PDA

Zobacz pełną wersję : Jak najlepiej ustawić-D80+105VR+R1C1 do zdjęć macro.



AndrewD
23-04-2008, 17:01
Witam.
Właśnie nabyłem drogą kupna :) kilka zabawek nikona do zdjęć macro i szkło uniwesalne.
Wyboru dokonałem pod wpływem kolegów focących już od jakiegoś dłuższego czasu i zmiana już raczej jest mało wykonalna...szczególnie że zestaw przypadł mi do gustu.
Niemniej jednak moja wiedz n/t robienia dobrych zdjęć???...może tak ponieważ o wiedzy trudno nawet wspominać, to napiszę że moja niewiedza jest jak czarna dziura.Chciałbym więc poprosić o kilka podstawowych rad od starych wyjadaczy na tym forumku. Próbowałem coś wyszukać, ale nie poszło mi zbyt dobrze.

1. jakie ustawienia w aparacie z tym zestawem są najlepsze dla zdjęć macro?(od tych najbardziej podstawowych do tych bardziej szczegółowych)
2. jak ustawiać flesz?
3. o jakie oprogramowanie należy się postarać żeby móc odpowiednio obrabiać zdjątka i może kilka jakichś porad-np. w jakim formacie najlepiej zapisywać?

Pozdrawiam serdecznie.
Andrzej

AndrewD
24-04-2008, 18:04
Czyli mam rozumieć że nic z tego drodzy moi??
Czy pytania głupie są...??? :(

JK
24-04-2008, 18:23
Głupie może nie są, ale jakoś nikt się nie pali do robienia wykładu na kikadziesiąt stron. Przesadziłeś z ogólnością tematu. Kup jakieś książki, poczytaj, popróbuj i jak wtedy będziesz mial jakieś konkretne pytania, to pytaj. Pewnie ktoś odpowie.

Yanluk
24-04-2008, 18:28
Za JK, troche malo precyzyjne te pytania.

1. Poprawne chcialo by sie powiedziec, tak zeby byly poprawnie naswietlone. Moze na poczatek tryb A, pomiar punktowy czy centralny wazony i zabawa z glebia ostrosci.
2. W jakim sensie jak?
3. Photoshop, Lightroom (to z tych drozszych) "profesjonalnych", a taniej mozna Elements, mozna NX i wiele innych. A co do formatu to RAW.

Skoro miales kolegow, ktorzy doradzili co kupic to teraz mecz ich pytaniami jak zrobic zdjecia (ale nie przesadzaj bo mozesz stracic kolegow :) ). Najlepiej bedzie jak zabierzesz Aparat i obiektyw na lake (odpusc moze flasha na poczatek) i zacznij robic zdjecia. A zeby podpatrzec jak to robia lepsi to zapraszam do dzialu Makro ze zdjeciami kolegow juz bardziej zaznajomionych ze sprzetem.

EDIT:
1. Moze jednak nie :) Bo pozniej bedzie problem ze zdjecia poruszone, cholera troche trudno doradzic nie znajac nawet zakresu Twojej wiedzy. Jesli bedzie slonecznie to proboj zaczac od trybu A. Jesli z pogoda gorzej to tryb S (pewnie tak 1/200) i moze jeszcze Auto ISO. Ale to juz naprawde bardziej wymyslanie niz radzenie. Nie da sie w skrocie powiedziec jak zrobic dobre zdjecie. Dogadaj sie z kumpalmi, wybierzcie sie na wspolny plener bedziesz mial kogo podpatrywac i pytac.

piotr w
25-04-2008, 11:16
Na tak zadane pytania odpowiedź nasuwa mi się zawsze jedna.



1. jakie ustawienia w aparacie z tym zestawem są najlepsze dla zdjęć macro?(od tych najbardziej podstawowych do tych bardziej szczegółowych)
2. jak ustawiać flesz?
3. o jakie oprogramowanie należy się postarać żeby móc odpowiednio obrabiać zdjątka i może kilka jakichś porad-np. w jakim formacie najlepiej zapisywać?

1. Takie, które spowodują prawidłowe naświetlenie fotografowanego obiektu. Dokładniej - w różnych warunkach różne.
2. Tak, aby prawidłowo oświetlić fotografowany obiekt. Dokładniej - w zależności od sytuacji raz na obiektywie, raz na giętkim wysięgniku, a innym razem doświetlając blendą.
3. Oprogramowanie legalne, zdjęcia zapisywać w NEF lub JPEG FINE.

Mam nadzieję, że te odpowiedzi nakierują Cię na właściwy tor zdobywania informacji.

Jak powinny moim zdaniem brzmieć pytania osoby, która nie ma zielonego pojęcia o temacie, którym chce się zająć?
1. Jaką książkę możecie polecić w temacie?
2. Od jakich obiektów zacząć, aby zdobyć doświadczenie?
3. Gdzie w sieci znaleźć ciekawe przykłady dobrych zdjęć?

Przeczytałem już kilkadziesiąt podobnie zaczynających się postów i zawsze zastanawiam się o co chodzi ?

legologo
25-04-2008, 16:23
Jeśli chodzi o książki o tematyce makrofotograficznej to ostatnio pojawiły się dwie ciekawe pozycje: Makro i Szczegóły Roberta Thompsona i Fotografia Zbliżeniowa Michaela Freemana (sam planuję ją kupić na dniach), recenzję pierwszej znajedziesz na fotografuj.pl, kilka stron podglądowych z drugiej na GoogleBooks (po angielsku).
Dodatkowo bardzo fajny poradnik znajdziesz na cyberfoto.pl, fotopolis.pl też warto odwiedzić.

To na tyle, nie chce mi się szukać linków. :P Mam nadzieję, że pomogłem. :)

AndrewD
25-04-2008, 19:50
No no no !
Momentami ostro, ale chyba słusznie.
Dzięki wszystkim którzy pokazali mi gdzie moje miejsce i tym którzy tak jak Yanluk coś próbowali....
Ale tak naprawdę mimo że może niechcąca, pomogli mi wszyscy którzy cokolwiek dopisali.
Moja zabawa i wiedza n/t fotografii utknęła na czasach kiedy zamiast Zenitha TTL (przypomnę że hitem zaczynała wtedy być "gorąca stopka" a czasy to 1/30s-1/500s) wchodził XP i te jego nieprecyzyjne diody do pomiaru światła, zamiast porządnej wskazówki w poprzedniku :D. Od tamtego czasu zmieniło się chyba wszystko poza pewnymi uniwersalnymi prawdami o fizyce,świetle, "wielkości dziurki" i tym że żeby zrobić fotkę potrzebna odrobina wyobraźni i chęci.
Ale pytania rzeczywiście zadałem dość ???...ujmując delikatnie...nieprecyzyjnie.
Koledzy którzy mi pomagali w wyborze sprzętu mieszkają na tyle daleko że z jednym mogę pofocić pałać kultury, a z następnymi fale podczas sztormu, więc wspólne fotołowy są raczej trudne.
Ale ok. wziąłem sobie do serca rady i poszukam książek. A te pozycje które legologo wymieniłeś już kazałem zamówić - dzięki za radę.Wyglądają rzeczywiście nieźle.Myślę że w długi weekend czegoś się nauczę na żonce ;)

A tak swoją drogą...-piotr, jeśli
cyt:"Przeczytałem już kilkadziesiąt podobnie zaczynających się postów i zawsze zastanawiam się o co chodzi ?"
to dlaczego modek albo jakiś admin nie napisze dobitnie czego nie wolno, albo czego lepiej nie pisać jeśli świeżaczek chce dostać merytoryczną odpowiedź i przyklei wpis na stałę?

Pozdrawiam wszystkich.

mpwt
25-04-2008, 20:03
Od tamtego czasu zmieniło się chyba wszystko poza pewnymi uniwersalnymi prawdami o fizyce,świetle, "wielkości dziurki" i tym że żeby zrobić fotkę potrzebna odrobina wyobraźni i chęci.

Oj, ja bym po polemizował na ten temat, choć nie w tym wątku... :D

piotr w
25-04-2008, 20:30
A tak swoją drogą...-piotr, jeśli
cyt:"Przeczytałem już kilkadziesiąt podobnie zaczynających się postów i zawsze zastanawiam się o co chodzi ?"
to dlaczego modek albo jakiś admin nie napisze dobitnie czego nie wolno, albo czego lepiej nie pisać jeśli świeżaczek chce dostać merytoryczną odpowiedź i przyklei wpis na stałę?
Dlatego, że tam mało kto zagląda, a już wydaje mi się, że zwłaszcza nowi uzytkownicy. A tak zawsze znajdzie się ktoś, kto akurat ma dobry humor i nie rzuci od razu kilku obelg.

Nie mam nic przeciwko zadawaniu najprostszych pytań, tylko niech te pytania pokazują, że zadający je idzie jakąś drogą, czegoś szuka, potrzebuje podpowiedzi, a nie gotowych rozwiązań. Gotowe rozwiazania NIE ISTNIEJĄ.
Światło zmienia się z każdą chwilą. Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie "jak najlepiej?", są tylko odpowiedzi na pytanie "jak można?", a one nie są jednoznaczne.

Jest na tym forum kilku kolegów, którzy potrafią zrobić fantastyczne zdjęcia makro. Pewnie chetnie Ci pomoga w zdobywaniu wiedzy, ale pierwszy krok musi nalezeć do Ciebie. Masz jeden z lepszych zestawów do makro, jaki jest na rynku, fantastyczne oświetlenie, działaj więc !

Udanych zdjęć !

Udanych zdjęć.

AndrewD
25-04-2008, 20:34
Oj, ja bym po polemizował na ten temat, choć nie w tym wątku... :D

cześć mpwt. Z czym byś polemizował? Z tym że duuuuużo się zmieniło? Czy że do ładnej foty trzeba odrobinę daru od Bozi?
Bo jeśli chcesz podyskutować nad "życiem" które zdjęciu daje błona to nie musisz.Myślę że głębię jaką dawały tamte dziadki dostaniemy dopiero kiedy będziemy się zbliżać do 20-25 mega (oczywiście cała reszta też już z def przeskoczy o kilka poziomów).

A propos programów. Mam photoshop'a (info dla Piotra-L E G A L N E G O ! ;)) ale coś nie bardzo mu idzie z formatem NEF. Czy warto kupić Capture NX ? Słyszałem że do amatorskich potrzeb jest całkiem oki, a z właśnie NEF-ami radzi sobie świetnie?

mpwt
25-04-2008, 20:45
cześć mpwt. Z czym byś polemizował? Z tym że duuuuużo się zmieniło? Czy że do ładnej foty trzeba odrobinę daru od Bozi?

Że właśnie niewiele się zmieniło.



Bo jeśli chcesz podyskutować nad "życiem" które zdjęciu daje błona to nie musisz.

Tutaj nie trzeba dyskutować. Zgadnij dlaczego mam F100 (ostatnio dodane foty do reportażu).

who
25-04-2008, 22:05
A propos programów. Mam photoshop'a (info dla Piotra-L E G A L N E G O ! ;)) ale coś nie bardzo mu idzie z formatem NEF. Czy warto kupić Capture NX ? Słyszałem że do amatorskich potrzeb jest całkiem oki, a z właśnie NEF-ami radzi sobie świetnie?

Co do programu to może najpierw przetestuj Paint Shop Pro, ja zakupiłem wersję XI za całe 169zł z możliwością instalacji na 3 komputerach w gospodarstwie domowym :) z nef-ami z D80 radzi sobie dobrze jak na mój gust.

A co do reszty pytań to za kolegami, nie istnieją uniwersalne ustawienia i rozwiązania, co pasuje jednemu nie pasuje drugiemu. Więc jako amator najpierw bym radził po prostu pójść i popróbować, spędzisz trochę czasu na świeżym powietrzu i tyle :) po zrobieniu odpowiedniej ilości zdjęć (tu zależy jak uzdolniony jest fotograf ;) ) zobaczysz czy coś ci wychodzi czy nie. I ewentualnie wtedy pytaj się dokładniej co i jak, na podstawie przykładowych zdjęć.

gALL
25-04-2008, 22:24
cześć mpwt. Z czym byś polemizował? Z tym że duuuuużo się zmieniło? Czy że do ładnej foty trzeba odrobinę daru od Bozi?
Bo jeśli chcesz podyskutować nad "życiem" które zdjęciu daje błona to nie musisz.

Chyba blona dziewicza o innej nie slyszalem :D

Nic sie nie zmienilo, trzeba miec oko aby zauwazyc to co inni omina. Do tego odrobina malpich umiejetnosci aby obsluzyc aparat.

Jak ktos ma oko to i pudlem po trampach zrobi dobre zdjecie, jak ktos nie umie patrzec i widziec to mozna mu dac i Hassela z datascianka a efekty beda "akt ... rozpaczy".

Technika to wtornik. Zdjecie musi byc w glowie a potem na papierze/monitorze a nie na odwrot. Co prawda obecnie modne jest z kazdego gniota zrobic dzielo sztuki w PSie. Poza tym kazdy gniot w formacie wiekszym do 30x45cm to juz gniot podniesiny do rangi sztuki.

mpwt
25-04-2008, 22:32
o prawda obecnie modne jest z kazdego gniota zrobic dzielo sztuki w PSie.

Oooo, to ja umiem gnioty robić :D

Zbigniew
25-04-2008, 23:43
Nawet Stig to potwierdza :-P ;)

mpwt
26-04-2008, 07:07
Nawet Stig to potwierdza :-P ;)

No baaa, na PW nawet więcej :D