PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma Telephoto 105mm f/2.8 EX DG Macro AF



adik_
28-11-2004, 19:36
widziałem, że kilku z Was ma takie szkła ; nie będę przecież pchał się na priv, stąd też pytam na forum:
jak się tym foci
nadaje się faktycznie do makro (widziałem w opisie, że ma skalę 1:1)
wrażenia z praktyki użytkowania
plusy/minusy
opłaca się, czy szukać jakiegoś innego makro (w cenie rzędu 300-400 USD); widziałem ofertę tego szkła za 370 USD

pzdr

UPDATE
noooo... przecież widziałem,że ktoś miał takie szkło.....

Ryan
30-11-2004, 16:22
No właśnie też jestem zainteresowany zakupem tego szkła w przyszłości, więc przyłączam się do prośby o opinie na jego temat, a najlepiej jakieś sample z maksymalnym powiększeniem możliwym do uzyskania bez żadnych dodatków (konwertery, soczewki, itp.)

Anonymous
30-11-2004, 16:54
widziałem, że DIDO się przyznaje w stopce do tego szkła...

ALF
30-11-2004, 20:52
słyszałem o nim bdb opinie...ale tylko słyszałem...szczerze mówiąc jest na 5 miejscu w kolejce do zakupu :D

adik_
30-11-2004, 21:42
szczerze mówiąc jest na 5 miejscu w kolejce do zakupu :D

no tak Kosmito - koty trochę za duże, co by je focić przez makro ;)

ALF
30-11-2004, 22:54
:D :D

a moja lista jest taka:
1- D70 - 3200
2- nikkor 35-70 2;8D - 1500
3- statyw ok 4kg - 400
4- długi, jasny zoom - ???
5- stałka do makro - i tu jego miejsce :lol: ???

??? - zbyt odległa przyszłość :cry:

adik_
30-11-2004, 23:03
słyszałem o nim bdb opinie...ale tylko słyszałem

Jacku - a gdybyś był uprzejmy coś więcej ???

ALF
30-11-2004, 23:44
kurczę...któraś niewiasta na forum ma sigmę makro...ewusia?

słyszałem takie cóś "...zdjęcia wyszły piękne...można go porównać ze 105 nikkora"

znalazłem...

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.

adik_
01-12-2004, 00:07
dzięki wielkie;

Ewusia
02-12-2004, 14:22
Oki... Skoro zostałam wezwana do odpowiedzi...

To mój ukochany obiektyw. Zresztą najlepszy w targanej przeze mnie torbie. Ponieważ moją fascynacją są szczegóły to nie mogłam mu się oprzeć. Historia wejścia w jego posiadanie jest dość pokrętna. Otóż... Zapewne niewielu wie, że przeszłam ze stajni C. Gdy jeszcze miałam Canona poszukiwałam dobrego obiektywu makro. Mialam do wyboru canona i sigme i wybralam to drugie za co do tej pory dziekuje Bogu, losowi czy co tam jeszcze miało na to wpływ. Jak weszłam w posiadanie nikosia, to nijak nie mogłam założyć tego obiektywu. Licho wie czemu :lol: Szczescie sie do mnie usmiechnelo i w tym momencie, bo udalo mi się go wymienić na bagnet nikonowski i to w nowszej wersji (DG) za dopłata jedynie różnicy między starą wersją a nową. No ale do rzeczy...

Co do odwzorowania. A cóż tu samplować - 1:1 to 1:1. Mam zdjęcie monety 50gr - jak ktoś jest szczególnie zainteresowany to może oczywiscie przyłożyć sobie monete do matrycy i porównać :twisted: Oczywiście można spokojnie zamontować zestaw pierścieni i focić rogi motyla. Tylko że... przy takiej charakterystyce głębi to najlepiej uschniętego.

Przez oferowane przez Sigme światło udało mi się zrobić kilka dobrze utrzymanych zdjęć z ręki. Oczywiście przy takiej przysłonie nie ma co marzyć o super głębi, ale to juz ma mało wspólnego z konkretnym obiektywem.

Ponadto muszę przyznać że ma bardzo miły bokeh. A tak propos nieostrości :) - zrobiłam też kiedyś prywatny test ostrości. Ustępuje tylko nikkorowi 50/1.8, a przy tym można go spokojnie wykorzystać do portretów (choć pewnie profesjonaliści się uprą przy 85mm).

Polecę każdemu, kto chce zrobić dobre makro i stać go na taki zakup (więc nie musi rozważać rozwiązania alternatywnego typu mieszki czy pierścienie - oczywiści do skali 1:1).


P.S. ALF - jestem pod wrażeniem pamięci...

JaW
02-12-2004, 14:47
Gdy jeszcze miałam Canona poszukiwałam dobrego obiektywu makro. Mialam do wyboru canona i sigme i wybralam to drugie za co do tej pory dziekuje Bogu, losowi czy co tam jeszcze miało na to wpływ.
A to jestem zaskoczony nieco... a nawet wiecej niz nieco :) W czym ta Sigma jest lepsza od Canona 100mm Macro (oprocz nizszej ceny)? Moglabys rozwinąć swoją teze?

Ewusia
02-12-2004, 15:17
Wątpię żeby na tym forum było to istotne. Ale skoro tak Cię to interesuje - owszem - zdecydowała cena i niemieckie testy (canon był lepszy, ale nie na tyle żeby wyłożyc więcej kasy - sigma miała naprawdę rewelacyjne notowania). A dziękuję Bogu, bo gdybym się zdecydowała na Canona to przejście nie byłoby takie łatwe.

Usatysfakcjonowany?

P.S. To że Sigma jest lepsza to sobie dopowiedziałeś sam, więc to Twoja teza.

Ja również Cię pozdrawiam

JaW
02-12-2004, 15:33
Wątpię żeby na tym forum było to istotne. Ale skoro tak Cię to interesuje - owszem - zdecydowała cena i niemieckie testy (canon był lepszy, ale nie na tyle żeby wyłożyc więcej kasy - sigma miała naprawdę rewelacyjne notowania).
Jesli cena byla decydujaca, to sprawa zamknieta, rozumiem.


A dziękuję Bogu, bo gdybym się zdecydowała na Canona to przejście nie byłoby takie łatwe.
Akurat to bolesnie przerabialem, ale nie żaluje zmiany systemu z C na N - czasem po prostu nie da sie inaczej...


Usatysfakcjonowany?
Jak slusznie zauwazylas - to nie miejsce na ten temat, EOT :)

Ewusia
02-12-2004, 15:37
Akurat to bolesnie przerabialem

Ja niestety też w kazdym innym aspekcie oprócz obiektywu makro.

Do tej pory się dziwię, jak to możliwe, żeby wszystko co kupiłam za cięzkie pieniądze było teraz tak mało warte... :(


EOT
Uświadomisz mnie?

JaW
02-12-2004, 15:47
Akurat to bolesnie przerabialem

Ja niestety też w kazdym innym aspekcie oprócz obiektywu makro.

Do tej pory się dziwię, jak to możliwe, żeby wszystko co kupiłam za cięzkie pieniądze było teraz tak mało warte... :(

Nie chcę juz o tym mysleć :evil: ;) Ale to skutki postepu...



EOT
Uświadomisz mnie?
End Of Topic - czyli proponuje koniec tematu :)

Ewusia
02-12-2004, 15:54
Och.... :oops:

Merci

adik_
02-12-2004, 19:37
przed definitywnym EOT - dzięki za opinie

pzdr

Krzysiek
02-12-2004, 22:17
A ja bym proponowal pomyslec o tamronie 90 macro, mysle ze nie gorszy a moze nawet troszke lepszy czyt. ostrzejszy od tej sigmy.

dido
20-12-2004, 10:17
Chyba umknął mi ten temat :wink: , ale skoro zostałem wywołany do tablicy napiszę : Sigma to niestety nie Nikorr jeżeli chodzi o wykonanie, mechanicznie też mu ustępuje, mam deliktne odgłosy podczas ostrzenia od 3 lat wieć myślę że ten typ tak ma. Jeżeli chodzi o ostrość to jest rewelacyjna, zdjęcia mają lekko niebieskawy odcień w porównaniu do Nikkora. Gdy pstrykałem F90X na slajdach to musiałem ocieplić filtrem SkyLight 1A, ale w dobie cyfraków z ustawianym balansem bieli to już bez znaczenia.
Coż ja będę więcej pisał obiektyw wart swojej ceny, najlepiej to sprawdzić na przykładach. Postaram sie dzisiaj coś wrzucić.

adik_
20-12-2004, 12:15
Postaram sie dzisiaj coś wrzucić.

dzięki, byłoby super

dido
20-12-2004, 14:53
Znalazłem dwa leżące na jakimś serwerze, ale są podostrzone. Poszukam jeszcze w domu jakiegoś surowego jpega.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.plfoto.com/zdjecia/376427.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.bpabakus.neostrada.pl/442040.jpg)

adik_
20-12-2004, 15:12
dido, jeszcze jedno pytanie - niektórzy mówią, że taka rura trochę przydługa przy cropie...
np. w połowie tego

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.

a jakie są Twoje doświadczenia w tym względzie ? a fotki ładniutkie (ciepłe takie)...

dido
20-12-2004, 15:25
Mnie pasuje taka ogniskowa, nie musze tak blisko podchodzić, mam przecież Nikkora 60 2.8 D macro, też skala odwzorowania 1:1 ale nie używam go do macro. Większa odległość od fotografowanego obiektu to wygoda i do tego jeszcze światło 2.8. Nie muszę w wielu przypadkach obracać głowicy statywu. W fotografii owadów i innych poruszających się stworzeń np: motyli, większa odległość to mniejsze prawdopodobieństwo spłoszenia.
Myślałem jeszcze o pierścieniach do niego oby zwiększyć skalę odwzorowania, ale nie wiem jeszcze czy to będzie i jak będzie działać.

adik_
20-12-2004, 15:29
dzięki... też mi się tak wydaje, że dłuższa rura, to jednak wygoda w tym przypadku....
o pierścieniach jest trochę na dole tego topicu, o którym pisałem we wcześniejszym poście......

pzdr

Ewusia
21-12-2004, 09:24
Fakt o pierscieniach bylo juz tego od groma. O jednym tylko prosze pamietajcie - uzywac tylko do martwej natury, bo trzeba byc jakies pol centymetra od obiektu.