PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw cd... pomozcie...



g888
30-11-2004, 16:35
Witam
na poczatku postu odrazu napisze iz wiem ze tamat statywow byl juz poruszany setki razy ale ja nie doczytalem sie tego czego chcialem a mianowice:

Jest pare statywow na rynku ktore sa ze tak powiem bardzo "mobilne" chodzi mi o to ze po zlozeniu maja ok 30cm, waza ok 1kg, udzwig (wg dokumentacij) maja tez ok, nawet cena jest do przyjecia zreszta nie odgrywa ona tu az tak waznej roli ;)

oto przyklady
Manfrotto 714SHB Digi Micro Tripod
Slik Sprint Mini GM/SL Tripod with Head
Velbon Ultra Max i F
i inne

I tu moje pytanie: czy mial ktos do czynienia z tymi statywami, czy naprawde sa zbyt delikatne i nie nadaja sie do naszych maszynek??

Nie wymagam od statywu zeby nie drgnal podczas trzesienia ziemi :), chce tylko zeby utrzymal przez chwile aparat w bezruchu, chce miec ten statyw zawsze przy sobie i zeby nie stanowil az tak duzego balastu, jak wielie statywy ktore waza po 4kg i wiecej i maja 50cm dlugosci. Mysle ze wiecie o co mi chodzi...

Pozdrawiam
Grzesiek

c2h5oh
30-11-2004, 16:37
Velbona maxi f bede jutro/pojutrze ogladal w mm (mieli dowiesc w poniedzialek, pewnie nadal beda)

g888
30-11-2004, 16:41
o fajnie ten mi sie najbardziej podoba, czekam na opinie

Tr0n
30-11-2004, 16:45
Velbona maxi f bede jutro/pojutrze ogladal w mm (mieli dowiesc w poniedzialek, pewnie nadal beda)

Jade dzisiaj sprawdzić :mrgreen:

c2h5oh
30-11-2004, 16:47
Swietnie! coz za oszczednosc energii z mojej strony bedzie ;-)
I nie zapomnij go obfocic porzadnie (i innych dostepnych rownierz)

g888
30-11-2004, 16:48
a jaka jest cena tego statywu w mm??

c2h5oh
30-11-2004, 16:53
nie mam zielonego pojecia. czekamy na raport Tr0na

mpriest
30-11-2004, 19:09
Sugeruje ktoregos z karbonowych manfrotto,
model 444 ma tylko 1.5 kg wagi przy zachowaniu
stablinosci ze sprzetem obciazajacym do 5.2 kg.
Po zalozeniu ma niewiele ponad 47 cm.

Jest jeszcze firma, z ktorej tripodami spotkalem sie
niedawno. Nie pamietam teraz nazwy, ale dla szczegolnie
zainteresowanych moge znalezc. Produkuja mega wytrzymale
malenkie tripody, ktore nie maja wiecej niz 1kg wagi .. Pasuja
do nich glowice manfrotto. Sa swietne do trampkowania
i znosne w samolotach : )

W obu jednak przypadkach, cena samego tripodu skacze
sporo ponad 1,300 PLN.

Tr0n
30-11-2004, 19:20
W obu jednak przypadkach, cena samego tripodu skacze
sporo ponad 1,300 PLN.

Dla mnie jest to dyskwalifikacja statywu

c2h5oh
30-11-2004, 19:24
@Tr0n jakbysmy mieli 1300 na statyw to by sie kupilo ten co na targach ogladalismy, prawda?

g888
30-11-2004, 19:27
1300zl :shock: myslalem ze za 500-700zl to juz cos kupie ale 1300 to mnie troche przeraza, przeciez to tylko pare rurek od namiotu :D

ALF
30-11-2004, 21:04
to tak jak ze szkiełkami...niestety...
chcesz mieć 1kg na plecy i udźwig 4kg, to płać 1,3kilo

jedno jest pewne, jeśli chcesz focić z długą rurą, to statyw musi być solidny...miał znajomek taki, co się go dociąża (wałył 1,5kg), no i dociążyliśmy go kamieniem w siateczce, ale i tak drgał, bo to rurki przenosiły drgania wywołane wiatrem...pewnych praw fizyki nie da się przeskoczyć :?

glisek
30-11-2004, 21:24
@Tr0n jakbysmy mieli 1300 na statyw to by sie kupilo ten co na targach ogladalismy, prawda?

Jak bym mial 1300 na statyw, to bym se lampke sb800 juz kupil. Na razie mam Velbona 750n i aparat jak sie go na nim postawi to sie nawet utrzymuje przez (no dobra nie wiem jak dlugo ale na tyle ze zdjecia idzie zrobic) ;)

Tr0n
30-11-2004, 21:30
@Tr0n jakbysmy mieli 1300 na statyw to by sie kupilo ten co na targach ogladalismy, prawda?

Lampe bym kupił ;) a 1300 to było mało na ten statyw on kosztował 2300

glisek
30-11-2004, 21:34
kosztował 2300

to z czego on byl zrobiony? ze złota? i pewnie mial podczepione 1300 blonów z helem by go mozna bylo swobodnie nosic (w bezwietrzna pogode) :wink:

Tr0n
30-11-2004, 21:37
nie mam zielonego pojecia. czekamy na raport Tr0na

Tak więc w MM go nie ma jeszcze :)
Oglądałem Sherpe 250, 450, 600, i 750 - moim faworytem jest chyba 600 ale i 450 to też jest ciekawy ale kosztuje tyle co 600 czyli 399PLN 750 kosztuje 469. Bardzo ciekawa jest głowica w tych statywach. 450 jest bardzo wysoka co jest + dla osób wysokich. 600 za to bardzo szeroko się rozstawia co jest dobre dla osób fotografujących makro.

[ Dodano: Wto Lis 30, 2004 8:38 pm ]


kosztował 2300

to z czego on byl zrobiony? ze złota? i pewnie mial podczepione 1300 blonów z helem by go mozna bylo swobodnie nosic (w bezwietrzna pogode) :wink:

nie miał blokad na nogach tylko takie wysuwane teleskopy i głowica 3D chyba 410

g888
30-11-2004, 22:09
:( szkoda,
ja chyba i tak go zamowie i juz, znacie moze lepsza oferte niz na pstryk.com.pl tam jest za 339zl

ALF
30-11-2004, 22:16
nie mam zielonego pojecia. czekamy na raport Tr0na

Tak więc w MM go nie ma jeszcze :)
Oglądałem Sherpe 250, 450, 600, i 750 - moim faworytem jest chyba 600

możesz go kupić taniej w necie...na allegro gzcompact z krakowa daje za 359zł - sklep sprawdzony, tam kupiłem swoją długą sigmę...

c2h5oh
30-11-2004, 22:38
Tr0n zeznaje ze maja dowiezc w piatek. Wybiore sie obejrzec.

g888
30-11-2004, 22:56
a to jak maja dowiesc to jeszcze poczekam, w sumie potrzebuje statywu na wyjazd do zakopanego na sylwestra, takze jest jeszcze chwila

Tr0n
30-11-2004, 22:57
a to jak maja dowiesc to jeszcze poczekam, w sumie potrzebuje statywu na wyjazd do zakopanego na sylwestra, takze jest jeszcze chwila

Tez jestem go ciekaw. Z opisu i zdjęc i wagi wygląda bardzo zachęcająco ;)

A zdjęcia http://www.jobo.com/joboint/service/press/velbon/

szymony
01-12-2004, 00:44
Nie wymagam od statywu zeby nie drgnal podczas trzesienia ziemi :), chce tylko zeby utrzymal przez chwile aparat w bezruchu, chce miec ten statyw zawsze przy sobie i zeby nie stanowil az tak duzego balastu, jak wielie statywy ktore waza po 4kg i wiecej i maja 50cm dlugosci. Mysle ze wiecie o co mi chodzi...
Grzesiek

Powodzenia w poszukiwanu świętego grala. Ja jeszcze nie znalazłem. Przynajmniej nie takiego, którego cenę mgłbym zaakceptować.

glisek
01-12-2004, 00:48
wlasnie, najlepiej glowice wbetonowac i to w rejonie sejsmicznie nieaktywnym i po problemie. Dla pewnosci jeszcze mozna by oslonic od wiatrow huraganowych solidnym betonem, a wszystko jeszcze na specjalnych sprezynach co to wiezowce w japonii stabilizuja ustawic i mozna smialo focic :)

Tylko co?

szymony
01-12-2004, 03:04
wlasnie, najlepiej glowice wbetonowac i to w rejonie sejsmicznie nieaktywnym i po problemie. Dla pewnosci jeszcze mozna by oslonic od wiatrow huraganowych solidnym betonem, a wszystko jeszcze na specjalnych sprezynach co to wiezowce w japonii stabilizuja ustawic i mozna smialo focic :)


Bez przesady proszę. W zupełności wystarczy kieszonkowa konstrukcja tytanowa z stabilizacją żyroskopową, mająca minimum 180cm po rozłozenu i udźwig 50kg. W wersjii "exlusive" z dedykowaną ryczką i parawanem O.. :wink: :lol:

deadcop
01-12-2004, 08:19
Zbaczacie chyba z tematu. Wydaje mi sie ze do D70 z kitem nie potrzeba zadnego drogiego statywu. Nie wiem nic o V....statywach ale mysle ze do pewnej wagi (~4 kg) to marka nie robi roznicy. Schody zaczynaja sie przy dlugich obiektywach.

Nalezy tez pamietac ze karbonowy Gitzo za 450$ z glowica kulowa Kirk Photo za kolejne 400$ zdjecia za nas nie zrobi.

Howgh!

ALF
01-12-2004, 16:02
Zbaczacie chyba z tematu. Wydaje mi sie ze do D70 z kitem nie potrzeba zadnego drogiego statywu. Nie wiem nic o V....statywach ale mysle ze do pewnej wagi (~4 kg) to marka nie robi roznicy. Schody zaczynaja sie przy dlugich obiektywach.
Nalezy tez pamietac ze karbonowy Gitzo za 450$ z glowica kulowa Kirk Photo za kolejne 400$ zdjecia za nas nie zrobi.
Howgh!

to ostatnie to prawda...ale mój kolega mało się zawału nie nabawił jak focił soją 300...10/15 wychodziły nawet, ale jak powiększył do 20/30 to tragedia grecka + dramty shakesphar'a...teraz ma poważny statyw z udźwigiem do 5kg i nagle foty zrobiły się ostre :wink:
ja na swoim volbonie robię 300 tylko jak nie ma wiatru, inaczej odpuszczam - szkoda klatki...

g888
04-12-2004, 01:05
Witam ponowie
W piatek mialo byc cos wiadomo na temat tego statywu...
i co wie ktos cos ;)

c2h5oh
04-12-2004, 15:38
Zgadnijcie czy dowiezli statywy do mm? Odpowiedz brzmi tak. Czy dowiezli te co mowili ze dowioza: odpowiedz brzmi nie.
Przy okazji obejrzalem sobie inne statywy velbona - moje wnioski nie kupowac.
Seria CX - te o lzejsze i tansze tylko do kompaktow, te mocniejsze nogi znosne ale glowica full plastik.
Seria Sherpa - dobrze nogi, glowica metal + plastik (z przewaga metalu), ale jedno pokretlo blokuje jednoczesnie poziom i pion - oddzielne jest tylko od przechylu - zegnajcie panoramy.

kacperek
04-12-2004, 15:46
Przy okazji obejrzalem sobie inne statywy velbona - moje wnioski nie kupowac.

W takim razie co polecasz? Manfroto? czy cos innego jeszcze?

Ja byłem zainteresowany Sherpa 600n ale zaczynam sie zastanawiac.

c2h5oh
04-12-2004, 15:54
No ja tez powaznie myslalem nad sherpa 450 albo 600, ale jak zobaczylem to pokretlo to mi rece opadly. Dodatkowo krecenie tym pokretlem nie powoduje plynnej zmiany oporu tylko zablokowane/zupelny luz (jak ktos ma 80-200 lub cos rownie ciezkiego to ma wlasnie przed oczami to szklo opadajacegeo gwaltownie z aparatem i robiacego dzwieczne "lup" w noge)
Obawiam sie ze tu sie nie przeskoczy - bede musial poczekac dluzej na statyw i zarobic na frotke 190+141RC

Ryan
04-12-2004, 18:12
Kurde tez myślałem o Sherpie 600n, tak chwalonej na forum, ale teraz to znowu nic nie wiem :?
To moze jednak lepiej kupic ten 663s?
http://allegro.pl/show_item.php?item=35629302

ddMON
04-12-2004, 18:35
Seria Sherpa - dobrze nogi, glowica metal + plastik (z przewaga metalu), ale jedno pokretlo blokuje jednoczesnie poziom i pion - oddzielne jest tylko od przechylu - zegnajcie panoramy.
plastyk występuje w śladowych ilościach (kapselki, motylki i blokada płytki - niestety)

No ja tez powaznie myslalem nad sherpa 450 albo 600, ale jak zobaczylem to pokretlo to mi rece opadly. Dodatkowo krecenie tym pokretlem nie powoduje plynnej zmiany oporu tylko zablokowane/zupelny luz (jak ktos ma 80-200 lub cos rownie ciezkiego to ma wlasnie przed oczami to szklo opadajacegeo gwaltownie z aparatem i robiacego dzwieczne "lup" w noge)
Obawiam sie ze tu sie nie przeskoczy - bede musial poczekac dluzej na statyw i zarobic na frotke 190+141RC
Takie coś znalazłem przy okazji:
"I have a Manfrotto and have to admit to being a bit of a fan. It's only a
(relatively) cheap one, the 190D and 141RC head. Can be had for around $150
second hand, or ~$225 brand new. The 190/141RC will be plenty sturdy for
the 300D, even with some fairly significant lenses."
Wyczytane tutaj (http://forums.eyo.com.au/arc/t-43132.html)

A jeżeli chodzi o Sherpa 600 n, to z racji tego, że od jakiegoś czasu używam taki, to chciałbym co nieco uściślić.
Ma rzeczywiście jedną rączkę która służy do blokowania położenia H i V.
Przy dokręceniu prawie do oporu blokuje mocno pion ale pozwala nadal choć ze stabilnym oporem obracać głowicę w poziomie (Witajcie panoramy! :wink: )
Z tego powodu opaść samo, to raczej nic nie opadnie*, chyba, że zostawi się głowicę nie zablokowaną - na luzie, no ale wtedy to raczej normalna sprawa!
Co Ty na to @niu, bo chyba masz coś takiego jeżeli mnie pamięć nie zawodzi?!
Jest także druga śruba blokująca ustawienie aparatu w pionie lub poziomie ale już mniej wygoda (motylek). Umożliwia ona też zablokowanie aparatu w pozycji pośredniej między poziomem a pionem.
Blokowałem w ten sposób D70 z moim wiadrem 1000 mm i trzymało.
Trzecia śruba - także motylek, służy do blokowania wysokości podniesienia kolumny z głowicą.
Oczywiście im cięższy zestaw focący (dłuższy/cięższy obiektyw), to i powiewy wiatru bardziej odczuwalne ale na to, za rozsądną cenę panaceum jeszcze nie wynaleziono!

Jak już gdzieś pisałem:
Estetyka i solidne wykonanie, możliwość odwrócenia kolumny (składa się z dwóch skręcanych rurek - co zwiększa nam zakres opuszczania/podnoszenia aparatu) o 180 stopni - dobre do zdjęć makro, płytka z korkową wkładką do mocowania aparatu, nogi mają 3 blokowane kąty rozstawienia + rozłożenie na max (29 cm wysokości), co przy schowanych 2 elementach, daje wrażenie podstawy do karabinu maszynowego. Duży udźwig - ok 4,5 kg (nie podaje tego instr. ale znalazłem gdzieś w necie), to się potwierdza, bo z moim zamocowanym odważnikiem 1000 mm (szczegóły w moim podpisie) + D70 = razem ok. 3 kg, jest stabilny jak diabli nawet na najwyższym wysuwie.
Złożony - 67cm, rozłożony - max 173,5 cm, waga - 2,0 kg, 3 sekcje, głowica w komplecie - Velbon PH-157Q (3 way), kolor - titanium bronze.

To czego mi brakuje, to szczegóły, w które producent powinien za powiedzmy 20,00-50,00 zł więcej bez gadania doposażyć ten statyw :twisted: . Czyli poziomica, zamiast blokady motylkiem poręczniejszego pokrętła, blokady głowicy przed wypadnięciem przy odwrotnym mocowaniu - chociaż to bez większego problemu można zrobić samemu jak i poziomicę która można zamocować np. do kolumny głowicy.

Kupiony na początku sierpnia w Mediamarkt w Poznaniu, w promocji z pokrowcem za 319 PLN. Myślę, że jak za taką cenę, to b. dobry zakup!

Jak zawsze można mieć lepszy sprzęt, za kilka razy większe pieniądze - tylko czasami trzeba zadać sobie pytanie "Po co lub do czego będzie mi to potrzebne?", skoro za mniejsze pieniądze będę miał prawie to samo!

Bogdan
Jak u Ciebie jest z mocowaniem wiadra na statywie, bo jak wyceluję w Łysego, to mi lekko ale systematycznie ucieka z pola widzenia - mam wrażenie, że to wina mocowania obiektywu na płytce, ostatnio tak mocno dokręciłem, że aż warstwa korka się zdrapała :twisted:

Czy taką wkładkę korkową można kupić oddzielnie?

Trochę OT
Żeby było jasne chciałbym mieć także wszystko naj ale mnie nie stać :twisted:
Z tego też powodu głęboko zastanawiam się nad tym, czy zrezygnować z planów kupna 70-300 G, a w zamian kupić na razie 50/1,8 i rozpocząć długie i niepewne składanie na 80-200.
Miałbym przynajmniej jedno super (jasne) szkło, a i portret mógłbym prawie fajnie zrobić. A resztę póki co, załatwiałbym kitem. :roll:
No, a może kiedyś moje morale zostałoby podbudowane czyms dłuższym i o lepszych parametrach od tego co posiadam już od dawna na składzie 8)

Tyle mojego nudzenia na ten temat :wink:

--------
* tematu opadania i wznoszenia ze zrozumiałych względów chwilowo nie rozwijam 8)

c2h5oh
04-12-2004, 18:55
Powiem zwyczajnie nie wiem. Po dzisiajszym ogladaniu statywow wiem ze nie kupie go przez siec nie pomacawszy na zywo najpierw.

ALF
04-12-2004, 21:27
ja chyba jednak zdecyduję się na tą stalową chińszczyznę...ciężkie to jak diabli, ale za to stabilne i będę mógł bez problemu podpiąć moją danubię 500...

Tr0n
04-12-2004, 22:50
No wlasnie tez dzisiaj rano byłem w MM i nie było tego statywu. C2h5oh pytałeś czy będą.
Zgadzam się z ddMONem że Sherpa jak najbardziej nadaje sie do panoram i jest to dobry statyw za rozsądne pieniądze.

kacperek
04-12-2004, 22:57
A jesli ktos chce focic portrety?

Jaka jest rozsadna cena zakupu 600n??