PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką lampę Metz do D2x?



StudioCasting
27-03-2006, 13:08
Jaką lampę Metz do D2x?

[ Dodano: Pon 27 Mar, 2006 ]
co lepsze METZ 54 MZ-4/MZ-4i czy SB800?

Antonina
27-03-2006, 14:07
Nie żebym była złośliwa ale wydajesz na aparat kilkanaście tysięcy i kupujesz Lampe Metz :shock: :shock: :shock:

P.S
To tak jak byś pytał, co do D2x Sigma 55-200 f/4-5,6 czy Nikkor AF-s VR 70-200 f/2,8

StudioCasting
27-03-2006, 14:20
A co jest złego w Metzach?

[ Dodano: Pon 27 Mar, 2006 ]
w tym konkretnym modelu. Jest tak zły jak ta Sigma?

Antonina
27-03-2006, 14:30
A co jest złego w Metzach?


Nic nie ma złego ale na takie lampy decydują się ludzie którzy mają ograniczenia finansowe a ktoś kto kupuje D2x to te parę stów więcej na SB 800 nie gra większej roli
Z resztą ty jak wnioskuje po twoim Nicku potrzebujesz do studia a więc będziesz potrzebował synchronizacji z oświetleniem studyjnym i wiem że SB-800 na pewno lepiej sobie z tym radzi

StudioCasting
27-03-2006, 14:55
do studia to wystarczy posiadać wężyk do synchronizacji.
Co do ceny Metza 54 MZ-4/MZ-4i to kosztuje tyle samo co SB800.
stąd moje pytanie co lepsze.

J-Grotkiewicz
27-03-2006, 23:47
Nie popadajmy w zachwyty nad lampami Nikona i nie przekreślajmy Metza. Ja od wielu lat używam dwupalnikowe lampy Metz i w wielu przypadkach na jednopalnikowego Nikona bym się nie zamienił. Do niedawna używałem F90x z Metz 40MZ3i i mogę polecić. Niestety, kupując SB płacimy za nazwę.

Jacek_Z
28-03-2006, 00:21
kupujesz tez w tej chwili kilka funkcji sterowania błyskiem - grupą lamp - ktorych metz nie ma (jeszcze). jesli nie sa potrzebne - OK.
przewaga niektórych metzów to dwa palniki. to lepsze niż klapka na nikonie czy jakieś dyfuzorki. Sam miałem Metza 45 CT4 i dwa palniki sa bardzo pozyteczne.
Wybór należy do kupującego.

J-Grotkiewicz
28-03-2006, 08:50
O ile dobrze pamiętam, to Metz 40MZ miał funkcję sterowania innymi lampami i to już bardzo dawno, bo w wersji 1. Nigdy nie sprawdzałem jak to działało, ale wiem że było.

Jacek_Z
28-03-2006, 10:40
w Metzu brak CLS
tam porównania obu lamp:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=19397&postdays=0&postorder=asc&start=0

J-Grotkiewicz
28-03-2006, 23:09
Lampa Metz 40MZ3i poprzez kostkę SCA 3080 realizuje usługę sterowania innymi lampami. Patrz instrukcja obsługi pkt 3.4.2. str. 28. Jeżeli trzeba wyślę na priv, ale waży prawie 1,5MB w pdfie.
Pozdrawiam

Jacek_Z
28-03-2006, 23:14
sterowanie innymi lampami może byc realizowane na kilka sposobów. nikon udoskonalał ten system. CLS ta lampa Metza nie ma. Przeczytaj co napisano pod zacytowanym linkiem.
Alf jest dobrze zorientowany w metzach - napisz do niego.

ALF
29-03-2006, 01:18
Antonina, więc arturo mari jest frajerem bo od 20 lat jedzie nikonami na metzach :P a jego chyba stać na sabinki...co? :D

CLSa co prawda nie ma, ale metze z kostkami SCA 3083 lub SCA 3080 (zależy od lampy) są sterowane lampami 54MZ4i, ale o szczegóły nie pytajcie bo ja jeszcze nie mam kompletu, więc nie powiem jak to chodzi...

metz jest nieco tańszy od sabinki w oficjalnej dystrybucji, a sabinki w przemycie...

imho metz daje dokładniejsze rozproszenie światła w pracy z dyfuzorem, a to światełko jest jakby miękciejsze :) metz pokazuje właściwą ogniskową, zaś sabinka uparcie 14...

metz ma mniej bajerów od sabinki, ale za to łatwiej się go ustawia...

metz ma solidniejsze mocowanie do kostki (śruba dociskowa)

a tak w ogóle to obie lampy są świetne, każda ma swoje plusy i minusy...ja wybrałem metza :P

gmoszkow
29-03-2006, 01:58
Czekałem kiedy Alf się odezwie... :-)

Alf - ja nie mogę - to że Arturo Mari używa Metza to czytam poraz n-ty. Może się chłop przyzwyczaił i właśnie kwstia ustawiania mu nie pasi i chce metza do którego się przyzwyczaił.

Bawiłem się metzem i tak długo jak nie potzebujesz zdalnego sterowania to jest wszystko w miarę OK. Jeśli jednak w jakikolwiek sposób będziesz próbował porównać możliwość CLSa do sterowania metzem to obawiam się, że zaliczysz niezły szok.

W Sabinie masz kilka elementów, które mnie przekonują absolutnie, czego niestety nie doświadczyłem z Metzem.

1. Genialna powtarzalność błysków
2. CLS, który działa, nie to, że obiecuje zdalną współpracę, po prostu genialnie działa i znów powtarzalność błysków na zdalnym trybie jest nie do przecenienia - każdy kto korzystał z E-TTL canonowskiego a raz spróbuje CLSa to wymięka w podskokach
3. w przypadku 2-3 lamp (SB 600, SB 800) to w ciągu 2-3 minut rozstawiasz studio przenośne - jasne, że nie jest to mega wypas, ale daje efekty takie, że wiele studiów mogło by się ze swoim sprzętem schować

Przy calym szacunku dla Metza - jeśli nie znajdą patentu na CLS to są koszmarnie w tyle jak dla mnie bo błyski z lampą zapiętą na aparat to w moim przypadku jedynie około 20% reszta zdalne wyzwalanie.

Już chyba wolałbym sigmę niż Metza z jego 2 palnikami i jakimiś dodatkowymi kostkami do zdalnego wyzwalania. Nie no dobra z tą Sigmą to przesadziłem.

Tak jak nie ma substytutu dla 70-200 VR 2,8 nikona tak i dla Sabiny szczególnie SB800 alternatywy nie ma. Ja jej przynajmniej nie widzę i jeśli komuś lampa jest potrzebna do pracy to zdecydowanie SB-800.

Grzegorz

ALF
29-03-2006, 02:57
Grzesiu...bo po raz enty pada to pytanie :P

system lamp metza rozstawisz jeszcze szybciej niż sabinek...

powtarzalność błysków metza jest również bdb

to czy CLS jest niporównywalnie lepszy od zestawu metza to się przekonamy jak zakupię pozostałe elementy...na razie to tylko gdybanie...z całym szacunkiem dla CLSa :D

a teraz substytut dla VRki...dzięki kolego z forum miałem możliwosć cyknięcia kilkoma szkłami nikona i porównania wyników z moimi szkłami...imho sigma 70-200 dała mi na tyle wynik zbliżony do VRki, że nie widzę uzasadnienia dla wydawania paru tysięcy więcej na to szkło...jak na razie jedyne szkło nikona, na które namiętnie będę chorował (do chwili zakupu w przyszłym roku :P) to 105/2,8 :P no i może 14 :P

Jacek_Z
29-03-2006, 10:28
gmoszkow - można powiedzieć że jak masz Metza to nie potrzebujesz dwoch sabinek. To raz.
Dwa - dwa palniki są wiele lepsze w reportażu, sabinek nie zdążysz rozstawić.
Trzy - Metza też nie musisz mocować na aparacie. Jest kabel o symbolu SC19 chyba i przedłużacze do niego, ja tego kabla często używam.

Studio na kilku lampach "reporterskich" jest ledwo do przyjęcia dla mnie (mam 4 lampy studyjne) ze względu na ostre światło. Nie powinno być kilku cieni. Mozna to osiągnąć tylko w niektórych przypadkach - np zdjęcia na wolnym powietrzu fotografowane z niskiej perspektywy. To dość mały "wycinek" ftotografii by było wystrczające. Owszem, znajdziesz jakieś jeszcze zastosowanie dla kilku SB, (czy metzów) ale efekty nie będa idealne. To za słabe lampy dla studia we wnętrzach czy plenerze. A co z pilotami? Nie, taka praca tylko w konieczności.

Kiedyś miałem Metza, teraz Sabinke. wybór CLS czy dwa palniki? jak ktoś nie chce kupować kilku (trzech lub więcej) lamp to może wybrać Metza.

J-Grotkiewicz
29-03-2006, 22:43
Dyskusja jak Nikon czy Canon, tudzież święta Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy. Ja mam dwa metze, lubię je i wiem że mogę w każdej chwili pożyczyć szwagrowi z kostką do Canona :) bo też mam. Używam je z cyfrą i analogiem i dają radę. Pięknie dopalają zachody słońca, jest podwójny flash z szarymi filtrami i niechętnie się ich pozbędę. Hough!

szymony
30-03-2006, 09:18
Antonina, więc arturo mari jest frajerem bo od 20 lat jedzie nikonami na metzach :P a jego chyba stać na sabinki...co? :D

Standartowy argument ALFa :mrgreen:
Napisz jeszcze jakiego metza używa. A więc arturo uzywa młotka, który ma lepszejszy "połer i fazę". Nikon aktulanie nie ma czegoś takiego w ofercie. Po za tym facet robi raczej ciągle te same foty i robi ich duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo. Śmiem twierdzić że za pomoca szufelki z magnezem jest wstanie lepiej dobrać ekspozycje, niż większość z nas dysponując TTLami wszelkimi, matrixami, Clsami, trzystoma palnikami i innymi cudami na kiju.

Metz to chyba najlepsza firma niezależna, jeżeli nie wogóle produkująca błyskograty. Problem jest niestety w tym że iTTL nikona jest stosunkowo młody i nie został on do końca opanowany przez firmy niezależne w tym i metza. Pierwsze błyskograty z jego obsługą były funkcjonalnie daleko za sabiną. Do dziś nie ma obsługi CLSa, prawdą jest że metz jakieś tam sterowanie błyskogratami ma. Ale jeszcze nikt tego w praniu nie sprawdził, jak to działa z iTTLem? Czy wogóle to działa?
Jeżeli mam wydać sporo $ na co najmniej dwa błyskograty, kostki i się przekonać że to nie abla, lub działanie jest poniżej oczekiwań, to wolę $ wydać na sabiny.
Ktoś kto ma dwa systemy, czy kupuje błyskograta na spółkę z kumplem o innej orientacji sprzetowej, na pewno lepszym rozwiązaniem będzie coś oparte na systemie SCA.

A do studia czy metz, czy sabina? Wsjo rawno jedno i druge mizernie się do tego nadaje.

ALF
30-03-2006, 21:57
sprawdzimy...sprawdzimy...już niedługo...może nawet na plenerku, skoro aż dwa dni na zdjęcia studyjne są przewidziane :P