PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiar światła przy zdjęciach sportowych



marekm
24-04-2008, 13:34
Zastanawiam się nad wyborem rodzaju pomiaru światła w przypadku robienia zdjęć sportowych, kiedy aparatem śledzimy poruszający się obiekt, chcąc uzyskać ostry obiekt na rozmytym tle. W takich sytuacjach stale zmienia się tło (bywa że z jasnego na ciemne lub odwrotnie) oraz oświetlenie samego obiektu.

Na ogół zdjęcia robię przy pomiarze matrycowym, ale zastanawiam się czy w tym wypadku nie lepszy byłby centralnie ważony, a może nawet punktowy.

Jakie są Wasze doświadczenia ?

mpwt
24-04-2008, 17:27
Ja w takich sytuacjach używam centralnie ważonego (oczywiście przy założeniu, że obiekt znajduję się w środku kadru). W takiej sytuacji obiekt, który śledzisz jest najważniejszy a więc (dla mnie oczywiście) naturalne jest, aby pomiar światła brał pod uwagę przede wszystkim wspomniany obiekt.

mOSAd
24-04-2008, 19:58
Nie za dużo robię sportu jako takiego, ale trochę podobnej reporterki. Centralnie ważony, tylko sobie okrąg ważności wag dobierz odpowiednio mały lub duży (raczej mały). Albo manual - szczególnie jeśli pod gołym niebem.

lacha
26-04-2008, 08:55
spokojnie mozesz uzywac centralnie wazonego, a jesli robisz zdjecia na rowno oswietlonej hali to pomierz swiatlo, wrzuc manuala i bedziesz mial spokoj :)

prz3mo
26-04-2008, 09:27
Panoramując żużlowców używam CW.

Browar
26-04-2008, 10:23
Ja przestawilem sobie Przycisk do podgladu glebi ostrosci na pomiar punktowy i jesli mi to potrzebne to w ulamku sekundy pyk i juz