PDA

Zobacz pełną wersję : lampy studyjne z funsport + softboxy



R
31-03-2006, 21:02
Witam!

Przymierzam sie do zakupu lamp studyjnych tych malych CY100MR. O ile parametry mi odpowiadaja to nie mam pewnosci czy da sie do tego bezp roblemu zamocowac dowolny softbox? Czy ktos z Was uzywa tego oswietlenia? Jesli tak to bylbym wdzieczny za jakies komentarze, opinie i przyklady fotek uzyskanych dzieki tym lampom. Bardzo interesuje mnie czy uzywacie ich z softboxem, jesli tak to z jakim i jakie uzyskujecie rezultaty.

Dziekuje i pozdrawiam
R

eclipse
01-04-2006, 00:04
z tego co wiem to chyba sailor mial (ma) wlasnie te setki, ja uzywam 400 i 500 z duzymi softboksami, z tego co wiem, i juz wiele osob o tym mowilo na forum, 100ws to troszke malo, zwlaszcza jak jeszcze zabierzesz troszke mocy softboksem, jasne, ze jak dobrze pomyslisz to zrobisz tym bardzo wiele, ale lepiej miec zapas i spokojna glowe i myslec o fotkach a nie o tym jak wycisnac z lamp wiecej ;) choc to juz kwestia gustu... ponizej 3 fotki z 400Ws + softbox + plaster


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.eclipse.com.pl/galerie/sesja/7/DSC_7610.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.eclipse.com.pl/galerie/sesja/7/DSC_7615b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.eclipse.com.pl/galerie/sesja/7/DSC_7618.jpg)

R
01-04-2006, 09:24
Dziekuje za odpowiedz. Rozumiem, ze lampy nie sa zbyt mocne, ale i pomieszczenie ktorym dysponuje na studio nie jest zbyt duze. Chodzi mi przede wszystkim o mozliwosc zamocowania s-boxow wlasnie do 100 ek...

eclipse
01-04-2006, 09:32
zerknij tu: http://www.funsports.pl/softbox_u_instr.htm - w tej instrukcji rozkladania softboxa jest on wlasnie mocowany na setce, wiec spokojnie sie da... powodzenia ;)

MrPK.com
15-11-2006, 08:54
Zaciekwilem sie zestwikiem MIQRO pro (250Ws) albo Q-500, ale nie wiem co bylo by najlepsze dla moich potrzeb. Fotografuje glownie mieszania (wnetrza), pokoje na max 50 mkv. Nie chce uzywac statywu do aparatu. Uzywam dzisiaj 2-3 flashe Nikona SB600.

A moze ktos uzywa POWERMATE 300 z funsports.pl ?
Ciekawy jestem tez jak szybko te zestawy laduja lampy? Mam nadzieje ze max 1 sekunde....

Chcialbym tez uzwac ten zestawik w moim przyszlym, prowizorycznym studio. Chce zainwestowac moze max 5 tys zl w swiatlo.... Musi to byc mobilny sprzet, nie za duzy, przedewszytim do fotografowania mieszkan. Fotagrafuje pare razy w tygodniu takze sprzet nie powinien sie posuc za szybko Co byscie mi rekomendowali ?

Niedzwiedz
15-11-2006, 10:22
ja sie nie znam na studyjnych lampach ale jak mam szklo 1,4 lub 1.8 i czas synchronizacji 1/180 to chyba takie 100ws powinny starczyc nawet z softem na cala postac , czy jednak sie myle ?

sailor
15-11-2006, 11:33
z tego co wiem to chyba sailor mial (ma) wlasnie te setki

mial.. i zajezdzil je na smierc :) sylwetki to tym raczej nie doswietlisz .. do portretu wystarcza.. tyle ze sie nabiegasz ze statywem bo regulacja mocy (poza full-1/2) odbywa sie na zasadzie odsuwania lampy :D do produktowki wystarca w zupelnosci.
śp. lampy sluzyly mi grzeczeni przez rok z lekkim hakiem.
pasuje do nich kazdy softbox z uniwersalnym mocowaniem (czyli 4 sruby regulujace rozstaw)

A moze ktos uzywa POWERMATE 300 z funsports.pl ?
Ciekawy jestem tez jak szybko te zestawy laduja lampy? Mam nadzieje ze max 1 sekunde.

marzyciel ... :)

jak mam szklo 1,4 lub 1.8 i czas synchronizacji 1/180

liczy sie tylko przyslona ...czas blysku jest zbyt krotki by go oslabiacz czasem ostwarcia migawki .. chyba ze go zaczniesz przycinac na jakiejs 1/4000s

a przy 1.4 to zbyt wielkiej GO ni wyciagniesz :)

ajt
15-11-2006, 16:33
Też się powoli przymierzam do zakupu oświetlenia studyjnego, wiec podepnę się pod wątek z następującym pytaniem:
Czy ktoś z praktykujących mógłby podać przykłady, jakie przysłony wychodzą dla iso 100 przy określonej konfiguracji oświetlenia? Na przykład lampa 400Ws firmy a, softbox 100x100 firmy b i dla odległości od modela np. 1,5m wychodzi przysłona xx.
Albo lampa 250Ws, softbox 60x60, odległość 0,5m daje przysłonę yy, czy np. dwa softboxy w jakimś tam ustawieniu.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to silnie zależy od wielu czynników, np. sposobu rozpraszania światła w samej lampie, budowy i materiału softboxa, ale chodzi mi właśnie o konkretne przykłady, które pozwolą zorientować się, czego można się spodziewać :)

MrPK.com
15-11-2006, 19:56
Jak fotografuje w studio przeslona jest zwykle ~8 (czas nie ma znaczenia na swiatlo, zwykle uzywam kolo 1/125). Jak masz swiatlomierz to bardzo latwo spawdzic jaka przeslone3 jest najleprza. Uzywasz w miare dobrej cyfrowki nie trzeba swiatlomierza, pare testow i najlepiej histogram i znajdziesz najleprza przeslone.

MrPK.com
15-11-2006, 20:08
[QUOTE=sailor;159364]z tego co wiem to chyba sailor mial (ma) wlasnie te setki

...
[I]
A moze ktos uzywa POWERMATE 300 z funsports.pl ?
Ciekawy jestem tez jak szybko te zestawy laduja lampy? Mam nadzieje ze max 1 sekunde.
marzyciel ... :)

Bylem dzis w sklepie i mialem szanse sprobowac Miqro 200 250Ws i Bowens Gemini 500 Ws. Bowens w prawdzie 50% drozszy ale bardziej universalny, jesli to do pracy a nie do zabawy chyba lepiej wybrac sprzet do ktorego jest duzo dodatkow i dziala nie zawodnie. Obydwa zestawy sa w miare male takze mozna je lekko brac ze soba.

Zestaw Miqpro 200 byl bardzo dobry do fotografowania pomieszczen (kolo 50mkv) i portretow, ale nie do calej sylwetki. Softbox jest do niego za maly i nie ma innych do wyboru, moc moze byc tez zbyt mala. Bowens mocniejsze maja wystarczajaco mocy i n.p. duze softboxy. Laduje tez ponizej 1 s! (Miqpro 200 jaduje kolo 2.8 s na pelna moc). Oprocz tego mozna dokupic baterie do Bowens, do Miqrpo nie ma tej mizliwosci.... Moim zdaniem lepiej zaoszczedzic i kupic leprzy sprzet, przynajmniej dla mnie.

Moze jest jakis inny zestaw innej marki, tanszy co ma te sama zalety co Bownes?

Jacek_Z
15-11-2006, 22:41
np ELFO jest tańszy, Elinchromy o które ktoś pytał D4

ajt - ciężko powierdzieć. Używam troche innych wielkości softboxów (kwadraty 90x90, osmiokatny 140 cm, 30x120) i mam lampy 500 i 1000 WS.
sęk w tym, że uzywa się lamp na ułamku mocy - bardzo różnie raz 1/2 raz 1/8 raz cała, lampy sie przysuwa i odsuwa, używa kilku lamp naraz.
jednym słowem - światłomierz.
jeden raz i stałe parametry to moze ustawic rzemieślnik na zdjęcia paszportowe. ja mam ciagle co innego. (często zresztą jakaś z lamp to nie softbox a reflektor - rózne średnice, a one sa mocniejsze bo nie przysłaniane. chyba, że palster miodu na nich.
jak widać czynników wpływajacych na wydajność jest od groma.
Ważne nawet czy postawisz duzy biały ekran obok.

ajt
16-11-2006, 01:28
MrPK.com, Jacek_Z - chyba jednak nie rozumiecie o co mi chodzi :)
Proszę właśnie o wskazania światłomierza dla jakiegoś przykładowego prostego ustawienia. Jacku, jak będziesz miał chwilę czasu, to załóż na lampę 500Ws softbox np. 90x90, ustaw 1m przed nim jakąś szarą kartę albo modela, walnij pełną mocą i podaj odczyt światłomierza. Potem to samo np. dla 2 i 3 metrów. Właśnie o kilka podobnych przykładów mi chodzi z różnymi softboxami i odległościami. Nie chcę na ich podstawie ustawiać ekspozycji, to przecież byłoby bez sensu, lecz dowiedzieć się, jaka ta ekspozycja mniej więcej wychodzi (rząd wielkości), i czego mogę się spodziewać po takim czy innym zestawie.
Po prostu chciałbym wiedzieć, czy dla 100 iso będę musiał wtedy ustawić przysłonę w okolicach 2,8 czy może 16.
Tylko tyle...
Doskonale wiem, że mając lampę i softbox innego producenta (albo nawet tego samego, ale inne egzemplarze), mogę otrzymać inne wartości. Sądzę jednak, że nie będą się różnić od Twoich o więcej niż 1EV w jedną czy drugą stronę.
Nigdy nie pracowałem ze sztucznym oświetleniem, a w końcu pora zacząć :)
Chcę więc wiedzieć, jakie lampy kupić, żeby wystarczyły mi do oświetlenia tego, co chcę fotografować i nie zmuszały mnie do ustawiania bardzo wysokich czułości, gdy dla uzyskania odpowiednio dużej GO przymknę obiektyw np. do 16.