PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop, Photoshop lightroom oraz CAD



nobby
13-04-2008, 13:29
Witam
Jak w temacie szukam ksiazek do wyzej wymienionych programow.
Jesli chodzi o moje wymagania to photoshopa znam troszke, lightrooma oraz CADa wcale.
Chcialbym zaczac obrobe zdjec w photoshopie oraz zaczac pracowac na RAWach poniewaz wymaga tego odemnie forma fotografii.
CAD to temat ktorym bede sie zajmowal od wrzesnia ale idac na kurs nie chcialbym isc zupelnie zielony i chcialbym troszke literatury przynajmniej zaczerpnac.
Jesli chodzi o photoshopa i lightrooma to chcialbym ksiazki troche bardziej rozwijajace a nie podstawy poniewaz bede z nimi pracowal prawie codziennie.
W gre wchodza takze wydawnictwa dla zaawansowanych oraz ksiazki ponad 1000 stron :) nie koniecznie broszurki z podstawami gdyz o tym juz poczytalem w ecie.
Dzieki z gory i pozdrawiam

tobiks
13-04-2008, 22:27
na dobrą sprawe polecam na początek instrukcje/wprowadzenia do programow, ktore powinienes dostac w pudelku, albo sciagnac ze strony producenta.
Jesli chodzi o produkty photoshop ja korzystam z podcastów - jest tego sporo są profesjonalne i ladnie przedstawione, naprawde warto! nie potrzebujesz kupowac zdanej ksiazki tak naprawde, a na pewno na początku.
Ja korzystam z maca wiec podcasty to dla mnie normalka, ale jesli masz windowsa, to sciagnij sobie program iTunes na windows, jak juz go uruchomisz to wejdz w dzial "iTunes Store" - tam znajdziesz podcasty najlepiej wyszukac w wyszukiwarce, polecam, naprawde warto i nie pozalujesz!! pozatym wszystko jest legalne i DARMOWE! a odcinkow i informacji zarazem ogrom!

Ja kupilem Lightrooma i z tych podcastow korzystam, ale do CS-a nie sciagalem ale wiem ze jest tego nawet więcej do CS-a. Polecam kademu, same plusy! nawet jak nie znasz angielskiego to sie troche podszkolisz, a pozatym wszystko widac na filmikach więc tu problemu nie ma :)

Czornyj
13-04-2008, 22:33
Real World Photoshop CS2 Bruce'a Frasera.

cammal
14-04-2008, 00:12
jesli chodzi o lightrooma, to zamiast lektury proponuje cwiczenia praktyczne na wlasnej kolekcji, bazujac na tutorialach video ze strony tv.adobe.com

pamietaj o skocie ctrl-/ (ctrl-'?') wyswietla liste skrotow klawiszowych
wazne skroty:
crtl-shift-c/v kopiuje i wkleja ustawienia zdjecia
G - przechodzi do gallery
D - przechodzi do develop
R - przechodzi do cropa (wycinanie)
ctrl-'[' / ']' obraca zdjecie

reszta pod ctrl-'/'

lightroom jest b. prosty w obsłudze, nauczysz sie bardzo szybko i latwo go po obejzeniu tutoriali
of coz, o ile znasz angielski (ew. niemiecki, jest tez taka wersja)

pozdrawiam

asche
14-04-2008, 07:00
Co do CADa, jeśli masz zamiar się uczyć AutoCADa to polecam CI te kursy:
http://www.cad.pl/kursy/

nobby
14-04-2008, 10:26
Dzieki wam za odpowiedzi
Napewno skorzystam z podcastow i kursu CADa.
Ligtrooma tez postaram sie pouczyc samemu metoda prob i bledow ale w pracy czasem umieram z nudow i lubie poczytac cos wiecej dlatego moje pytanie co do jakiejs lektury.
Dzieki czornoryj za ta pozycje, przejze ja i jesli bedzie aprawde dobra to ja kupie.
Jesli ktos cos moglby jeszcze polecic to chetnie poczyta jakies propozycje a pozniej je ewentualnie w ksiegarni jakiejs przejze :)
Dzieki i pozdrawiam

DXT
14-04-2008, 10:33
Z CADem jest tak - wazne by uczyc sie na wersji od 2006 w góre(ponizej brak kilku przydatnych funkcji - np rownoczesnej modyfikacji zbioru odcinków itp)

Druga rzecz - angielska wersja jest stabilniejsza i łatwiejsza(jednoliterowe skróty zamiast 3 literowych w wierszu polecen)

Z książek na początek standart czyli 2 tomowy podrecznik uzytkownika do 2006 lub 2007 PL chyba ze chcesz sie bawic w modelowanie bryłowe to lepiej poszukac innej ksiazki bo te zawieraja podstawy.

marszull
15-04-2008, 15:16
Co do lightrooma to jest chyba tylko jedna ksiazka na rynku polskim
Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelby’ego. Edycja i obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop Lightroom
co do zawartosci to sie nie wypowiem bo zdolalem tylko przejrzec w empiku ale sprawia wrazenie dobrze napisanej

Fr@ntz
19-04-2008, 10:24
Przed zakupem sugeruję zapoznać się z przykładowym rozdziałem (ftp://ftp.helion.pl/online/sekcyf/sekcyf-6.pdf) z ww książki - na mnie (ewidentnym żółtodziobie) zrobił bardzo pozytywne wrażenie. Scott Kelby napisał ją bardzo przystępnym językiem, więc nie ma problemu ze zrozumieniem "co poeta miał na myśli". Po prostu uznałem, że warto mieć tą książkę pod ręką - zamawiając przez net w EMPiKu i odbierając osobiście można ją kupić za 70zł.

jacoslavgth
19-04-2008, 13:02
do CADA tak jak wyzej: www.cad.pl albo literatura z wydawnictwa HELIOS, niestety zarówno na portalu jak i w literaturze wyjasnione są jedynie podstawy i narzedzia do rysunku, CAD to jednak przede wszystkim zarzadzanbie rysunkami co jest czasem dosc skomplikowane a nauczysz sie pracując w konkretnym biurze i z konkretnymi ludzmi, kazdy ma inne wymagania :) ja pracuje na CADzie juz kilka lat a i tak pojawiają sie rzezcy nowe wczesnij nie uzywane.

nobby
19-04-2008, 17:28
Dzieki wszytskim za wypowiedzi.
www.cad.pl juz przejrzalem i napewno przejrze ta strone doglebnie bo narazie zrobilem to po lepkach ale pewnie kazdego dnia znajde troche czasu i coraz bardziej beda sie w nia zaglebial i sie uczyl wiecej.
Co do photoshopa to za podpowiedzia kolegi sciagnalem iTunesa i juz troche tez obejrzalem ale stwierdzilem ze podstawy ktore posiadam i pomoc z neta mi wystarcza.
Do ligtrooma jeszcze nie siadlem a on mi najbardziej jest potrzebny poniewaz w nim bede RAWy wkoncu obrabial.
Mam nadzieje ze po troszku sie z tym oswoje i beda potrzebowal tez kompa rowniez ale to musze sprecyzowac co doklandie bede robil i wtedy przeszukam znowu forum i cos wybiore pod swoim katem
Dzieki jeszcze raz za opinie i pozdrawiam