PDA

Zobacz pełną wersję : [ Mamiya ] Mamiya RB / RZ



PiotrB.
28-03-2006, 16:43
Wtam, czy ktoś może wytłumaczyć, jaka jest różnica między tymi modelami?

Czornyj
28-03-2006, 17:22
RBeka jest całkowicie mechaniczna, RZ-ta elektroniczna. Jest też parę niuansów jeśli idzie o system - insze obiektywy itp.

PiotrB.
28-03-2006, 17:56
Dzięki za odpowiedż. Aha, bo widzisz, przedtem zastanawiałem się nad kupnem 645 pro tl. Ale za te pieniądze mogę kupić,(przyznam sie że tani jest system RB) spory zestaw RB. Jak pamiętasz, szukam sprzętu do robienia zdjęć potrawom, więc potrzebuję sprzętu, który będę używał wyłącznie w domu. Mam mętlik w głowie, bo może wystarczy 645 pro, 645 super, czy inne zestawy. Wiadomo, że chciałbym wykorzystać jak najlepiej pieniądze które chcę przeznaczyć na ten zestaw (5000-6000 zł). Który Twoim zdaniem byś wybrał?

Czornyj
28-03-2006, 18:22
Który Twoim zdaniem byś wybrał?
Moim pierwszym MF była RZ ProII. Mam do niech sakramencki sentyment i ciężko mi silić się na obiektywizm. RBeką bawiłem się przelotnie i za słabo znam ten system, by znać jego zalety i wady.

W świetle faktu, że cyfrowe systemy MF stają się coraz bardziej dostępne, rozsądny wydaje się zakup 645-tki, do której cyfrowe ścianki oferują już matryce niemal całkowitej wielkości kadru (minimalny crop x1,16).

Z drugiej strony RB-ka i RZ-ta to "urodzeni pack-shooterzy" - ostrzenie na mieszku dające duże możliwości makro nawet przy standardowej optyce, migawka centralna oferująca całkowitą swobodę w kwestii synchronizacji z błyskiem, obiektyw soft focus obecnie już niedostępny w systemie 645, możliwość szybkiej zmiany kadru z poziomego na pionowy a z dodatkowymi kasetami - na kwadratowy, bądź 645, olbrzymia matówka, dzięki której dokładnie widzimy co robimy, bodaj tylko w RZ-cie: adapter tilt & shift umożliwiający prostowanie linii i kładzenie płaszczyzny ostrości (choć całkowicie współpracujący jedynie z obiektywami short barrel).

Ciężki wybór.

Jacek_Z
28-03-2006, 20:17
RB bym nie kupił. To zupełny manual. Czasami jednak przydaje sie ciut nowoczesności w sprzęcie.
wystarczy ci 645 jak nie będziesz robił powiększeń więcej jak na format B2, a na Velvi nawet na B1 wystarczy.
RZ - OK, ale do cyfry kiedyś lepsze będzie 645.
Tilt & shift ma bardzo mały zakres regulacji, niewiele daje. Ale jeśli tylko w studio to RZ jak najbardziej tak.
Obiektywy od RB możesz uzywac do RZ (ale nie będziesz miał automatyki tylko manual), na odwrót sie nie da.
Ja dziś bym kupował 645 AFD II bo na hasa H2D mnie nie stać.

PiotrB.
29-03-2006, 17:41
ok, Jacku, jeśli 645, czy starczy 645 pro? Czy rzeczywiście zainwestować w 645 pro tl? 645 AFDII, to już kupa kasy, nie wiem czy zarobię na mojej książce kucharskiej? Wspomagałbym Pentaxem DS żeby robić bieżący podgląd, a potem robić 645. Chyba tak będzie optymalnie?

Jacek_Z
29-03-2006, 20:33
do pracy studyjnej wszystkie 645 sa sobie równe, a tak je chcesz używać.
AFD (II) może być w przyszłosci ze ścianką cyfrowa i to jego plus, a nie autofokus, bo AF jest wolne, a w studio do dań niepotrzebne.
Różnice w pracy na mamijkach starych i nowych będziesz miał w terenie, automatyka, TTL i te sprawy wtedy zaczynają grać rolę. Sam musisz wiedzieć do czego możesz go potrzebować.
Pro TL - jak potrzebujesz TTL błysku ( wśrednim formacie nie bardzo, szczególnie jeśli się równolegle ma cyfrę)
PRO - jak chcesz automatykę, ale bez sterowaniem błysku ttl.
645 to wiele wersji, pierwsze są nawet bez odczepianych magazynków, tylko wkładka wymienna. Bez odpowiednich pryzmatów nie mają automatyki. Czyli musisz podac jaki model i z jakim pryzmatem by ktoś mógł ci powiedziec o funkcjach jakie ma ten aparat. Ja nie jestem w 645 biegły, szczególnie o tych starych wiem mało.
Bardziej sie skup na oświetleniu, aparat do tego tematu możesz miec prosty.

PiotrB.
30-03-2006, 17:53
Jacku, nie wyobrazam sobie bieganie z takim panzerfaustem po ulicy. A szczególnie w Polsce, wiadomo. W Japonii, gdzie obecnie przebywam, to lepiej cyfrą biegać, bo jest za dużo "tematów". Sam posiadasz RZ, więc wiesz o co chodzi, ceny w Japonii, sa niższe niz w Polsce, dlatego chcę skorzystać z okazji, żeby skompletować za w miarę rozsądne pieniądze. Myślę o kupnie trzech obiektywów, magazynków typu, 6x7, 6x4,5, polaroid. Jakiś dobry swiatłomierz, np. sekonic-358?