PDA

Zobacz pełną wersję : AF 50mm f/1.8 do D40? PYTANIE



marus2592
12-04-2008, 14:23
Siema.. to mój pierwszy post, i mam pytanie. wiem, że ww obiektyw nie działa z autofocusem z d40-stką. Ale czy manualne nastawianie ostrości długo trwa? Trzeba sie z tym bawic... czy szybko nastawia się ostrość? Z góry dziex. Pozdrooo!

prz3mo
12-04-2008, 14:29
Siema.. to mój pierwszy post, i mam pytanie. wiem, że ww obiektyw nie działa z autofocusem z d40-stką. Ale czy manualne nastawianie ostrości długo trwa? Trzeba sie z tym bawic... czy szybko nastawia się ostrość? Z góry dziex. Pozdrooo!

To już musisz sam sprawdzić i ocenić czy bedzie to dla Ciebie wystarczająco szybko.
Najlepiej jakbyś miał mozliwosc podejscia do jakiego foto-jokera i podpięcia na chwilę 50mm do swojego aparatu.
Są ludzie, którzy ostrzą manualnie i nie narzekają, ale są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie pracy bez AF. Dlatego też musisz SAM sprawdzić i zdecydować.

Zresztą... z D40 masz pewnie jakis obiektyw, który możesz przełączyć w tryb manualnego ostrzenia. Będziesz mógł mniej wiecej ocenić jak sprawa wygląda.

mpwt
12-04-2008, 14:30
Zależy jakie masz doświadczenie. Dla niektórych łatwiej, dla innych ciężej. A moja żona w ogóle nie może ustawić ostrości ;) Ja jak miałem Zenita nie miałem problemu, przy D80 mam...
Idź do sklepu i najlepiej sprawdź. Ratunkiem zawsze jest kropka ;)

rajaz
12-04-2008, 14:31
Kwestia wprawy. Trzeba poćwiczyć. D40 potwierdza ostrość w trybie manualnym (zielona kropeczka w wizjerze) także nie jest najgorzej.

vojtas63
12-04-2008, 14:35
Jak ćwiczyłeś temat ostrzenia manualnego na lustrzankach analogowych to powinieneś sobie poradzić.
Osobiście lubię MF choć przyznam, że AF w wielu sytuacjach jest wybawieniem ;)

rajaz
12-04-2008, 14:37
50-tka na szczęście jest bardzo jasna i raczej łatwo ustawić ostrość.

wasilewk
12-04-2008, 14:38
Siema.. to mój pierwszy post, i mam pytanie. wiem, że ww obiektyw nie działa z autofocusem z d40-stką. Ale czy manualne nastawianie ostrości długo trwa? Trzeba sie z tym bawic... czy szybko nastawia się ostrość? Z góry dziex. Pozdrooo!

W zasadzie ustawia się szybko. Problem tylko w tym, że matówka, którą standardowo masz w D40, nie jest do tego celu 'idealnie stworzona'. Kiedyś, gdy ostrzyło się tylko manualnie, były matówki z klinem, z rastrem, z soczewką Fresnella, o różnym stopniu gradacji matowienia. Pomagało to w ustawieniu ostrości ( powiedzmy na oku modela).
Obecna matówka nie pomoże Ci w tym nic, bo zmieniającą sie ostrość 'oka modela' słabo można rozróżnić. Trzeba by wymienić matówkę na inną. Dobre matówki: z soczewką Fresnella i z klinem, pokrytym mikrorastrem - są dość jasne, co pozwala szybko ustawić ostrość - przy cenie ok 400zł. W serwisie można zlecić wymianę.

Najlepszym jednak sposobem na uniknięcie kręcenia jest (wydaje mi się) stosowanie odległości hyperfokalnej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Odleg%C5%82o%C5%9B%C4%87_hiperfokalna
Bez kręcenia model powinien się zawsze znaleźć w zakresie ostrości obiektywu, przy danej przysłonie.

Pzdr.

marus2592
12-04-2008, 14:58
Doświadczenia w manualu nie mam żadnedo. W sumie to nie jest duzy wydatek, więc może się zdecyduje. Jak myślicie jaka będzie cena nowej SIGMY 50mm f/1.8 HSM... opłaca sie poczekac aż wyjdzie? a co myślicie o 55-200 vr i jaka jest różnica między 55-200, a 55-200 vr? Kolosalna?

mpwt
12-04-2008, 15:25
Doświadczenia w manualu nie mam żadnedo. W sumie to nie jest duzy wydatek, więc może się zdecyduje. Jak myślicie jaka będzie cena nowej SIGMY 50mm f/1.8 HSM... opłaca sie poczekac aż wyjdzie? a co myślicie o 55-200 vr i jaka jest różnica między 55-200, a 55-200 vr? Kolosalna?

To pytania już działu optyka.

Testy szkieł masz na http://optyczne.pl

sToh
12-04-2008, 15:46
Mialem ta 50mm w reku jest bardzo ostra ... ;))) polecam oczywiscie nie bedzie Ci silniczek bzykal musisz reka machać ze tak powiem .. ale to nie jest problem zeby zlapac ostry punkt...

Mi1980
12-04-2008, 18:07
A ja odradzam. Męki potworne, szczególnie jak trzeba zrobić szybko zdjęcie, na przykład dziecku. Katastrofa. Do tego ogniskowa po cropie, bardzo hmmm...niestandardowa. Malutki wizjerek w d40 to kolejny argument przeciw. Można spróbować, bo obiektyw jest ostry i tani, ale na dłuższą metę z takim d40 mało użyteczny - bardzo niewygodny w codziennym stosowaniu.

Pozdrawiam

Michał

Bonthyc
12-04-2008, 22:05
Chyba, że ma się coś takiego: Matówka z klinem (http://pl.youtube.com/watch?v=3IjSPL584zg&feature=related)

baku127
13-04-2008, 06:57
No wiesz mi ostrzenie zajmuje ok 1sek.Mając lustro analogowe ostrze manualnie,gdyż daje mi to satysfakcje.
Krajobraz mi nigdzie nie ucieknie,

mpwt
13-04-2008, 20:39
W F100 również ostrzę niemal natychmiast. W Zenicie ET też. W D80 zajmuje mi to parę - paręnaście sekund a i tak 1/4 potem okazuję się, że nieostre... nie ma co porównywać analoga do D40...

sToh
13-04-2008, 20:43
... nie ma co porównywać analoga do D40...

Co masz na mysli ?

Ja ostatnio ostrze jupitera i heliosa i nie mam problemów...

mpwt
13-04-2008, 20:56
Co masz na mysli ?

Popatrz przez wizjer F100, F80 czy F70 a potem popatrz przez wizjer D40. Jeśli zobaczysz różnicę to będziesz wiedział co mam na myśli.

Bonthyc
13-04-2008, 20:58
Co masz na mysli ?

Ja ostatnio ostrze jupitera i heliosa i nie mam problemów...
Pewnie to, że analogiem ostrzy się o niebo lepiej, większy wizjer, matówka z klinem... sam próbowałem podpinać szkła z zenita to D50 więc mam małe porównanie i zabawę w szukanie "kropki" skończyłem baaardzo szybko.

mpwt
13-04-2008, 21:00
Nawet matówka z klinem w analogu nie jest potrzebna ;)

Domis
13-04-2008, 23:07
Teoretycznie da sie ostrzyc, praktyka jest dosc brutalna. Mialem w reku D60 + N 50 1.8 i czesc zdjec byla ostra inaczej - ostre bylo nie to co chcialem. Kropka potwierdzajaca ostrosc niby jest, ale jest IMHO malo precyzyjna (nie mozna poprostu obracac pierscien ostrosci i w pewnym momencie jest ustawiona ta jedna jedyna prawidlowa ostrosc).
Moze by cos poprawilo gdybym mial matowke z klinem lub wizjer od F70 :)

velaskez
14-04-2008, 16:25
i co? wybebeszysz F70 i wsadzisz wnętrzności do D60... Będą chyba za duże:)

strangelove
15-04-2008, 13:45
ja probowalem na d50 ostrzenia manualnego na kropke i przy bliskch kadrach (nie jakas tam odleglosc superfokalna), byla lekko mowiac kicha.

A jezeli kolega bedzie chcial wykozystac najwiekszy atut 50mm, czyli male GO przy przeslonach (1.8 - 3.5) to juz w ogole bedzie to pomylka.

Dla wiekszych przeslon ma juz kita i jasna stalka jest zbedna.

strzala

wasilewk
15-04-2008, 15:00
... A jezeli kolega bedzie chcial wykozystac najwiekszy atut 50mm, czyli male GO przy przeslonach (1.8 - 3.5) to juz w ogole bedzie to pomylka.


???

Robię kilkanaście klatek z AF a potem go wyłączam i następne kilkanaście z MF. Przysłona 1.8-2.2.
Jeśli coś nadaje się do zostawienia, to zazwyczaj coś z manuali.

Ostatnio robiłem kaczeńce i ten głupi AF za nic nie chiał utrafić na żółte kwiatki - tylko ostrzył na zielone listki. Choć na pień drzewa, w tym samym oświetleniu i w tym samym miejscu - ostrzył prawidłowo.

Wszystko zależy od sytuacji....

Pzdr.

mpwt
15-04-2008, 15:06
???

Robię kilkanaście klatek z AF a potem go wyłączam i następne kilkanaście z MF.

A teraz idź do sklepu i 50 podepnij do D40 i powtórz zabawę...

P.S. może to Ci podpowie problem http://optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=2&add0=376&add1=310

wasilewk
15-04-2008, 15:17
A teraz idź do sklepu i 50 podepnij do D40 i powtórz zabawę...

P.S. może to Ci podpowie problem http://optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=2&add0=376&add1=310

Chodziło o przytoczenie przykładu, ze czasami ręczne ostrzenie (i to wykorzystując GO - nawet bez podglądu) jest sensowne a nie jest 'pomyłką'.


A jezeli kolega bedzie chcial wykozystac najwiekszy atut 50mm, czyli male GO przy przeslonach (1.8 - 3.5) to juz w ogole bedzie to pomylka.

Pzdr.

mpwt
15-04-2008, 15:19
ze czasami ręczne ostrzenie (i to wykorzystując GO - nawet bez podglądu) jest sensowne a nie jest 'porażką'.Pzdr.

W przypadku D80 to jeszcze się zgodzę...

wasilewk
15-04-2008, 15:24
W przypadku D80 to jeszcze się zgodzę...

Co prawda nie próbowałem, ale chyba D40 może sterować
przysłoną N50/1.8 albo N50/1.8D ?

mpwt
15-04-2008, 15:33
Co prawda nie próbowałem, ale chyba D40 może sterować

Tak.

przem_ki
15-04-2008, 18:39
Mialem w reku D60 + N 50 1.8 i czesc zdjec byla ostra inaczej - ostre bylo nie to co chcialem. Kropka potwierdzajaca ostrosc niby jest, ale jest IMHO malo precyzyjna (nie mozna poprostu obracac pierscien ostrosci i w pewnym momencie jest ustawiona ta jedna jedyna prawidlowa ostrosc).Z D60 ci sie zle ostrzylo? - przeciez on ma ten bajerek z drabinka ekspozycji, ktora zmienia sie w "skale ostrosci" przy MF. (to jest jedyny bajer dla ktorego chcial bym wymienic D40 na 60 - chrzanic odkurzacz i mpix'ele ;))
Co do kropki to ona jest wrecz punktowo precyzyjna :) - to ze ciezko ustawic ostrosc tak zeby nie migala wynika z tego ze nie trzymasz aparatu idealnie nieruchomo - ustaw sobie aparat na single AF wcisnij przycisk do polowy, tak zeby ustawil ostrosc, pozniej go zwolnij i wcisnij jeszcze raz - zobaczysz, ze aparat prawie zawsze "doostrzy" obraz pomimo tego, ze celujesz w to samo miejsce - w praktyce nawet jak zrobisz zdjecie przy migajacej kropie, to ono i tak powinno byc wystarczajaco ostre.

A w kwestii szkla 50mm czy 30mm do D40, to nie wydaje wam sie ze lepiej poczekac do jakichs targow, bo Nikon w koncu musi wypuscic jakas tania stalke AF-S... szczegolnie po tym jak Olympus czaruje rynek tym "klasycznym" E-420 z nalesnikiem.

Piotr_
15-04-2008, 19:05
A w kwestii szkla 50mm czy 30mm do D40, to nie wydaje wam sie ze lepiej poczekac do jakichs targow, bo Nikon w koncu musi wypuscic jakas tania stalke AF-S... szczegolnie po tym jak Olympus czaruje rynek tym "klasycznym" E-420 z nalesnikiem.

Nikon nic nie musi zrobi to co jest dla niego opłacalne. A jeżeli już coś wypuści, to będą to profi stałki z f1.4 po kilka tys. sztuka. Nie sądzę, żeby na świecie nabywcy D40(x) i D60 masowo kupowali stałki. Oni biorą dwa kity lub 18-200. Zanim pomyślą o kupieniu nowych obiektywów dawno wymienią body. A jak złapią bakcyla to będą kupować raczej droższe szkła. Dla normalnie zarabiającej osoby w bogatszych krajach cena takiego 85 1.4 nie jest czymś przerażającym. Niestety nasz rynek nie jest i jeszcze długo nie będzie wyznacznikiem dla Nikona w planowaniu rozwoju systemu.

Chociaż zawsze można mieć nadzieję. ja tam czekam na nowy 35 f2 mały lekki ostry od pełnej dziury :)

mpwt
15-04-2008, 19:11
(...) wydaje wam sie ze lepiej poczekac do jakichs targow, bo Nikon w koncu musi wypuscic jakas tania stalke AF-S... s

Pytanie czy wg Nikona użytkownicy D40 są chętni na stałki...

przem_ki
15-04-2008, 20:41
Pytanie czy wg Nikona użytkownicy D40 są chętni na stałki...Ja swoja nadzieje na tania_uniwersalna_stalke AF-S opieram na przekonaniu, ze hipotetyczny D90 nie bedzie mial napedu AF (sa juz chyba wszystkie Nikkory AF-S jakie mogl by chciec nabyc hipotetyczny posiadacz D90, brakuje tylko tych stalek), dlatego pewnie zostana zaprezentowane razem z nim.

wasilewk
16-04-2008, 08:21
...
Chociaż zawsze można mieć nadzieję. ja tam czekam na nowy 35 f2 mały lekki ostry od pełnej dziury :)

Ja bym wolał 35 f1.4

Pzdr.

Zbigniew
16-04-2008, 08:30
Wątek oddryfował już nieco od tematu pytania. Dyskusja o nowych stałkach toczy się tutaj (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=53554) i jest to chyba najlepsze miejsce do jej kontynuowania.

kulam1
08-08-2008, 00:42
Witam wszystkich. jestem tutaj nowy. Mam 50 1.8 i d 40 i działa nieźle.przy ostrzeniu bardzo pomaga zielona kropeczka. Choć zona mówi że ja jej nie potrzebuję bo mam nadwzroczność. zdjęcia tym zestawem są super:-)