PDA

Zobacz pełną wersję : pierwsza lustrzanka



Oliwia
18-04-2008, 11:20
Przymierzam sie do kupienia lustrzanki. Co sądzicie o zestawie: nikon D80, nikkor 18-70mm, nikkor 50mm i lampa SB600??

Kyo
18-04-2008, 11:22
jak najbardziej na tak
ale lepiej gdybyc napisala co bedziesz fotografowala
wtedy mozna by lepiej dobrac sprzet

wlopis
18-04-2008, 11:48
rozumiem że to będzie pierwsza Twoja własna lustrzanka, moim zdaniem wybór włąściwy, ten obiektyw pozwoli na zorientowanie się co i jak chcesz fotografować, na jakich ogniskowych, powodzenia

Maciex
18-04-2008, 11:50
bardzo trafny wybór..na początek nic dodać nic ująć..
a potem już sama dojdziesz czy coś jeszcze potrzebne i co.

przyznaj się, czytałaś wcześniej forum? :)

To się bardzo chwali:mrgreen:

fushiro
18-04-2008, 12:27
Strzał w "10" Doskonały balans zestawu pod względem jego możliwości do ceny. Jeżeli interesuje Cię fotografowanie imprez i ciemnych pomieszczeń zamieniłbym tylko Nikkora 50mm na Sigmę 30mm f/1.4 Jeżeli skłaniasz się bardziej ku portretowi, zostawiłbym wszystko tak jak jest. Widać, że poczytałaś sporo przed wyborem tego zestawu :) Gratulacje!

Corvus5
18-04-2008, 12:45
Mam podobny zestaw. Polecam na początek, choć już myślę nad lekkimi zmianami.

cypherdid
18-04-2008, 13:21
Przymierzam sie do kupienia lustrzanki. Co sądzicie o zestawie: nikon D80, nikkor 18-70mm, nikkor 50mm i lampa SB600??

bardzo dobry wybor...później tylko 70-300 VR blabla i bardzo sympatyczny zestaw

tomecki
18-04-2008, 13:28
Ja pozwolę się z kolegami trochę nie zgodzić, (ale to tylko dlatego że mój rozwój fotograficzny jest na niskim poziomie) a mianowicie chodzi mi o to że właśnie przeszedłem przez 18-70 i 50/1,8 i o ile obiektyw kitowy ma fajny zakres, to już jego światło i dystorsja na szerokim tak fajne nie są, pięćdziesiątka choć ma fajne światło to zakres ten jakoś mi nie podchodzi, IMHO do portretu przykrótko a do innych rzeczy za wąsko, 50/1,8 jest chyba najczęściej kupowanym i sprzedawanym szkiełkiem wśród użytkowników systemu. Jest taki wątek kto jakie szkiełko sprzedał warto poczytać.
Ja z własnego doświadczenia zamiast tych dwóch szkiełek proponuję tamrona 17-50/2,8.

Xathloc
18-04-2008, 13:38
A ja bym poczekał na odpowiedź autorki :mrgreen:
Ale zgodzę się, że zamiast tych dwóch T17-50/2.8

PaRaGaS
18-04-2008, 13:43
Bardzo fajny zestaw, jak najbardziej na tak.
Ewentualnie zamiast dwóch obiektywów możesz dołożyć trochę kasy i kupić D80 w zestawie z 18-200, ale to zależy od tego, co zamierzasz focić. Światło ma podobne jak 18-70 (czyt. jest ciemny), ale zakres dużo większy. Na początek może być dobry, do sprawdzenia czego właściwie potrzebujesz.
Jeżeli już wiesz, że będziesz walczyć z trudnym oświetleniem, to polecam wspomnianego wyżej Tamrona zamiast 18-70. O ile trafisz dobrą sztukę, to z pewnością nie będzie to chybiony wybór.
Co do 50, osobiście raczej nie znajduję zastosowania dla tego obiektywu, ale może Twoje potrzeby są inne :)
Są ludzie, którzy mając to szkło podpinają je raz na ruski rok, inni nie zdejmują go w ogóle.

Maciex
18-04-2008, 13:50
Ja pozwolę się z kolegami trochę nie zgodzić, (ale to tylko dlatego że mój rozwój fotograficzny jest na niskim poziomie) a mianowicie chodzi mi o to że właśnie przeszedłem przez 18-70 i 50/1,8 i o ile obiektyw kitowy ma fajny zakres, to już jego światło i dystorsja na szerokim tak fajne nie są, pięćdziesiątka choć ma fajne światło to zakres ten jakoś mi nie podchodzi, IMHO do portretu przykrótko a do innych rzeczy za wąsko, 50/1,8 jest chyba najczęściej kupowanym i sprzedawanym szkiełkiem wśród użytkowników systemu. Jest taki wątek kto jakie szkiełko sprzedał warto poczytać.
Ja z własnego doświadczenia zamiast tych dwóch szkiełek proponuję tamrona 17-50/2,8.

przecież wyraźnie napisane było że NA POCZĄTEK. Ty już przeszedłeś przez 18-70 i 50 i masz już to "własne doświadczenie" o którym piszesz.
T17-50 to bardzo dobre szkiełko jednak niejako na dalszy etap, dla trochę już świadomego fotografa. Warto trochę porobić tanim kitem, żeby samemu się przekonać jakie zakresy nam potrzebne. A są i tacy co do dziś robią 18-70 i są bardzo zadowoleni.

I jednak jest różnica w cenie.
Uważam że warto przejść "własną drogę" i zacząć "od początku". A może o doświadczeniach z 50 pójdzie w "stałki" i będzie to zestaw S30/1.4 lub N35/2, 85/1.8 N60/2.8, a może N105VR?
A może okaże się że przyda się coś dłuższego? A może 18-200? A może szerszego. np Sigmę 10-20?
Decyzję warto podjąć samodzielnie i na podstawie własnych doświadczeń..więc po co się od razy pakować w coś droższego co jest dobre, ale nie zawsze i nie dla każdego.

A 18-70 nie jest takie złe, jak wielu początkujących sądzi. 50/1.8 zaś warto mieć nawet jak się później sprzeda, choćby po to, żeby zrozumieć na czym polega jasna i ostra stałka i tanim kosztem zobaczyć czy nam to pasuje czy nie..

Zbigniew
18-04-2008, 14:18
Zaczynałem z Nikonem od identycznego zestawu i jest on idealnie zbalansowany pod względem możliwości, jakości (zdjęć) i ceny. Na początek jest bardzo dobry, a tak naprawdę posłużyć może nawet dłużej niż na początek. Stanowi bardzo dobrą bazę do rozwijania systemu w przyszłości.

m_a_j_k_e_l
18-04-2008, 14:43
Bardzo dobry zestaw!


I tak jak kolega wyżej mówi, nie tylko jest on dobry na początek jak i można z niego wiele wycisnąć:)

Świetny zestaw do rozwijania, po czasie stwierdzisz czy czegoś brakuje np: światła, ostrości... Jeśli zaczniesz od d3, 24-70, 70-200 to chyba nie będzie nic brakować a wręcz bedziesz się gubić :)

Polecam polecam polecam ten zestaw:mrgreen:

Corvus5
18-04-2008, 14:54
Ostatnio jak robiłem 400 zdjęć, to tylko 5 było z 18-135, a cała reszta to 50/1.8. Teraz praktycznie używam tylko tej 50tki. To, jakie mam plany rozbudowy i zamiany to już inna sprawa. 50tką da sie zrobić portret całego modelu. Bardzo miło się jej używa do półportretu (choć już lekko przerysowuje). Jest też przydatna na koncerty.

pyetya
18-04-2008, 14:55
wg. mnie idealny zestaw jeśli chodzi o stosunek ceny do możliwości, którym można fotografować bardzo długo i ze świetnymi efektami

można docenić AFs nikkora no i brak problemów BF/FF jakie często występują u firm trzecich

filip04254
18-04-2008, 15:13
Nikon D-80 to jak dla mnie idelany aparacik. Ja osobiście mam D-40 ale nie polecam. To był błąd że go kupiłem, ale cóż ... za błędy się płaci. Jeśli chodzi o szkła do tego aparaciku to niewile ci powiem bo to zależy od tego co sama będziesz fotografować ... D-80 jak najbardziej na +++

arturjb
18-04-2008, 15:34
zestaw dobry... nawet na ślub można z tym iść ;)

Sztolcman
18-04-2008, 15:59
A może tak D200 zamiast D80? Widzę, że jesteś z Krakowa. W Saturnie D200 nówka jest za 2990zł. Niewielka różnica cenowa między nim a D80 (jakieś 700zł), a masz aparat z wyższej półki.

Tomson
18-04-2008, 16:25
Bardzo dobry zestaw. Jeżeli lubisz coś przyjemniej leżącego w dłoni, to D200 za minimalnie większe pieniądze - jakośc obrazowania jednak ta sama.
Potem grip MB-D80. A potem jakiś szeeeeroki zoomik.

velaskez
18-04-2008, 17:27
a może zamiast SB-600 to SB-800, choć na początek sześsetka:) powinna wystarczyć

Corvus5
18-04-2008, 17:32
Nie sądzę, że SB-600 jest tylko na początek. Do wielu zastosowań wystarcza bez problemów, a 500zł to już połowa ciekawej stałki (35, 50, 85).

Piotr_
18-04-2008, 17:33
SB-600 spokojnie wystarczy tym bardziej że lampa D80 może działać jako sterownik CLS.

Tomson
18-04-2008, 18:08
SB-600 z D80 wystarczy. Lepiej dołożyć do jakiegoś szkła lub drugiej SB-600.

mpwt
18-04-2008, 18:11
Ale zgodzę się, że zamiast tych dwóch T17-50/2.8

A ja bym pozostał przy 18-70 + 50 mimo wszystko :)

A 18-70 naprawdę może miło zaskoczyć. Gdyby tam tylko było te stałe światełko 2.8 to byłby dla mnie cud szkiełkiem.

Zestaw jak najbardziej ok!


zestaw dobry... nawet na ślub można z tym iść ;)

Ja właśnie pierwszy takim zestawem robiłem. No może tylko zamiast D80 było 2xD70s...

Corvus5
18-04-2008, 18:56
Po prostu w tej cenie nie ma nic specjalnie lepszego :)

Oliwia
18-04-2008, 22:52
Wielkie dzięki za tak liczne uwagi :) Forum czytam regularnie już od dłuższego czasu , ale ten zestaw pomógł mi „poskładać” kuzyn, który dłużej siedzi w tym temacie :D
Polecał mi tez, właśnie, tamrona 17-50 f2.8 ale jakoś bardziej skłaniam się ku N. 50 i 18-70mm.
W każdym razie po przeczytaniu waszych odpowiedzi nie mam już żadnych obaw przed zakupem tego zestawu ;) To będzie moja pierwsza lustrzanka, będę się dopiero uczyła i poznawała co tak na prawdę chce fotografować. Jak na razie to całe dnie mogę spędzać i oglądać portrety oraz ludzie- moda/glamour, ale co będzie mnie tak naprawdę fascynowało kiedy dostane aparat do reki nie jestem w stanie stwierdzić, dlatego nie chce się na nic zamykać :) Potrzebuje aparatu który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Jeżeli macie jeszcze jakies uwagi to piszcie :)

gar_krk
18-04-2008, 23:50
A 18-70 naprawdę może miło zaskoczyć. Gdyby tam tylko było te stałe światełko 2.8 to byłby dla mnie cud szkiełkiem.



Tak jak kolega mpwt, 18-70 to naparwde nie jest zle szklo, wiadomo ze nie ma 2.8 i nic tego nie zastapi ale daje rade

vaporetto
01-05-2008, 12:19
możesz dołożyć trochę kasy i kupić D80 w zestawie z 18-200. Światło ma podobne jak 18-70 (czyt. jest ciemny), ale zakres dużo większy. Na początek może być dobry, do sprawdzenia czego właściwie potrzebujesz.


Witam,
lustrzanka to moje marzenie, które ma szansę w niedługim czasie się zmaterializować. z zainteresowaniem przeglądam forum i czytam Wasze opinie. początkowo chciałam kupić D80 ze szkłem Sigmy 18-200 z powodu dużego zakresu - kocham góry i fotografuję głównie widoki, czasem również budynki i mosty, zdarza mi się używać aparatu na imprezach w ciasnych pomieszczeniach, ale wtedy nie zależy mi na oszołamiającej jakości.

niestety im więcej czytam mam więcej wątpliwość, PaRaGaS poleca 18-200 przypuszczalnie Nikona, który jest 2x droższy. czy to znaczy, że ze szkła Sigmy będę niezadowolona?

wszyscy chwalicie wybór Oliwii - Nikon 18-70, czy do poznawania sztuki fotografii nie będzie dla mnie jednak lepsze szkło o większym zakresie kąta?

z góry dziękuję za pozytywną krytykę ;-)
pozdrawiam

Xathloc
01-05-2008, 12:59
Do poznawania wystarczy N50/1.8
Najpierw odpowiedz sobie na pytanie "co mnie interesuje". 18-200 to szkło uniwersalne, oznacza to m.in. gorszą jakość optyczną od braci z mniejszą krotnością. Jeżeli potrzebujesz jedno szkło do wszystkiego 18-200 jest dla Ciebie, jeśli chcesz się przekonać, co Cię kręci N18-70 lub N50/1.8 będzie dobrym wyborem, a za różnicę w cenie dokupisz SB600.

vaporetto
01-05-2008, 13:38
jak pisałam interesują mnie głównie widoki, w takim wypadku zawsze mogę przedłużyć czas naświetlania, więc czy lampa jest konieczna?

kronos28
01-05-2008, 16:26
skoro widoki to kit 18-70 styknie i do tego dobry statyw

Lampa nie jest wymogiem dla landszafciarza ale przydaje się jak się foci jakieś imprezy i inne eventy gdzie światła nie ma za dużo.

Plusem 18-200 jest przede wszystkim uniwersalność - od szerokiego kąta do tele ale minusem takich mega zoomów są mooocne zniekształcenia na skrajnych ogniskowych, niezbyt ciekawa ostrość itd. Takie mega zoomy są fajne, bo uniwersalne i kompaktowe zarazem ale trzeba być świadomym ich wad.

Jeżeli kiedyś ci czegoś braknie - tele czy szerszego kąta to już można myśleć o dokupieniu takich szkieł - kit na początek jest całkiem OK.

vaporetto
01-05-2008, 20:17
chyba mnie przekonaliście ;-) dziękuję. pozdrawiam