PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie samochodu z samochodu



emet_b
16-04-2008, 22:54
Jako że niedaleko Czaplinka mamy nieużywany pas startowy po którym śmiga pełno samochodów i motorów postanowiłem to jakoś wykorzystać. Zabraliśmy się na dwa auta i coś tam pstryknąłem, ot tak na dobry początek. Teraz jak na to patrzę to żadna rewelacja i tu moje pytanie: czy można zastosować jakieś "sztuczki" podczas fotografowania aby wyglądało lepiej niż w rzeczywistości;)
Kiedyś były tu wystawione bardzo fajne zdjęcia Subaru Imprezy, szczególnie podobało mi się ujęcie podczas skrętu, zastanawiałem się jak to zrobić i doszedłem do wniosku, że chyba trzeba by było jechać przed fotografowanym autem i zakręcać razem z nim??!!

Przykład jak mi poszło za pierwszym razem:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img165.imageshack.us/img165/926/dsc6991gc8.jpg)

jacek.gold
16-04-2008, 23:03
Stosuje się do tego ramę mocowaną do samochodu (jakkolwiek się ona nazywa) i wtedy aparat zdalnie robi ładne fotki :

emet_b
16-04-2008, 23:08
to znaczy, że bez ramy to się już w ogóle nie da ?? ;)

jacek.gold
16-04-2008, 23:12
dać się da ale jeżeli aparat jest zamontowany na ramie to względem aparatu samochód jest "nieruchomy" a co za tym idzie mozna z czasami ciut poszaleć.

Ania_B
16-04-2008, 23:20
Stosuje się do tego ramę mocowaną do samochodu (jakkolwiek się ona nazywa) i wtedy aparat zdalnie robi ładne fotki : nazywa się rig..:-)

prz3mo
17-04-2008, 00:42
emetb, mysle ze na tym forum znajdziesz odpowiedz na swoje pytania :)
http://www.foto-moto.pl/index.php

I temat o "rigu':
http://www.foto-moto.pl/viewtopic.php?t=1962&start=0

fIlek
17-04-2008, 01:06
Heh, jakby jeszcze ten rig włąsnoróba był bezpieczniejszy dla samochodu, byłoby super. Kumpel przedwczoraj odebrał SLRa i mam fajny obiekt do focenia :D

Motorniczy
17-04-2008, 01:10
Bardzo fajnie robi się zdjęcia będąc na kipie jakiegoś samochodu ( bez dachu ) lub dłuższym szkłem siedząc na tyle jakiegoś kombi ( z otwartą klapą ). Pozdro

fIlek
17-04-2008, 01:13
Bardzo fajnie robi się zdjęcia będąc na kipie jakiegoś samochodu ( bez dachu ) lub dłuższym szkłem siedząc na tyle jakiegoś kombi ( z otwartą klapą ). Pozdro

Ale rig daje możliwość zrobienia ostrych zdjęć przy znikomej prędkości. Wygodnie jest też focić z lawety ciągniętej równo z samochodem - można łapać fajne kadry przy ziemi.

ekonet
17-04-2008, 01:22
Bardzo fajnie robi się zdjęcia będąc na kipie jakiegoś samochodu ( bez dachu ) lub dłuższym szkłem siedząc na tyle jakiegoś kombi ( z otwartą klapą ). Pozdro
Idealne, gdy chcemy wyrwać zawiasy i uszkodzić sprężyny gazowe oraz spojenia słupków z dachem auta - klapa waży sporo kilogramów...

Motorniczy
17-04-2008, 01:33
Nie wyobrażam sobie robienia zdjęć na wyboistej nawierzchni , więc co za tym idzie nic się nie powinno stać z klapą na równej drodze .

wrrum
17-04-2008, 10:09
Idealne, gdy chcemy wyrwać zawiasy i uszkodzić sprężyny gazowe oraz spojenia słupków z dachem auta - klapa waży sporo kilogramów...
Nie, jeśli koniec klapy podeprze się jakimś drągiem o próg bagażnika. Byle solidnie zamocować oba końce drąga.

ekonet
17-04-2008, 10:16
Nie, jeśli koniec klapy podeprze się jakimś drągiem o próg bagażnika. Byle solidnie zamocować oba końce drąga.
Nawet gdybyś go przyspawał do klapy i progu - nie zlikwidujesz sił działających poprzecznie do osi auta. Ale - co kto lubi.

emet_b
17-04-2008, 10:33
emetb, mysle ze na tym forum znajdziesz odpowiedz na swoje pytania :)
http://www.foto-moto.pl/index.php

I temat o "rigu':
http://www.foto-moto.pl/viewtopic.php?t=1962&start=0

Dzięki prz3mo !

wrrum
18-04-2008, 21:44
Nawet gdybyś go przyspawał do klapy i progu - nie zlikwidujesz sił działających poprzecznie do osi auta. Ale - co kto lubi.
Ale się czepiasz.
Nie przedstawiałem tu projektu na konstrukcję podparcia klapy.

Przy tak małych prędkościach przy których wykonuje się takie zdjęcia siły poprzeczne są niewielkie bo i prędkości są małe (a co za tym idzie i przyspieszenia dośrodkowe na zakrętach) więc zawiasy spokojnie wytrzymają. Sprężyny gazowe są zamontowane na przegubach kulowych więc na nie siły poprzeczne i tak nie działają.

A jak już komuś się zachce szaleć z otwartą klapą to po prostu dołoży zastrzał i po kłopocie.