PDA

Zobacz pełną wersję : D3: Problem z zapisem zdjęć seryjnych z firmware 1.10



Yacek
17-04-2008, 10:11
Może zainteresować użytkowników D3:

Serious bug with D3 with updated firmware:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1021&thread=27589854

JK
17-04-2008, 10:55
Nie strasz ludzi. To wygląda na jakiś błąd zapisu na karcie. Ustawiłem wszystko, jak opisano w tym wątku, ale wszystkie zdjęcia w serii są OK. Chyba fałszywy alarm.

turkish
17-04-2008, 15:01
potwierdzam, wczoraj niestety mi sie to przytrafilo. seria burst z CH, nie pamietam ile klatek ale szczeka mi opadla jak to zobaczylem. Moge poznym wieczorem pokazac jpg. W domu natomiast nie moglem tego powtorzyc ale gdy mi sie oryginalnie przytrafila to mialem iso 400, w domu testowalem na 3200 i bez podobnych rezultatow.

na dodatek to nie wszystko, po powrocie do domu przegladalem zdjecia na karcie, dosc szybko miedzy nimi p rzelatywalem bo szukalem jednej klatki i kilkukrotnie aparat wariowal, mianowicie nagle aparat sie wylaczal, calkowicie gasl. migala dioda baterii, a wiem ze mial jak byk 70% full.

wszystko to stalo sie dzien po updejcie FW1.10

Valwit
17-04-2008, 17:07
nef+jpeg, 14 bitow, bezstratna kompresja, CH i dluga seria. 14 klatka to smieci.

JK
17-04-2008, 17:40
Nic z tego nie rozumiem. Zrobiłem przed chwilą trzy takie serie. Wszystko na jednej karcie, później na dwóch kartach (NEFy na jednej, a JPEGI na drugiej) i w końcu z kopią na drugiej karcie. Wszystko jest OK. Nie ma żadnych śmieci. Jakie macie karty? Może tu jest pies pogrzebany. Ja mam SanDisk III i SanDisk II. Karty formatowaliście w aparacie, czy w czytniku?

Valwit
17-04-2008, 18:48
najwyrazniej jest jak z liniami w D300 i nie kazdemu udaje sie zreprodukowac. zobacz na watek na dpreview

Niedzwiedz
17-04-2008, 19:30
ma kots fw 1.00 ? da sie wgrac stary ?

dobra zroblilem dwa testy po 15 klatek w CH na iso 400 i iso 2000 u mnie brak obiawow
karty mam jakies stare A-Data ,peaki i piq zadnych rakiet UDMA
;)

samek
17-04-2008, 23:28
Ciężko mnie zagonić do jakichkolwiek testów - ale z ciekawości też sprawdziłem. SanDiski III. Wszystko gra. Nie kumam i tyle.

turkish
17-04-2008, 23:39
generalnie wcisnalem migawke, nie wiem ile tam polecialo, 7? 9 klatek? zamiast tych 9wieciu to mialem jedno zdjecie z wszystkimi naraz jak przy multiekspozycji i wyglada ono tak
Full image

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.konradjakubowski.com/firmwarebug.jpg)

100% crop

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.konradjakubowski.com/firmwarebug2.jpg)

karta to sandisk extreme 4, zdarzenie wystapilo po updejcie firmwaru, dzien po, wiec gadanie ze to karta lub bog wie co innego jest bezsensu bo jakos przed updejtembylo wszystko spoko. Schrzanili firmware i tyle.

Fatman
17-04-2008, 23:48
u mnie wszystko ok -co prawda duzo seryjnych nie zrobiłem, ale wydaje się, że problem ominął moją sztukę D3

jutro zrobię test na pqi 4GB x300 czyli UDMA (bo dotychczasowe na zwykłych pqi x120)

stig
18-04-2008, 01:12
Az z ciekawosci sprawdzilem. Ufff.. na szczescie zadnych problemow -- obydwa korpusy zapisuja poprawnie.

turkish
18-04-2008, 01:47
wiesz stig, pozory, blad jest zapewne w kazdym body po ugrejdzie, ale musza wystapic pewne czynniki.


bo mnie np od tamtej spontanicznej chwili gdy ten blad wystapil to rowniez nie udalo mi sie powtorzyc tego efektu, jak rowniez body od wczorajszego wieczornego przegladania zdjec nie zgaslo samo ani razu, a specjalnie przegladalem zdjecia ultra predko na chama by powtorzyc efekt.

nic, zero.

jednak problem wystepuje bo na dpreview pokazali takie samo zdjecie jakie wyszlo z mojej puszki, i tez po 1.10.

stig
18-04-2008, 01:51
wiesz stig, pozory, blad jest zapewne w kazdym body po ugrejdzie, ale musza wystapic pewne czynniki.Na cale szczescie AutoISO uzywam tak rzadko (wlasciwie z braku tego, co ten upgrade poprawil), ze mam nadzieje iz do czasu mojego faktycznego zapotrzebowania na te uzytecznosc, wydadza poprawiony FW.

turkish
18-04-2008, 01:53
hmm nie rozumiem troche co ma wspolnego z tym Auto ISO

odrazu mowie ze ja auto iso uzywam, ale akurat wczoraj mialem sztywne 400 na zegarze.

i wydaje mi sie ze problem wystepuje jedynie na iso 400. jakies mam takie przeczucie dziwne.

sprobojesz u siebie? sztywne iso 400, raw lossless compressed 14bit. autowb, autoaperture. CH, do oporu az do 15tu klatek.

stig
18-04-2008, 02:04
hmm nie rozumiem troche co ma wspolnego z tym Auto ISO :) No wlasnie z narzekan zrozumialem, ze wystepuje to przy AutoISO.



sprobojesz u siebie? sztywne iso 400, raw lossless compressed 14bit. autowb, autoaperture. CH, do oporu az do 15tu klatek.Zachowuja sie normalnie. Zadnych problemow.

JK
18-04-2008, 08:33
A może to występuje tylko w powiązaniu z innymi parametrami ustawionymi w puszcze, pozornie nie związanymi z zapisem na kartę, czy zdjęciami seryjnymi. Tych parametrów do ustawienia jest tak dużo, że jak się to wszystko zmienia bez należytego przemyślenia, to mogą wychodzić różne głupoty, których Nikon nawet nie miał szansy sprawdzić. Nie sądzę, żeby katowali testowe puszki na wszystkich możliwych idiotycznych ustawieniach.

U mnie nadal wszystko jest OK.

remek
18-04-2008, 10:46
Nie sądzę, żeby katowali testowe puszki na wszystkich możliwych idiotycznych ustawieniach.


Gwarantuję - testowali, testowali (troszkę na metodyce testów się znam :))

Polecam: http://www.robgalbraith.com/bins/content_page.asp?cid=7-9309-9408

Ja jeszcze się wstrzymam - na razie nie narzekam na funkcjonowanie D3, a chyba po aktualizacji lepszych zdjęć nie robi :)

Pozdrawiam
Remek

adrian
18-04-2008, 11:27
A może to występuje tylko w powiązaniu z innymi parametrami ustawionymi w puszcze, pozornie nie związanymi z zapisem na kartę, czy zdjęciami seryjnymi. Tych parametrów do ustawienia jest tak dużo, że jak się to wszystko zmienia bez należytego przemyślenia, to mogą wychodzić różne głupoty, których Nikon nawet nie miał szansy sprawdzić. Nie sądzę, żeby katowali testowe puszki na wszystkich możliwych idiotycznych ustawieniach.

U mnie nadal wszystko jest OK.

A może wersja na maczka ma coś nietegez?

samek
18-04-2008, 11:37
A może wersja na maczka ma coś nietegez?

Nie potwierdzam :)

Vadim
18-04-2008, 12:13
A może wersja na maczka ma coś nietegez?

Maczek Ci nie pasuje? Podpadłeś, Adriano...:twisted:;-)

Pozdrawiam

Valwit
18-04-2008, 13:36
no i cos sie dzieje, download zniknal

Jacek_Z
18-04-2008, 13:54
i są informacje kiedy to występuje:

http://www.optyczne.pl//921-nowo%B6%E6-B%B3%EAdy_w_nowym_firmware_1.10_do_lustrzanki_Niko n_D3.html

JK
18-04-2008, 14:08
Gwarantuję - testowali, testowali (troszkę na metodyce testów się znam :)) .....

Ja też. I zdaję sobie sprawę z tego, ile jest możliwości posustawiania tych wszystkich parametrów w tym body. Można to oczywiście dokładnie policzyć, jeśli ktoś chce. Testowanie tego wszystkiego zgodnie z podręcznikowymi zasadami trwało by latami. Najwiekszą wagę przykłada się więc do ustawień sensownych, nieco ryzykując, że te bezsensowne mogą czasem dawać dziwaczne efekty. Dobrze napisany soft powinien w takich przypadkach zapewnić to, ze się nie zawiesi i niczego nie uszkodzi, ale nie zawsze musi zadziałać zgodnie z przewidywaniami. Nie ma tak dużego i skomplikowanego softu bez błędów i nie ma możliwości wytestowania tego wszystkiego w rozsądnym czasie.

remek
18-04-2008, 14:54
Oprogramowanie do takich gadżetów testuje się troszkę inaczej. Powstaje ogromna baza test casów i tłucze je albo automat (niekoniecznie na aparacie) albo testerzy (testy percepcyjne). Być może nikt nie uwzględnił takiego przypadku testowego i ... pojawił się problem. No nic czekajmy na rozwiązanie problemu.

Jacku, wiesz co ja bym chciał w nowym FW D3? DOF calculator, który na podstawie ustawionj przesłony, długości ogniskowej (obie dane są na 100% dostępne) i pomiaru odległości (przez AF - tutaj nie wiem czy łatwo to zmierzyć ale skala na obiektywach jest więc ....) pokazywałby na wyświetlaczu jaka jest głębia ostrości (nie trzeba byloby tego głupiego przycisku naciskać). Dlaczego tego jeszcze nikt nie zrobił????

Pozdrawiam
Remek

adrian
18-04-2008, 15:03
Maczek Ci nie pasuje? Podpadłeś, Adriano...:twisted:;-)

Pozdrawiam

Vadim ptysiu kolorowy, bo mi żyłka pęknie. Jestem orędownikiem i fanem tego pięknego systemu a Ty mi tu o niepasowaniu. Idę do kącika pochlipać ;)

Valwit
18-04-2008, 15:06
angielski NPS zeznaje ze za kilka dni bedzie poprawka, jeszcze w tym meisiacu

JK
18-04-2008, 15:14
...... Jacku, wiesz co ja bym chciał w nowym FW D3? DOF calculator, który na podstawie ustawionj przesłony, długości ogniskowej (obie dane są na 100% dostępne) i pomiaru odległości (przez AF - tutaj nie wiem czy łatwo to zmierzyć ale skala na obiektywach jest więc ....) pokazywałby na wyświetlaczu jaka jest głębia ostrości (nie trzeba byloby tego głupiego przycisku naciskać). Dlaczego tego jeszcze nikt nie zrobił???? .....

A o tym to ja już dawno dzieś tu pisałem. Moim zdaniem ten przycisk jest bez sensu i mało kto go uzywa, bo niewiele widać po przymknięciu obiektywu. Wszystkie potrzebne informacje są znane. Znana jest ogniskowa, znana jest przysłona, znana jest odległość (obiektywy z procesorem). Wystarczy wprowadzić do menu zadany krążek rozproszenia i można to szybciutko policzyć. W wizjerze i na wyświetlaczach jest miejsce na tyle cyfr, że wyświetlić też to można bez problemu (w D3 znalazło się nawet miejsce na sztuczny horyzont). Nie wiem dlaczego jeszcze tego nie zrobili - szczególnie w puszkach z wizjerami o cechach dziurki od klucza i bez przycisku podglądu głębi ostrości.

remek
18-04-2008, 15:49
Dokładnie Jacku. Niekiedy coś tam widać po naciśnięciu tego przycisku (mam jakby stare przyzwyczajenia z mojego ukochanego f90x), ale użyteczność tego czegoś jest niska. Byłbym na prawdę bardzo zadowolony z funkcji DOF (zdecydowanie bardziej, niż z całej tej machiny z FrontFocus i BackFocus, której pewnie i tak w D3 nikt nie używa) tym bardziej, że w CHDK dla małpek coś takiego zrobiono i da się tego nawet używać (a wiadomo, że małpia głębia ostrości i jej poziom skomplikowania ma się ni jak do możliwości w lustrze).

Pozdrawiam
Remek

dinox
18-04-2008, 16:00
http://nikoneurope-pl.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_pl.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=24564&p_created=1208508898&p_sid=C2z1Gz1j&p_accessibility=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX 3Jvd19jbnQ9OTgmcF9wcm9kcz0mcF9jYXRzPTY0OCZwX3B2PSZ wX2N2PTEuNjQ4JnBfc2VhcmNoX3R5cGU9YW5zd2Vycy5zZWFyY 2hfbmwmcF9wYWdlPTE*&p_li=&p_topview=1


Terrreeeee !!! No i Nikon przyznal sie do dupiatego softu

Piotr_
18-04-2008, 17:26
Powinni dać starszą wersję do pobrania ale na to nie wpadli :(

Valwit
18-04-2008, 18:03
Powinni dać starszą wersję do pobrania ale na to nie wpadli :(

wersji 1.0 jakos nigdy nie daja.

Piotr_
18-04-2008, 18:06
wersji 1.0 jakos nigdy nie daja.

Ale w tym przypadku powinni dać ludziom możliwość powrotu do działającej wersji.

shaddixx
18-04-2008, 20:17
też polityka... "prosze nie pracować na tych ustawieniach"... smiech na sali.

marekm
19-04-2008, 10:39
Ze strony Nikona:

Termination of D3 Digital-SLR Camera Firmware Ver. 1.10 Download

On April 15, 2008, an announcement was made on the Nikon website that the Ver. 1.10 firmware update for the D3 digital-SLR camera was available for download. However, it has been confirmed that when the following settings are applied with the updated firmware, image data may, in some rare cases, be corrupted. Therefore, we have terminated the firmware update download. We sincerely apologize for any inconvenience this issue may have caused.
Release mode: Continuous high speed (CH), or Continuous low speed (CL) with Custom Setting d2 set to 9 fps
Image area: FX format (36x24) or 5:4 (30x24)
Image quality: NEF (RAW) or NEF (RAW) + JPEG fine/normal/basic
NEF (RAW) recording>NEF (RAW) bit depth: 14-bit

*The issue related to NEF (RAW) recording>NEF (RAW) bit depth may occur regardless of the option selected for NEF (RAW) recording>Type (Lossless compressed, Compressed, or Uncompressed).If you have downloaded the D3 Ver. 1.10 firmware update but have not yet updated the camera’s firmware, please do NOT perform the update. If you have already updated the D3 firmware, please do not shoot with the combination of settings indicated above. This issue does not occur with other combinations of camera settings (for example, when NEF (RAW) bit depth is set to 12-bit, or when shooting in continuous low speed (CL) release mode with Custom Setting d2 set to 8 fps or lower.)
The download version of the revised firmware update is expected to be available in late April. For more information regarding this matter, please contact Nikon Customer Support.
Again, we sincerely apologize for any inconvenience this issue may have caused. We hope that you will continue to choose Nikon for your photography needs.

stig
19-04-2008, 10:50
Ze strony Nikona:A po co wrzucasz to, co jest pod linkiem wczesniej podanym? Kazdy zainteresowany juz to sobie dawno przeczytal.

BugsBunny
19-04-2008, 10:57
We hope that you will continue to choose Nikon for your photography needs.

"Pasażerowie, którzy umieją pływać, proszę założyć kamizelki i ustawić się przy lewej burcie. Pasażerom, którzy nie umieją pływać, serdecznie dziękujemy za skorzystanie z usług naszej linii" :mrgreen:

marekm
19-04-2008, 11:13
A po co wrzucasz to, co jest pod linkiem wczesniej podanym? Kazdy zainteresowany juz to sobie dawno przeczytal.

Masz rację - niewybaczalny błąd.

szymony
20-04-2008, 08:08
A o tym to ja już dawno dzieś tu pisałem. Moim zdaniem ten przycisk jest bez sensu i mało kto go uzywa, bo niewiele widać po przymknięciu obiektywu. Wszystkie potrzebne informacje są znane. Znana jest ogniskowa, znana jest przysłona, znana jest odległość (obiektywy z procesorem). Wystarczy wprowadzić do menu zadany krążek rozproszenia i można to szybciutko policzyć. W wizjerze i na wyświetlaczach jest miejsce na tyle cyfr, że wyświetlić też to można bez problemu (w D3 znalazło się nawet miejsce na sztuczny horyzont). Nie wiem dlaczego jeszcze tego nie zrobili - szczególnie w puszkach z wizjerami o cechach dziurki od klucza i bez przycisku podglądu głębi ostrości.

Problemem pewnie jest odległość. Magiczne "D" wprowadzono głównie do błyskania. Pomiar nie jest za dokładny. Kiedyś za czasów F90 znalazłem info jak to się przedstawia na podstawie 50/1.8 . Krótki dystans o ile dobrze pamiętam co 0,5m (do 2-3m), a im dalej dokładność jeszcze mniejsza.

JK
20-04-2008, 09:55
GO i tak jest zawsze wartością szacunkową. Krążek rozproszenia jest przecież przyjmowany indywidualnie (umownie) i nie da się go wyliczyć, ani zmierzyć. Coś komuś odpowiada, a innemu już nie odpowiada. Jeśli pomiar odległości jest za mało dokładny, to można wprowadzać precyzyjne korekty odległości, dla odczytanego ze szkła zakresu, ręcznie - na przykład przycisk funkcyjny i kółko. Nawet zwykły kalkulator pracujący na tylnym LCD byłby przydatny. Rozwiązań zapewne może być wiele, ale moim zdaniem, taka funkcja może być o wiele bardziej przydatna niż ten obecny podgląd, na którym praktycznie niewiele widać.

Valwit
20-04-2008, 15:02
ale dalo sie dotychczas zyc bez, polegajac na tym co widzi oko i mozg fotografa prawda? ja sobie nie wyobrazam kombinowania z pokretlami itp zeby na ekraniku zobaczyc cyferki ktore i tak beda mialy jakis zakres tolerancji i niedokladnosci. ustawie jak zawsze z glowy, walne testowa fote i poprawie jak trzeba. i tyle. obiektyw podaje ustwienie pierscienia w miare dokladnie, ale odleglosc na jaka ustwil ostrosc jest podna w przyblizeniu: po prostu caly zakres jest podzeilony na kilka stref i puszka wie jedynie w jakiej strefie jest ustawiana ostrosc. i tyle. kalkulator go moze brac pod uwage zatem jedynie ustwienie pierscienia i inne znane parametry co w efekcie oznacza setki watkow na forach i ticketow w supporcie ze bylo pokazywalo ok a wyszedl klops.
nie podoba mi sie pomysl redukowania fotografii do wybrania programu i klikniecia w spust migawki, jakos przeraza mnie wizja takiego globalnego trybu BSS gdzie aparat z predkoscia 100 fps na podstawie analizy tego co widza czujniki zrobi bracketing w kazdym mozliwym trybie, wstepnie odrzucie polowe fotek i zaprezentuje 20 do wyboru klikaczowi, z rozna GO, z roznym natezeniem kolorow itp albo hardcorowe zielone auto gdzie na podstaie bazy danych (online) aparat wybierze fote ktora w opinii 90% gospodyn domowych z grudziadza bedzie najlepsza.

JK
20-04-2008, 15:18
ale dalo sie dotychczas zyc bez, polegajac na tym co widzi oko i mozg fotografa prawda? ja sobie nie wyobrazam kombinowania z pokretlami itp zeby na ekraniku zobaczyc cyferki ktore i tak beda mialy jakis zakres tolerancji i niedokladnosci. ustawie jak zawsze z glowy, walne testowa fote i poprawie jak trzeba. i tyle. obiektyw podaje ustwienie pierscienia w miare dokladnie, ale odleglosc na jaka ustwil ostrosc jest podna w przyblizeniu: po prostu caly zakres jest podzeilony na kilka stref i puszka wie jedynie w jakiej strefie jest ustawiana ostrosc. i tyle. kalkulator go moze brac pod uwage zatem jedynie ustwienie pierscienia i inne znane parametry co w efekcie oznacza setki watkow na forach i ticketow w supporcie ze bylo pokazywalo ok a wyszedl klops.
nie podoba mi sie pomysl redukowania fotografii do wybrania programu i klikniecia w spust migawki, jakos przeraza mnie wizja takiego globalnego trybu BSS gdzie aparat z predkoscia 100 fps na podstawie analizy tego co widza czujniki zrobi bracketing w kazdym mozliwym trybie, wstepnie odrzucie polowe fotek i zaprezentuje 20 do wyboru klikaczowi, z rozna GO, z roznym natezeniem kolorow itp albo hardcorowe zielone auto gdzie na podstaie bazy danych (online) aparat wybierze fote ktora w opinii 90% gospodyn domowych z grudziadza bedzie najlepsza.

No to idź dalej ze swoim rozumowaniem. Po co ci bracketing - nie umiesz ustawić parametrów ekspozycji? Po co ci sztuczny horyzont (wskaźnik poziomu) - krzywe oko masz, czy co? Po co ci podgląd zdjęć na LCD - na kompie i tak to zobaszysz, albo na papierze w labie? Po co to? Po co tamto? Takich mądrości można jeszcze napisać wiele. Te lustrzanki oferują bardzo dużo funkcji, z których się na codzień nie korzysta (np. wielokrotna ekspozycja połączona ze zdjęciami seryjnymi i bracketingiem). Może powiem to inaczej - każdy korzysta z innych, takich jakie lubi, czy uważa za ważne. Mnie nie jest potrzebne to całe przetwarzanie JPEGów, te wszystkie ustawienia wyostrzania, nasycenia kolorów, krzywej, czy kontrastu, bo robię tylko RAWy, ale inni robią głównie JPEGi. Czy mam napisać, że to wszystko jest do d...y? Nie. Nikon dał każdemu użytkownikowi wybór. I mógłby dać jeszcze kilka innych funkcji do wyboru, z których nie każdy musi korzystać, jeśli nie są mu potrzebne.

Valwit
20-04-2008, 21:54
to jest twoje rozumowanie.
kalkulator GO jest tak samo potrzebny i niezbedny jak sztuczny horyzont. i bylby conajmniej tak samo niedokladny.

dzejms
25-04-2008, 14:04
No to jest juz update B1.11 (http://nikonasia-en.custhelp.com/cgi-bin/nikonasia_en.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=5884&p_created=1208832816&p_sid=fVVtM72j&p_accessibility=0&p_redirect=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfc m93X2NudD0xMjQ0JnBfcHJvZHM9JnBfY2F0cz0mcF9wdj0mcF9 jdj0mcF9zZWFyY2hfdHlwZT1hbnN3ZXJzLnNlYXJjaF9ubCZwX 3BhZ2U9MQ**&p_li=&p_topview=1), na razie na stronach azjatyckich.