PDA

Zobacz pełną wersję : HDR - poruszenie zdjęcia ? - przykład foto



SwIeRsZcZ
14-04-2008, 18:14
Witam ! Mam dwie fotki które przerabiałem do HDR-a . Jak widać na zdjęciach (zaznaczone) , powstały w dwóch miejscach zmiany kolorów... Obraz HDR w obu przypadkach był robiony z 3 ujęć BKT ze skokiem 2.0 , aparatem D80. Moje pytanie, skąd się coś takiego mogło pojawić ?? Na wskutek poruszenia statywu/aparatu ?? :/


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[url=http://img501.imageshack.us/img501/984/700/54332su8.th.jpg]źródło (http://img501.imageshack.us/my.php?image=70054332su8.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[url=http://img501.imageshack.us/img501/1731/76938306gw1.th.jpg]źródło (http://img501.imageshack.us/my.php?image=76938306gw1.jpg)

ulv
14-04-2008, 21:27
Myślę, że może być ruch aparatu, ale prędzej obstawiałbym poruszenie gałęzi.

Pozdrawiam
Ulv

Kordian d70
14-04-2008, 21:57
taki urok fotografowania galezi i roznych krzakow kiedy troszke wieje ;-)

szondelka
15-04-2008, 08:47
może spróbuj jeszcze raz zrobić tego HDR-ka....ja miałam trochę inny problem, kolorki były ok....natomiast wyszła mi poruszona fotka...dziwne, bo HDR robiłam w programie RawShooter...z jednego RAWa...stworzyłam 3 fotki o różnych EV, następnie Tiffy połączyłam w Dynamic HDR....ale kiedy zrobiłam wszystko od nowa....wyszedł mi już prawidłowy HDR.
Może innym programem spróbuj zrobić....

Zbigniew
15-04-2008, 14:34
Kiedyś coś próbowałem, ale ponieważ wyszła wioska, porzuciłem na pewien czas HDRy :) W każdym razie mam dobry przykład :)

Cały kadr:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img171.imageshack.us/img171/5489/hdr1qr8.jpg)

Prawa strona kadru:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img255.imageshack.us/img255/5724/hdr2sc0.jpg)

emet_b
15-04-2008, 17:56
w photomatixie można z tym walczyć podobno, tak przynajmniej jest napisane tutaj (http://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=109), choć sam jeszcze nie próbowałem walczyć z duchami na zdjęciach ;)

Piotr_ek
15-04-2008, 18:42
Mam dwie fotki które przerabiałem do HDR-a

HDR ciągnięty z jednego RAWa ? odradzam :) skoro już to poćwicz DRI. A photomatix i jpg to jedna wielka porażka.

emet_b
15-04-2008, 19:13
A czym w sensie techniki tworzenia różni się DRI od HDR, bo ostatnio bawiłem się w HDR na photomatixie, ale może są milsze sposoby.

Piotr_ek
15-04-2008, 19:24
DRI - po pierwsze ciekawsza praca - niestety bardzo mozolna, bawisz się gumką itd... polega to na nałożeniu na siebie kilku warstw odpowiednio prześwietlonych, niedoświetlonych zdjęć. A w praktyce wygląda to tak że po prostu w miejsce prześwietlone wstawiasz fragment tej samej fotografii ale wołany do takiego EV zeby było widać efekt zwiększenia zakresu tonalnego np. robisz krajobraz to wykonujesz dwie foty z dwoma pomiarami - jeden na glebę a drugi na niebo i składasz to na warstwach w PSie. To tak najprostszymi słowami.

SwIeRsZcZ
15-04-2008, 19:25
HDR ciągnięty z jednego RAWa ? odradzam :) skoro już to poćwicz DRI. A photomatix i jpg to jedna wielka porażka.

napisałem jasno :


Obraz HDR w obu przypadkach był robiony z 3 ujęć BKT ze skokiem 2.0

Swoją drogą kiedy zabawa w HDR ma sens ? Rozumiem że w kadrach gdzie jest "duża rozpiętość tonalna" a tłumacząc innymi słowami ??

Piotr_ek
15-04-2008, 19:29
No fakt - nie doczytałem za co przepraszam :)

HDR wówczas gdy twoja matryca nie może sobie poradzić z osiągnięciem "ciekawego" zakresu tonalnego... wschody, zachody, ciekawe chmurki w połączeniu z wodą i tego typu sytuacje...

abre
15-04-2008, 19:32
Tłumacząc innymi słowy... wówczas, gdy na zdjęciu masz partie głębokiego cienia i mocnego światła oraz nikłe szanse na poprawne naświetlenie całego kadru

Przy DRI lepiej korzystać z masek - efekty są odwracalne.