PDA

Zobacz pełną wersję : Mam problem



borkovitz
15-04-2008, 13:46
witam mam wielka prosbe wczoraj dostalem maila takiej tresci

Uprzejmie informuję , że na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kulturalnego od
wielu miesięcy , bez naszej zgody , umieszczona jest fotografia z wizerunkiem moim
oraz mojej żony , wykonana przez pana Bartosza . Jako , że jesteśmy
osobami fizycznymi uważamy . że w ten sposób naruszyliście Państwo art. 81 Ustawy z
dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz art. 23 ustawy z
dnia 23 kwietnia 1964 r. - kodeks cywilny. Rozpowszechnianie w Internecie wizerunku
osoby fizycznej wymaga uzyskania zezwolenia tej osoby. Brak tej zgody oznacza , że
opublikowana fotografia wykonana w sposób umożliwiający identyfikację
sfotografowanej osoby stanowi naruszenie prawa do wizerunku osoby fizycznej.
Dlatego zamierzamy dochodzić naszych praw na drodze sądowej , a tymczasem żądamy
natychmiastowego zaprzestania publikacji fotografii z naszym wizerunkiem.

a oto zdjecie

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.mcklipno.pl/mck/2czerwca/images/dsc_7719.jp)

Była to miejska impreza 3 dniowa i miesce jak najbardziej publiczne w trakcie imprezyw parku

i moje pytanie jest nastepujace czy oni tak moga ??

jacek.gold
15-04-2008, 13:51
Tak
Choć gość przypomina Balcerowicza :)

pebees
15-04-2008, 14:00
Zdejmij zdjęcie z tamtej strony (i z tej też), przeproś ich ładnie dając jakoś do zrozumienia, że to promocja Lipna, że MCK działa na rzecz mieszkańców, więc i ich samych, i czekaj na rozwój wydarzeń.

lechupe
15-04-2008, 14:02
Ano mają rację.
Sugeruję abys jak najszybciej usunął te zdjęcie, oraz wysłal do tej pary przeprosiny wraz z oświadczeniem, iz publikacja była przez ciebie niezawiniona (np był to przypadkowy wybór zdjec z imprezy) i twoim zdaniem nie pociągnęła zadnych (dalszych) negatywnych skutków dla osob na zdjeciu.

Może to miec znaczenie w przypadku ew. procesu

Don_Pedro_123
15-04-2008, 14:19
Tak na marginesie: najpierw pozują (bo fotka jest wyraźnie pozowana - więc byli świadomi jej robienia), a później robią burzę?

pebees
15-04-2008, 14:20
Tak na marginesie: najpierw pozują (bo fotka jest wyraźnie pozowana - więc byli świadomi jej robienia), a później robią burzę?
A do czego pozują? Zakazu fotografowania nie ma, natomiast na publikację zgoda jest potrzebna.

Don_Pedro_123
15-04-2008, 14:30
A do czego pozują? Zakazu fotografowania nie ma, natomiast na publikację zgoda jest potrzebna.

No tak - trochę mało danych... Chociażby o tym, czy ludzie wiedzieli kto, dla kogo i po co robi zdjęcia.
Z reguły ktoś, kto nie chce, aby jego zdjęcia gdzieś krążyły, to:
a) nie zgadza się na ich robienie, lub
b) mówi, żeby ich nigdzie nie publikować.
Najczęściej ma miejsce sytuacja a), ale wyjątki potwierdzają regułę...

borkovitz
15-04-2008, 15:02
ja znalzelm cos takiego

Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli
osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych,
społecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

lechupe
15-04-2008, 15:11
no i....?
jezeli myslisz o tym, to nie ma tu zastosowania



Art. 81.
[...]
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
[...]
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.


powyzsze stosuje sie do ogolnych zdjec np tłumu na imprezie bez wyraznego uwydatniania poszczególnych osób

marszull
15-04-2008, 15:32
zdjecia nie widzialem ale jest jeszcze cos takiego jak przyzwolenie na zrobienia zdjecia
czasami robie fotki na imprezach (bawiacy sie ludzie itd) i nie wyobrazam sobie zebym kazdego prosil o podpisanie kwitu ze sie zgadza na publikacje zdjecia, ale za to jesli widze ze ktos jest niechetny to nie robie fotki, albo protestuje po zrobieniu to kasuje takie zdjecie
inna sprawa to ze ja takich zdjec nie publikuje tylko klub ktory to u mnie zamawia, ewentualnie czasem sa wstawione do agencji ale oni ich tez nie publikuja tylko sprzedaja do publikacji (a publikuje tytul ktory to kupuje)
tak czy inaczej to zdjecia bym usunal i przeprosil, a jak sprawa bedzie sie ciagnela dalej to wtedy bym sie radzil raczej prawnika.

borkovitz
15-04-2008, 17:12
a powidzcie mi czu umowa slowna jest wazna w sumie gdy robilem zdjecie zapytany gdzie one beda odpowiedzialem ze na stronie internetowej i wtsedy nie mieli nic przeciwko

mikkay
15-04-2008, 17:57
a powidzcie mi czu umowa slowna jest wazna w sumie gdy robilem zdjecie zapytany gdzie one beda odpowiedzialem ze na stronie internetowej i wtsedy nie mieli nic przeciwko

Chyba ważna, ale pamiętaj, że w tym wypadku ty musisz udowodnić zawarcie takiej umowy.

freefly
15-04-2008, 18:44
a powidzcie mi czu umowa slowna jest wazna w sumie gdy robilem zdjecie zapytany gdzie one beda odpowiedzialem ze na stronie internetowej i wtsedy nie mieli nic przeciwko

Zdejmij fotkę, dla świętego spokoju.........lub dorób im wąsy i brody tak, żeby nikt ich nie rozpoznał:mrgreen:

borkovitz
15-04-2008, 19:04
fotka juz zdjeta tylko pytam wrazie czego dzike za odpowiedzi