PDA

Zobacz pełną wersję : [photoshop] actions - ramki do zdjęć



Bartek - NinoVeron
23-03-2008, 18:23
Witam

mam taki problemik, otóż w Photoshopie mam ustawione akcje do zmniejszenia fotek i zrobienia ramek z podpisem - osobną akcję do zdjęć poziomych i osobną akcję do zdjęć pionowych.

a) fotki poziome mają rozdzielczość - 3008 x 2000 pix - je zmniejszam proporcjonalnie aby miały max 1024 pixeli szerokości + tutaj ma być dodana ramka A z podpisem

b) fotki pionowe mają rozdzielczość - 2000 x 3008 pix - je zmniejszam proporcjonalnie aby miały max 768 pixeli wysokości + tutaj ma być ramka B z podpisem

czy da się zrobić jedną Akcję, która w zależności od orientacji foki zastosuję ramkę i podpis A lub B?

Valdek_Tychy
23-03-2008, 19:33
Nie da się.PS nie rozpozna czy zdjęcie jest w pionie czy w poziomie

Bartek - NinoVeron
23-03-2008, 19:40
Nie da się.PS nie rozpozna czy zdjęcie jest w pionie czy w poziomie

PS CS 3 rozpoznaje czy fotka jest w pionie czy w poziomie (pewnie po EXIFie)
i obojętnie jaką fotkę wczytam to po wczytaniu wyświetla mi się w prawidłowej orientacji

tylko pytanie jak w zależności od tego napisać dwu wariantową akcję

sinner
23-03-2008, 20:17
nie wiem czy się da obawiam się że nie
ja robię tak że dzielę fotki na dwa katalogi pion i poziom i ognia :)

Bartek - NinoVeron
23-03-2008, 20:20
nie wiem czy się da obawiam się że nie
ja robię tak że dzielę fotki na dwa katalogi pion i poziom i ognia :)

no właśnie też tak robię ... tyle, że to jest dużo zabawy

często mam tak, że muszę szybko udostępnić fotki z jakiejś imprezy/koncertu/meczu ... a mam z tej imprezy np. 500 fotek, które muszę ręcznie przejrzeć i w zależności od orientacji wgrać je do jednego lub drugiego katalogu

no chyba, że chociaż to dało by się jakoś zautomatyzować ?

Valdek_Tychy
23-03-2008, 22:56
PS CS 3 rozpoznaje czy fotka jest w pionie czy w poziomie (pewnie po EXIFie)
i obojętnie jaką fotkę wczytam to po wczytaniu wyświetla mi się w prawidłowej orientacji

tylko pytanie jak w zależności od tego napisać dwu wariantową akcję

CS2 również rozpoznaje i potrafi nawet obracać zdjęcia do prawidłowej orientacji ale niestety nie da się w jednej akcji spowodować,żeby PS oceniał czy zdjęcie jest w pionie czy poziomie i dokonywał odpowiedniej czynności.Wiem bo sam dość długo poszukiwałem takiej możliwości.Nie wiem jak jest z CS3 bo go nie mam ale CS2 i poprzednie nie dadzą rady.

Bartek - NinoVeron
24-03-2008, 14:27
po wielu godzinach męczarni (do 4 nad ranem :D ) stwierdzam, że się da osiągnąć jedną akcją to co sobie zaplanowałem :)

nie wiem jak to jest w CS2 ale w CS3 otwieram jakąś fotkę
zakładam nową akcję i zaczynam zapisywać

następnie wchodzę w
File -> Automate -> Fit Image...
podaje max szerokość dla fotek poziomych [Width] np. 1024
podaje max wysokość dla fotek pionowych [Height] np. 768
i klikam [OK]
następnie zapisuje fotkę tam gdzie chce, zamykam ją
zakańczam akcje

i to wszystko
pozniej moge użyć tej zapisanej akcji automatem do całego katalogu i wszystkie fotki pionowe beda obrocone i zmniejszone do wysokosci np. 768 pix a wszystkie fotki poziome, będą zmniejszone do szerokości np. 1024 pix.

powyższa akcje połączyłem sobie z dodaniem autopoziomów i autokontrastu oraz odszumianiem fotek (bo robiłem je na wysokim ISO), wyostrzeniem fotek, dodaniem ramki oraz napisu w prawym dolnym rogu. Nastepnie fotka jest zapisywana i zamykana.
Czyli można powiedzieć, że jednym klikiem obrabiam kilkaset fotek i oto mi chodziło :)

Najwięcej problemów miałem z pozycjonowaniem tekstu w prawym dolnym rogu fotki ale posłużyłem się podobną metodą jaką znalazłem tutaj: http://7pl.pl/21

Damianus
24-03-2008, 20:55
Do łatwego zmniejszania i dodawania ramek na zdjęciach o różnych orientacjach polecam darmowy program photofiltre

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1013&PhotoFiltre+6.3.1

Valdek_Tychy
24-03-2008, 21:11
następnie wchodzę w
File -> Automate -> Fit Image...
podaje max szerokość dla fotek poziomych [Width] np. 1024
podaje max wysokość dla fotek pionowych [Height] np. 768
i klikam [OK]
następnie zapisuje fotkę tam gdzie chce, zamykam ją
zakańczam akcje


Nooo chyba masz rację,muszę sprawdzić czy w CS2 to też zadziała


Sprawdziłem - działa

Bartek - NinoVeron
25-03-2008, 00:59
Do łatwego zmniejszania i dodawania ramek na zdjęciach o różnych orientacjach polecam darmowy program photofiltre

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1013&PhotoFiltre+6.3.1

dzieki
z tym, że mnie nie chodziło o same ramki i napisy (bo takie coś może mi wykonać wiele programów np. ACDSee czy Arles Image Web Page Creator) - mnie chodziło o coś co wykona mi kompleksową obróbkę fotki i dodatkowo doda ramki i napisy :)
bardzo fajne opcje ma Arles ( http://www.digitaldutch.com/arles/ ), który na wiele sposobów zmodyfikuje fotke (autopoziomy, wyostrzanie, odszumianie itp...) oraz zmniejszy fotkę, doda ramke z napisami i jeszcze do tego zrobi z tego gotowa strone www i jeszcze przez wbudowanego FTPa wyślę ta stronę na serwer.
z tym, ze powyższy sofcik ma drobną wadę, otóż opcja odszumianie to klik w [noise], opcja wyostrzanie to klik w [sharpen] - ale tych opcji nie mozna juz modyfikowac czy dostrajac wg własnych parametrów, a mnie chodzilo o calkowita kontrole nad roznymi opcjami/filtrami aby robily to co ja dokladnie od nich chce :)

stig
25-03-2008, 08:13
O Fit Image do zastapienia zwyklego image size -- pisalem juz na tym forum wielokrotnie... :)
A co do szybkiego podzielenia katalogu zdjec na poziome i pionowe (np. do innych celow niz resampling), proponuje uzyc Bridge'a -- w koncu przeciez wszyscy uzytkownicy Photoshopa go posiadaja. W zakladce "Filtr" jest mozliwosc wybrania orientacji np. "landscape" -- co skutecznie ukrywa wszystkie pozostale w przegladanym katalogu. Wtedy wystarczy Ctrl+A i przeniesienie do innego katalogu.

gmoszkow
28-03-2008, 02:34
Stig: namówiłeś mnie właśnie na pierwsze odpalenie Adobe Bridge - no i rozczarowanie - myślałem, że sobie w karty pogram :-) a to jest megawypasiona-wszystkomająca-kompletnieinteligentna sortownica do zdjęć.

Rzeczywiście niezłe.

Grzegorz

Dodane:

Działa to bardzo fajnie, ale czy da się zrobić tak by z jednego katalogu na karcie Bridge wykopiowywał mi JPGi w jedno miejsce a nefy w drugie (tak z automatu) bo że mogę zaznaczyć tylko jedne a potem drugie to wiem.