PDA

Zobacz pełną wersję : Niedowołane klisze?



Goniu
07-04-2006, 13:49
Witam wszystkich.
Mam problem z wywołaniem filmów AGFA APX 400 i Ilford HP5 400
Po zakończeniu procesu wywoływania (Ilfosol S w proporcji 1:9) przerywania (woda+ocet) i utrwalania (Ilford Rapid Fixer Uniwersalny 1:4) klisze się niedowołały temperaturę utrzymywałem 20*C najśmieszniejsze jest to że wywoływałem w tym samym dniu jedna po drugiej AGFA APX pierwsza pochodziła z mojego ZENITHa natomiast 2 z Dynax 5tki moja sie nie dowołała a znaomej idealnie :? potem wywołalismy jej Ilforda 400 ale nie pamiętam jakiego i też wyszedł idealnie a wczoraj wywoływałem moją HP5 400 z Zenka i znów problem z niedowołaniem :( pomimo zachowania wszystkich parametrów wywoływania (temperatura, czas i proporcje). Czy problem może leżeć w któejś fazie wywoływania czy moze we wcześniejszym naswietlnaniu zdjęć przez Zenka?
Pozdrawiam
Goniu

MzMarcin
07-04-2006, 14:10
Zenek pewnie... bo z tego co piszesz wszystko było ok i to potwierdzone. Ja wczoraj akurat wołałem kliszę koleżanki robioną moim zenkiem. Luduuu tam nawet klisza nie jest „prosto” naświetlana. Światłomierz też coś dziwnie działa.

Goniu
07-04-2006, 14:20
Wczesniej uzywałem kolorowych klisz w zenicie ale przewaznie o czułości 200 i odawałem do labu i nie było problemu, a tu taki dżinks sie zacząl dziać z tymi 400 :(

cwieku
07-04-2006, 19:40
no bo kolor to co innego. używaj ręcznego światłomierza

Goniu
08-04-2006, 09:18
no bo kolor to co innego. używaj ręcznego światłomierza
czy mógłbyś mi przybliżyć tę różnicę? I jeśli zmienię body zenka na F75tke nikona to nadal będe musiał sie zaopatrzyć w zewnętrzny światłomierz?

cwieku
08-04-2006, 16:21
po pierwsze jak już coś zmieniasz to na f70 f75 to gówniany aparat. jak zmienisz to nie bedziesz potrzebował. ale zalezy do czego. światłomież ręczny jest zawsze lepszy.ale uzywanie go wydłuża czas robienia zdjęcia. jest przydatny w studio. przy sesji zdjęciowej w plenerze. ale ten który jest w f70 jest naprawde wypasiony i naprawde dokładny.


co do koloru. musisz wiedzie ze każdy negatyw ma tolerancje naświetlenia około 2 dzialek przysłony. a rozpietoś tonalną koło 9 - 10 Ev. pewnie nic ci to nie mówi. ale jezeli wszystkie klatki będą prawidłowo naświetlone to wtedy negatyw wywołany tez bedzie poprawny. acha i pamietajk ze musisz mie sprawny utrwalacz jezeli po utrwaleniu klisza ma niebieskie zabarwienie to znaczy ze utrwalacz jest do dupy. musisz miec przeźroczysta klisze (w sensie odstępy miedzy klatkami)

krystek
08-04-2006, 16:24
Goniu, jak wyszla perforacja?

Goniu
08-04-2006, 16:37
cwieku, niema odstępów miedzy klatkami :| czyli utrwalacz do bani? Z tym że jesli chodzi o APXy to wywoływałem jeden po drugim i pierwszy sie zniszczył a drugi wyszedł OK a chemia była ta sama zlana do zlewek i wlana spowrotem...
krystek, masz na myśli wywoływanie fotek na nietypowych materiałach?


po pierwsze jak już coś zmieniasz to na f70 f75 to gówniany aparat.
to była moja pomyłka moge kupić f70 za 550 z N 28-80 (kit) 2 letni aparat jak dobrze pamiętam...

krystek
08-04-2006, 17:00
Goniu, mam na mysli paski z napisami powyzej i ponizej zdjecia, wzdloz filmu. na podstawie tego mozna ocenic, czy wywolanie filmu jest zle, czy naswietlenie

Goniu
08-04-2006, 17:15
ahha :) nie mów do mnie takim fachowym języwkiem ja tylko zawodowy amator jestem ... ;)
co do tych "pasków" to sa one jednolite z reszta kliszy :| czyli źle wywołane?

krystek
08-04-2006, 17:28
Goniu, jezeli napisy na perforacji sa tak samo wyblakle jak zdjecia, to nie ma co sie bawic w zew swiatlomierz, bo aparat dobrze naswietla. negatyw niedowolany i koniec, nic z tym nie zrobisz. kazdy negatyw inaczej sie moczy, poszukaj na stronie producenta charakterystyki, zawsze sa.

Goniu
08-04-2006, 17:32
krystek, w pudełku jest tabelka czasu i tempperatury i dla każdego wywoływacza podany czas łądnie i czytelnie posłuchałem się i ... :( nawet raz przeciągnąłem czas bo mi na koreks nie weszła cała klisza to ją preciąłem i jak zobaczyłem że ta pierwsz część sie zd... to 2 przetrzymałem chyba z 10 min w wywoływaczu i ... i to samo :( <dzika rozpacz>

krystek
08-04-2006, 17:43
Goniu, moze wywolywacz jest utleniony/zuzyty? ogolnie http://korex.prv.pl

kwasik
08-04-2006, 17:46
tak OT to co do zenkowego pomiaru swiatla to ma on charakter raczej orientacyjny, w moim na filmach iso 100 pomimo kiepskich warunkow oswietleniowych caly czas pokazywal przeswietlenie od czxasu do czasu pokazywal poprawnie, ale da sie robic "na czuja" :cool:

krystek
08-04-2006, 20:31
kwasik, widac popsuty model miales, moj dzialal zgodnie z planem

Goniu
08-04-2006, 23:35
Goniu, moze wywolywacz jest utleniony/zuzyty?
niemógł być zuzyty/utleniony przy pierwszym wołaniu gdyż dopiero co go rozrobiłem...

kwasik
09-04-2006, 00:28
krystek, przez tyle lat wbiajnia nim gwozdzi cos mialo prawo sie zepsuc :mrgreen:

krystek
09-04-2006, 08:58
Goniu, jezeli wywolywacz byl swiezy i dobrze rozrobiony, temp ok, trzymales wystarczajaco dlugo, a negatyw nie lezal na sloncu i byl ostroznie wyjmowany, to:
A - albo producenci dali dupy P(A)~0
B- przez Twoj pokoj przeleciala fala grawitacyjna, przyniosla antyneutrony dzieki czemu doszlo do anihilacji n z wywolywacza=> C - plyn sie popsul, a fotony naswietlily caly negatyw
P(B/C)~0

uogolniajac: sprobuj jeszcze raz

kwasik, no tak, wbijanie sledzi do namiotu, prostowanie nozy, skads to znam ;]

Goniu
09-04-2006, 11:06
krystek, heh najciekawsze to było z tą falą grawitacyjną ;) dzięki za rade, no żeby sprubowac ponownie muszę niestety pstryknąć kolejną sztutę tym razem padło na Ilforda FP4 plus 125... słoneczko dopisuje więc... a całą chemie do zlewki i od nowa jak nie wyjdzie to ...

szymony
16-04-2006, 08:16
Proszę przeczytac ostatnie zdanie, bo chyba tu jest pies pogrzebany :-) (http://gif.krakow.pl/adam/fototech/swf/ilfosol.html)

Goniu
16-04-2006, 10:05
wyczytałem to na pudełku ;) ale dzięki... i tak już postanowiłem za każdym razem robić nową chemie oszczędności tego nie są warte... pozdrawiam

jacwoj7
27-04-2006, 21:07
problem jest chyba w zenku.a w jakim wywoływaczu wywołujesz filmy? może nie powinieneś poruszać szpulą podczas wywołania lub robić to bardziej intensywnie przy wywoływaniu filmów z zenka.a może powinieneś zmienić wywoływacz na microphen.to bardzo dobry wywoływacz choć kłopotliwy bo w proszku.za to bardzo dobrze wywzyskuje czułość filmu ijest drobnoziarnisty

Goniu
27-04-2006, 21:17
jacwoj7, Ilfosol S jak dobrze pamiętam, kręciłem koreksem ciągle w zenku nie tkwi problem bo wczoraj wołalismy klisze z dynax 5 i tez sie nic nie wywołało, magda kręciła szpulą w koreksie bez przerwy, ta perforacja sie w 2 miejscach wywołała na przeźroczysto na 1 cm odcinkach :/ ręce mi opadują poprostu :(

szymony
28-04-2006, 00:54
Zmień ten "badziewny" wywoływacz na coś normalnego.
Np:
D-76
ID-11
Xtol (5l)
Rodinal
(kolejnosć przypadkowa)

Goniu
28-04-2006, 07:22
Yhmmm... dzięki za rade, właśnie sie skończył więc będe musiał kupić nowy i coś wybiorę a coś co najbardziej szymony byś polecał? dzięki za pomoc
Pozdrawiam

Leon13th
28-04-2006, 13:15
Ja ci polece Kodakowskiego D76 albo Ilforda ID-11 (bierz obojętnie którś z tych dwóch,nie zauważysz różnicy).Po hydrofenie był rodinal (nie spodobały mi się efekty),po tym już tylko D76 albo jak nie ma go w sklepie to ID-11 (troche jest drogi,D76 znajdziesz za ~23zł).Będziesz bardzo zadowolony z tego D76/ID-11.Tak przy okazji robie na tym D76 już jakiś rok (zrobiłem sobie troche w szkole,starczy go na 1 rok wywołania :mrgreen: ) i efekty były zawsze dobre,nie udało mi się zepsuć jakiego negatywu (trzymaj się tylko czasów i będzie wszystko OK).Życze owocnych efektów

MzMarcin
28-04-2006, 15:00
TO UTRWALACZ!!!!!!!!!!!!!!!!! jest STARY na bank! żaden wywoływacz... przynajmniej w tym przypadku. Wątpię by jednorazowy ilfosol był zły. Ale to inna bajka nie nawiązująca do tematu pytania!!! :)
Goniu zmień utrwalacz! kup ilforda rapid fixera np. albo byle jaki byle świeży.
Bo jeśli z tą wyjętą z koreksu błoną jest tak jak piszesz to nie ma bata! utrwalacz.
Powodzenia
Ostatnio miałem bardzo podobny problem do cholery... teraz walę. Robię na jednorazowych(rapid fixer ilforda np.) przynajmniej mam pewność że z trudem w pocie czoła naświetlony film będzie dobrze wołany.

Goniu
02-05-2006, 13:09
MzMarcin, utrwalacz kupiłem chyba w zesżłym miesiącu, a do tego wołania wyrobiłem nową mixture więc nie mogła być zależana w szafie :| no a właśnie urzywam Ilforda Rapid Fixera

MzMarcin
02-05-2006, 14:52
Czyli używasz jednorazowy wywoływacz, świeży utrwalacz...
PFFFF zielonego w takim nie mam... co to może być.