PDA

Zobacz pełną wersję : Problem BF/FF D50 + M42



TeamHANS
19-04-2008, 22:52
Od pewnego czasu podczas używania m42 z d50, mam problem z ostrością przy otwartych przysłonach. Obiektyw to mir oraz helios. Co o tym sądzicie ? Celuje w numer 13. W wizjerze widać ostro, oraz potwierdzenie ostrości świeci (że jest ok.)
mir f/2.8

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/04/7d86ebc0a9814dbbm-2.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7d86ebc0a9814dbb)
helios f/2

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=43cfcc7d54a9c994)
Jednak wycelowany obiekt wychodzi całkowicie nie ostry? Co się stało? Puszka padła?

kaktus
19-04-2008, 23:45
Probowales MF w obiektywie kitowym czy daje to samo? No i czy masz dobrze w puszcze ustawiony punkt ostrzenia - nie wybrales tego powyzej? Czasami zdarza sie wcisnac krzyzak policzkiem lub nosem...

TeamHANS
20-04-2008, 00:05
Probowales MF w obiektywie kitowym czy daje to samo? No i czy masz dobrze w puszcze ustawiony punkt ostrzenia - nie wybrales tego powyzej? Czasami zdarza sie wcisnac krzyzak policzkiem lub nosem... Z kitowym jest wszystko dobrze. Punkt ostrzenia środkowy przy m42. Kilka miesięcy temu było wszystko w porządku.

TeamHANS
21-04-2008, 16:46
Czekam na porady?

wasilewk
21-04-2008, 17:34
Czekam na porady?

Przyłączę się do pytania.

Używam Kirona 80-200/4. Przy ręcznym ostrzeniu na długim końcu i dalekiej odległości (szczególnie z 2-krotnym konwerterem) kropka pokazuje, że jest ostro - ale ja widzę na matówce, że tak nie jest. Kiedy ustawię na matówce ostrość 'dla oka', to znika kropka, ale wykonane zdjęcie jest ostre. Gdybym pstryknął 'na kropkę', to zdjęcie będzie nieostre.

Sam nie wiem dlaczego, ale tak jest.

Z innymi obiektywami wszystko gra.

Pzdr.

cypherdid
22-04-2008, 08:11
to chyba jasne że używając starych (na dodatek wschodnich, nieciekawej jakości) szkieł nie uzyska się zadowalających efektów..oczywiście są wyjątki, ale jest ich niewiele..

wasilewk
22-04-2008, 08:16
to chyba jasne że używając starych (na dodatek wschodnich, nieciekawej jakości) szkieł nie uzyska się zadowalających efektów..oczywiście są wyjątki, ale jest ich niewiele..

Ok !
Mogę nie uzyskać: kontrastu, kolorów, GO.
Co do ostrości: albo jest albo jej nie ma !
No ale tutaj: w rzeczywistości jest, a diodka nie świeci.
A kiedy ustawię, że świeci, to zrobione zdjęcie jest nieostre.

Dziwne.

PS.
Kiron to Japończyk.

Pzdr.

Wini
22-04-2008, 09:12
...Kiron to Japończyk...
No właśnie, ze wschodu :mrgreen:
Na forum było parę sygnałów o BF/FF przy korzystaniu z zielonej diody.

vredota
22-04-2008, 11:28
Było nie raz i nie dwa, że kropka sygnalizuje ostrość pro forma i nie można na samej kropce polegać. Do manualnego ostrzenia odpowiednia matówka z klinem/mikrorastrem. Koszta nie są już wysokie, aktualnie czekam na matówkę z HK do mojego D50 z wysyłką za niecałe 75PLN. Zobaczymy czy sprawdzi się w boju. Można także iść w Katzeye ale to droga już zabawa.

TeamHANS
22-04-2008, 13:39
Z moim aparatem dzieją się dziwne rzeczy. Wczoraj wyjąłem baterię do ładowania. I aparacik poleżał kilkanaście godzin bez baterii. Dzisiaj jeszcze raz podpiąłem m42. I....... O dziwo !! Znikł efekt BF/FF przy m42. Ostatnio miałem problemy też z jupiter 47A. Za Chiny nie mogłem uzyskać ładnego zdjęcia. Jakieś, takie kolorki prześwietlone wychodziły, nieostre itp. Nawet przy dobrym oświetleniu. A dzisiaj.... Super foty, ostre, kolory soczyste. Nawet pochmurna pogoda nie przeszkadzała. O co w tym chodzi? Raz miałem przypadek, że na kit obiektywie. Spierniczył mi wszystkie foty w plenerze. Kolory matowe, prześwietlone. Na drugi dzień ok!? Wracając do m42. Jak jest taki dziwny efekt, że zdjęcia nie wychodzą dobrze. Nawet przy iso 200 widać jakąś dużą ziarnistość zdjęć. Tak jakby robione było małpką przy iso 1600. A jak jest ok to nawet 800 nie przeszkadza. No już nie mam pojęcia co się dzieje? Cpu w body siada? Lustro? Źle Cpu body dobiera parametry? Czeka go już niedługo lot o beton (a aparat jak nowy - mały przebieg)? PoRADY - SuGESTIE ! Może miał ktoś taki przypadek?

Fr@ntz
22-04-2008, 15:43
a nie myślałeś o zakupie nowej baterii?

TeamHANS
22-04-2008, 16:57
a nie myślałeś o zakupie nowej baterii? Nie mam jak na razie takiej potrzeby. Tą co mam jest oryginalna JAPAN EN-EL3a (wzmocniona). Trzyma niesamowicie długo. Raczej to nie wina baterii....

cypherdid
22-04-2008, 17:42
a może jak się włoży jakąś podrasowaną baterię to AF w Heliosie zacznie działać??

konrat
22-04-2008, 17:57
A może zwyczajnie, jak to jest chyba nawet w instrukcji D200, obiektywy manualne ;) muszą być domknięte (a nie pełna dziura) a by pomiar ostrości działał jak należy.

Wini
22-04-2008, 18:37
A może zwyczajnie, jak to jest chyba nawet w instrukcji D200, obiektywy manualne ;) muszą być domknięte (a nie pełna dziura) a by pomiar ostrości działał jak należy.
To dla mnie wiadomość szokująca :shock: Nie nadążam już za techniką :confused:

konrat
22-04-2008, 19:25
Tzn nie pamiętam dokładnie o ile trzeba przymknąć, ale trochę na pewno :)

wasilewk
22-04-2008, 21:29
A może zwyczajnie, jak to jest chyba nawet w instrukcji D200, obiektywy manualne ;) muszą być domknięte (a nie pełna dziura) a by pomiar ostrości działał jak należy.

A to coś nowego !
Możesz coś o tym więcej ?

To z pomiarem (i to ekspozycji) - to zgoda (od DXXX).
Ale ostrość ?

Rzuć chociaż linkiem.

Pzdr.

konrat
22-04-2008, 22:36
o qrcze :) A może to moje własne spostrzeżenie ;) Wydawało mi się, że tak było napisane w instrukcji, ale w tej chwili jej nie posiadam ;)
Jeśli się pomyliłem, serdecznie przepraszam, ale jestem pewien, że przymknięcie pomaga złapać "ostrość" (co jest zresztą naturalnym zjawiskiem).

TeamHANS
22-04-2008, 23:22
Przymknąć przysłonę? Raczej pomiar ostrości działa przy otwartej przysłonie. Jak się ją zamknie, to za mało wpada wtedy światła i czujnik nie zadziała. Tak mam w D50. Śmiało można domknąć do f/5.6 przy kiepskim oświetleniu. Później jest lipa. A ustawienie punktu ostrości w m42 raczej nie ma nic do gadania i nie wpływa na ostrość. Zawsze przy m42 punkt ostrości wypada w środku.

I do kolegi "cypherdid" - co to za pierdoły z tym AF :mrgreen:?

konrat
23-04-2008, 00:52
hmm no raczej przymknięcie ma sporo do ostrości :) Natomiast nie pisałem przecież o przesłonie 22 :) Stosuję sam raczej w granicach 3-5 przy m42 ;) Aczkolwiek jak sobie przeanalizowałem, to przymknięcie przesłony pozwoli jedynie szybciej i dokładniej złapać ostrość, niż poprawi BF/FF :(
Łatwo to sprawdzić, sprawdź "łapanie ostrości" przy przesłonie 2, a przy większych. Zwłaszcza jeśli nie używasz statywu ;)

Vadim
24-04-2008, 21:22
Czego to ludzie nie wymyślą...:-D
Panowie, przymknięta przysłona jedyne co może zmienić przy współpracy z manualami i M42, to umożliwić złapanie ostrości na wybranym punkcie poprzez zwiększenie GO. Nic więcej. A tej zielonej kropce nie wierzcie...

Pozdrawiam

TeamHANS
25-04-2008, 14:40
No i jednak dalej wielka lipa panowie i panie. Ponowiłem test z linijką i tak samo. A moje sugestie "naładowanej baterii" niestety się nie sprawdziły. Wtedy nie sprawdziłem w ten sam sposób. I wydawało się, że jest już dobrze. Tym razem podpiąłem JUPITER'A 9. Aby nikt nie powiedział, że to wina marnego heliosa czy mira. Z Panem Jupiterkiem sprawa wygląda tak samo. Przy f/2. f/2,8 szczelina ostrości, widocznie przesunięta jest ku górze. Może mi to ktoś wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje? Przy zdjęciach z marnym oświetleniem potrzebne mi jest f/2 lub f/2,8 (bez lampy). Jednak po zrobieniu zdjęcia, dany obiekt nie jest ostry.

MYSZ
26-04-2008, 12:36
osobiście używam kilka ruskich szkieł w tym jupiter 135 a także pentacon 200 i przy ustawianiu ostrości na pełnej dziurze uzyskuje z tych szkieł "żylete" już przy pełnym otworze i zielone potwierdzenie ostrości działa jak najbardziej prawidłowo i nie trzeba ich domykać. jedyne co mi przychodzi do głowy z BF/FF to "rozlatane" lustro, do ustawiania BF/FF służą dwie mimośrodowe śruby i być może już ktoś to regulował w tym aparacie, jesli lustro nie zawsze ustawia się pod właściwym katem będąc opuszczone to "zgłupieją" zarówno czujniki ostrości, obraz może byc ostry w wizjerze a zdjęcie wyjdzie nieostre po podniesieniu lustra :)

TeamHANS
26-04-2008, 14:38
osobiście używam kilka ruskich szkieł w tym jupiter 135 a także pentacon 200 i przy ustawianiu ostrości na pełnej dziurze uzyskuje z tych szkieł "żylete" już przy pełnym otworze i zielone potwierdzenie ostrości działa jak najbardziej prawidłowo i nie trzeba ich domykać. jedyne co mi przychodzi do głowy z BF/FF to "rozlatane" lustro, do ustawiania BF/FF służą dwie mimośrodowe śruby i być może już ktoś to regulował w tym aparacie, jesli lustro nie zawsze ustawia się pod właściwym katem będąc opuszczone to "zgłupieją" zarówno czujniki ostrości, obraz może byc ostry w wizjerze a zdjęcie wyjdzie nieostre po podniesieniu lustra :) Jak dotąd nikt nie majstrował przy tym aparacie. Zakupiony był jako nowy w sklepie. A jest możliwość, iż to się samo rozregulowało? A kolega ma przejściówkę z soczewką czy bez tej nie lubianej soczewki. Może to wina tego szkiełka w konwerterze?

MYSZ
26-04-2008, 22:42
Nie wiem czy to samo może się "rozregulować", są to dwie regulowane imbusem śruby i ustawienie ich jest krytyczne jesli chodzi o zestrojenie układu lustro-czujnik ostrości. Nie uzywam przejściówek, Jupiter jak i Meyer jest po prostu przyklejony przeze mnie do bezuzytecznego (uprzednio "wybebeszonego" :D) adaptera Nikon-coś tam, oba ostrzą na nieskończoność a Pentacon ma zamocowany adapter Nikon-M42 bez soczewki - wyjustowany w zakładzie foto i tez ostrzy na nieskońcxzoność :). Natomiast adapter z soczewką to przeważnie porażka, ale czy aż tak degraduje obraz? Kup adapter bez soczewki, nie będziesz miał nieskończoności ale może obrazek się "poprawi" :)

TeamHANS
02-06-2008, 10:59
Odkręciłem soczewkę od przejściówki. BF/FF taki sam. Jedynie z GO masakra. Ostrzy do ok 2.5 metra. Więc to nie wina konwertera m42.