PDA

Zobacz pełną wersję : D60, D80, czy Olympus E510



kukus
23-03-2008, 19:32
Jest to profesjonalne forum :mrgreen: więc chciałem zasięgnąć informacji. Chcę kupić sobie lustrzankę cyfrową. Waham się między modelami Nikona D80 i D 60, ale słyszałem też dobre słowa o Olympusie E510. Który z nich jest waszym zdaniem najlepszy. Proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź.

kronos28
23-03-2008, 19:44
kronos z wielką prędkością wpada w zakręt wbiegając poślizgiem do pokju, słychać pisk podeszew jak podbiega do kompa i hamuje z impetem na biurku - wyciąga z wielkim impetem klawiaturę i klepie w nią z taką prędkością tak, że w klawiszach zostają wgniecenia pisze iiiii piszzeeee pissszzeeeeeeeeee i iiiiiiii -
.
.
.
.
.
.
.
.
D80

zdążyłem?

Co wygrałem?


:mrgreen:

futrzak
23-03-2008, 19:45
Karną ścieżkę zdrowia do lodówki :mrgreen:

rooner
23-03-2008, 19:46
Bez wchodzenia w szczegóły d80. Jeśli wahasz się tylko między tymi 3, to wybór nigdy nie był taki prosty.Jakkolwiek d60 to nowy model,to jednak było już o nim trochę na forum, wystarczy poszukać..

prz3mo
23-03-2008, 19:46
D80 i tyle w temacie.

ps.

Jest to profesjonalne forum

ROTFL

kukus
23-03-2008, 20:08
Wszyscy mówicie, że D80. Czym on się różni od D60 i Olympusem E510. Chodzi mi nie o takie info jak matryca 10mln pixeli , tylko o budowę kitu. D80 to z jakim obiektywem bo na aparat chcę przeznaczyć około 3 tys. zł. I jak w D80 z czyszczeniem matryce bo podobno w Olympusie E510 jest jakiś super system, który podobno fantastycznie czyści matrycę.

kukus
23-03-2008, 20:14
I jak jest w D80 z czyszczeniem matryce, bo podobno Olympus E510 ma jakiś super system, który podobo oczyszcza tą matrycę.

kronos28
23-03-2008, 20:27
I jak jest w D80 z czyszczeniem matryce, bo podobno Olympus E510 ma jakiś super system, który podobo oczyszcza tą matrycę.

starej dobrej gruszki to ci nawet najbardziej wyrafinowany system nie zastąpi - działa to na male syfy ale z czasem na pewno trafi ci się jakiś babol i albo stara dobra grucha albo czyszczenie "inwazyjne" (mnie osobiście te syfy nie przeszkadzają i tobie też radzę przyjąć taką postawę -a nie, że najmniejszy paproszek to już serwis i inne ceregiele, bo tak to się wrzodów na żołądku tylko nabawisz ;) Raz na rok oddać do serwisu na czyszczenie i starczy - jak komuś się wyjątkowo syfi to dwa razy na rok)

Różnice między D80 i D60 są znaczne (to inna pólka sprzętu) - sprawdź sobie np. na fotopolis.pl albo na dpreview.com albo nawet tu na forum, bo on sie w zasadzie taka zasadniczo od D40x nie różni a o tym napisano spoooroo - poszukaj

kukus
23-03-2008, 20:32
A jaki obiektyw do D80 wsadzić. TAki żeby byl uniwersalny :D.

kronos28
23-03-2008, 20:35
do 3000zł?

N18-70

kukus
23-03-2008, 20:38
sorry za pytanie, ale symbol N18-70 nic mi nie mówi. Powiedz chociaż jakiej to firmy ten obiektyw.

kukus
23-03-2008, 20:41
ile taki obiektyw kosztuje

Aparat cyfrowy Nikon D80 AF-S DX 18-70mm f/3,5-4,5 G

Czy to dobry obiektyw

prz3mo
23-03-2008, 20:44
sorry za pytanie, ale symbol N18-70 nic mi nie mówi. Powiedz chociaż jakiej to firmy ten obiektyw.

Nikkor czyli Nikon.

Władca Pixeli
23-03-2008, 20:46
I jak jest w D80 z czyszczeniem matryce, bo podobno Olympus E510 ma jakiś super system, który podobo oczyszcza tą matrycę.
Dobrze to czyści samopoczucie :mrgreen:

rooner
23-03-2008, 20:48
Kupując w zeestawie z d80 18-70 wyjdzie tak ze +/- 3200,no chyba ,że ceny jeszcze spadną.Oczywiście piszę o nowym sprzęcie.A ten obiektyw to nikkor

kukus
23-03-2008, 20:50
Wielki dzięki. Naprawdę fachowa pomoc :D. Czyli obiektyw N 18-70 to to samo co obiektyw DX 18-70mm ??

Piotr_
23-03-2008, 20:51
A właściwie dlaczego chcesz kupić lustrzankę (czym robisz zdjęcia i czego ci brakuje). Bez tych informacji to trudno doradzać.

kukus
23-03-2008, 20:54
Zdjęcia robie analogiem. Nikon oczywiście. Nikon F50. Wiem, że jest stary, ale dawno go kupiłem. Jak go kupowałem to był super aparat. Dałem za niego około 700 marek.

Piotr_
23-03-2008, 21:05
No i fajnie. To znaczy, że masz pojęcie o specyfice lustrzanki. W takim razie bierz D80 plus Nikkor 18-70. Doskonały zestaw. I obecnie ceny zachęcające. Jak można coś doradzić to spróbuj kupić obiektyw używany. Choćby tu na forum w dziale Giełda.

kukus
23-03-2008, 21:10
Dzięki bardzo. Super pomoc. Teraz już nie mam żadnych wątpliwości. Biorę D80 i kropka.

ptero
23-03-2008, 21:12
nie popiszę się nonkonformizmem ale jak wyżej d80

kukus
23-03-2008, 21:21
A do D60 jaki obiektyw polecacie ??

Piotr_
23-03-2008, 21:26
Ten sam :)

MicSzu
23-03-2008, 21:32
A ja Ci polecam E-510 duble kit + Lampa FL36/Metz 48AF Masz dużo większy zakres ogniskowych, LV, stabilizacje czyszczałke, która działa a nie jak inne jest tylko ''chwytem marketingowym'' i lampe. Ale jak tam wolisz.

Pozdrawiam.

futrzak
23-03-2008, 21:47
... która działa a nie jak inne jest tylko ''chwytem marketingowym'' i lampe. Ale jak tam wolisz.

Po twojej stopce nie widzę żebyś miał porównanie z nikonowskimi rozwiązaniami.

Piotr_
23-03-2008, 21:56
A ja Ci polecam E-510 duble kit + Lampa FL36/Metz 48AF Masz dużo większy zakres ogniskowych, LV, stabilizacje czyszczałke, która działa a nie jak inne jest tylko ''chwytem marketingowym'' i lampe. Ale jak tam wolisz.

Pozdrawiam.

Jeśli chodzi o zestaw to też może być. Ja tam uczulenia na markę nie posiadam. Ale twierdzenie o działaniu systemu czyszczącego w Olym w odróżnieniu od "chwytu marketingowego" innych producentów wypadałoby poprzeć jakimiś dowodami. Poproszę o metodykę i wyniki przeprowadzonych testów. Szczególnie interesuje mnie sposób kalibracji cząstek oraz metoda równomiernego nanoszenia na matrycę aparatu. No bo chyba nie powołasz się na reklamówki firmy lub stwierdzenia "tak słyszałem" :)

kukus
23-03-2008, 22:51
Jedynie MicSzu jest za Olympusem. Może w Nikonie, podkreślam może, się dopłaca trochę za napis Nikon, ale wątpię. Mam obecnie analogowego Nikona F50 i świetne mi służy. Kiedy dowiedziałem się o Olympusie E510 to się nim zachwyciłem. Podnieta chwilą :D. Ale po przemyśleniach Nikona jest znaną i renomowaną firmą, która działa na rynku od wielu lat (oczywiście nie twierdze, że Olympus robi złe aparaty). Mam Nikona F50 i jest super, więc sądzę, że z D80 będzie tak samo. Nikona miałem i mam nadal, a Olympusa jeszcze nie miałem. Trochę się boję iść w nieznane. Mój kolega miał Olympusa, nie pamiętam jaki model, ale nie był z niego zadowolony.

mpwt
23-03-2008, 23:01
Hejka

Nie napisałeś co chcesz fotografować, ale zwróć uwagę że w Olympusach masz cropa x2. A jakbyś chciał kiedyś kupić szeroki kąt do niego to praktycznie zostaje Ci obiektyw 11-22 czyli po przeliczeniu 22-44mm. A za cenę tego szkła masz Sigmę 10-20 dla Nikona czyli masz 15mm!! Więc 1:0 dla Nikona. A to jest naprawdę SPORA różnica (7mm). Z kolei jeśli chcesz robić fotki ptaszkom to w przypadku teleobiektywów już jest ciekawie.

Ale byłem na prezentacji E-3. I cieszę się, że wybrałem Nikona :)

p.s. i zostaną ci szkła z F50. Tylko pamiętaj, że obiektywy Nikkora o oznaczeniu DX nie będa pasowały do F50. Dlatego ja wymieniłem 18-70DX na 24-85. To praktycznie to samo szkło tylko na pełną klatkę.

Kaleid
23-03-2008, 23:31
Tylko pamiętaj, że obiektywy Nikkora o oznaczeniu DX nie będa pasowały do D80.

Że niby co ?

mpwt
23-03-2008, 23:31
Że niby co ?

Przepraszam za błąd i serdecznie dziękuję za uwagę. Obiecuję poprawę!



;)

Kaleid
23-03-2008, 23:32
No, to się wyjaśniło :)

madburn
23-03-2008, 23:33
4:3 olympusa to tak sobie ze szklami
tele beda fajne crop 2x - i np 2.8 :)
za to szerokiego kata tyle co kot naplakal - bo inneniz 4:3 nie sa juz szerokim katem ;)

GO na 4:3 jest wieksza niz przy matrycach APS-C - moze byc wiec ciezko

motylanoga
23-03-2008, 23:33
Tfu, do F50 :) Wiesz co :p

przeedytuj lepiej :)

mpwt
23-03-2008, 23:36
przeedytuj lepiej :)

Masz rację, jeszcze mi posty zaczną znikać :twisted:

brun
23-03-2008, 23:58
kukus, wspomniałeś że chciałbyś uniwersalny, może zastanów się nad 18-200VR (ok 4k w zestawie) lub 18-135 jest w tej samej cenie co 18-70 a troszku większy zakres
swoją drogą ciekawy jestem skąd wynika taka cena, czy to tylko rodzaj obudowy? czy może coś jeszcze?

czy ktoś z kolegów miał 18-70 i 18-135 i może się wypowiedzieć?
jestem przed zakupem i mnie to gryzie niemiłosiernie...

mpwt
24-03-2008, 00:07
czy ktoś z kolegów miał 18-70 i 18-135 i może się wypowiedzieć?

Z tych dwóch ja bym brał 18-70 :)

18-70
http://optyczne.pl/23.1-Test_obiektywu-Nikkor_AF-S_DX_18-70_mm_f_3.5-4.5_IF-ED.html
18-135
http://optyczne.pl/44.1-Test_obiektywu-Nikkor_AF-S_DX_18-135_mm_f_3.5-5.6G_ED-IF.html



W zastępstwie dotychczasowego Nikkora 18-70 mm, firma Nikon zaproponowała fotoamatorom nowy model o znacznie bardziej uniwersalnych parametrach 18-135 mm i w równie dobrej cenie. Niestety nie ma nic za darmo. Bardzo dobra jakość obrazu w centrum kadru trzymana w całym zakresie ogniskowych, została okupiona stratami na brzegach kadru. Na krańcach zakresu ogniskowych mamy więc potężne winietowanie i wyraźną aberrację chromatyczną, a w całym zakresie testowanego zooma zauważalną dystorsję.

Wiele do życzenia pozostawia też plastikowa obudowa i bagnet.

cybulski
24-03-2008, 12:13
jeśli chodzi o uniwersalny obiektyw, to 18-200VR jest wg mnie bez zarzutu - ostrzy lepiej niż N18-70, przynajmniej tak u mnie jest.

http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_18-200_3p5-5p6_vr_afs_n15/

piszą że jest "extremely soft" powyżej 135, nie odczułem dyskomfortu. myślę że ta wada dalece pomijalna przy innych zaletach :)

Tomo123
24-03-2008, 14:53
a zobacz sobie : http://www.dpreview.com/reviews/nikond60/page30.asp "Highly Recommended" to jest dziwne moim zdaniem :)

MicSzu
24-03-2008, 15:18
Nie muszę miec porównań żeby wiedziec, ze inne systemy jak narazie zostają w tyle w porównaniu z SSWF olka.CO do wyboru to tylko i wyłącznie Twoja decyzja ja tylko zaproponowałem i myślę, że z zestawu E-510+ZD14-54 był byś bardziej zadowolony. To jest forum nikona dlatego wszyscy stoją twardo za D80;) Ja mam olka i polecam bo wiem, ze E-510 to dobry aparat. Ale też nie jestem wielbicielem, żdnego napisu na korpusie. Pisanie o większej głębi (różnica 1 przysłony)czy też braku szerokiego kąta w olku jest jak dla mnie tylko i wyłącznie szukaniem dziury w calym;) Od kwietnia ma byc w sprzedrzy też sigma 10-20... 15mm też nie każdy potrzebuje;)

Pozdrawiam.

Seeker
24-03-2008, 15:36
Umiesz o czymkolwiek innym, jak wyzszosc Olka nad reszta swiata?

MicSzu
24-03-2008, 15:46
Umiesz o czymkolwiek innym, jak wyzszosc Olka nad reszta swiata?

A kto wywyzsza kogo kolwiek? Ja tylko pokazuje+ danego zestawu, więc gdzie widzisz problem? Dobrze wiem jaki jest olek nie raz myślałem nad zmianą systemu więc wiem co gdzie mi nie pasowało i kto więcej dawał za mniej;) Wyrażam swoje zdanie....chyba mi wolno?

Seeker
24-03-2008, 16:17
Pewnie, ze wolno, tylko... ;)

No wiesz, tak bardziej z wyczuciem.

MicSzu
24-03-2008, 16:25
Pewnie, ze wolno, tylko... ;)

No wiesz, tak bardziej z wyczuciem.

A co napisałem bez wycucia? Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam;P

futrzak
24-03-2008, 16:53
Nie muszę miec porównań żeby wiedziec, ze inne systemy jak narazie zostają w tyle w porównaniu z SSWF olka.


A wiesz - tacy mili brodaci panowie z Afganistanu też tak uważają :mrgreen:


Pisanie o większej głębi (różnica 1 przysłony)czy też braku szerokiego kąta w olku jest jak dla mnie tylko i wyłącznie szukaniem dziury w calym;) Od kwietnia ma byc w sprzedrzy też sigma 10-20... 15mm też nie każdy potrzebuje;)

Głębia głębią - dla niektórych to jest problem - może akurat dla ciebie nie, ale skoro już zaczynasz o parametrach to pozwolę sobie na kilka moich "ale" w stosunku do puszek olympusa:

A. Matryca w formacie 4/3 - na wstępie masz problem z obiektywami od firm trzecich - zostają ci tylko systemowe i kilka produktów leici - wszystko w masakrycznych cenach. Na przeciwnym końcu masz 3 producentów Nikona (DX), Pentaxa (DX) i Canona (APSC - prawie identyczny z DX) więc tu nie ma najmniejszego problemu ze szklarnią.

B. Znowu matryca - 4/3 przy tych wielkościach trochę szumi - a mówiąc poważnie - widziałem sample z E3 i choć daleko mi do szumofoba nie kupiłbym tego.

C. Niespodzianka - tym razem o matrycy będzie - przy rozdzielczości matryc olka i ich wielkości jak myślisz - jaki będzie limit dyfrakcyjny dla szkieł ? Odpowiedź - śmiesznie niski.

Więc sorry - olympus zwyczajnie wtopił ze standardem 4/3, nie widzę dla niego innych jak amatorskie zastosowań więc system uważam za nierozwojowy dla fotografa.

MicSzu
24-03-2008, 18:18
A wiesz - tacy mili brodaci panowie z Afganistanu też tak uważają :mrgreen:



Głębia głębią - dla niektórych to jest problem - może akurat dla ciebie nie, ale skoro już zaczynasz o parametrach to pozwolę sobie na kilka moich "ale" w stosunku do puszek olympusa:

A. Matryca w formacie 4/3 - na wstępie masz problem z obiektywami od firm trzecich - zostają ci tylko systemowe i kilka produktów leici - wszystko w masakrycznych cenach. Na przeciwnym końcu masz 3 producentów Nikona (DX), Pentaxa (DX) i Canona (APSC - prawie identyczny z DX) więc tu nie ma najmniejszego problemu ze szklarnią.

B. Znowu matryca - 4/3 przy tych wielkościach trochę szumi - a mówiąc poważnie - widziałem sample z E3 i choć daleko mi do szumofoba nie kupiłbym tego.

C. Niespodzianka - tym razem o matrycy będzie - przy rozdzielczości matryc olka i ich wielkości jak myślisz - jaki będzie limit dyfrakcyjny dla szkieł ? Odpowiedź - śmiesznie niski.

Więc sorry - olympus zwyczajnie wtopił ze standardem 4/3, nie widzę dla niego innych jak amatorskie zastosowań więc system uważam za nierozwojowy dla fotografa.


Gdzie widzisz problem w szkłach firm 3cich, jak dla mnie i naprawdę bardzo wielu osób jest wystarczajaco dużo by zaspokoic naprawdę wymagajacego, na cholerę komu 15stałek 5 zoomów i Bóg wie czego jeszcze w torbie??? co do szumu to jakieś tragiczne te sample widziałes skoro uwżasz, że jest ''zle'' , nie mówię, że nie szumi ale jest to szum na zupełnie akceptopwalnym poziomie.PS. jak duża rodzielczosc jest Ci potrzebna że tak nad nią płaczesz? robisz kilkumetrowe wydruki i oglądasz je jak odbitki10x15?

Pozdro.

mpwt
24-03-2008, 18:21
Tu jest mały "test" E-3. Miałem go w ręku na warsztatach. Może AF szybki, ale bardzo zawodny. Tam gdzie D50 i Tamron sobie radził to E-3 błądził...

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=50535&page=4

futrzak
24-03-2008, 18:35
Gdzie widzisz problem w szkłach firm 3cich, jak dla mnie i naprawdę bardzo wielu osób jest wystarczajaco dużo by zaspokoic naprawdę wymagajacego, na cholerę komu 15stałek 5 zoomów i Bóg wie czego jeszcze w torbie??? co do szumu to jakieś tragiczne te sample widziałes skoro uwżasz, że jest ''zle'' , nie mówię, że nie szumi ale jest to szum na zupełnie akceptopwalnym poziomie.PS. jak duża rodzielczosc jest Ci potrzebna że tak nad nią płaczesz? robisz kilkumetrowe wydruki i oglądasz je jak odbitki10x15?

Ojjjjj kolego - czytanie ze zrozumieniem się kłania. Tym razem spróbuję prostszymi słowami :mrgreen:

Co do firm trzecich nie chodzi tu o ilość, a jakość - często produkują szkła niegorsze optycznie od systemowych a znacznie tańsze - np. Tamron 90/2.8 Di, Tamron 17-50/2.8 Di II. Użytkownicy Nikona, Canona czy Pentaxa mają tu swobodny wybór bo nie ogranicza ich jakiś nieudany standard.

Sample widziałem normalne, przy nienajgorszej pogodzie, bez widocznych niedoświetleń - sporo tego na sieci - i szumy mnie zwyczajnie odstraszają w tym aparacie. Dla mnie to nie jest akceptowany poziom, i wątpię żeby był akceptowalny dla kogokolwiek wymagającego.

Co do rozdzielczości - to uwierz mi - ja nad nią płakać nie musze :mrgreen: a tu pisałem o limicie dyfrakcyjnym - mam nadzieję że wiesz o co chodzi - jeżeli nie to skrótowo - największa przysłona przy jakiej dyfrakcja pogarsza jakość uzyskiwanego obrazu. Zależy to od krążka rozproszenia, więc w zasadzie od "zagęszczenia" elementów rejestrujących. Wniosek - na matrycy 4/3 - 10 Mpix będzie to znacznie bardziej dokuczliwe jak na DX - 10 Mpix że o FF - 12 Mpix nie wspomnę.

MicSzu
24-03-2008, 18:50
Tu jest mały "test" E-3. Miałem go w ręku na warsztatach. Może AF szybki, ale bardzo zawodny. Tam gdzie D50 i Tamron sobie radził to E-3 błądził...

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=50535&page=4



Ja już nic więcej nie piszę bo wysiadam... Szkoda z wami o czym kolwiek rozmawiac jak od razu najeżdżacie i pierdzielicie o ''nie rozwojowości'' systemu żal i nic więcej!!! Powiem tak WASZ NIKON JEST NAJLEPSZY WSZYSTKIE INNE SYSTEMY SĄ DO DUPY OOO !!!!!!!!!!!!!!!!!! ZADOWOLENI ???

futrzak
24-03-2008, 18:54
... żal i nic więcej!!! ...

BlingBling ?

Nemeth
24-03-2008, 18:54
Ja już nic więcej nie piszę bo wysiadam... Szkoda z wami o czym kolwiek rozmawiac jak od razu najeżdżacie i pierdzielicie o ''nie rozwojowości'' systemu żal i nic więcej!!! Powiem tak WASZ NIKON JEST NAJLEPSZY WSZYSTKIE INNE SYSTEMY SĄ DO DUPY OOO !!!!!!!!!!!!!!!!!! ZADOWOLENI ???

Ależ to jest oczywiste... więc nie wiem czemu krzyczysz?

A masz jakąś profi puche do Olka ?
;)

MarcinPoland
24-03-2008, 19:39
Olympus

a dlaczego?

live view, i bardzo efektywna czysczalka, zapominasz o problemie kurzu, do nikonow musisz kupic sobie od razu zestaw do czyszczenia matryc (szpatulka nasaczona alkoholem) nawet na optycznych na samplach z d3 widac kropy - na nowym d3 byla brudna matryca
ja mialem to samo na d300, ale to jest pikus, tym nie mozna sie sugerowac, przeczyscic recznie tez mozna :)
no i stabilizacja w 510, i duzy wybor analogowych szkiel m42 ktore ostrza na nieskonczonosc i ze stabilizacja!

d80 nie ma live view, nie ma czyszczalki, nie ma stabilizacji
i najwazniejsze, kitowe obiektywy z nikona sa gorsze od kitowych tanich olympusowych i drozsze!

teraz olympus ma promocje na 510 i na pewno bije d80 na glowe

mam nikona d300 i olympusa 510
zerknij na porownanie, nie robilem tego zeby wychwalac olka, tylko chcialem porownac sobie obiektywy na nikonie d300 i dorzuclem olka
zobacz jaki ostry jest obraz z olympusa - to sa niewyostrzane rawy
na samym dole cropy, ostrzylem w to samo miejsce na napis na domku na litery ne
na live view z powiekszeniem 10x, recznie


http://www.marcinpoland.com/50mm/

mpwt
24-03-2008, 19:56
do nikonow musisz kupic sobie od razu zestaw do czyszczenia matryc (szpatulka nasaczona alkoholem)

Że co?

MarcinPoland
24-03-2008, 20:06
ze syfi sie matryca nieporownywalnie bardziej niz w olku, tak trudno zrozumiec? :)

nikony maja tendencje do tego aby syfic matryce, chyba lubia kurz
nie znalem tego problemu dopoki nie kupilem d300 (ktory to ma niby czyszalke:) )
jak napisalem wczesniej, na testowych fotkach z d3 na optycznych nawet widac kropy... to jest porazka

polecam tez ten temat, o tym ze sensor z d3 jest baardzo lubiacy kurz
http://www.luminous-landscape.com/forum/lofiversion/index.php/t23526.html

stad moja rada, aby od razu przezornie kupic zestaw paru miotelek do nikona

MarcinPoland
24-03-2008, 20:15
co ci sie tu nie podoba?
brak argumentow?

nie jestem zadnych trolem, to sa fakty, porownanie jak radzi sobie poczciwy kit na poczciwym 510 :)

facet pyta to mu rzeczowo odpowiadam

moja sugestia jest taka, chcesz tanio i dobrze, kup olka
bo nikon za tanio bedzie gorszy i nawet nie kupisz tak tanio nikona jak olka

chesz super, kup sobie wypasionego canona 5d (z super szklami) lub jakiegos dsa, lub d3


chcesz srednio, kup d300 lub tanszego 40d albo ewentualnie nowego 450d

chcesz pancernika do focenia np w deszczu, kup olympusa e3 :)

chuda
24-03-2008, 20:20
czyli 510 jest lepszy od d60??????:mrgreen:

Piotr_
24-03-2008, 21:02
zerknij na porownanie, nie robilem tego zeby wychwalac olka, tylko chcialem porownac sobie obiektywy na nikonie d300 i dorzuclem olka
zobacz jaki ostry jest obraz z olympusa - to sa niewyostrzane rawy
na samym dole cropy, ostrzylem w to samo miejsce na napis na domku na litery ne
na live view z powiekszeniem 10x, recznie


http://www.marcinpoland.com/50mm/

Swoje porównanie możesz sobie schować w buty. Zapomniałeś uwzględnić inne cropy w tych aparatach. Dzięki temu masz z D300 powiększenie o 25% w stosunku do Olka. Trzeba było odsunąć do tyłu Olego lub zmniejszyć ogniskowa. A poza tym gdybyś zrobił dodatkowo porównanie z dowolnym kompaktem do rozwaliłby on wszystkie lustrzanki pod względem ostrości i jakie wspaniałe kolorki. Chociaż trzeba przyznać, że Oly jest już blisko tego ideału.

MarcinPoland
24-03-2008, 21:11
oczywiscie ze sa inne cropy, nic nie zapomnialem :)
ale to test ludzki test w stylu mam obiekt do sfotografowania
stoje w konkretnym miejscu, i na ktorym aparacie wyjdzie to lepiej

i to prezentuje ten test

nie uwazasz ze wlasnie tak jak ja to zrobilem jest bardziej wiarygodnie dla przyszlego uzytkownika?

chcac sfotografowac ten sam przemiot w tym samym miejscu jest krotsza ogniskowa na olku, tak wlasnie, ale przeklada sie to na ostrosc, nie ukrywam tego, to zaleta olka i konstruktorzy formatu 4/3 na pewno wzieli to wlasnie pod uwage robiac cropa x2 :)

na nikonie bym musial pewnie przymknac obiektyw kitowy ze 2,3 przyslony i zwiekszyc iso aby uzyskac taki ostry obraz z duza glebia

z reszta widac tez roznice w aberacji na kitowym nikonie a kitowym olku

MarcinPoland
24-03-2008, 21:37
nie dbam o zadna sprzedaz
po prostu opisuje moje odczucia odosnie taniego olympusa, nie uwazam abym napisal jakies klamstwo
i nie robie tego po to zeby nikogo denerwowac, nic na to nie poradze ze niektore aparaty maja zalety w tym a inne w tamtym :)

ale nie mozna zachecac do kupna taniego aparatu marki canon lub nikon tym, ze tutaj sa najlepsze szkla, , nikon to nikon, canon to canon, to nie obchodzi amatora bo on sobie nigdy nie kupi tych najlepszych dostepnych szkiel wiec co mu po tym,
bedzie mial jedynie swiadomosc ze ma produkt z systemu w ktorym sa super szkla?

apart ma byc wygodny, ma miec live view, stabilizacje, co amatora obchodza jakies wizjery, w kompaktach pewnie nigdy nie przylozyl nawet oka do wizjera,
i wy tez jak mieliscie kompakty, a teraz piejecie nad zaleta wiekszego wizjera (minimalnie wiekszego), bo po prostu nie ma lcd i zapominacie ze inna lustrzanka moze miec lcd
aparat dla amatora ma miec obraz na lcd, ma miec uniwersalny obiektyw, male szumy w iso 200 do 800
i stabilizacje

wszystko rozbija sie o cene i kompromis cenowy, i uwazam ze olek 510 ma tutaj najlepszy stosunek jakosci obrazu, wygody do ceny

oczywiscie nie kazdy musi sie z tym zgadzac :)

ale nie kazdy ma aspiracje aby wydawac coraz wiecej kasy na szkla, niektorym wystczy solidny kit
i dla nich jest 510 :)


a podstawowy nikon ma lepszy wizjer, wow
super marke, super obiektywy w rodzinie :)

tak naprawde zaleta jest jedna takiego taniego nikona, jak ktos chce focic troche bardziej zaawansowanie
to moze kupic dosyc tanie body nikona, nawet d40x, d60
oraz np bardzo szeroka sigme 10-20 z silnikiem hsm oraz jakis inny uniwersalny tani zoom nie nikona
i bedzie to juz zestaw ktorego nie zbuduje sie w olku za tak niskie pieniadze

tutaj oczywiscie nikon wygrywa cenowo, trzeba bedzie sie pogodzic z brakiem live, ale zaawansowany amator to przeboleje

Kaleid
24-03-2008, 21:58
n
aparat dla amatora ma miec obraz na lcd, ma miec uniwersalny obiektyw, male szumy w iso 200 do 800
i stabilizacje



A ziemia jest płaska i basta!

MarcinPoland
24-03-2008, 21:59
no czyszalka, mniejsza juz o nia

nie mowie ze 510 ma lepszy wizjer, ale ma live i to juz jest malo wazne ze wizjer jest mniejszy
a juz w oogle nie ma to znaczenia przy obiektywach z autofokusem, to sie liczy tylko przy manualnych szklach

a niestety do nikona tanie m42 za bardzo nie pasuja wiec tym bardziej nie widze powodu aby szczycic sie tym wiekszym wizjerem

Kaleid
24-03-2008, 22:04
no czyszalka, mniejsza juz o nia

nie mowie ze 510 ma lepszy wizjer, ale ma live i to juz jest malo wazne ze wizjer jest mniejszy
a juz w oogle nie ma to znaczenia przy obiektywach z autofokusem, to sie liczy tylko przy manualnych szklach

Wiesz, nawet w lustrzankach AF ostrzy się czasami manualnie, ale co ja tam wiem.




a niestety do nikona tanie m42 za bardzo nie pasuja wiec tym bardziej nie widze powodu aby szczycic sie tym wiekszym wizjerem

Hm. Bardzo ciekawa teoria. Naprawdę myślisz że "amator" (cokolwiek przez to słowo rozumiesz), który fotografował cyfrową małpką, i na oczy optycznego wizjera nie widział, poleci jak przeciąg podłączać obiektywy M42 ? Już to widzę. W D80 ma za to całą masę systemowych obiektywów AF, MF z resztą też ( obiektywy manualne to nie tylko M42, ale to tak zupełnie na marginesie.)

Piotr_
24-03-2008, 22:08
oczywiscie ze sa inne cropy, nic nie zapomnialem :)
ale to test ludzki test w stylu mam obiekt do sfotografowania
stoje w konkretnym miejscu, i na ktorym aparacie wyjdzie to lepiej

i to prezentuje ten test

nie uwazasz ze wlasnie tak jak ja to zrobilem jest bardziej wiarygodnie dla przyszlego uzytkownika?

No fajnie tylko w jednym przypadku robisz zdjęcia całego przedmiotu a w drugim jego część. To nie jest wiarygodne. Powinieneś mieć w kadrze to samo, a potem robić wycinki. Wtedy byłoby poprawnie.


chcac sfotografowac ten sam przemiot w tym samym miejscu jest krotsza ogniskowa na olku, tak wlasnie, ale przeklada sie to na ostrosc, nie ukrywam tego, to zaleta olka i konstruktorzy formatu 4/3 na pewno wzieli to wlasnie pod uwage robiac cropa x2 :)

Jeśli crop x2 daje taka przewagę, to twoim i konstruktorów Olka ideałem powinny być matryce z komórek. Tam to dopiero jest crop.


na nikonie bym musial pewnie przymknac obiektyw kitowy ze 2,3 przyslony i zwiekszyc iso aby uzyskac taki ostry obraz z duza glebia

Proponuję mały teścik. Weź Nikonowska 50 f 1.8 za 300-400zł zrób zdjęcie na f2.0. A następnie uzyskaj ten sam rozkład GO na Olku. Czekam na wyniki. Powodzenia.

MarcinPoland
24-03-2008, 22:08
moze tanio zaczac sie bawic
kupujac sobie np pentacona 1.8 lub pancolara 1.8 po 100-150zl sztuka

w nikonie nie ma to sensu ze wzgledu na szklo w przejsciowkach, w olku jest sens tym bardziej ze dochodzi stabilizacja

Piotr, mam to samo w kadrze w tym tescie! i wlasnie tak robilem aby dokladnie ten sam obszar zlapac, na duzych fotkach to widac przeciez, jest to samo
wycinki sie ciut roznia ze wzgledu na rozmiar matrycy

co do wielkosci matrycy, w komorkach sa ccd, to po pierwsze, po drugie dyfrakcja i obiektyw wali cala ostrosc i tak
po 3, to musi byc male

crop 2 jest dobrym kompromisem miedzy wielkoscia aparatu, ostroscia i jakoscia obrazu


co do testu, bedzie ciezko, ale nie przesadzam wyniku :)

gdybym mial sigmne 30mm 1.4 do olympusa
to bardzo chetnie, jakby mi ktos pozyczyl :)
1.4/50mm do nikona mam w planach

bedzie ciut szerzej, 60mm zamiast 75mm


w olku jest tez om 1.2 50mm, ale tego miec nie bede :)

Kaleid
24-03-2008, 22:11
nie mowie ze 510 ma lepszy wizjer, ale ma live i to juz jest malo wazne ze wizjer jest mniejszy
a juz w oogle nie ma to znaczenia przy obiektywach z autofokusem, to sie liczy tylko przy manualnych szklach


To po kiego grzyba polecasz komuś manualne M42 do tego Olego ?

Piotr_
24-03-2008, 22:15
Marcinie po co dbasz o sprzedaż olympusa nawet na forum Nikona ? :) w twych argumentach nie ma kszty rzetelności, Nie ceną dualkita się zdjecia robi.

Robin spokojnie na każdym forum fotograficznym musi być krzewiciel jedynie słusznego systemu 3/4. Na KKM maja swojego oznakowanego janko. :)

MarcinPoland
24-03-2008, 22:20
hehe, no w olku nie moze, jest tylko 50mmf2 i duzo drozsza :)

ale moze kupic sobie oma 1.4 lub jakiegos analogowego 1.4 :)

MarcinPoland
24-03-2008, 22:22
To po kiego grzyba polecasz komuś manualne M42 do tego Olego ?

chyba mne nie zrozumiales lub za szybko odpowiedziales :)

polecam bo mimo gorszego wizjera jest live view! i nie ma szybki w przejsciowce :)

i nie wkladajcie mi w usta slowa ze 4/3 jest najlepsze, bo nie jest :)
ja tylko dyskutuje o tanich aparatach z kitem :)

mpwt
25-03-2008, 00:32
ze syfi sie matryca nieporownywalnie bardziej niz w olku, tak trudno zrozumiec? :)

Ale co mam kupić do swojego Nikona? Przez 1,5 roku wystarczała mi gruszka z apteki a obiektywy zmieniam bardzo często. No już bez przesady...

Łopal
25-03-2008, 12:00
No dokładnie, z tym syfieniem to już się nie wygłupiajmy.

Powiem jednak przewrotnie- ostatnio kolega pytał, co kupić za ok. 2000-2500. Totalny amator, ale chciałby lustrzankę. Bez tzw. preferencji (...).
Poradziłem mu kupno E-510. Dla niego będzie to wdzięczny aparat, a że prawdopodobnie nigdy nie będzie chciał kupić żadnych innych szkieł, to zestaw z dwoma słoikami starczy mu do końca życia.
Ostatnio kolega kupił E-3. Ma kilka dobrych szkieł. Efekty prac- znakomite.

Nie zmienia to postaci rzeczy, że bym się nie zamienił. Po prostu, kiedyś spróbowałem lustrzanki analogowej Nikona i tak jakoś mi zostało.... :)

kukus
25-03-2008, 14:30
Jestem amatorem i mam Nikona F50. Chcę kupić lustrzankę. Który z aparatów będzie mi najlepiej odpowiadał (nie zamierzam bawić się w dokupowanie obiektywów, będę robił zdjęcia takim jaki jest w zestawie) Nikon D60, D80, czy Olek E510?? Mam Nikon i mam do niego zaufanie, Olka nigdy nie maiłem i troche się go boję. Chodzi mi żeby aparat był uniwersalny i robił dobre zdjęcia. Nikona przyciągnie już samą nazwą, napisem Nikona (jak widzę na produkcie taki napis uważam, że jest to coś dobrego) z drugiej jednak strony Olek E510 dopiero co wyszedł na rynek więc jest bardziej zaawansowane technicznie, ma lepsze rozwiązania. Jak na amatora uważam, że D80 mi jest niepotrzebny. Zastanawiam się nad D60 i Olkiem E510. Pomóżcie mi w wyborze !!!!!!!!!!!

lewAp7
25-03-2008, 14:55
Doradzał Ci kupna czegoś konkretnego to nie będę, bo się nie znam zbytnio, ale z takim myśleniem

...Nikona przyciągnie już samą nazwą, napisem Nikona (jak widzę na produkcie taki napis uważam, że jest to coś dobrego)...
to lepiej bądź ostrożny... w dzisiejszych czasach sporo firm żeruje na swoim wizerunku wypracowanym wcześniej. I nie piszę tu konkretnie o Nikonie. Ogólnie. Chociaż ja osobiście Nikona zaliczam do tego typu firm (ale także Canona, Sony i parę innych...)
Nikon też robi "babole" (do znalezienia nawet na tym forum), z tego co czytałem to serwis ma poniżej krytyki... w każdym razie szanująca się (i klientów) firma raczej nie pozwoliłaby sobie na coś takiego.
Dzisiaj liczy się kasa... nie klasa...

tempor
25-03-2008, 14:58
koledzy nie wiem co wy z tymi Olkami

Olek przeszedł już długą drogę ale niestety do dnia dzisiejszego jego aparaty odstają znacząco od czołówki (N, C).
Wystarczy przejrzeć wnioski z dpreview ... o proszę:

Dynamic Range less than competition (highlights by about three quarters of a stop; 0.7 EV)
Serious highlight clipping on bright days unless you reduce exposure

pominę już inne wady a już zupełne nie wspomnę wniosków dotyczących E-410 tam to dopiero była klęska (na 10 fot standard, że udane tylko 2/3).

Na dzień dzisiejszy (pomijając E-3) lustrzanki Olka odstają znacząco od wyrobów dwóch głównych graczy. Zawsze coś z tymi aparatami do końca jest nie tak. N i C są ZNACZNIE bardziej RÓWNE w tym jak działają, jak są wykonane i jakich rezultatów można się spodziewać (pomijając ewentualne zafarby :razz:)

Szczerze mówiąc moim zdaniem jeśli jest jakakolwiek sensowna trzecia droga to może Sony.

Natomiast spomiędzy d80 i e-510 wniosek jest prosty jak drut: Nikon. D60 też jak najbardziej ale po uprzednim zastanowieniu się co do obiektywów.
Niestety marka ma aktualnie okres przepoczwarzania się na obiektywy silnikowe stąd występuję czasowe utrudnienia za co oczywiście serdecznie przepraszamy :mrgreen:

kukus
25-03-2008, 15:03
tempor ja nie proszę o recenzje Olka E410, ale E510. Z tego co wiem w Nikonach brakuje podglądu live view, co dla amatora może okazać sie bardzo pożyteczne. Chociaż Nikon to Nikon.Chcę mieć uniwersalną lustrzankę. Zdjęcia będę robić fabrycznym obiektywem.

mpwt
25-03-2008, 15:08
Z tego co wiem w Nikonach brakuje podglądu live view, co dla amatora może okazać sie bardzo pożyteczne.

Live View to raczej bajer w lustrzankach. Zrozumiem jeszcze przy fotografii makro, ale...


Zdjęcia będę robić fabrycznym obiektywem.

No więc jeśli będziesz robić tylko fabrycznych (nic a nic więcej?) to raczej makro w to nie wchodzi.

Nie wiem jak ty, ale ja dokonując wyboru lustrzanki najwięcej zastanawiałem się nad szkłami do niej a nie tylko nad samym body.

tempor
25-03-2008, 15:16
tempor ja nie proszę o recenzje Olka E410, ale E510.

i tegoż tyczy cytat, wystarczy tylko czytać ze zrozumieniem

kukus
25-03-2008, 16:15
mpwt to jaką lustrzankę z tych które wymieniałem mi doradzasz??

mpwt
25-03-2008, 16:21
Ja bym brał D80.

Ale najpierw na Twoim miejscu zastanowiłbym się jakie obiektywy będą Cię interesowały w przyszłości.

kukus
25-03-2008, 16:24
Może się powtarzam, ale napisze jeszcze raz. Lustrzanka będzie mi służyła do robienia fotek z wakacji, imprez itp. Raczej będę korzystał z obiektywu fabrycznego. Jestem amatorem. Aparat ma mi służyć. Ma być uniwersalny. Fotki mają być dobrej jakości. Nikony nie mają z tego co sie orientuję podglądu live view, chodzi mi o modele D60 i D80

MicSzu
25-03-2008, 16:26
To E-510 duble kit najlepsze rozwiązanie dla Ciebie;)

kukus
25-03-2008, 16:27
Aha. Też mi się tak wydaje. Ale ciągle mnie coś ciągnie do Nikona. Z drugiej strony Olek jest niedawno wypuszczonym modelem, może ma jakieś nowsze rozwiązania techniczne.

mpwt
25-03-2008, 16:31
Może się powtarzam, ale napisze jeszcze raz. Lustrzanka będzie mi służyła do robienia fotek z wakacji, imprez itp. Raczej będę korzystał z obiektywu fabrycznego.

To raczej jest istotne. Jeśli być napisał "Nie będę korzystał z innego niż fabryczny" to powiedziałbym Ci, żebyś brał D60. Ale jak za pół roku Cię wciągnie to nagle D60 może ograniczać. Dobrze przemyśl, nie spiesz się.
D80 jest bardziej rozwojowe i ergonomiczne niż D60. Ale też większe i chyba ciut bardziej wymagające.

Jak dla mnie to Olympus nie jest rozwojową puchą...

P.S. i pamiętaj że te nowe rozwiązania techniczne to najczęściej bełkot marketingowy nic nie wnoszący szczególnego. Choć jakby różnice między D40x a D60. Obejrzyj fotki w forumowej galerii i zobacz jak piękne zdjęcia robią nadal D50/D70.

kukus
25-03-2008, 16:34
Obecny aparat Nikon F50 mam ładnych kilka lat. Lustrzankę którą mam zamiar kupić też biorę na kilka lat. Nie mam zamiaru kupować aparatu co roku :D.

mpwt
25-03-2008, 16:36
Obecny aparat Nikon F50 mam ładnych kilka lat. Lustrzankę którą mam zamiar kupić też biorę na kilka lat. Nie mam zamiaru kupować aparatu co roku :D.

Jaki masz obiektyw w F50?

kukus
25-03-2008, 16:55
W F50 mam standardowy obiektyw jaki był do niego dołączony, jaki nie pamiętam.

mpwt
25-03-2008, 17:03
W F50 mam standardowy obiektyw jaki był do niego dołączony, jaki nie pamiętam.

Może 28-80 a może stałka? Pamiętaj, że w D80 będzie działał dla niego AF a dla D60 już nie. Zaletą D80 będzie właśnie możliwość wykorzystania w pełni tego obiektywu. I jeszcze mała uwaga. Jeśli planujesz nadal fotografować analogiem to pamiętaj że szkła DX winietują na pełnej klatce!

I jeśli analog ma być wykorzystywany to zamiast 18-70 warto rozważyć 24-85. Starszy brat 18-70 a równie dobry (a moim zdaniem nawet lepszy)
http://www.allegro.pl/item327746355_bogutti_nikkor_af_s_24_85_f_3_5_4_5_ g_fv_lodz.html
Ops, F50 nie obsługuje AFS chyba. No to może wersja D :)

kukus
25-03-2008, 17:39
Nie rozumiem jednej rzeczy. Czemu niektórzy tak krytykują Olka E510 skoro zdobył on nagrodę roku. Jakby to był cienki sprzęt to by chyba nie dostał nagrody roku.

kronos28
25-03-2008, 17:46
Nie rozumiem jednej rzeczy. Czemu niektórzy tak krytykują Olka E510 skoro zdobył on nagrodę roku. Jakby to był cienki sprzęt to by chyba nie dostał nagrody roku.

jak dobrze zapłacisz to i ty zdobędziesz nagrode roku :) takimi bzdetami jak nagrody za aparat roku itd. to sie nie sugeruj

Tak sobie czytam - piszesz że chcesz korzystać tylko z obiektywu kitowego - to może zamiast wypruwać się na lustro kup sobie jakąś wypaśną hybrydę z długim szkłem stabilizacją itd. Np jakiegoś panasa

mpwt
25-03-2008, 17:48
Czemu niektórzy tak krytykują Olka E510

A nie napisali dlaczego?

kukus
25-03-2008, 17:54
A co sądzicie o Pentaxie ??

tempor
25-03-2008, 19:49
Pentax jak to Pentax. K20D miało być Porsche a wyszedł przeładowany pixlami żółw 3-klatkowy na sekundę słownie :mrgreen:
Nic specjalnego :)

kukus
25-03-2008, 20:37
A Pentax K10d ??

dame
25-03-2008, 21:49
widze ze zrobil sie flame nikon vs olympus.

kukus, ja w przyszlym tygodniu kupuje D80+50/1.8d = 2600zł i juz sie nie moge doczekac.

Nie daj sie bujac z producentami innymi niz Canon/Nikon - dobrego obiektywu zadne cuda nie zastapia. Zrozumialem to po roku posiadania D40+kit.
Lustrzanke kupuje sie dla obiektywow, a puszka taka czy inna - zdjecia robi. puszka kazdej uznanej firmy (np nikon, canon, olympus, pentax, sony itp) spelnia to zadanie wysmienicie. Natomiast wybor szkiel jaki daje nikon z sigma i tamronem jest wprost bajeczny.

Moj wybor juz znasz - moge tez powiedziec, ze poczatkowo wybralem nikona sposrod innych marek, ze wzgledu na to ze mial najlepszy grip. Aparaty tej marki NIGDY nie wypadaja mi z reki i to mnie przekonalo, tylko nikon ma tak dobrze wyprofilowane aparaty. "Po drodze" okazalo sie, ze kazdy obiektyw nikona ktory akurat mnie zainteresowal byl lepszy od odpowiednika canon wiec postanowilem zostac z marka. Acha jeszcze jedna rzecz, ktora wyraznie zawarzyla na nikonie to kasownie zdjecia poprzed podwojne nacisniecie kosza (w canonie to jest troszke bardziej skomplikowane jesli dobrze pamietam).

Na koniec dodam, ze kazdy doświadczony fotograf ci to powie - albo Canon albo Nikon, reszta szkoda sobie zawracac glowe. predzej czy pozniej zrozumiesz ze popelniles blad inwestujac w inny system.

pozdrawiam i zycze trafnego wyboru.

MarcinPoland
26-03-2008, 01:14
no ale nie mow ze chces uzywac tylko tej 50tki z d80??
bedziesz musial kupic cos jeszcze


na dniach ma wyjsc sigma 1.4/50mm takze do olka
jest tez sigma 30mm 1.4 a ten obiektyw nie ma zadnej innej alternatywy w nikonie i canonie
ale w olku jest jeszcze leica 25mm 1.4 - lepsza od tej sigmy ale 3x drozsza :)


poza tym, skonczcie z takimi argumentami ze doswiadcozny fotograf ci powie ze nikon lub canon
doswiadczony fotograf ma najdrozsze szkla, najdrozsze body ktore niewatpliwie sa dobre

on nie uzywa podstawowego amatorskiego sprzetu

i co to ma byc za argument dla amatora, ze najwyzsze body i obiektywyw nikona czy canona sa super
racja, sa super, ale jak to sie przeklada na sprzet ktory ma amator??

nijak!

najtansze body i obiektywyw to najgorszy sprzet w skali absolutnej danej firmy, a czym firma ma lepsza marke i lepszy sprzet hi-end tym wiecej kaze sobie placic za marke

dlatego amatorski sprzet olympusa jest lepszy od amatorskiego sprzetu canona badz nikona,

profesjonalista nie bawi sie tym tanim sprzetem wiec ci nie powie ktory oferuje lepsze mozliwosci przy niskiej cenie

futrzak
26-03-2008, 03:24
no ale nie mow ze chces uzywac tylko tej 50tki z d80??
bedziesz musial kupic cos jeszcze

Pewnie będzie musiał, ale cała zabawa w tym że nie będzie miał z tym problemu, bo będzie miał spory wybór szkieł - Nikona, Tamrona, Sigmy, Tokiny ...


na dniach ma wyjsc sigma 1.4/50mm takze do olka

Nikkor 50/1.4 jest już od czasów antycznych :mrgreen:


jest tez sigma 30mm 1.4 a ten obiektyw nie ma zadnej innej alternatywy w nikonie i canonie

No i tu się mylisz. Po pierwsze w Canonie jest 35/1.4 L, po drugie ta sigma występuje w mocowaniach Nikona i Canona od dosyć dawna.


ale w olku jest jeszcze leica 25mm 1.4 - lepsza od tej sigmy ale 3x drozsza

Hmmm ... zdawało mi się że przez cały ten, makabrycznej już długości wątek, mówiłeś o podstawowych obiektywach.


poza tym, skonczcie z takimi argumentami ze doswiadcozny fotograf ci powie ze nikon lub canon doswiadczony fotograf ma najdrozsze szkla, najdrozsze body ktore niewatpliwie sa dobre
on nie uzywa podstawowego amatorskiego sprzetu
i co to ma byc za argument dla amatora, ze najwyzsze body i obiektywyw nikona czy canona sa super
racja, sa super, ale jak to sie przeklada na sprzet ktory ma amator??
nijak!

Przekłada się to tak, że jeżeli za pół roku nasz amator zechce kupić szeroki zoom albo portretówkę czy jasną stałkę w normalnej cenie to będzie mógł to bez kłopotu zrobić i nie wyrośnie na frustrata przekonującego wszystkich o wyższości swojego systemu nad innymi.

Jacek B.
26-03-2008, 08:35
A ja Ci polecam E-510 duble kit + Lampa FL36/Metz 48AF Masz dużo większy zakres ogniskowych, LV, stabilizacje czyszczałke, która działa a nie jak inne jest tylko ''chwytem marketingowym'' i lampe. Ale jak tam wolisz.

Pozdrawiam.

wsystko było by dobrze gdyby nie ta śmieszna matryca 4x3.

MarcinPoland
26-03-2008, 14:39
wsystko było by dobrze gdyby nie ta śmieszna matryca 4x3.

no to jest rzeczowy argument :)




No i tu się mylisz. Po pierwsze w Canonie jest 35/1.4 , po drugie ta sigma występuje w mocowaniach Nikona i Canona od dosyć dawna.

no dobra, w canonie jest,
nie wspomne o cenie
ale w nikonie na razie nie ma,
nie chodzi mi o to ze to ja jakas wada, wspomnialem tylko o tym ze sa podobne obiektywy co w nikonie czy canonie
i jak ktos chce to moze kupic obiektyw jak w innym systemie




Przekłada się to tak, że jeżeli za pół roku nasz amator zechce kupić szeroki zoom albo portretówkę czy jasną stałkę w normalnej cenie to będzie mógł to bez kłopotu zrobić i nie wyrośnie na frustrata przekonującego wszystkich o wyższości swojego systemu nad innymi.


w olku mozes zkupic sobie wspomniany 30mm 1.4, na razie nie ma alternatywyw dla nikonowskiej 50tki 1.8 z AF
ale juz w drodze jest sigma 50mm1.4, jest tez zuiko 50mm f2 ale makro i nie jest tani :)
jest masa rewelacyjnych tanich 50tek w m42 ze stabilizacja i szkiel z om ktore pobijaja nikonowskie 50tki nawet ta 1.4
szklo om 28mm f2 pobija nawet nikonowskie topowe szkla z tej kategorii i idzie leb w leb z ziessem
a w niektorych aspektach go pobija i uzyskuje lepsze noty za calosc,
ja go kupilem za 380 dolarow, wlasnie do mnie idzie
no nikona tego szkla nie wepniesz, do canona tak

wiec nie mow ze nie masz szkel w olku, jak chcesz to skompletujesz super zestaw do prawie wszystkiego w rozsadnej cenie
(oprocz obiektywow bardzo szerokokatnych)

Futrzak, ja mam Nikona d300 i uzywam go na codzien! nie mam zadnego interesu w tym aby nakrecac ludzi na olympusa, wiec kto jest wiekszym frustratem? uzytkownik nikona ktory wiesza psy na olku ktorym nie foci, i nie zna (nie chce znac i dostrzegac zalet)
czy ten kto uzywa 2 systemow i mowi o zaletach jedego w niektorych aspkektach?

jak ktos ma fundusze na body i obiektywy to polecam d300, 5d, d3, ewentualnie 40d lub e3
moze sie naraze ale uwazam ze w nikonie nic ponizej d300 nie warto kupowac,
bo beda jakies braki, na dodatek ten brak silnika w tanich modelach jest po prostu robieniem klienta w balona
tej 50tki i tak nie podepniesz do najtanszego body d40 czy d60
z reszta ta cie pewnie pchnelo do zmiany na d80
w d40 czy d60 m42 tak samo nie zapodasz, zostanie ci tylko ta sigma 50mm ktora sie ma pojawic o ile bedzie miala wlasny silnik, wiekszosc tanich obiektywow nie ma silnikow, wiec i tak ich nie wepniesz

wiec w przypadku d40 d60 nie ma zadnej zalety ze masz duza ilosc szkiel
a jak zmienisz body na wyzsze, to te tanie kity i tak musisz sprzedac

Yelen
26-03-2008, 15:05
Wiem, że nie bierzesz tego pod uwagę, ale D40 + 18-200

mpwt
26-03-2008, 15:44
uwazam ze w nikonie nic ponizej d300 nie warto kupowac

No chyba "lekko" przesadzasz...

Jacek B.
27-03-2008, 08:44
no to jest rzeczowy argument :)


może nie jest jakiś rzeczowy ale kadrowanie to nie dla mnie. Kolega ma olka i za każdym razem przed wydrukiem 10x15 wszystko kadruje żeby głów nie poobcinało. Współczuję mu, ale chyba poszedł po rozum do głowy bo przechodzi na nikona. Więc dla bardziej opornych i zawziętych olek może być. W nowszych olkach sprawa szumów wygląda całkiem nieźle, ale w starszych masakra.

ragnar
28-03-2008, 22:01
Ludzie o czym wy w ogóle tu piszecie jaki Olympus, Pentax? Czy nie zostały tutaj podane dobre argumenty na temat wykonywania fotografii a nie cykania fotek z LV i czyszczeniem matrycy? Nic tego nie zmieniło do tej pory i nie zmieni, że liczy się tylko C i N, nic po za tym, proste, dla niektórych wstrząs, może, ale taka jest prawda, żałuje trochę, że Minolta się wycofała bo Sony z Alpha to już nie to samo, ona by powalczyła na pewno.