PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc przy zakupie



rincam
16-04-2008, 00:38
Witam szanownych użytkowników forum.

Potrzebuję pomocy przy zakupie paru obiektywów dla mojej ukochanej :twisted:

Mianowicie chcę jej sprawić prezent na zaręczyny w postaci zestawu fotograficznego. Wiem że bardzo lubi zdjęcia w plenerze i portretowe oraz zblirzenia różnych przedmotów jak np. moneta albo kwiatek [piękne przykłady podałem :mrgreen:]. Wiem również że kiedyś miała galerię zdjęć macro.


Mój wybór padł na:
Nikon d80 (samo bady)
Teleobiektyw w plener - Nikon 70-200 mm f/2.8G ED-IF AF-S VR

Potrzebuję zakupić jakiś standardowy obiektyw "tak na krótki spacer", jakiś do robienia portretów, tych smiesznych zbliżeń i do trybu macro.

Proszę o jakieś propozycje, tylko w rozsądnych cenach bo aparat i ten teleobiektyw wystarczająco mnie wykosztują. A tak pozatym to chyba powinienem kupić jakieś filtry i chyba "osłony przeciwsłoneczne" tylko że nie wiem po co i jakie :P

Ps. Z góry dzięki za pomoc

DADI
16-04-2008, 00:46
Witamy na forum,

Ale to się pozmieniało :-) za moich czasów to na zaręczyny dawało się pierścionek zaręczynowy. :-)

porozmawiaj z dziewczyną i spytaj się co by chciała, jak się interesuje fotografią to będzie wiedziała co jej potrzeba.
jak ją uszczęśliwisz na siłę to może nie być szczęśliwa :-) i jeszcze odrzuci zaręczyny :-)

Pozdrawiam

Strus
16-04-2008, 03:59
Potrzebuję zakupić jakiś standardowy obiektyw "tak na krótki spacer", jakiś do robienia portretów, tych smiesznych zbliżeń i do trybu macro.
c

Widzisz, dla jeden na krótki spacer weźmie N18-200VR, inny weźmie S10-20 jeszcze inny weźmie na przykład N85mm 1.8.........

Ten ostatni nawiasem mówiąc do portretów się nada wybitnie. Generalnie to portretów każda stałka byle nie mniej niż 50mm i byle nie więcej niż f1.8

Do smiesznych zbliżeń to ja niestety sie nie orientuję

Zbigniew
16-04-2008, 06:23
Obiektywy makro to np. Nikkor 60/2,8, Nikkor 105/2.8, Tamron 90/2.8 i inne, natomiast obiektywy portretowe to np. Nikkor 85/1.8, ale spokojnie na początek za portretówkę (amatorską) robić też może obiektyw makro - przykłady tutaj (http://picasaweb.google.pl/zbigniew.piatek/60). Wiele rzeczy można też zrobić stałką 50/1.8 za grosze, tak więc rzucanie się na wstępie na 70-200 nie ma moim zdaniem sensu. Poza tym przydałby się obiektyw pokrywający w miarę szeroki kąt - na początek dobry jest Nikkor 18-70.

Generalnie przejrzyj dokładniej zasoby forum, poczytaj trochę o obiektywach, pooglądaj zdjęcia i wtedy dokonaj wyboru. Jeżeli nie masz na to wystarczająco czasu, kup dziewczynie D80 + Nikkor 18-70, będzie miała podstawowy zestaw na spacery, a potem rozszerzy sobie o makro czy portretówkę.

Piotr_
16-04-2008, 06:48
To ja jeszcze zwrócę uwagę na jedną rzecz. 70-200 to wspaniały obiektyw, ale z D80 to będzie ponad 2 kg. Dziewczyna może się załamać. A do tego trzeba by zabierać jakieś szerokie szkiełko plus ewentualnie makro. I torba zaczyna robić się ciężka. Jak ktoś już połknął bakcyla fotografii to nie będzie mu to przeszkadzać ale jeżeli nie to możesz tym obiektywem dostać po głowie. Ja bym proponował na początek taki zestawik:
D80
Nikkor 18-200
Nikkor 60 makro
lampa SB800
Resztę niech kupuje sobie sama.

wilk325
16-04-2008, 08:53
Osłon nie musisz kupować, bo każdy obiektyw ma je w komplecie. Zestaw do pleneru wybrałeś super, jako podstawowy możesz pomyśleć o N16-85VR, fajny i nie drogi do makro to Sigma 70/2,8 ( od biedy da się tym zrobić niezły portret ), a szeroko to Sigma 10-20 i też w miarę tanio. Pomyśl jeszcze dla dziewczyny o monopodzie, będzie jej lżej dźwigać 70-200 ale stabilniej.

mpwt
16-04-2008, 10:11
A może Sigma 17-70/2,8-4 macro HSM ?

prz3mo
16-04-2008, 10:54
A może Sigma 17-70/2,8-4 macro HSM ?

Czy ta Sigma nie ma światła 2.8-4.5 ? :) *** wymoderowano literkę "A", Zbigniew :-P LOL :-D

ps. Tak, wiem, że nie zaczyna się zdania od "A" :-P

mpwt
16-04-2008, 11:25
A ma :p

Piotr_
16-04-2008, 11:25
Pomyśl jeszcze dla dziewczyny o monopodzie, będzie jej lżej dźwigać 70-200 ale stabilniej.

Monopod? Do obiektywu ze stabilizacją. Dodatkowy kilogram do dźwigania.

mpwt
16-04-2008, 11:27
Pytanie jak długo utrzyma w ręku D80 + 70-200 :D

Piotr_
16-04-2008, 11:35
Pytanie jak długo utrzyma w ręku D80 + 70-200 :D

No i to jest właśnie problem. Czy kolega rincam kupuje prezent dla narzeczonej czy dla siebie :)

wilk325
16-04-2008, 12:12
Monopod? Do obiektywu ze stabilizacją. Dodatkowy kilogram do dźwigania.
Ciekawe czemu faceci używają przy tym obiektywie monopodu lub statywu?

rincam
16-04-2008, 23:37
Dziękuję za tak "obfite" odpowiedzi.


Witamy na forum,
porozmawiaj z dziewczyną i spytaj się co by chciała, jak się interesuje fotografią to będzie wiedziała co jej potrzeba.
jak ją uszczęśliwisz na siłę to może nie być szczęśliwa :-) i jeszcze odrzuci zaręczyny :-)


I wtedy nici z niespodzianki.


Widzisz, dla jeden na krótki spacer weźmie N18-200VR, inny weźmie S10-20 jeszcze inny weźmie na przykład N85mm 1.8.........

Pisząc "na krótki spacer" miałem na myśli jakiś standardowy aparat do robienia zdjęć w mieście, na imprezie (np. zaręczynowej:mrgreen:) i na spacerze z psem.


70-200 to wspaniały obiektyw, ale z D80 to będzie ponad 2 kg. [...] Jak ktoś już połknął bakcyla fotografii to nie będzie mu to przeszkadzać ale jeżeli nie to możesz tym obiektywem dostać po głowie. Ja bym proponował na początek taki zestawik [...]
Resztę niech kupuje sobie sama.

No a od czego ma mnie??? Pozatym chciałem żeby prezent był kompletny. Takie własne ego - perfekcjonista.

Zestaw kitowy mnie nie interesuje bo to za mało.

Poprostu zapomnialem dodać że kiedy ją poznałem to miała swój własny sprzęt fotograficzny i w późniejszym czasie sprzedała go żebym mógł wyjechać za granice. Teraz najwyższa pora na to żeby się odpłacić. Ja niestety panowie i panie nie mam zielonego pojęcia o fotografii i sprzęcie, a mało tego, nie mam najmniejszej ochoty żeby się dokształcać w tym temacie :-D.

Pozatym to nie jest głupi pomysł (chyba) bo za jednym zamachem załatwię dwie sprawy - zareczyny i zadość uczunienie (Tak poza tematem:twisted:).

Liczę na wasze doświadczenie i wiedzę. Dziękuję i pozdrawiam.

Xathloc
17-04-2008, 00:43
W taki sposób wyświadczysz jej niedźwiedzą przysługę. Ilu doradców tyle zestawów. Chcesz niespodzianki? Nabij kartę i idź z Nią na zakupy, niech sobie wybiera.

pieczarek
17-04-2008, 00:45
Pozatym to nie jest głupi pomysł (chyba) bo za jednym zamachem załatwię dwie sprawy - zareczyny i zadość uczunienie (Tak poza tematem:twisted:).
Może i załatwisz dwie sprawy, ale bez pierścionka się nie obędzie. Jego brak zostanie starannie zapamiętany i w stosownych momentach po wielokroć wypomniany. Nie wiem skąd się mogło wziąć przypuszczenie, że nowoczesna młoda kobieta zadowoli się aparatem zamiast pierścionka? Przemyśl to i kosztem pierścionka odchudź zestaw do fotografii.

baku127
17-04-2008, 05:38
Na początek polecam Coolpixa.Posiada kilka programów tematycznych

Marek
17-04-2008, 06:40
skoro to są zaręczyny a Ty jesteś perfekcjonistą, to może rozważ d3? dołóż do tego świetnego body 14-24/2,8, 24-70/2,8, 70-200/2,8 i 105macro?
i nie zapomnij o pierścionku!

rastula
17-04-2008, 07:47
Can't buy me love, love
Can't buy me love

I'll buy you a diamond ring my friend if it makes you feel alright
I'll get you anything my friend if it makes you feel alright
'Cause I don't care too much for money, money can't buy me love

I'll give you all I got to give if you say you love me too
I may not have a lot to give but what I got I'll give to you
I don't care too much for money, money can't buy me love

Can't buy me love, everybody tells me so
Can't buy me love, no no no, no

Say you don't need no diamond ring and I'll be satisfied
Tell me that you want the kind of thing that money just can't buy
I don't care too much for money, money can't buy me love


:-)

wilk325
17-04-2008, 08:31
Ja w odróżnieniu od wielu, którzy odradzają Ci zakup N70-200/2.8 z D80 ( mimo, że wszędzie ten właśnie obiektyw traktują jak kultowe szkło ) polecam Ci zakup takiego zestawu, bo jeżeli dziewczyna "bawi" się w fotografię to i tak kiedyś by go kupiła.

Piotr_
17-04-2008, 09:32
Ja w odróżnieniu od wielu, którzy odradzają Ci zakup N70-200/2.8 z D80 ( mimo, że wszędzie ten właśnie obiektyw traktują jak kultowe szkło ) polecam Ci zakup takiego zestawu, bo jeżeli dziewczyna "bawi" się w fotografię to i tak kiedyś by go kupiła.

Wszystko zależy od tego co się fotografuje. Może to zabrzmi dla niektórych szokujaco ale ja zamieniłem 70-200 VR na 70-300 VR i zrobiłem to z premedytacja. Ogniskowych powyżej 70mm używam sporadycznie jakieś 5% zdjęć. Do tego nie zawsze potrzebuję przysłony 2.8. A jestem za leniwy by taszczyć tego grzmota. 70-300 jest w zakresie do 200mm ostry od pełnej dziury i mi wystarcza.

Starczy OT i wracamy do porad dla rincam. Proponowałbym sprawdzić, czy przypadkiem dziewczyna nie miała wcześniej Canona bo może być zonk :) Poza tym ponieważ miała doświadczenie z fotografowaniem na pewno lepiej od ciebie i od nas wie czego potrzebuje. Chyba najlepiej będzie jak kupisz jej pierścionek, oświadczysz się a potem zabierzesz do dobrze zaopatrzonego sklepu ze sprzętem foto. Tylko wcześniej dobrze sprawdź limit karty bo może okazać się, że uwielbia fotografować ptaszki i będziesz musiał taszczyć 500 lub 600 mm:)

Jakubas
17-04-2008, 09:34
Hm, a ja sie jeszcze dopytam, czy te zdjecia w plenerze, to zdjecia robione z daleka, czy raczej szerokie plany, krajobrazy itd... Od tego zalezy, czy bardziej polecac Ci teleobiektyw, czy szeroki kat.

W zaleznosci od tego, co preferuje, bedziesz mogl w czasie zakupow polozyc wiekszy nacisk na konkretne rozwiazanie.

Zatem, jesli lubi szerokie ujecia, to polecalbym zestaw Nikkor 14-24/2.8, Nikkor 24-85/3.5-4.5 oraz Nikkor 105/2.8 VR. Pierwszy obiektyw, to rozwiazanie jakosciowo absolutne, choc niestety drogie. Drugi obiektyw to dobry jakosciowo spacerowy zoom, obiektyw "do wszystkiego", ostatni to rewelacyjny obiektyw Macro, do kwiatkow i monet ;) choc do portretow rowniez nada sie bardzo dobrze. Gdyby cena 14-24 Cie przerosla, mozna go ewentualnie zamienic na tanszego Nikkora 12-24/4.

Jesli natomiast lubi fotografowac z daleka, a nie robi szerokich planow, wtedy polecam stabilizowanego Nikkora 16-85, dobry jakosciowo, bardzo uniwersalny obiektyw, oraz 70-200/2.8 VR, rewelacyjny obiektyw, jego jedyna wada jest dosc duzy ciezar. I do tego obiektyw makro, 60 lub 105 - jakosciowo oba bardzo dobre, roznica polega glownie na tym, ze fotografujac 105-ka trzeba dalej stanac, co w roznych sytuacjach moze byc albo zaleta, albo wada, ponadto 105 posiada stabilizacje, ktora jednak w tym samym zakresie posiada tez 70-200, wiec nie jest to az takie wazne.

Przede wszystkim postaraj sie jak najdokladniej opisac, jakie zdjecia robi Twoja lepsza polowa, wtedy my cos poradzimy :)

Pozdrawiam