PDA

Zobacz pełną wersję : [ Architektura ] Moje pierwsze zdjęcia na forum, prosze o krytyke



majestickrk
24-03-2008, 17:59
Pokazuje moje pierwsze zdjęcia na forum, prosiłbym o krytykę, wytknięcie błędów.



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/03/986045d14eb9a0d8m-2.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/986045d14eb9a0d8.html)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/03/c6384ecc3e751478m-2.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c6384ecc3e751478.html)

arturjb
24-03-2008, 18:04
to są zdjęcia czy znaczki pocztowe? Pozwól, ze pomogę:

1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/03/986045d14eb9a0d8med-2.jpg
źródło (http://images27.fotosik.pl/181/986045d14eb9a0d8med.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/03/c6384ecc3e751478med-2.jpg
źródło (http://images34.fotosik.pl/190/c6384ecc3e751478med.jpg)

pierwsze było by dobre jako element jakiegoś reportarzu, trzeba by je jednak trozke poPSuć, drugie to raczej turystyczny pstryk

majestickrk
24-03-2008, 18:07
Mhm... a jeżeli chodzi o skadrowanie, jakies braki?

arturjb
24-03-2008, 18:10
raczej ok, szkoda tylko ze 2ka się wali

harb
24-03-2008, 18:15
zapoznaj się z zasadami wstawiania fotek ,będzie Ci łatwiej
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=1358 polecany serwer http://www.imageshack.us
po przetworzeniu przez niego fotki pobierz z niego ten adres --- Direct link to image (ostatni)
i wklej na forum otwierając symbol koperty (na listwie wyżej ,licząc od prawej strony -czwarty)



pozdrawiam :-D

majestickrk
24-03-2008, 18:23
a co powiecie o tym http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=53319 :)

Piotr_ek
26-03-2008, 17:10
pozwoliłem sobie na małą poprawkę... tak z nudów :) tylko chyba przeostrzyłem...

http://img187.imageshack.us/img187/2990/986045d14eb9a0d8medot7.jpg

jm
26-03-2008, 19:50
Kadry nie zachwycają ale to nie jest największy problem. Nieba właściwie brak - (bombel się nie pojawia więc musiałam to napisać;))
Na 2 za dużo smieci (no chyba, że miałby to być reportaż? - pokazujący śmieci właśnie). Na obydwu kolory jakieś sprane i bez życia, zupełny brak kontrastu.
Poprawka jeszcze gorsza niż oryginał (mz) nie dość że [pozbawiła to zdjęcie całkiem koloru i resztek nieba to jeszcze jest masakrycznie przeostrzona .

Następne bedą lepsze!

majestickrk
26-03-2008, 20:57
czyli co jm radził byś jakiś filtr czy moze ja cos zle robie ze kolory sa jakie sa?

jm
26-03-2008, 22:02
czyli co jm radził byś jakiś filtr czy moze ja cos zle robie ze kolory sa jakie sa?

generalnie są dwie drogi....
1. albo kombinujesz z ustawieniami w aparacie - podejrzewam, że d40 ma możliwość zmiany saturacji, kontrastu, tonacji itp - dopóty kombinujesz dopóki foty z aparatu nie bedą Cię zadowalać...ale podejrzewam, że apetyt bedzie wzrastał w miarę jedzenia ...i w końcu wybierzesz opcję 2

2. W aparacie masz wszystko na ZERO ale za to zdjęcia choćby minimalnie ale zaczynasz obrabiać w programie graficznym - znowu zaczynasz od prostych operacji (auto color, auto curves itp) ale..., że apetyt rośnie w miarę jedzenia... drążysz, kombinujesz, zmieniasz aż w końcu dochodzisz do takiej wprawy, że robisz z obrazkiem co chcesz (no prawie;) Aż wreszcie stwierdzasz, że wolisz NEFy i ...zabawa zaczyna się prawie od nowa:)

Dla początkującego ważne jest zarówno opanowanie warsztatu fotograficznego w sensie kompozycji, kadru, poprawnego naświetlenia (Twoje obie foty są nieco prześwietlone...masz podgląd histogramu w aparacie - więc..koryguj, walcz!) ale...w dzisiejszej dobie równie ważne jest pracowanie nad warsztatem "fotoszopowym";)
Pamiętaj jednak, że solidnych podstaw nie zatuszujesz PSową wirtuozerią...

Tak sobie pozwoliłam na ponowne pokazanie Twoich kadrów - nie jest doskonałe, nawet tej doskonałości nie dotyka ale mam minimalną nadzieję, że pokazuje kierunek...

1.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

2.a jak już masz to co powyżej to można do cz-b sprowadzić

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

3. albo....

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

jak widzisz, możliwości są właściwie nieograniczone - wszystko zależy od Twojej wizji

Na początek jednak proponuje zacząć od fotek "poprawnych" - tak jak to starałam się zrobić z teatrem

4.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Ważna uwaga - obrabiaj zdjęcia PRZED zmniejszeniem - takie miniaturki jakie udało się ściągnąć z tego wątku....mało się nadają do obróbki jakiejkolwiek.

Dobrej zabawy!

PS - jedno Twoje słowo i moje nieudolne poprawki znikają:)

mihow
26-03-2008, 22:13
Jedyneczka bardzo fajna i bardzo podoba mi się przeróbka jm. Gratulacje :)

majestickrk
27-03-2008, 21:05
jm wielkie dzieki za cenne uwagi. Wiesz, ja jestem narazie poczatkującym fotografem, zaczynam sie w to bawic, wiec niektore pojęcia są mi obce, ale już zaczynam je przyswajać:) wreszcie trafiłem na jakaś rozsadną i rzeczować osobe, dzięki jm !!!

jm
27-03-2008, 21:56
jm wielkie dzieki za cenne uwagi. Wiesz, ja jestem narazie poczatkującym fotografem, zaczynam sie w to bawic, wiec niektore pojęcia są mi obce, ale już zaczynam je przyswajać:) wreszcie trafiłem na jakaś rozsadną i rzeczować osobe, dzięki jm !!!

Spoko. Każdy kiedyś zaczynał.

Dobrej zabawy (i nieco nauki;) w świecie foto:)

Skrzat
27-03-2008, 21:58
Ja tylko oglądam i czytam na tym forum ale myślę, że dla wszystkich takie uwagi i spostrzezenia jakie dostajemy od jm czy bombla to sama przyjemność i radość.

Konkrety, cierpliwość, rzeczowość, wyrozumiałość, szczera chęć dzielenia się wiedzą- tak to odbieram czytając ICH posty i BAARDZO im za to dziękuję.

A Twoje kadry? Jak widać mogą być bardzo fajne:lol:

Serdecznie pozdrawiam.

sea21
27-03-2008, 22:01
czytaj forum i ogladaj fotki. wiele sie mozna z tego nauczyc. zakup sobie jakas fachowa literature gdzie mozna poczytac o kadrowaniu, ekspozycji i sprzecie (puszki, szkla, filterki i inne duperelki) a pozniej zacznij eksperymentowac. a jak bedziesz mial jakies pytania to pisz na forum ale wczesniej uzyj opcji szukaj bo moze mial juz ktos ten problem :) zycze sukcesow. pozdrawiam :)

harb
27-03-2008, 22:15
Jedyneczka bardzo fajna i bardzo podoba mi się przeróbka jm. Gratulacje :)

wiadomo Jola potrafi :-D

majestickrk
27-03-2008, 22:20
czytaj forum i ogladaj fotki. wiele sie mozna z tego nauczyc. zakup sobie jakas fachowa literature gdzie mozna poczytac o kadrowaniu, ekspozycji i sprzecie (puszki, szkla, filterki i inne duperelki)


a jaką literaturę byś polecił???;>

harb
27-03-2008, 22:31
wybieraj co chcesz nie musisz kupować http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=16831



pozdrawiam

lodzermensch
27-03-2008, 22:57
czyli co jm radził byś jakiś filtr czy moze ja cos zle robie ze kolory sa jakie sa?

Jeśli chodzi o błękit nieba, to polecam filtr polaryzacyjny kołowy na obiektywie. Kocham to narzędzie.