Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Olympus Zuiko 14-35mm f/2.0 SWD ED



th3big
02-04-2008, 23:35
Olympus uzupełnia zakres w top pro segmencie. Szkiełko w koszmarnej cenie, ale już jest co warto podkreślić.

http://fotoklik.pl/p/8200/olympus_zuiko_14-35_f_2.0_swd_ed/

Vadim
03-04-2008, 00:53
O żesz... :shock::shock::shock:
Taki zoom ze stałym światłem f2...:-D Rewelacyjny pomysł.

Pozdrawiam

elanek
03-04-2008, 07:46
A to już jakiś czas mają. Albo 35-100 (70-200)/2.0
Ciekawe jak sie spisują te zumiki, zwłaszcza poniżej 2.8.

Vadim
03-04-2008, 08:56
O tych dłuższych to wiem, ale takie światełko w szerokim kącie to szczególny rodzynek :-D

Pozdrawiam

shaolin
03-04-2008, 09:28
Przy cropie x2 to raczej slaby szeroki kat ;) ale samo szklo pewnie spisuje sie swietnie, w koncu zuikowe dzieci byly/sa z tego znane ;)

elanek
03-04-2008, 16:59
Przy cropie x2 to raczej slaby szeroki kat ;) ale samo szklo pewnie spisuje sie swietnie, w koncu zuikowe dzieci byly/sa z tego znane ;)

Coś za coś, crop a wielkość obiektywu i światło...

blekota
04-04-2008, 13:31
nie widze nic atrakcyjnego w tym obiektywie, po kropie to da glebie ostrosci taka jak 2,8 na ff np. 5d, co z tego ze jasniej jak olympus da wiecej szumu, kalkulujac koszty lepiej wejsc w pelna klatke oraz cos ala 24-70 nikona czy canona

tomek s
04-04-2008, 14:18
Ale za to bez przygód z BF, FF i innych tego typu historii ;)
pzdr

MicSzu
04-04-2008, 15:10
I dolicz jeszcze świetną stabilizację;)

th3big
04-04-2008, 16:35
nie widze nic atrakcyjnego w tym obiektywie, po kropie to da glebie ostrosci taka jak 2,8 na ff np. 5d

Źle wyliczyłeś. GO przy f/2,0 w e-systemie jest taka sama jak:
- przy f/2,8 i matrycy APS-C
- przy f/4,0 i matrycy FF

blekota
04-04-2008, 19:44
Źle wyliczyłeś. GO przy f/2,0 w e-systemie jest taka sama jak:
- przy f/2,8 i matrycy APS-C
- przy f/4,0 i matrycy FF

a więc tym bardziej wg mnie gorzej dla olka.

arturherda
04-04-2008, 20:41
Odnosnie kwestii glebi ostrosci (obecnie trendy jest nazywanie jej GO) w 4/3 tu jest intreresujacy temat:

http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=9892&highlight=ma%B3a&page=3


pozdrawiam

CzłowiekZ
05-04-2008, 08:58
a więc tym bardziej wg mnie gorzej dla olka.

W czym gorzej? Przy zachowaniu tej samej GO mogę użyć ISO 1600 a w 5D trzeba jechać już na ISO 6400 nie wspomnę o użytecznej stabilizacji do 3 EV, która pozwala zejść do ISO 200. Każdy dobiera narzędzia pracy według własnych potrzeb.

JK
05-04-2008, 09:08
Z twojego wywodu tylko jedno zdanie jest prawdziwe:


..... Każdy dobiera narzędzia pracy według własnych potrzeb.

Jeśli nie wierzysz, to spróbuj uzyskać Olkiem głębię ostrości taką jak z portretówki na FF z 5D i f/1.2, albo D3 i f/1.4. Jak ci się to uda, to może uwierzę, że masz rację odnośnie małej głębi ostrości w Olku. :wink:

MicSzu
05-04-2008, 12:49
Z twojego wywodu tylko jedno zdanie jest prawdziwe:



Jeśli nie wierzysz, to spróbuj uzyskać Olkiem głębię ostrości taką jak z portretówki na FF z 5D i f/1.2, albo D3 i f/1.4. Jak ci się to uda, to może uwierzę, że masz rację odnośnie małej głębi ostrości w Olku. :wink:


A jaki idiota używa takiej małej głębi jeszcze pod FF? po to żeby pokazac ostrą samą zrenicę oka xD?

JK
05-04-2008, 13:59
A jaki idiota używa takiej małej głębi jeszcze pod FF? po to żeby pokazac ostrą samą zrenicę oka xD?
Idiota, to taki facet, który nie wie od czego zależy głębia ostrości i nie wie jak można głębię ostrości wykorzystać. Nie kojarzy ci się to czasem z twoją wypowiedzią?

MicSzu
05-04-2008, 14:20
nie nie kojarzy mi się... Przy f 1.2 ostrości dobrej miał nie będziesz choc byś nie wiem co zrobił;) i na cholere komu taka mała GO? Przeciętyny użytkownik nie potrzebuje tego zupełnie...Ja w mojej 30tce wystrzegam się pełnego otworu bo co z takiego zdjęcia gdzie nochal ostry a reszta nie? Wiadome, że czasem i tego 1.4 użyje ale w większosci przypadków poniżej 2 nie schodzę co po przeliczeniu na FF według was daje f4 dla mnie GO i tak jest zbyt mała...

whatsilenceknows
05-04-2008, 16:07
Przy f 1.2 ostrości dobrej miał nie będziesz choc byś nie wiem co zrobił

Kojarzę zdjęcie portretowe Adama Trzcionki umieszczone kiedyś na tym forum - 85mm, f/1.2, 5D, ISO 50 - całkiem dobrze wyszło. To jest ekstremum, ale jak widać - do wykorzystania. No ale Olympus ponad wszystko...
:-)

MicSzu
05-04-2008, 16:42
Kojarzę zdjęcie portretowe Adama Trzcionki umieszczone kiedyś na tym forum - 85mm, f/1.2, 5D, ISO 50 - całkiem dobrze wyszło. To jest ekstremum, ale jak widać - do wykorzystania. No ale Olympus ponad wszystko...
:-)
Kto mówi, że ponad wszystko <lol>??? Każdy aparat jest doby i każdym można zrobic świetne zdjecie. A, że GO większa taki system nie pasuje nie kupuje proste?;)

th3big
07-04-2008, 11:07
Obiektyw zacny. Jedynie co mu zapewne będzie można zarzucić (chociaż zawsze się tarfi ktoś, kto będzie uzasadniał zasadność takiej ceny godząc się beznamiętnie, by go firma doiła) to wysoka cena. Obiektyw powinien kosztować tysiaka mniej. Solidny i z f/2,0 dający na chwię obecną jakieś pół działki przewagi nad tym co można uzyskać dzięki obiektywom f/2,8 i matrycom APS-C konkurencji.

Czornyj
07-04-2008, 11:14
nie nie kojarzy mi się... Przy f 1.2 ostrości dobrej miał nie będziesz choc byś nie wiem co zrobił;) i na cholere komu taka mała GO? Przeciętyny użytkownik nie potrzebuje tego zupełnie...Ja w mojej 30tce wystrzegam się pełnego otworu bo co z takiego zdjęcia gdzie nochal ostry a reszta nie? Wiadome, że czasem i tego 1.4 użyje ale w większosci przypadków poniżej 2 nie schodzę co po przeliczeniu na FF według was daje f4 dla mnie GO i tak jest zbyt mała...

Ja bym jednak uważniej przemyślał to zagadnienie. Jeśli robimy ciasny portret, to może i GO będzie zbyt mała, ale należy sobie zadać fundamentalne pytanie - skąd osobliwy i szaleńczy pomysł, że obiektyw f/1.2 służy wyłącznie do wykonywania ciasnych portretów???

mariush
07-04-2008, 11:31
Ja bym jednak uważniej przemyślał to zagadnienie. Jeśli robimy ciasny portret, to może i GO będzie zbyt mała, ale należy sobie zadać fundamentalne pytanie - skąd osobliwy i szaleńczy pomysł, że obiektyw f/1.2 służy wyłącznie do wykonywania ciasnych portretów???A to ciekawe - to do czego jeszcze służą 85-ki ze światłem 1,2???

Czornyj
07-04-2008, 11:49
A to ciekawe - to do czego jeszcze służą 85-ki ze światłem 1,2???

Do uwodzenia modelek.

mariush
07-04-2008, 12:06
Do uwodzenia modelek.Do tego giętki język, tzw. "gadka" wystarczy (i kompakt marki Duptek-Sruptek) ;-)

Czornyj
07-04-2008, 12:08
Do tego giętki język, tzw. "gadka" wystarczy (i kompakt marki Duptek-Sruptek) ;-)

Jak ktoś nie ma gadany, to musi przyinwestować.

Vadim
07-04-2008, 12:10
Jak ktoś nie ma gadany, to musi przyinwestować.


Nie kupowałeś ostatnio super-hiper-nano sprzętu? :mrgreen:

Pozdrawiam

Wini
07-04-2008, 14:59
A to ciekawe - to do czego jeszcze służą 85-ki ze światłem 1,2???
Tak poza tematem - widziałem parę zdjęć krajobrazowych zrobionych tym obiektywem - super klimaty.

JK
07-04-2008, 15:37
Nie kupowałeś ostatnio super-hiper-nano sprzętu? :mrgreen:

Pozdrawiam

Ale tu nie chodziło o super-hiper-nano-cośtam, tylko o wielkość. :mrgreen:

mariush
08-04-2008, 07:52
Tak poza tematem - widziałem parę zdjęć krajobrazowych zrobionych tym obiektywem - super klimaty.Taaak, o tym nie pomyślałem, to rzeczywiście typowe szkiełko pejzażowe. :-)

th3big
08-04-2008, 12:50
Taaak, o tym nie pomyślałem, to rzeczywiście typowe szkiełko pejzażowe. :-)

...mariush nie czepiaj się... 50 Macro z szerokim kątem również niewiele ma wspólnego, a wąskich landscapów z niego nie brakuje. Przecież na swoim blogu masz forki outdoorowe, które mogły być spokojnie wykonane w pełni otwartą osiemdziesiątką piątką. Wszystko zależy czy znajdziesz dla szkiełka zastosowanie. Osobiście nie czuję potrzeby posiadania niczego jaśniejszego od f/2,8 pod warunkiem, że szkło ma w pełni użyteczną skalę i nie trzeba przymykać z konieczności, by ratować jakość. W e-systemie f/2,0 byłoby dla mnie również wystarczającym i nie zawodziłbym z powodu braku czegoś jaśniejszego. Wielu jednak ludzi potrafi wykorzystać wszystko co szkiełko oferuje. Skoro te f/2,0 wystarczy to dlaczego tyle płaczu, że nie ma w e-systemie super jasnego standardu stałoogniskowego? Wydaje mi się, że są jednak tacy, którzy czują potrzebę posiadania tak jasnego szkła i nie wątpię, że byliby w stanie w pełni je wykorzystać. Osobiście bardzo mi się podobały swego czasu znalezione w sieci miejskie fotki popełnione 85/1,2 L i 5D. Pięknie autor operował głębią ostrości.

mariush
08-04-2008, 13:35
...mariush nie czepiaj się... 50 Macro z szerokim kątem również niewiele ma wspólnego, a wąskich landscapów z niego nie brakuje. Przecież na swoim blogu masz forki outdoorowe, które mogły być spokojnie wykonane w pełni otwartą osiemdziesiątką piątką. Wszystko zależy czy znajdziesz dla szkiełka zastosowanie. Osobiście nie czuję potrzeby posiadania niczego jaśniejszego od f/2,8 pod warunkiem, że szkło ma w pełni użyteczną skalę i nie trzeba przymykać z konieczności, by ratować jakość. W e-systemie f/2,0 byłoby dla mnie również wystarczającym i nie zawodziłbym z powodu braku czegoś jaśniejszego. Wielu jednak ludzi potrafi wykorzystać wszystko co szkiełko oferuje. Skoro te f/2,0 wystarczy to dlaczego tyle płaczu, że nie ma w e-systemie super jasnego standardu stałoogniskowego? Wydaje mi się, że są jednak tacy, którzy czują potrzebę posiadania tak jasnego szkła i nie wątpię, że byliby w stanie w pełni je wykorzystać. Osobiście bardzo mi się podobały swego czasu znalezione w sieci miejskie fotki popełnione 85/1,2 L i 5D. Pięknie autor operował głębią ostrości.hej, th3big, przekomarzam się przecież tylko :-) Tak mam czasem (odruchowo?), kiedy na forach rozmaitych próbuje się budować tajemne otoczki wobec mitów, np. przekonywać mnie że moim olkiem z matrycą wielkości małego paznokcia nie mam szans na zdjęcia z małą GO :-)
BTW - już prąd wam włączyli, jak widzę?

Wini
08-04-2008, 15:44
... przekomarzam się przecież tylko ?
Ja to widzę niestety inaczej. Po prostu trolujesz :mrgreen:

Vadim
08-04-2008, 16:43
Ale tu nie chodziło o super-hiper-nano-cośtam, tylko o wielkość. :mrgreen:

Toż przecież grubaśna i wielka tuba... A dopięta do D2x wywołuje omdlenia krakowskich dziewic...:mrgreen:

Pozdrawiam

Czornyj
08-04-2008, 16:46
wywołuje omdlenia krakowskich dziewic...

Oj, Vadim - widać że nie znasz się na kulturze i tradycji mojego regionu. Pospolicie wiadomo, że krakowskie dziewice zostały zjedzone za czasów szewczyka Dratewki i zostały tylko smoki...

Vadim
08-04-2008, 17:15
Oj, Vadim - widać że nie znasz się na kulturze i tradycji mojego regionu. Pospolicie wiadomo, że krakowskie dziewice zostały zjedzone za czasów szewczyka Dratewki i zostały tylko smoki...

Hmm,... Teraz już wiem, dlaczego u Ciebie na zdjęciach przeważnie referencyjny kot...:mrgreen:

Pozdrawiam

arturherda
09-04-2008, 21:42
http://fourthirds-user.com/2008/04/digital_zuiko_1435mm_f20_swd_image_samples.php


sample, w moim mniemaniu, bajka nie RAWy :)

Wini
09-04-2008, 21:57
http://fourthirds-user.com/2008/04/digital_zuiko_1435mm_f20_swd_image_samples.php


sample, w moim mniemaniu, bajka nie RAWy :)
Obejrzałem jeden
http://fourthirds-user.com/images/103/P4088754.JPG
miękko. W moim Oly 2100 jednak kolorki jakby ładniejsze. No i te współczesne konstrukcje mają problemy z pomiarem ekspozycji :( 20% przepalone

arturherda
09-04-2008, 22:13
no wiesz Wini

Wini
09-04-2008, 22:31
no wiesz Wini
Wiem,
Ja tak mam. Co lubię, to jadę po tym bez umiaru. Małżonka jeszcze tego nie zrozumiała ... i siedzę bez kolacji :(

arturherda
09-04-2008, 22:34
Wiem,
Ja tak mam. Co lubię, to jadę po tym bez umiaru. Małżonka jeszcze tego nie zrozumiała ... i siedzę bez kolacji :(


badz twardy! zrob se kanapke sam!!! :):):)

th3big
10-04-2008, 01:37
http://fourthirds-user.com/2008/04/digital_zuiko_1435mm_f20_swd_image_samples.php


sample, w moim mniemaniu, bajka nie RAWy :)

Sample nijakie. Jestem przekonany, że ten obiektyw można lepiej zareklamować. Niech się upowrzechni i trafi do rąk odpowiednich osób. Zobaczymy go z lepszej strony. Można skrzywdzić w ocenie to szkło opierając się wyłącznie o tych kilka sampli.

arturherda
10-04-2008, 07:04
Sample nijakie. Jestem przekonany, że ten obiektyw można lepiej zareklamować. Niech się upowrzechni i trafi do rąk odpowiednich osób. Zobaczymy go z lepszej strony. Można skrzywdzić w ocenie to szkło opierając się wyłącznie o tych kilka sampli.

nijakie powiadasz ??!!!! :shock:

superkomornik
10-04-2008, 08:32
Nie są nijakie...przynajmniej dla mnie...na f2.0 jest tak ostry jak nikkor 50/1.8 nma tej samej przysłonie :shock:

th3big
10-04-2008, 10:13
nijakie powiadasz ??!!!! :shock:

...a co Cię w nich urzekło pomijając fakt, że zostały wykonane ZUIKO 14-35? Za wyjątkiem dwóch wszystkie inne mogłyby pochodzić z 12-60 SWD czy też nawet 14-54. Podpisałbym je jako 14-35 i nie zauważyłbyś różnicy.

Tak jak napisałem... to szkło musi trafić do właściwych rąk i dopiero zobaczysz co można nim osiągnąć. Mam nadzieję, że jakiś Azjata pasjonat już pichci tym szkiełkiem, bo testerów spacerowiczów już mam dość.

Zamiast się rozwodzić podam Ci inny przykład jak można sobie NIE PORADZIĆ ze sprzętem. Zwyczajnie... czasami ludzie nie wiedzą co mają w rękach i jak to wykorzystać.

Najpierw dam Ci przykład jak można skopać zdjęcia, króre później rzutują na opinię ludzi w sieci (co prawda tych nie zachowujących minimum zdrowego rozsądku, ale jednak):

http://www.swiatobrazu.pl/zeiss_vario__sonnar_2824__70_w_praktyce.html

Teraz dwa kolejne adresiki, które diametralnie odmieniają Zeissa:

http://www.dyxum.com/dforum/forum_posts.asp?TID=27565
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1037&thread=27085706

O jakość ZUIKO 14-35 martwić się nie ma co. Nie znam ZUIKO serii Pro i Top Pro, które pod względem jakości obrazowania byłoby kiepskie. Olympusie... obniżaj ceny!!!

th3big
20-04-2008, 00:49
Zgrabny teścik...

http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=3412

CzłowiekZ
21-04-2008, 08:09
Zgrabny teścik...

http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=3412


Super test :mrgreen:


The Olympus Zuiko 14-35mm f/2.0 is available exclusively in the open-format Four Thirds system mount, making the lens compatible (at the moment, at least) with DSLRs from Olympus, Panasonic, and Leica. With the Four Thirds system's 2x crop factor, the lens has an equivalent range of 35-70mm.

th3big
21-04-2008, 10:14
Super test :mrgreen:

Nie dyskredytuj go tylko ze względu na tego babolka. To zwykłe "przejęzyczenie". Przecież długi koniec jest poprawny, a autor wspomniał "With the Four Thirds system's 2x crop factor...". Wiem, że jak wyniki są zaskakująco słabe to się szuka literówek, ale nie popadajmy w przesadę ;-) Odnieś się do zdjęć. Mydła na brzegach i winiety. Na razie niewiele testów tego szkiełka i jeszcze mniej sampli od "cywilnych" userów, ale jeśli wyniki się potwierdzą to IMO 14-35 stanie się pierwszą TOP kichą. Nie użyłbym tego określenia, gdyby nie podnoszone od zawsze przez e-userów wybitne własciwości optyki ZUIKO... ostrość od pełnej dziury na CAŁYM KADRZE i praktycznie BRAK WINIETY. Przy tym ta cena :/ Mity szybciej zdychają niż się rodzą. W tym tempie w jakim są obalane szybko co boskie stanie się przyziemne, a może stać się i piekielne ;-)

kh29228
22-04-2008, 16:19
może głupie pytanie, ale czemu np. nikon nie robi zoomów f/2?

MicSzu
22-04-2008, 17:08
Myślę, że ze względu rozmiarów i wagi ( byly by raczej sporeee) Jak taki 24-70 jest wielkim klockiem to co dopiero było by gdyby miał f2

Wini
22-04-2008, 17:22
może głupie pytanie, ale czemu np. nikon nie robi zoomów f/2?
Pod kątem wagi:
Do FF (FX) 14-24/f2.8 waży ~ 950g, 17-35/2.8 750g
Do 4/3 Zuiko waży ponad 900 g.

MicSzu
22-04-2008, 18:55
Pod kątem wagi:
Do FF (FX) 14-24/f2.8 waży ~ 950g, 17-35/2.8 750g
Do 4/3 Zuiko waży ponad 900 g.

Ale patrz na ogniskową:)

Wini
22-04-2008, 19:42
Ale patrz na ogniskową:)
Tylko tak ~ napisałem. Jak już patrzeć, to i inne warunki trzeba uwzględnić, np. crop, 4/3 a nie 3/2 itd.

th3big
23-04-2008, 09:52
http://www.fourthirdsphoto.com/vbb/showthread.php?t=22856

Nie tak łatwo zrobić szkiełko o tych ogniskowych i f/2,0. Ostry cały kadr od f/2,0 pozostał tylko marzeniem. Nawet f/2,8 na szerokim nie powala.