PDA

Zobacz pełną wersję : Głębia ostrości



bialy260
08-04-2006, 00:36
Posiadam D70s z kitem 18-70mm i mam pytanko czy mozna za pomocą takiego obiektywu uzyskac jakąś głębie ostrości czy raczej potrzebny jest jakiś dluuugi zoom?? A jesli można prosze o jakieś prametry przysłony migawki itd.. na tym obiektywie albo najlepeij jakis schemat jak to wszystko sie ustawiA TO SA MOJE POCZATKI DOPIERO MAM GO TYDZIEN

Jacek_Z
08-04-2006, 00:49
każde zdjęcie ma jakąś głąbie ostrości GO.
ty chcesz uzyskać małą głębię czy dużą, bo nie napisałeś.
czas naswietlania nie ma nic do GO, jest sprawą wtórną, wynikłą z zastosowanej przysłony.
skoro zaczynasz to zalezność w skrócie jest taka - przysłona otwarta (f2,8 np) GO mała.
przysłona przymknieta (f16) GO duża.
teleobiektyw GO mała, szeroki kąt GO duża.
fotografowany obiekt blisko obiektywu - GO mała, obiekt daleko GO duza.
o strefach na razie nie wspominam, wykuj sobie to na razie.

bialy260
08-04-2006, 09:29
Zdecydowanie chodzi mi o małą głębie ostrości ale z tego co piszesz raczewj nie uzyskam jej z kita poczekam na teleobiektyw

JK
08-04-2006, 09:41
bialy260, a może spróbuj tak: ustaw coś (jakiś nieduży model) w odległości 3 metrów od tła (tło to najlepiej regał z książkami), ustaw tryb pracy na A, przysłonę na minimum f/3,5, zoom na 70mm, aparat ustaw w odległości 0,5-1 metra od modela, wyostrz i zrób zdjęcie. Już coś zobaczysz.

stig
08-04-2006, 09:46
ustaw tryb pracy na A, przysłonę na minimum f/3,5, zoom na 70mm,
W tym przypadku to juz jedynie f4.5... 18-70 ma tylko takie swiatlo na dlugim koncu... I tak tylko wspominam, zeby pytajacy sie za bardzo nie zdenerwowal probujac ustawic 3.5 ;)

JK
08-04-2006, 10:10
stig, masz racje, ale to mu body samo skoryguje. :) Jak się ma wszystko ze stałym światłem, to człowiek zapomina o takich drobiazgach.

misiek502
08-04-2006, 11:04
stig Jak się ma wszystko ze stałym światłem, to człowiek zapomina o takich drobiazgach.

Jak się nie ma wszystkiego ze stałym światłem to człowiek zaczyna kombinować, żeby mieć. Ot tak... :wink:

JK
08-04-2006, 11:46
misiek502, racja, święta racja. Przyzwyczajenie to druga natura człowieka. :)

kwasik
08-04-2006, 11:47
http://akson.sgh.waw.pl/~smalaz/ksiazka/r04.html

bialy260
08-04-2006, 17:39
Teraz zmienie troche temat w jakim formacie najlepiej robić zdjęcia NEF czy JPG? I wjakim programie w ogole można otworzyć nefa czy tylko w programie dostarczonym do aparatu? Nie wiem dlaczgo ale zdjecia zrobuione w NEFIE odp[alone w programie nikonowskim sa jakby pozolkniete nie odzwierciedlaja rzeczywistosci po zrzucenie ich do JPG jest juz dobrze POZDRAWIAM

kwasik
08-04-2006, 17:42
bialy260, najlepsze sa zdecydowanie RAWy, ja np. wolam rawy w NC, ew pozniejsza obrobka w PS lub ostatnio COREL :cool: