PDA

Zobacz pełną wersję : sb600 i CLS czyli wyzwalanie bezprzewodowe



Niedzwiedz
29-11-2004, 13:43
czy dobrze rozumuje :

mam sb800 i sb600 czy zebym sb600 ustwiona daleko od aparatu mogl zrbic korekcje -2/3 to moge to wykonac tylko z sb800 ? bo cos takiego pisalo w instrukcji ! czyli to znaczy ze sb800 moge sterowac sila blysku sb600 ?

2 pytanie z sb600 i wbudowana lampka moge wyzwolic sb600 zdalnie ale powidzcie skad sb600 wie jak ma blysnac ?
jak ustawilem w body ze ma blysnac 1/64 mocy to sb600 tez blysnela 1/64 skad wie sb600 jak ma blysnac !!!!

potrzebne mi to bo jak zrozumiem jak to dziala bede mogl wykorzystywac zamienniki !

Wojtek J.K.
29-11-2004, 13:56
mam sb800 i sb600 czy zebym sb600 ustwiona daleko od aparatu mogl zrbic korekcje -2/3 to moge to wykonac tylko z sb800 ? bo cos takiego pisalo w instrukcji ! czyli to znaczy ze sb800 moge sterowac sila blysku sb600 ? !

Tak, w trybie Commandera.


2 pytanie z sb600 i wbudowana lampka moge wyzwolic sb600 zdalnie ale powidzcie skad sb600 wie jak ma blysnac ?
jak ustawilem w body ze ma blysnac 1/64 mocy to sb600 tez blysnela 1/64 skad wie sb600 jak ma blysnac !!!!

D70 w ograniczonym zakresie (dla jednej lampy) też potrafi działać jak Commander. Dokładnie opisywałem to na Forum:

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.

Poczytaj sobie.

Niedzwiedz
29-11-2004, 14:08
oo dziekuje :) suuper teraz juz wiem mniejwiecej oco chodzi :) ale teraz inne pytanie sie zrodzilo czy wbudowana lampka ktora nie bierze udzialu w oswietleniu (niechcial bym zeby brała ) napewno blysnie 2 razy ? bo tak to sobie wyobrazam

sb600 na statywie daleko od body
2 lampka na statywie z fotocela na 2-gi blysk !

czy to zadziala ?
bo jak sie domyslam protokół przekazywania danych jest oparty na długosci trwania blysku a nie ilosci blysków ?!!!!

Wojtek J.K.
29-11-2004, 14:33
oo dziekuje :) suuper teraz juz wiem mniejwiecej oco chodzi :) ale teraz inne pytanie sie zrodzilo czy wbudowana lampka ktora nie bierze udzialu w oswietleniu (niechcial bym zeby brała ) napewno blysnie 2 razy ? bo tak to sobie wyobrazam

sb600 na statywie daleko od body
2 lampka na statywie z fotocela na 2-gi blysk !

czy to zadziala ?
bo jak sie domyslam protokół przekazywania danych jest oparty na długosci trwania blysku a nie ilosci blysków ?!!!!

Obawiam się, że jeszcze nie całkiem to rozumiesz :wink:

Nie, nie zadziała. Błysków w iTTL'u jest więcej i nie możesz go użyć (tzn. jak się uprzesz to możesz, ale to nie będzie praktyczne) razem z nie-iTTL'owymi lampami.

Krótko mówiąc - jeśli używasz nie iTTLowych lamp to jedynym rozsądnym wyjściem jest full manual. A ponieważ SB600 może być wyzwalana zdalnie tylko w iTTLu (nie ma wbudowanej "zwykłej" fotoceli, tak jak SB-800) to musiałbyś TEŻ wyzwalać ją kablem albo zewnętrzną fotocelą.

No i w przypadku wyzwalania błyskiem z aparatu wbudowana lampa zawsze weźmie udział w oświetleniu sceny - chyba że jakieś zasłonki etc. - więc pozostaje kabel, radiówka, ew. podczerwień.

Niedzwiedz
29-11-2004, 14:41
hmm czyli z tego wynika ze sb600 trzeba przez kostke ISO podpiac na kablu i wyzwalac normalnie w manualu a reszte lap fotocela !


w sb600 sa jakis piny, czy podepne ja kablem jakims ala kabel PC ! czy bede musial kupic jakas droga wersje kabla od nikona ?

Wojtek J.K.
29-11-2004, 14:45
"centralny" pin na stopce SB600 działa tak, jak we wszystkich lampach - wyzwala błysk, więc możesz użyć tanich, niededykowanych kabelków, zakończonych standardową gorącą stopką (ok. 30 PLN AFAIR).

Niedzwiedz
29-11-2004, 15:00
łaaa dzieki za info ! widze ze jestes dobrze obeznany z lampami blyskowymi :)

jak bede mial pytania to sie odezwe narazie ide poszukac wszystkich wyliczen ktore beda mi pomocne w recznym obliczaniu przyslony i czasu naswietlania :) przy uzyciu mojego pseudo studia flashowego :) zlozonego z sb600 + lampy od zenita z fotocela hehe :)