PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografie na cmentarzu



wicy
22-04-2008, 23:41
Witam,
Chciałem poznać opinie, czy fotografowanie nagrobków na cmentarzu (czynnym, parafialnym lub komunalnym) wymaga zgody właściciela lub zarządcy? I czy publikacja zdjęć w internecie może naruszyć dobra osobiste rodziny do której nagrobek należy? Czy ochrona wizerunku grobu mieści się w ramach ustawowych i jest gdzieś opisana prawnie?

Pozdrawiam
Witek

krystek
22-04-2008, 23:48
nie znam prawa prasowego na pamiec ale kiedys dosyc solidnie tam grzebalem i nic na ten temat nie pamietam. co najwyzej ekskomunike od jakiegos ksiedza dostaniesz

ekonet
23-04-2008, 00:59
Chyba już tak zwana "ochrona dóbr i wizerunku" niektórym zaszła za daleko. Niedługo to i we własnym domu strach będzie aparat wyciągnąć.

JanuszWaw
23-04-2008, 12:28
Witam,
Chciałem poznać opinie, czy fotografowanie nagrobków na cmentarzu (czynnym, parafialnym lub komunalnym) wymaga zgody właściciela lub zarządcy? ... Pozdrawiam, Witek
Witam,
sam kilkakrotnie - dla siebie - robiłem zdjęcia na cmentarzach. Oczywiście nie chodziło o ceremonie, a o miejsce jako takie, klimat, itp. Bo one mają swój klimat. A były to miejsca pochówku ludzi różnych wyznań.
Każdorazowo wchodząc na teren - o ile był taki opiekun, czasami jest to osoba świecka, czasami kapłan - w krótkiej rozmowie informowałem go: co chcę robić. Skutkowało to najczęściej kilkuminutową rozmową, bardziej wynikającą z ciekawości (a dlaczego, po co, co mnie interesuje, itp.). I nie spotkałem się z odmową. Acha, bardzo często zwracano uwagę na to czy jestem ubrany stosownie do miejsca !
Wynika to m.in. z tego iż miejsce takie może być i często jest traktowane jako swoiste "miejsce kultu religijnego". Należy zwracać baczną uwagę by nie zakłócić powagi tego miejsca. Bo może to być (skuteczny) powód... odmowy zgody lub wręcz uzasadnienie prośby o opuszczenie tego miejsca.
Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że grób stanowi czyjąś własność (nie chodzi tu oczywiście o osobę pochowaną) i przy wykorzystaniu jego "obrazu" (nie wiem czy wizerunek jest tu najlepszym określeniem) - zwłaszcza komercyjnym - należy liczyć się z opinią właściciela.
Taki jest mój pogląd na ten temat - pozdrawiam -

Ksiazkiewicz
23-04-2008, 13:51
nigdy nie spotkałem się z zakazem. Często podczas okresu październikowo-listopadowego wychodzę na sesję na cmentarz (zwłaszcza podczas 1 listopada) i nigdy nie spotkałem się zakazem. Nawet nikogo nie pytam (bo przeważanie są tylko osoby odwiedzające, nie zarządcy).

wicy
24-04-2008, 09:00
Dzięki za opinie. To wszystko ładnie wygląda, jeśli spacerując po cmentarzu zrobi się kilka fotografii "klimatycznych", ale co jeśli biega się od grobu do grobu i strzela jak na taśmie setki grobowców? Wyglądać to może z boku dość podjrzanie i rozumiem, że może się spotkać z ciekawością postronnych, tym bardziej zarządcy/właściciela lub jego pracowników.
Czy cmentarz dla kilku fotografii można traktować jako miejsce publiczne a dla setek fotografii już nie??
Pytanie zasadnicze, czy inwntaryzacja (dokumentacja foto) całego cmentarza narusza czyjekolwiek dobra i wymaga czyjejkolwiek zgody, jeśli tak to czyjej?

JanuszWaw
24-04-2008, 11:57
wicy,
no nie całkiem jest tak jak napisałeś. Zarządzający (w tym przypadku cmentarzem) jest wobec Ciebie w takiej sytuacji reprezentantem interesów tych, którzy np. wnieśli określoną opłatę z tytułu jego ochrony. Ochrona jest pojęciem szerokim i pojemnym, co może spowodować, iż padnie pytanie: po co i komu służy taka "inwentaryczacja".
Gospodarzem jest zarządzający i to on określa regulamin. Oczywiście w granicach prawa. Zwróć uwagę, że regulaminy te b.często określają "tryb dostępu" (np. godziny otwarcia). Dlatego w takim przypadku cel w jakim się to coś robi miewa kluczowe znaczenie. Wobec tego czasami osoby wykonujące to o czym piszesz "podczepiają" się pod różne organizacje (związki wyznaniowe, badacze historii, towarzystwa regionalne, itp.), zabiegają o ich wsparcie (swoistą akredytację), by wykazać, że np. działają w interesie społecznym.
Współpraca z zarządcą wiele rzeczy może ułatwić. Jej brak - wręcz uniemożliwić wykonanie tego o czym wspomniałeś. Pozdrawiam -

doyen
24-04-2008, 13:33
Cmentarz komunalny może być traktowany jako miejsce publiczne i jako takie nie powinno posiadać obwarowań prawnych. W przypadku cmentarza parafialnego może być różnie, bo zarządcą jest parafia i dużo zależy od proboszcza. Odnośnie niektórych nagrobków może zachodzić możliwość dochodzenia praw autorskich do utrwalania form architektonicznych, podobnie jak w przypadku niektórych domów czy mostu świętokrzyskiego w Warszawie.
Godne rozważenia byłoby także zastanowienie się nad takim kadrowaniem, aby na zdjęciach nie było widać pełnych napisów na nagrobkach, szczególnie imion i nazwisk. Temat dość ciekawy ale i skompikowany i w chwili obecnej trudno jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię, bez głębszej analizy przepisów.