PDA

Zobacz pełną wersję : D80 a D300



luk009
08-04-2008, 07:40
Witam! Jestem posiadaczem d80 i zastanawiam sie nad zmiana na D300. I o to pytanie jakie są różnice, nie chodzi mi o porównanie biorca np z tabeli ze D80 ma 11 pól ostrości a D300 50 itp, czy łatwo zobaczyć różnice między zdjęciami z obu puszek przy takich samych nastawach i w takich samych warunkach? Co sadzicie o d300 czy warto zmieniać?

Z góry dziękuje

Sztolcman
08-04-2008, 08:07
W/g mnie wszystko zależy od tego czy masz już dobrą optykę. Wymiana aparatu na lepszy model przy posiadaniu np kita 18-135 mija się z celem. Lepsze zdjęcia uzyskasz inwestując w szkła. Też kusi mnie przesiadka na D300 ale wiem, że nie uzyskam dużo lepszych efektów. Wcześniej wolę kupić ze dwa porządne obiektywy np N85/1.4 N24-70/2.8 i dopiero wtedy przesiadka na nowy aparat. Mam nadzieję że D400 będzie już na FX:) A jeśli nie wierzysz, że D80 robi dobre zdjęcia polecam zobaczyć do galerii np http://www.qstra.pl/. Wszystkie zdjęcia z tej galerii zrobione tym aparatem.
Jeśli dobrą optykę juz posiadasz to można myśleć nad zmianą korpusu imho:)

m_a_j_k_e_l
08-04-2008, 08:16
D80 to bardzo dobra puszka jak dla kogoś kto nie zajmuje się bardziej profesjonalnie, D300 to zapasowy korpus dla zawodowego fotografa... W polsce wybierany jako aparat nr. 1 dla ludzi którzy zmieniaja sprzet na lepszy. Posiadam d70s i d200 wyzej wymieniłes d80 i d300 czyli wyższe od moich modeli i powiem Ci szczerze, że zalezy jak kto na to patrzy. Owszem roznice da sie zauwazyc... Uzytkowanie jest inne - prostrze. Chodzi mi tu o ostrosc, czy pomiar światla! w d70s trzeba wchodzic w ustawienia a w d200 masz tak zwany suwak i zmieniasz.. a to naprawde duzo daje! Zdziwilem sie gdy kupiłem d200. Teraz mysle tylko nad zmiana na d2xs lub d3 z powodu takiego, że iso w d200 mnie czasem meczy... a potrzebuje tego w miare czesto. d70s nie sprzedam bo jak za taka cene swietna pucha i przynajmniej ja bym nie doplacal 2 razy tyle do d80 tylko wolalbym juz dolozyc do d200. A co do d300 rewelacji iso tez nie ma tak jak to opisywali w porownaniu do d200, wiec dla mnie nie warto bo bawilem sie d300 sporo u znajomego. Ale ostatnio przegladam watem zamiany na d300 co i za i był juz taki post wiec jesli znajde dzis to podesle... Pewnie nie jeden kolega byl tu co zmienil d80 na d300 wiec i pewnie tez sie wypowie:) Pozdrawiam:-D

m_a_j_k_e_l
08-04-2008, 08:21
Zapomnialem dodac walasnie o szklach, jesli zainwestowales w to troche kasy i nie cykasz na kitach to naprawde nie zmienialbym! Bo jesli aparat zostal wybrany i przeznaczony na niego wiekszy fundusz bez myslenia nad dobra optyka to... odpowiedz sobie sam:) Lepiej inwestowac w szkla - d80 to dobra pucha! Naprawde!


Pozdrawiam

prz3mo
08-04-2008, 08:47
Wszystko zalezy do jakich zdjec ktoś wykorzystuje aparat. Moim zdaniem jesli są to jakies widoczki, zdjecia glownie w dobrym dziennym swietle to chyba szkoda kasy na wymiane... Juz lepiej zainwestowac w obiektywy.
Co innego jesli np. robimy sport, imprezy w trudnych warunkach... czyli tam gdzie wskazane jest uzywanie wysokiego, uzywalnego ISO. D300 ma bardziej akceptowalne szumy na wyzszych ISO, wieksza ilosc klatek na s w serii.. Oczywiscie roznic jest wiecej, D300 nafaszerowany jest bajerami, ale to juz dla mniej mniej przydatne "gadżety".
Mi w sumie w D80 brakuje wlasnie tych dwoch rzeczy - powiedzmy "małoszumiejącego" ISO 1600 (i 3200) oraz wiekszej ilosci klatek.
Poczekam co wniesie D90, bo byc moze ten korpus mi wystarczy (pod warunkiem, ze bedzie miał własny napęd).
W przeciwnym razie pewnie na poczatku przyszlego roku zakupiłbym D300... Zobaczymy jak to bedzie....

Calme
08-04-2008, 09:52
Witam! Jestem posiadaczem d80 i zastanawiam sie nad zmiana na D300. I o to pytanie jakie są różnice, nie chodzi mi o porównanie biorca np z tabeli ze D80 ma 11 pól ostrości a D300 50 itp, czy łatwo zobaczyć różnice między zdjęciami z obu puszek przy takich samych nastawach i w takich samych warunkach? Co sadzicie o d300 czy warto zmieniać?

Z góry dziękuje

Chodzi Ci o roznice w jakosci zdjec ogladanych na ekranie monitor, na papierze, roznice przy roznych iso ? Sprecyzuj pytanie bo jest jak narazie bardzo ogolnikowe.
Wielkich roznic nie ma.

Sztolcman
08-04-2008, 10:05
Najlepiej napisz jakie masz szkła to coś uradzimy:)

m_a_j_k_e_l
08-04-2008, 11:37
i podaj jakimi kategoriami sie zajmujesz? moze pokaz tez jakies przykladowe zdjecia jakie robisz to cos wymslimy wspolnie.

wlopis
08-04-2008, 11:50
Odpowiem Tobie tak, fotografuję prawie wszystko prócz sportu, mogę powiedzieć że D80 wyatarcza, tak jak Sztolcman napisał zainwestuj w optykę, choć o Twojej nic nie wiemy. Za prz3mo, ja pozwolę sobie również poczekać do premiery D90, być może będzie sens zmiany, być może wyjaśni się już FF. Wyrażam przekonanie że nastąpi to prędzej niż nam się to wydaje :)

124miko
08-04-2008, 11:57
Jak masz kasę to zamieniaj. Ja to zrobiłem w styczniu i jestem b. zadowolony. Wykańczał mnie pomiar matrycowy. Są na to oczywiście lekarstwa, ale po co tracić czas i nerwy.
W moim przypadku ( amator ) nie wykorzystuję dużej części możliwości tej puszki, ale wygoda użytkowania jest o klasę lepsza ( wiele funkcji wyprowadzonych na zewnątrz ) i matrycowego wreszcie można też używać.

pozdrawiam 124miko

luk009
09-04-2008, 12:21
Kategorie to przeważnie śluby i komunie, obiektyw 18-70 ale wybieram sie po Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8. chyba ze przy okazji ktoś doradzi coś innego(inny obiektyw)?

Pozdrawiam

Marian K
09-04-2008, 14:50
Jak masz kasę to zmieniaj.Oczywiście najpierw obiektywy.
Ja zrobiłem taką zmianę i jestem bardzo zadowolony!
A przy okazji nie mogę teraz zwalic winę na aparat tylko na siebie.
Pieniędzmi nie można się bawic,dlatego kupujemy zabawki!

Yanluk
09-04-2008, 16:49
Sluby komunie? 18-70?

A pytasz czy wymienic D80 na D300? Hmm troche to dziwne, nie jestem zadnym ekspertem a i fotografia slubow i komuni sie nie zajmuje, ale zdaje sobie sprawe ze od jasnych szkiel to tutaj trzeba zaczac.

D300 jest ekstra, ale wydaje mi sie ze w Twoim przypadku (takie odnosze wrazenie) chyba lepiej zainwestowac w obiektywy, kup moze jakas 1-2 jasne stalki (czy chociazby wlasnie ten tamron wspomniany) popstrykaj troche i sam porownaj D80 + D300 i zdecyduj czy warto zmienic.
D300 to niby klasa wyzej, ale ta klasa wyzej sama z siebie lepszych zdjec raczej nie przyniesie.

Jesli mialbym polecac konkretnie to: GRIP + S30 1.4 + N85 1.8 + Tamron 17-50 f/2.8 no i SB (600 czy tez 800) a jesli jeszcze chcemy traktowac to jako zrodlo dochodow to jakis zapas by sie przydal (D50/D70). A pozniej chyba mozna myslec nad zmianami. Ale to tylko moja mala opinia, ja sie nie znam :)

vASQ
09-04-2008, 16:55
Jesli stac ci na d300 proponuje w zamian szkielko 17-55mm f/2.8 nikkor, miesiac temu mialem podobny dylemat. Nie zaluje...

kowalski
09-04-2008, 22:49
Co sadzicie o d300 czy warto zmieniać?Z góry dziękuje

Wydaje mi się, że gdyby D300 na coś Ci się przydał, to byś nie musiał zadawać tego pytania...

fridayimage
10-04-2008, 08:42
Sam zmieniłem D80 na D300. Potrzebowałem aparatu który byłby bardziej niezawodny. Z D80 współpracowało mi się bardzo dobrze, i ani razu mnie nie zawiódł (!) Nie mniej czuć było w użytkowaniu, że jest to aparat przeznaczony dla entuzjasty fotografa. Myśląc jednak poważnie o realizacji zamówień potrzebowałem czegoś co zbliży mnie do sprzętu profesjonalnego. Na początek 3setka - no bo nic innego nie było na rynku ze stajni Nikona w tej strefie cenowej ;)
Wiedziałem, że jest to lepszy aparat niż D80 i nawet D200, ale nie wiedziałem na ile lepszy. Czytając różne testy oglądając powiększenia zdjęć wykonanych ta puszką szczerze mówiąc miałem mieszane uczucia.

Po faktycznych użytkowaniu tego aparatu w przeciągu dwóch miesiecy mogę powiedzieć, ze nie żałuje tej zamiany. Kultura użytkowania dużo wyższa niż u D80, rewelacyjny pomiar matrycowy, wyświetlacz itp.
O ile wzrost ilości pikseli nie jest tak duży (10 na 12 mln) to jednak obrazy uzyskiwane z tego aparatu zawierają dużo więcej szczegółów, są poprostu ostrzejsze :)
Ale faktem jest że ten aparat wymaga lepszej klasy obiektywów. Nie to, że nie da się zrobić ostrych zdjęć np. N17-70, ale stosując takie obiketywy nie możemy liczyć na powtarzalność wyników.
Ja czekam na nowe stałki Nikona :)

Igorsky
10-04-2008, 10:47
Ja czekam na nowe stałki Nikona :)

Po co ci nowe jak stare wymiataja. 35,50,60,85,180... dalej mam wymieniac?

vredota
10-04-2008, 22:33
"Nowe" stałki --> zapewne stare stałki plus SWM.

Piotr_
10-04-2008, 22:42
Po co ci nowe jak stare wymiataja. 35,50,60,85,180... dalej mam wymieniac?

Od 50 wzwyż mogę się zgodzić ale w szerszych jest kicha.

Igorsky
11-04-2008, 00:26
Od 50 wzwyż mogę się zgodzić ale w szerszych jest kicha.

Mowisz o 35 ?

fridayimage
11-04-2008, 08:40
Jak wiemy z przecieków, Nikon ma odswieżyć swoje stałki, tak jak to zrobił z makro 60 mm.
Oczywiście SWM to glówna zmiana, ale myśle, że to odświeżenie polepsza jakość wykonanych fotografii, chocby z powodu lepszych powłok przeciwodblaskowych, trochę lepszego szkła i może bardziej zwartej i lepiej wykonanej obudowy. Jakby nie było nikon i jego inżynierowie chyba nie tylko chcą od nas wycągnac wiecej kasy, ale przy okazji odswieżają swoje produkty pod wymogi cyfry. (Tak reklamy też oglądam :D)
A czekam na coś takiego jak 35 mm z lepszym światłem niż f2.

DXT
11-04-2008, 10:05
Raczej obiektywy beda lżejsze,bardziej plastikowe i robione na Tajwanie..

Piotr_
11-04-2008, 10:24
Mowisz o 35 ?

Mam na myśli 35, 28, 24, 20. Niestety wszystkie są optycznie gorsze od nowych zoom-ów. A i na świetle nie zyskuje się wiele albo nic.

Igorsky
12-04-2008, 11:12
Mam na myśli 35, 28, 24, 20. Niestety wszystkie są optycznie gorsze od nowych zoom-ów. A i na świetle nie zyskuje się wiele albo nic.

Pozwole sie nie zgodzic, ale tylko co do 35 bo o innych nie wiem za duzo. Do jakiego zooma porownujesz ta stalke?

Do 24-70 ? Moze miales wadliwa sztuke? W tej chwili 35 kosztuje cos kolo 1k zl, jaka ma konkurencje? Nie zebym zbytnio bronil to szklo, ale to że jest slabe optycznie to jakas pomylka jest. Wolisz Sigme? To wybieraj z 20 egzemplarzy i jeszcze do konkretnego korpusu.

Przepraszam za offa, dla mnie koniec.