PDA

Zobacz pełną wersję : Co lepsze fuji s5 czy D2x?



ancew
21-03-2008, 16:38
Co lepsze nowy z 2 letnią gwarancją fuji s5 czy używany D2x?
Planuję kupić do zdjęć reportażowych i studyjnych.

Jacek_Z
21-03-2008, 16:54
tutaj masz dyskusję dokładnie na interesujący cię temat: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=52362
Ja bym wybrał Fuji S5, chyba, że robisz duże wydruki, z dużą ilością szczegółu i potrzebne ci nie interpolowane 12 MPx.

ancew
21-03-2008, 17:04
Wątpię, że bym drukował coś wiecej niż 50x70.

Veyron
21-03-2008, 17:43
jak na moje to 50x70 to jest duzy wydruk

BugsBunny
21-03-2008, 18:36
tutaj masz dyskusję dokładnie na interesujący cię temat: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=52362
Ja bym wybrał Fuji S5, chyba, że robisz duże wydruki, z dużą ilością szczegółu i potrzebne ci nie interpolowane 12 MPx.
dla wyjaśnienia - to tylko porównanie rozdzielczości

S5 to super aparat, ma tylko jedną wielką wadę - jeśli wykorzystujesz pełne możliwości matrycy ( DR 400% ), to robi się obrzydliwie powolny i jeżeli przewidujesz potrzebę szybkich serii, to odradzam
pod względem budowy to jest Nikon D200 ze specyficznym, ale dającym się opanować menu, o różnicach między korpusami D200 a D2x znajdziesz mnóstwo informacji w sieci
obrazowanie - w porównaniu z D2X/Xs to bardzo, aż nienaturalnie przyjemna kolorystyka i dużo lepsze zachowanie w światłach, ale kosztem mniejszej rozdzielczości i gorszej ostrości

Jacek_Z
21-03-2008, 18:38
dokładnie. To juz jest sporo. Zobacz, że by zrobić taką odbitkę to musisz interpolować nawet 12 MP na więcej.

ancew
21-03-2008, 20:19
Duże odbitki będę sporadycznie robił, standardem są 10x15 do 21x30. Szybkość nie gra roli w studio i przy reportażach typu śluby itp. Zależy mi na ładnej rozpiętości tonalnej i kolorystyce skóry. Na chwilę obecną bazuję na analogach, cyfra to bardzej wymógł rynku, niź moja własna potrzeba. Przypuszczalnie ze ślubów będę mieszał odbitki analogowe i cyfrowe i chciałbym, że by zabardzo od siebie nie odstawały.

Dariusz Walus
21-03-2008, 20:46
Wiec, juz sam sobie odpowiedziales;-)

bialogardzianin
22-04-2009, 17:01
Jaka decyzja zapadła? Cenowo to przecież nie to samo chociaż D2X bez "s" może i tak ale pewnie z cofniętym licznikiem, co? ;-)


Co lepsze nowy z 2 letnią gwarancją fuji s5 czy używany D2x?
Planuję kupić do zdjęć reportażowych i studyjnych.

pjolofoto
25-04-2009, 22:29
D2x

mibartek
25-04-2009, 23:09
D2x

odpowiedź na pytanie w temacie, czy co zostało wybrane ? ;)


Jaka decyzja zapadła? Cenowo to przecież nie to samo chociaż D2X bez "s" może i tak ale pewnie z cofniętym licznikiem, co? ;-)

pjolofoto
28-04-2009, 19:17
Gdzies zezarlo reszte postu.
D2x, poniewaz to aparat studyjny.
Do reportazu, szybki, pancerny, niezawodny.
S5 to slimak, broni sie chyba tylko w krajobrazie.

Waldy
28-04-2009, 21:29
Gdybym miał porównać właściwości aparatów do negatywów (czy ktoś takie coś pamięta?), to Fuji jest jak Kodak Portra, aparat idealny do fotografowania ludzkiej skóry, cery, czy jak tam ktoś chce. Wątków wiele było.
Codziennie robię wiele zdjęć portretowych, mam różne korpusy, ale S5 jest najlepsze. Przynajmniej dla mnie, lenia...Nic nie muszę poprawiać w PS, a odbitki są jak z najlepszych okładek. Każdy inny korpus wymaga indywidualnej, czasami trudnej obróbki. Do zdjęć "ciała" tylko Fuji, mam nadzieję, że bracia z Japonii nie odpuszczą i pojawi się nowy FF.
Pozdrawiam

+++
29-04-2009, 01:59
s 5 pro - wyjątkowa lustrzanka dla smakoszy obrazu :)

bialogardzianin
29-04-2009, 08:43
Gdybym miał porównać właściwości aparatów do negatywów (czy ktoś takie coś pamięta?), to Fuji jest jak Kodak Portra, aparat idealny do fotografowania ludzkiej skóry, cery, czy jak tam ktoś chce. Wątków wiele było.
Codziennie robię wiele zdjęć portretowych, mam różne korpusy, ale S5 jest najlepsze. Przynajmniej dla mnie, lenia...Nic nie muszę poprawiać w PS, a odbitki są jak z najlepszych okładek. Każdy inny korpus wymaga indywidualnej, czasami trudnej obróbki. Do zdjęć "ciała" tylko Fuji, ...

Tekst jakby żywcem wzięty z reklamy. ;-) Ale spoko, coś w tym musi być. A może, skoro D300 odchodzi do lamusa to Fuji wpakuje w ten korpus nową DX-ową matrycę? ;-)

baku127
29-04-2009, 12:56
A może, skoro D300 odchodzi do lamusa to Fuji wpakuje w ten korpus nową DX-ową matrycę? ;-)
Z pewnościa jest grono ludzi, którzy na to czekają

jacek.gold
29-04-2009, 13:00
Jaka decyzja zapadła? Cenowo to przecież nie to samo chociaż D2X bez "s" może i tak ale pewnie z cofniętym licznikiem, co? ;-)

jako że to stary wątek a kolega Ancew nie napisał więc powiem że wybrał fuji

Jacek_Z
29-04-2009, 14:59
.. A może, skoro D300 odchodzi do lamusa to Fuji wpakuje w ten korpus nową DX-ową matrycę? ;-)


Z pewnościa jest grono ludzi, którzy na to czekają
Bardziej czekają na matrycę FX od Fuji. Do portretu pełna klatka byłaby super. W dodatku bez zwiększenia gęstości pikseli byłoby ponad 2x więcej MPx. W ten sposób bez interpolacji by było jakieś 14 Mpx, a z interpolacją 28 Mpx!!!
Byłoby zabójczo :-D (pewnie z ceną też )

marszull
29-04-2009, 21:28
Byłoby zabójczo :-D (pewnie z ceną też )

To na pewno :-) patrzac na polityke cenowa fuji przy wprowadzaniu lustrzanek na rynek

Magdalen23
30-04-2009, 19:31
Ja bym wybrała D2x

sebar1
30-04-2009, 20:20
Ja wybrałem D2X w wersji s.
Po tygodniu użytkowania jestem wniebowzięty.
Szybkość AF, ergonomia, wykonanie jak w moim kochanym F100.
Jakości zdjęć trudno coś zarzucić.
No i nie umiem rozładować baterii :-D

The Fly
01-05-2009, 09:12
Ja jednak uważam że obrazowania Fuji nie da się zastąpić innym tanim aparatem :D.

bialogardzianin
01-05-2009, 11:30
Ja wybrałem D2X w wersji s.
Po tygodniu użytkowania jestem wniebowzięty.
Szybkość AF, ergonomia, wykonanie jak w moim kochanym F100.
Jakości zdjęć trudno coś zarzucić.
No i nie umiem rozładować baterii :-D

Mógłbyś pochwalić się za ile i gdzie kupiłeś? Napisz też do czego będziesz używać to cacko. Wiadomym jest, że korpus generuje duże szumy na ISO pow. 800, potwierdzasz? S5Pro wypada pod tym względem lepiej, minusy piątki znamy- nie będę tu powtarzać.

The Fly
01-05-2009, 14:13
Jak dla mnie S5'tka poza ty że to wolna krowa to nie ma minusów :>.

Photoartbox
01-05-2009, 18:24
No i RAW-y 25mb i szybkie zuzywanie baterii i tendencje do magenty (niektorzy to lubia, ja nie). Pomimo tego, za obecna cene Fuji S5Pro, to lakomy kasek.

The Fly
01-05-2009, 19:09
400 zdjęć na jednej baterii spokojnie wchodzi :).

Photoartbox
01-05-2009, 20:35
Ostatnio zrobilem prawie 1300 na jednej w D300 ;)

sebar1
02-05-2009, 08:16
Mógłbyś pochwalić się za ile i gdzie kupiłeś? Napisz też do czego będziesz używać to cacko. Wiadomym jest, że korpus generuje duże szumy na ISO pow. 800, potwierdzasz? S5Pro wypada pod tym względem lepiej, minusy piątki znamy- nie będę tu powtarzać.

aparat kupiony na forum z przebiegiem 1200 klatek za 5000PLN.
Szczerze mówiąc nie robiłem nic powyżej 800 ISO.
Przy ISO 800 zdjęcia na papierze wyglądają normalnie.
Na kompie przy oglądaniu 100% coś tam widać ale ja zdjęcia na papierze a nie na kompie oglądam.
Przyzwyczajenie z analoga :)

The Fly
02-05-2009, 08:52
sebar1 to jest właściwe podejście. Oglądaniem cropów powinni się zajmować Ci którzy chcą drukować bilbordy a nie jak to teraz bywa że zwykły kowalski jak kupuje Nikona to ogląda powiększenia 100%.

Albert44
02-05-2009, 10:03
Gdzies zezarlo reszte postu.
D2x, poniewaz to aparat studyjny.
Do reportazu, szybki, pancerny, niezawodny.
S5 to slimak, broni sie chyba tylko w krajobrazie.

I w portrecie...
A tu taki sobie test porównawczy ogólny: http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/(appareil1)/258|0/(appareil2)/207|0/(onglet)/0/(brand)/Fujifilm/(brand2)/Nikon

Ale... lepiej pstrykać fotki niż teoretyzować :)

robin102
02-05-2009, 16:01
Ja jednak uważam że obrazowania Fuji nie da się zastąpić innym tanim aparatem :D.
Po następnej seryjce fotek zrobionych piątką, trudno mi się z tym nie zgodzić choćbym z przekory chciał. Kolorki z fujiksa sa najmniej oszukane w stosunku do innych korpusów które używałem. Czasem w magnetę idą, ale sekunda i po problemie.

400 zdjęć na jednej baterii spokojnie wchodzi :).
Potwierdzam. Tyle dokładnie dało mi się zrobić do wyczerpania akumulatora.
ps.
szukam, potrzebuję, nawet parę zł na piwo zapłcę za oryginalny zużyty-zepsuty akumulator od S5

+++
03-05-2009, 01:21
ej, 600 zdjęć w plenerku, część z lampą, przeglądanie na lcd i bateria mogła dalej, to wszystko na s5 pro oraz orginalnym akku. Co do wielkości plików, nie musi być 20 MB - w raw można ustawić zakres na STANDART i ma dużo mniej - aparat przyspiesza - trudniej też zatkać bufor. A obrazowanie - dla mnie BAJKOWE :) ale każdy kupuje co lubi :)

BugsBunny
03-05-2009, 08:16
Co do wielkości plików, nie musi być 20 MB - w raw można ustawić zakres na STANDART i ma dużo mniej - aparat przyspiesza - trudniej też zatkać bufor. A obrazowanie - dla mnie BAJKOWE :) ale każdy kupuje co lubi :)
IMHO szkoda kupować Fuji żeby ustawiać STANDARD, cała radość z Fuji to to że można ustawić i mieć na zdjęciu coś więcej

a odnośnie porównania z D2X - trudno o dwa bardziej różne aparaty

mibartek
03-05-2009, 16:23
ja jeszcze dodam, że za cenę D2Xa można mieć S5 + 35/1.8 + 85/1.8 - jakby ktoś się uparł to może już nic więcej nie dokupować i być szczęśliwym ;-)

+++
03-05-2009, 21:10
IMHO ustawienie STANDART najczęściej zupełnie wystarcza (piszę z praktyki-fujowe rawiki fajnie sie kręcą), nie zawsze robi sie plenerek w pełnym słońcu :) I tak gratis pozostaje jedyna w swoim rodzaju ,,plastyka obrazu,, oraz MOŻLIWOŚĆ włączenia 400 % :)

Skibek
04-05-2009, 12:43
sebar1 to jest właściwe podejście. Oglądaniem cropów powinni się zajmować Ci którzy chcą drukować bilbordy a nie jak to teraz bywa że zwykły kowalski jak kupuje Nikona to ogląda powiększenia 100%.
A ja drukuję billboardy i nie oglądam cropów, bo i po co?
Billboard 504x238cm przy druku ma rozdzielczość ok. 30-40dpi, więc nie ma co oglądać go z bliska na moniaku ;D
Co innego MESH (taka siatka duuuża na budynku). Tam to nawet i 1dpi się zdaża ;) Wtedy oglądam czasem 100% wielkości, żeby sobie poprawić samopoczucie ;)
Co ciekawe jak już to wisi na swoim miejcu to wugląda na super ostry wydruk ;)

Przepraszam za OT, ale poczułem się urażony ;P [żart]

messer
28-05-2009, 19:22
Przy tego typu wątkach ciągle brakuje mi linków do plików RAW - coby organoleptycznie doświadczyć matryc.
Czy ktoś z uczestników tej dyskusji byłby w stanie zarzucić linkami do RAWów z D2X i S5Pro? Mogą to być bylajkie sample, oby tylko miały dość duży zakres tonów (a być może nawet jakieś defekty w postaci przelapeń/niedoświetleń).

Ponadto pytanie do praktyków dodatkowo: Czy AF w S5Pro jest aż tak straszliwie powolny? Jak wypada w porównaniu ze znanymi mi D80, D300 lub D700?

tomitom
28-05-2009, 20:53
: Czy AF w S5Pro jest aż tak straszliwie powolny? Jak wypada w porównaniu ze znanymi mi D80, D300 lub D700?

A mógłbyś podać skąd takie przekonanie? Skąd takie pomysły na jakąkolwiek ułomnośc układu AF w tej puszce??

mibartek
28-05-2009, 21:51
A mógłbyś podać skąd takie przekonanie? Skąd takie pomysły na jakąkolwiek ułomnośc układu AF w tej puszce??

no na forum pojawiały się opinie, że mimo że jest to puszka "odziedziczona" po d200 to jednak AF wolniejszy.

tomitom
28-05-2009, 22:52
Nie mam d200 za to mam bezpośrednie porównanie z d300 i trójką.Porównując s5 z D300 szybkość AF jest porównywalna przy śrubokrętowych szkłach (24@2,8, 50@1,4 i 85@1,4) - co mnie zdziwiło bo sądziłem że D300 powinien wypaść co najmniej zauważalnie lepiej, przy AF-S(N60mm i 35@1,8) D300 ostrzy "inaczej" coś jakby potrzebował więcej czasu na potwierdzenie ostrości już po wyostrzeniu (sprawdzone z 2 innymi trzysetami). W S5 podoba mi się 4te położenie przełącznika trybu AF oraz tryb "wide" pod palcem wskazującym, a brak 51 pól AFu aż tak nie boli.

Skoro D200 ma szybszy AF od s5 pro znaczyło by że jest znacznie szybszy też od d300.

Jacek_Z
28-05-2009, 23:11
W ciemnościach, bez włączonego wspomagania AF, D200 jest pewniejszy jeśli chodzi o AF od tych nowszych konstrukcji. Od D700 na pewno, nie wiem czy od D300.

Photoartbox
29-05-2009, 06:36
Taaaak, Nikon robi coraz gorsze aparaty, w przeciwienstwie do Fuji :-D

mibartek
29-05-2009, 21:22
Taaaak, Nikon robi coraz gorsze aparaty, w przeciwienstwie do Fuji :-D

może nie gorsze - inne :-P
ja np najbardziej lubię AF z D2.
ale np D300/D700/D3 mają dużo lepsze śledzenie.

Rycerz
29-05-2009, 22:49
jakiś chory mit powstał odnośnie tej powolności s5 :(
rozumiem że ktos strzela serią w sporcie na linii mety ;) ale powiedzcie czy naprawdę w codziennej praktyce domowego fotografowania walicie zdjecia seriami po 20 i więcej? ja używałem s5 do fotografowania sikorek i powiem wam, że te ptasiory mają motorki w tylniej części ciała...! i jakoś nie zauważyłem żeby mi fuji muliło, lub żeby jego powolnośc miała jakieś negatywny wpływ na moje fotografowanie...

bialogardzianin
30-05-2009, 00:10
AF w S5 celniejszy i szybszy niż w D80- przekonałem się o tym fotografując ostatnio komunię i jednym i drugim korpusem. S5 jest powolny w zdjęciach seryjnych (zapycha się szybko bufor tymi RAFami po 25mb+kilka mb na jpg), przy włączaniu podglądu na LCD oraz wchodzeniu do setupa lub menu- naciskam i czekam 1-2 sek.- aparat "zastanawia" się przed wykonaniem polecenia ;). Nawet kiedy wykonuję pojedyncze shoty jeden po drugim (nie seria z trzymaniem spustu migawki non stop), po kilku zdjęciach, zanim bufor nie opróżni się i zdjęcia nie zapisza na CF (Pretec 4GB 233x) aparat blokuje się (pewnie trzeba kupić extreme III ;)). Co do transferu RAF i JPG z puszki do kompa za pośrednictwem kabelka USB to jest całkiem, całkiem, nie używałem do tej pory czytnika bo jeszcze nie dokupiłem a ponadto podoba mi się w Fine Pix View opcja tworzenia katalogów i numerowania plików wg dat. Dziś wyłączyłem wspomaganie AF, mam nadzieję, że nie spowolni (zmniejszy skuteczności) to AF, że nie będzie szalał w te i we wte.;) W MM bawiłem sie AFem w D300/D700 z podpiętą stałką 50/1,4, to było przeżycie- ta celność i prędkość AF, jak się nie miało S5/D200 i droższych modeli w rękach, to mając D80 nie zrozumie się tego.:)

B*MEN
30-05-2009, 07:16
Porownywalem swoje S5 z D200 kolegi i powiem szczerze, ze jesli chodzi o szybkosc AF nie zauwazylem zadnej roznicy, testowalismy obie puszki na 35mm/1.8.
Mit o mulowatosci fuji jest dla mnie conajmniej smieszny...

Photoartbox
30-05-2009, 07:20
Porownywalem swoje S5 z D200 kolegi i powiem szczerze, ze jesli chodzi o szybkosc AF nie zauwazylem zadnej roznicy, testowalismy obie puszki na 35mm/1.8.
Mit o mulowatosci fuji jest dla mnie conajmniej smieszny...

Porownaj z d300 lub d700.

BugsBunny
30-05-2009, 09:05
Porownaj z d300 lub d700.
z tym samym szkłem i dla środkowego czujnika - nie ma różnicy. Śledzenie to inna sprawa, ale nie każdy korzysta.
różnicę widzą Ci którzy w nią wierzą albo muszą sobie na siłę uzasadnić zakup


chociaż nie - jest różnica: w zasadzie nie ma głosów o BF/FF w Fuji, poza jakąś felerną serią korpusów wymienianych na gwarancji

bialogardzianin
30-05-2009, 10:30
...Mit o mulowatosci fuji jest dla mnie conajmniej smieszny...

Na tym forum nie udzielają się użytkownicy S5, których można określić mitomanami! ;-) Jeśli jest grupa osób, która wypowiada się w ten sam sposób co coś w tym musi być. Zbierz sobie do kupy te wypowiedzi, zwróć uwagę na to co się w nich powtarza i wyciągnij wnioski.

bialogardzianin
30-05-2009, 10:37
... w zasadzie nie ma głosów o BF/FF w Fuji, poza jakąś felerną serią korpusów wymienianych na gwarancji

Wiesz, coś w tym jest bo odkąd używam fufu świat stał sie bardziej kolorowy! :) Na 1k zdjęć do tej pory zrobionych tylko w KILKU AF nie trafił w punkt. W D80, że się powtórzę na tym forum, musiałem zrobić 2-3 ujęcia danej sceny ustawiając za każdym razem na nowo AF, żeby być spokojnym. Z fuji jest o wiele lepiej, aż muszę odzwyczaić się tych poprawek.

BorysR
30-05-2009, 11:26
glupie pytanie moze ale tak piszecie ze testowaliscie na tych i na tych szklach... jakie mocowanie ma to fuji? Wchodza szkla od nikona?

BugsBunny
30-05-2009, 11:34
glupie pytanie moze ale tak piszecie ze testowaliscie na tych i na tych szklach... jakie mocowanie ma to fuji? Wchodza szkla od nikona?
Fuji to jest Nikon z inną matrycą i oprogramowaniem
pasują wszystkie obiektywy i akcesoria poza akumulatorami, korpus identyczny z Nikonem D200

Photoartbox
30-05-2009, 11:39
z tym samym szkłem i dla środkowego czujnika - nie ma różnicy. Śledzenie to inna sprawa, ale nie każdy korzysta.
różnicę widzą Ci którzy w nią wierzą albo muszą sobie na siłę uzasadnić zakup


chociaż nie - jest różnica: w zasadzie nie ma głosów o BF/FF w Fuji, poza jakąś felerną serią korpusów wymienianych na gwarancji

1. Jest roznica.
2. Moze roznicy nie widza ci, ktorzy w nia nie wierza lub musza sobie na sile uzasadnic zakup (fuji)? :razz:
3. Sa glosy, tylko moze ich nie slyszales.

BugsBunny
30-05-2009, 11:49
1. Jest roznica.
2. Moze roznicy nie widza ci, ktorzy w nia nie wierza lub musza sobie na sile uzasadnic zakup (fuji)? :razz:
3. Sa glosy, tylko moze ich nie slyszales.
1. to założenie czy stwierdzony fakt?
2. ja jestem słabej wiary więc mając i D300 i S5 po prostu porównywałem. W statycznych zastosowaniach - bez różnicy, w śledzeniu muchy - nie próbowałem, ci co fotografują muchy w locie pewnie zauważyli przewagę D300. Teraz mam coś co podobno ma totalnie beznadziejny AF, a wszystkie kadry trafia w punkt nawet w słabym świetle. Na szczęście przy zakupie nie sugerowałem się forum, tylko swoimi potrzebami.
3. no właśnie nie słyszałem, zjawiska też nie doświadczyłem, a z Nikonami owszem

Photoartbox
30-05-2009, 12:12
1. to założenie czy stwierdzony fakt?
2. ja jestem słabej wiary więc mając i D300 i S5 po prostu porównywałem. W statycznych zastosowaniach - bez różnicy, w śledzeniu muchy - nie próbowałem, ci co fotografują muchy w locie pewnie zauważyli przewagę D300. Teraz mam coś co podobno ma totalnie beznadziejny AF, a wszystkie kadry trafia w punkt nawet w słabym świetle. Na szczęście przy zakupie nie sugerowałem się forum, tylko swoimi potrzebami.
3. no właśnie nie słyszałem, zjawiska też nie doświadczyłem, a z Nikonami owszem

1. Fakt, wystarczy sprawdzic specyfikacje.
2. To nie moja wina. :)
3. To mozemy podac sobie reke (na zgode rowniez ;)), u mnie odwrotnie.

BugsBunny
30-05-2009, 12:45
1. Fakt, wystarczy sprawdzic specyfikacje.

Należy ją też ze zrozumieniem przeczytać. Nie wynika z niej że któryś jest szybszy albo dokładniejszy, tylko to że w D300/700 jest więcej czujników i inne tryby pracy.
Czułość/zakres działania dokładnie takie same

Photoartbox
30-05-2009, 13:07
Należy ją też ze zrozumieniem przeczytać. Nie wynika z niej że któryś jest szybszy albo dokładniejszy, tylko to że w D300/700 jest więcej czujników i inne tryby pracy.
Czułość/zakres działania dokładnie takie same

Nalezy tez nie zapominac o co sie sprzeczamy, napisales, ze nie ma miedzy nimi roznicy, a to by znaczylo, ze sa identyczne, a nie sa.

BugsBunny
30-05-2009, 13:31
Nalezy tez nie zapominac o co sie sprzeczamy, napisales, ze nie ma miedzy nimi roznicy, a to by znaczylo, ze sa identyczne, a nie sa.

nic takiego nie twierdziłem:
" z tym samym szkłem i dla środkowego czujnika - nie ma różnicy. Śledzenie to inna sprawa, ale nie każdy korzysta."

tą opinie podtrzymuję, ci którzy korzystają prawie wyłącznie ze środkowego pola ( np. ja ) nie zauważą przewagi D300/700, ten układ "wykazuje" się głównie przy ruchomych motywach latających po kadrze
dla mnie mógłby mieć nawet 1001 pól, a i tak będzie gorszy od F100 ze względu na słabszy motorek

Photoartbox
30-05-2009, 14:01
nic takiego nie twierdziłem:
" z tym samym szkłem i dla środkowego czujnika - nie ma różnicy. Śledzenie to inna sprawa, ale nie każdy korzysta."

tą opinie podtrzymuję, ci którzy korzystają prawie wyłącznie ze środkowego pola ( np. ja ) nie zauważą przewagi D300/700, ten układ "wykazuje" się głównie przy ruchomych motywach latających po kadrze
dla mnie mógłby mieć nawet 1001 pól, a i tak będzie gorszy od F100 ze względu na słabszy motorek

Bocznych punktow uzywa sie nie tylko do latajacych po kadrze obiektow. Ale coz, nie bede sie sprzeczal, z jakichs tam powodow, Ty masz S5 a ja D300. Ty nie widzisz roznicy w AF-ie ja nie widze roznicy w WB. :)

BugsBunny
30-05-2009, 14:13
Bocznych punktow uzywa sie nie tylko do latajacych po kadrze obiektow. Ale coz, nie bede sie sprzeczal, z jakichs tam powodow, Ty masz S5 a ja D300. Ty nie widzisz roznicy w AF-ie ja nie widze roznicy w WB. :)
ehh, czy ja jakoś mało przejrzyście piszę? widzę różnicę, ale nie bezwzględną i nie w każdej sytuacji, a wielu wypadkach jej nie ma - na drzewo albo góry ostrzą tak samo. Podobnie wiem że jest różnica w solidności budowy między D70s a D2Xs, ale nigdy nie było okoliczności żeby to sprawdzić i udowodnić przy takim użytkowaniu aparatu jak moje, i pewnie nie tylko moje.
co do WB - cóż, pobawisz się S5 to zobaczysz, robin też nie wierzył i nie widział ;-)

robin102
30-05-2009, 18:58
...cóż, pobawisz się S5 to zobaczysz, robin też nie wierzył i nie widział ;-)
Echhhhh żyzń.
Na co mi przyszło :). Jojczyłem, że konieczne mi ponad 20 MPX, a 12 MPX co całkiem za mało, a teraz focę aparatem jedynie o matrycy 6 MPX. Normalnie jakbym się cofnął o sto lat :mrgreen: ale nie wiem co lepsze czy S5 czy D2x :)