na 1,8 a następnie czas otwarcia migawki by nie było widocznego odchylenia na drabince
czyli by nie było np tak + ...||||| |.........- :)wtedy widzisz na drabince ze zdjęcie powinno byc dobrze naświetlone

jarek76
25-04-2008, 22:46
ok, jak patrzysz przez wizjer lub na górny lcd to masz coś takiego +.......|........- to jest właśnie drabinka
i musisz ustawić przesłonę na 1,8 a następnie czas otwarcia migawki by nie było widocznego odchylenia na drabince
czyli by nie było np tak + ...||||| |.........- :)wtedy widzisz na drabince ze zdjęcie powinno byc dobrze naświetlone

Pod warunkiem że nie mierzysz matrycowym który w D80 przepala :mrgreen:

gALL
25-04-2008, 22:47
READ THE FUCKING MANUAL! w wolnym tlumaczeniu, przeczytaj przyjazny poradnik uzytkownika ... od APARATU! Tak ciezko?

thor88
25-04-2008, 22:48
nie mieszajmy koledze, matrix w d80 działa dobrze:)

lucki
25-04-2008, 22:49
czytanie nie boli, przeczytaj instrukcję :)

thor88
25-04-2008, 22:49
READ THE FUCKING MANUAL! w wolnym tlumaczeniu, przeczytaj przyjazny poradnik uzytkownika ... od APARATU! Tak ciezko?
za mało rellanium???:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

gALL
25-04-2008, 22:54
Nie.

Cyfrowka odmozdza ... zawsze to mowilem.

neverhood
25-04-2008, 22:54
juz kiedys pisalem na forum, ze niestety nie posiadam instrukcji. dlatego ciezko bedzie mi przeczytac. wlasnie jestem na etapie poszukiwan instrukcji.

druga sprawa mozecie mi przyblizyc cos o pomiarze w d80, bo juz kiedys czytalem o matrycowym, ale... bez instrukcji lipa

z drrabinka zrozumialem, dziekuje, pozstaram sie zwracac na to uwage

thor88
25-04-2008, 22:55
to fakt... ale w sumie to jak kolega nie ogarnie tego szkła to chętnie je odkupię:) poluję od jakiegoś czasu na to szkiełko:)

lucki
25-04-2008, 22:56
Szczerze polecam!

thor88
25-04-2008, 22:57
ustaw sobie najlepiej pomiar światła centralnie wazony, co do matrycowego w D80 to był tutaj chyba najdłuższy i najkrwawszy wątek na forum:)
a co do instrukcji to po co jak jest menu PL:)

thor88
25-04-2008, 22:58
Szczerze polecam!

choruje na 85 1,4 ale chyba będę się musiał zadowolić 1,8. Obecnie posiadam Sigmę 30 f1,4 i powiem, ze fotki z światłem zastanym rewelacja

gALL
25-04-2008, 23:00
1. nie kombiuj
2. program A (ty ustawiasz przyslone a puszka czas)
3. pomiar matrycowy lub CW (obojetnie ktory)
4. myslec, patrzec co sie dzieje na matowce, uzywac przycisku podglado glebi ostrosci
5. 85/1.8 to bardzo dobre szklo nie tylko do portretu (swietne jako krotkie tele) - http://www.fotosabat.org/onephoto.php?id=19207#zdjecie

Aparat obsluguje sie bez zagladania do menu. Istrukcja potrzebna aby zrozumiec pare aspektow technicznych (rodzaje pomiaru swiatla, ich dzialanie) i galkologie.

neverhood
25-04-2008, 23:10
to fakt... ale w sumie to jak kolega nie ogarnie tego szkła to chętnie je odkupię:) poluję od jakiegoś czasu na to szkiełko:)

wlasnie go sprowadzilem z nowej zelandii i raczej nie sprzedam :)

neverhood
25-04-2008, 23:11
1. nie kombiuj
2. program A (ty ustawiasz przyslone a puszka czas)
3. pomiar matrycowy lub CW (obojetnie ktory)
4. myslec, patrzec co sie dzieje na matowce, uzywac przycisku podglado glebi ostrosci
5. 85/1.8 to bardzo dobre szklo nie tylko do portretu (swietne jako krotkie tele) - http://www.fotosabat.org/onephoto.php?id=19207#zdjecie

Aparat obsluguje sie bez zagladania do menu. Istrukcja potrzebna aby zrozumiec pare aspektow technicznych (rodzaje pomiaru swiatla, ich dzialanie) i galkologie.


ok,

thor88
25-04-2008, 23:16
jakie koszty??

neverhood
25-04-2008, 23:22
tu opisalem problem
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=56414

ale ogolnie wyszedl mnie 1150 z przesylka i ubezpieczeniem, tylko ze nasi kochani rodacy celnicy dowalili clo wiec prawie 1300

gALL
25-04-2008, 23:23
O jezusicku ... w UK mozna miec to szklo za 150 funtow uzywane za 200-230 nowe.

neverhood
25-04-2008, 23:29
a wracajac do tematu.

powiedzcie mi jeszcze taka rzecz.

robiac zdjecia w kosciele tym obiektywem (ciemniuski kosciol) robic ze statywu i iso gora 400 (mysle ze doswietle lampa) czy raczej z reki z wysokim iso np 800

gALL
25-04-2008, 23:32
ISO takie jakie panuja warunki. A jak statyw to dlaczego nie uzyc ISO 100?

Nie mam obiekcji do uzywania ISO 1600 czy 3200 w D200.

neverhood
25-04-2008, 23:34
no wlasnie bo tak sie zastanawialem, czy nie lepiej bedzie ze statywu, bo reka jednak jeszcze nie wprawiona a on nie ma vr,

gALL
25-04-2008, 23:35
1/60 czas i narne szanse ze poruszysz, do tego przylona 2.8 a ISO samo wyjdzie w praniu. Pytanie tylko co bedziesz focil

ekonet
25-04-2008, 23:37
No, ale kościół jako kościół czy ślub? Bo jeśli ślub, to co z tego, że użyjesz statywu i długiego czasu, jeśli para Ci się poruszy i uzyskasz ładnie rozmazanych ludzi? Jeśli sam kościół, to jak najbardziej. Jeśli zaś ludzie, to trudno Ci będzie zejść na czasy dłuższe, niż np. 1/30s.

neverhood
25-04-2008, 23:39
No, ale kościół jako kościół czy ślub? Bo jeśli ślub, to co z tego, że użyjesz statywu i długiego czasu, jeśli para Ci się poruszy i uzyskasz ładnie rozmazanych ludzi? Jeśli sam kościół, to jak najbardziej. Jeśli zaś ludzie, to trudno Ci będzie zejść na czasy dłuższe, niż np. 1/30s.


nie pomyslalem o tym

neverhood
25-04-2008, 23:39
1/60 czas i narne szanse ze poruszysz, do tego przylona 2.8 a ISO samo wyjdzie w praniu. Pytanie tylko co bedziesz focil

raczej skupie sie na parze mlodej

gALL
26-04-2008, 00:08
No to bez przyslony 4 masz male szanse na akceptowalna glebie ostrosci. Wiec sabina na korpus, odblysnik na sabine (styropianowa tacka po pierogach), palnik w gore, lampa w zwykly TTL, ISO 640, czas 1/60, program M ... i jedziemy

neverhood
26-04-2008, 00:40
a mozesz jeszcze prosciej?

rozumiem ze na sabince mam nie uzywac dyfuzora tylko palnik w gore i odbijac od sufitu lub scian ale z wyciagnieta "karteczka"

gALL
26-04-2008, 00:45
Ta karteczka ma za mala powierzchnie, dopnij do lampy gumka recepturka chocby kawalek bialego kartonu (ale o matowej a nie blyszczacej powierzchni). W koscie trudno odbijac od sufitu :)

neverhood
26-04-2008, 00:47
ok, a co z ustawieniami przyslony, dlaczego piszesz ze 4 to akceptowalna GO

marekm
26-04-2008, 08:49
W kwestii GO polecam ten link (http://www.dofmaster.com/dofjs.html)

jarek76
26-04-2008, 10:08
ok, a co z ustawieniami przyslony, dlaczego piszesz ze 4 to akceptowalna GO

Tu masz kalkulator głębi ostrości
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Nie zauważyłem że markem już dał tego linka
tu masz ciekawy wykład na temat lampy
http://foto.jasiu.pl/
neverhood kup sobie jakieś dobre książki, nie obraź sie ale pytasz o podstawy (polecam Mroczka i jako podstawy szkołę fotografowania NG)

sradek
26-04-2008, 10:30
Na początku korzystania z 85mm miałem problem z ostrością na oczach, często AF celował w brwi. Ostatnio ostrze na policzku w miejscu, w którym wydaje mi się, że leży na "odległości" oka. Zdjęcia nawet z f2.0 są ostre i mają piękne rozmycie.

To taka mała wskazówka

neverhood
30-04-2008, 12:45
Na początku korzystania z 85mm miałem problem z ostrością na oczach, często AF celował w brwi. Ostatnio ostrze na policzku w miejscu, w którym wydaje mi się, że leży na "odległości" oka. Zdjęcia nawet z f2.0 są ostre i mają piękne rozmycie.

To taka mała wskazówka

dziekuje, przydala sie przy ostatnim slubie