PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie sodowe w pomieszczeniach i PS



bodzio
24-03-2006, 22:30
Witajcie.

Dostałem do obróbki trochę zdjęć wykonanch w pomieszczeniach oświetlonych światłem sodowym. Zdjęcia są w JPG-ach. Co robić, by się pozbyć tej żółci? Jak się do nich zabrać?
Może ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie???
Może jakieś przykłady krzywych czy innych patentów?!?

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

[ Dodano: Nie 26 Mar, 2006 10:55 ]
Trochę mi się pali. Jeśli nikt nie ma doświadczenia w PS to możecie polecić jakiś inny program, gdzie można coś z tymi fotami zrobić? Wiem, że to JPG-i i wiele z nich nie wycisnę, ale muszę spróbować. Najlepiej wychodzą w sepii i BW, ale niestety mają być kolorowe.
Czekam z niecierpliwością.

martinus
26-03-2006, 21:40
Levels i środkowy próbnik na jakiś szary obszar ale nie spodziewaj się cudów - histogram się rozjedzie. Światło sodowe do fotografii kolorowej nie nadaje się ze względu na dziury w widmie.

Nie wiem, czy istnieją jakieś "profesjonalne" metody radzenia sobie z tym problemem. Jeśli tak to może ktoś się wypowie. Ale fizyki obejść sie nie da :-|

Mimo wszystko trzymam kciuki - powodzenia!

pooley
26-03-2006, 21:52
no mocne przebarwienia czasami jedynym ratunkiem jest Lab zamiast RGB... :)
ale wymaga to pewnego doswiadczenia, bo to dranstwo wyjatkowo wrazliwe na jakiekolwiek zmiany :?

Czornyj
26-03-2006, 22:06
Możesz wstawić jakiegoś przykładowego jpga? Może być pomniejszony.

bodzio
26-03-2006, 22:24
Przykładowa fotka. Powiem, że średnio "zasodowana". Inne są bardziej soft, ale kilka jest jeszcze gorszych. Ściany to podobno leciutkie ecru a posadzka podobno biała. Zdjęcia robione Olkiem 4040.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.michal.org.pl/temp/1.jpg)

kwasik
26-03-2006, 23:06
dziwne, mi sie podoba z takim swiatlem :wink:

bodzio
26-03-2006, 23:23
Jeszcze jeden przykład. Zdjęcie pod samą lampą. Dla mnie fatalne.
Oczywiście są to czyste zdjęcia z aparatu (tylko lekko wyostrzone po zmniejszeniu).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.michal.org.pl/temp/2.jpg)

Czornyj
26-03-2006, 23:26
Photoshop
curves [Ctrl+M]
Kanał R [Ctrl+1]
postaw punkty
1) in:10 out:0
2) in:128 out:100

Kanał G [Ctrl+2]
postaw punkty
1) in:18 out:21
2)in:128 out:190

Kanał B [Ctrl+3]
postaw punkt:
in:25 out:80

bodzio
27-03-2006, 19:56
Czornyj, dzięki. Na moim monitorze coś te zdjęcia trochę niebieskie, ale chociaż biały jest biały.
Jakieś inne propozycje?

I jeszcze jedno.
Alf popełnił swego czasu niezły artykuł o filtrach (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=11597).

Jest tam wzmianka o filtrach specjalnych:
HPS-D do zdjęć przy oświetleniu lampami sodowymi na filmie do światła dziennego
HPS-B do zdjęć przy oświetleniu lampami sodowymi na filmie do światła żarowego

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
A może ktoś ich używał?
Jak to się ma do lustrzanek cyfrowych (D70s)?

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością.

Czornyj
27-03-2006, 20:11
Ano niebieskie - tam gdzie jest intarsja światła dziennego. zdjęcie jest ustawione pod temp. światła sztucznego (ok. 3000-4000K), a z okienek wpada światło dzienne i temperaturą 5500K podsmaża to i owo na niebiesko. I tu już nie ma cudów - trzeba to powywalać ręcznie, amen:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/ksionc.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/ksionc2.jpg)

madmips
27-03-2006, 23:59
czornyj, ale żeś pijaka z niego zrobił :D:D:D:D fioletowa morda jak u menela ;)

Czornyj
28-03-2006, 00:16
Na każdą chorobę najlepszym lekarstwem jest alkohol. Na żółtaczkę też.

madmips
28-03-2006, 00:16
Co to mszalne robi z człowieka ;)

ALF
29-03-2006, 00:43
niestety...filtry do lamp sodowych robi wyłącznie firma Lee, są drogie i w dodatku większe niż cokin, więc trzeba przycinać...w raysfoto mogą sprowadzić :P

bodzio
30-03-2006, 00:11
Wnioskuję, że są to filtry z jakiegoś systemu typu Cokin, czyli kwadratowe, a nie nakręcane na obiektyw.

I co znaczy, że są drogie??? Ile???

ALF
30-03-2006, 02:51
nie...to są filtry foliowe i trzeba je przyciąć do formatu cokina...ceny niestety nie pamiętam, ale Lee to droga firma :(