PDA

Zobacz pełną wersję : umowa licencyjna a prawa majątkowe



jasiu102
21-03-2008, 14:53
czym się różni umowa licencyjna na wyłaczność, a przeniesienie praw majątkowcyh??

fIlek
21-03-2008, 14:58
Umowa licencyjna na wyłączność gwarantuje wyłączność w użytkowaniu Twojego dzieła przez czas jej trwania, a przeniesienie praw majątkowych to rozszerzenie umowy licencyjnej na wyłączność o fakt, że wszelkie wpływy z dalszej sprzedaży Twojego dzieła zgarnia licencjobiorca. Inaczej mówiąc, jeśli sprzedasz komuś fotkę do reklamy, to może to być pierwszy przypadek. Jeśli Twoja fotka wyląduje w książce, albumie który będzie sprzedawany i reedytowany przez jakiś czas, to będzie to przypadek 2

Jacek_Z
21-03-2008, 16:47
czym się różni umowa licencyjna na wyłaczność,
strasznie nieprecyzyjne sformułowanie. Podawaj pełne zapisy w umowie. Diabeł spi w szczegółach.

eldritch
21-03-2008, 22:24
"Licencja wyłączna" to taka licencja (umowa), która zastrzega, że licencjobiorcy przysługuje wyłączne prawo posługiwania się utworem na danym polu eksploatacji (np. publikacja w gazecie) - a zatem twórca nie może upoważniać innych osób do korzystania z tego utworu na tym samym polu eksploatacji.

Po Polsku: "Masz Fakcie to zdjęcie na wyłączność, nie sprzedam go żadnej innej gazecie, za to chcę ekstra 100% wynagrodzenia"

W przypadku udzielenia licencji wyłącznej jedynym ograniczeniem autora jest zatem niemożność udzielania licencji utworu na tym samym polu eksploatacji (polach), których dotyczyła licencja wyłączna (umowa). Na innych polach eksploatacji (np. wystawienie fotografii w galerii) będzie można udzielić licencji (także wyłącznej).

Oczywiście wszystko w granicach innych postanowień, np co do czasu licencji etc. ...

"Prawa autorskie majątkowe" - to ogół praw majątkowych wynikających z istnienia utworu. Na treść tych praw składa się: prawo do korzystania z utworu i do rozporządzania utworem - na wszystkich polach eksploatacji oraz prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

W przypadku zatem umownego przeniesienia autorskich praw majątkowych na inną osobę (np. sprzedaży), osoba na którą prawa te zostały przeniesione ma prawo sama: korzystać, rozporządzać i pobierać wynagrodzenie za korzystanie z utworu do którego pr. aut. maj. nabyła - a twórcy PRAWIE nic do tego (patrz niżej - NADZÓR).

Po Polsku: "Ja mam prawa aut. maj. to teraz ja drogi "twórco zdjęcia" będę decydował, komu, kiedy i za ile sprzedam to co tyś stworzył i ja sobie za to pobiorę wynagrodzenie. Ty dostałeś kasę za przeniesienie praw i teraz cicho siedź."

Oczywiście twórcy dzieła ZAWSZE przysługują autorskie prawa osobiste, czyli m.in. prawo do autorstwa utworu, a także nadzoru nad sposobem wykorzystania utworu (np. przez nabywcę aut. praw maj.).

PS Filek w większości nie ma racji. Mniej więcej wie o co chodzi, ale źle to tłumaczy. Nie będę Go prostował chyba, że się oburzy ;)
Zgodne z prawdą jest tylko pierwsze zdanie z Jego wypowiedzi - do przecinka.

jasiu102
21-03-2008, 23:20
ok czyli jak sprzedam fotki na zasadzie licencji wyłącznej do tvn-u i zaznaczę, że polem eksploatacji ma byc tylko telewizor to te same foty mogę później opchnąć do superaka czy faktu, ale do polsatu już nie?? dobrze zrozumiałem?? a jak przekazuję prawa autorskie majątkowe to już nigdzie ich nie mogę opchnąć.

eldritch
22-03-2008, 10:23
jasiu musisz bardzo dokładnie napisać w umowie na czym polega "wyłączność" to musi być wskazane wprost i bardzo dokładnie jeżeli ci na tym zależy:

np.

...
par X [pole eksploatacji]
Licencjodawca udziela licencji na korzystanie z utworu określonego w par x0 poprzez jego udostępnianie publiczne na antenie telewizyjnej przez taką a taką stację w okresie takim i takim w dowolnej liczbie razy.

par X1 [wyłączność]
Licencja niniejsza jest licencją wyłączną na określonym w par X polu eksploatacji.

par X2 [inne pola eksploatacji]
Z wyjątkiem ograniczenia zawartego w par X1, licencjodawca nie jest ograniczony w żaden inny sposób do upoważniania osób trzecich do korzystania z utworu określonego w par X0. W szczególności licencjodawca może udzielać w okresie niniejszej licencji licencji osobom trzecim, w tym także licencji wyłącznych obejmujących inne niż wskazane w par X pola eksploatacji.

...

Pytanie drugie jak: przenosisz (przekazuje to się przekaz np. pocztowy ;)) prawa aut. maj. to od tej pory wszystkie prawa majątkowe do tych utworów (na określonych polach eksploatacji - bo oczywiście można się umówić, że aut pr maj. przysługiwać będą na jednym, wszystkich, bądź wybranych polach eksploatacji, a na innych będą przysługiwały nadal twórcy) ma nabywca i to on dysponuje utworami, on może udzielać licencji itp. o ile nie umówiono sie inaczej wszystkie wymagalne roszczenia, nawet z umów zawartych przed datą przeniesienia praw a. m. przechodzą na nabywcę.

Przeniesienie aut. p. m. ma więc znacznie !!! szersze skutki niż udzielenie licencji/licencji wyłącznej.

Co oznacza wyłączność licencji pisałem wyżej.

---
Uwaga:
Nie należy mylić pojęcia posiadania "wszystkich" praw aut. majątkowych (tzn. korzystanie, rozporządzanie, wynagradzanie) - dla licencji jest to tylko korzystanie - z pojęciem pól eksploatacji.

---
Tak na przyszłość:

reguła interpretacyjna: jeżeli jakaś "dokument" określa "wyłączność" - to nie może to być umowa o przeniesienie aut. praw majątkowych - to będzie licencja.

jasiu102
22-03-2008, 12:04
eldritch ty albo studiujesz prawo albo jesteś naprawdę łebski gość :) wielkie dzięki za odpowiedź

Ullenka
21-04-2008, 22:43
jasiu musisz bardzo dokładnie napisać w umowie na czym polega "wyłączność" to musi być wskazane wprost i bardzo dokładnie jeżeli ci na tym zależy:

np.

...
par X [pole eksploatacji]
Licencjodawca udziela licencji na korzystanie z utworu określonego w par x0 poprzez jego udostępnianie publiczne na antenie telewizyjnej przez taką a taką stację w okresie takim i takim w dowolnej liczbie razy.

par X1 [wyłączność]
Licencja niniejsza jest licencją wyłączną na określonym w par X polu eksploatacji.

par X2 [inne pola eksploatacji]
Z wyjątkiem ograniczenia zawartego w par X1, licencjodawca nie jest ograniczony w żaden inny sposób do upoważniania osób trzecich do korzystania z utworu określonego w par X0. W szczególności licencjodawca może udzielać w okresie niniejszej licencji licencji osobom trzecim, w tym także licencji wyłącznych obejmujących inne niż wskazane w par X pola eksploatacji.

...

Pytanie drugie jak: przenosisz (przekazuje to się przekaz np. pocztowy ;)) prawa aut. maj. to od tej pory wszystkie prawa majątkowe do tych utworów (na określonych polach eksploatacji - bo oczywiście można się umówić, że aut pr maj. przysługiwać będą na jednym, wszystkich, bądź wybranych polach eksploatacji, a na innych będą przysługiwały nadal twórcy) ma nabywca i to on dysponuje utworami, on może udzielać licencji itp. o ile nie umówiono sie inaczej wszystkie wymagalne roszczenia, nawet z umów zawartych przed datą przeniesienia praw a. m. przechodzą na nabywcę.

Przeniesienie aut. p. m. ma więc znacznie !!! szersze skutki niż udzielenie licencji/licencji wyłącznej.

Co oznacza wyłączność licencji pisałem wyżej.

---
Uwaga:
Nie należy mylić pojęcia posiadania "wszystkich" praw aut. majątkowych (tzn. korzystanie, rozporządzanie, wynagradzanie) - dla licencji jest to tylko korzystanie - z pojęciem pól eksploatacji.

---
Tak na przyszłość:

reguła interpretacyjna: jeżeli jakaś "dokument" określa "wyłączność" - to nie może to być umowa o przeniesienie aut. praw majątkowych - to będzie licencja.

Witam wszystkich!

Szukam odpowiedzi na pewna sytuacje. Czesciowo juz sobie odpowiedzialam z wczesniejszych postow, ale nadal nie mam pewnosci. Moja sytuacja dotyczy wykonania zdjec dla kogos na zamowienie, ale pomysl i aranzacja zdjec byly moje. Zdjecia te zostaly wykorzystane (czesc z nich) jako reklama na zewnatrz sklepu. W temacie zdjecia nie ma niczego co identyfikuje producenta, marke etc. tylko czyste produkty w naturalnej postaci. Po wykonaniu uslugi wystawilam fakture za usluge fotograficzna. Ktos inny, kto zobaczyl te zdjecia powiedzial ze bardzo by chcial takie same i czy moge mu je odsprzedac. Pytanie dotyczy jak to jest teraz z prawami do tych zdjec. Nie mam doswiadczenia i sa to moje pierwsze samodzielne transakcje. Pierwotny klient to znajomy, ale zaplacil za usluge i udostepnil swoje wlasne produkty (spozywcze) do tych zdjec. Czy sa jakies przepisy ktore reguluja takie sytuacje, czy po prostu najlepiej jesli porozmawiam z tym klientem i uzyskam jego zgode na wykorzystanie tych zdjec gdzie indziej, ale z ograniczeniem np. nie w sklepie na nastepnej ulicy czy cos w tym stylu.
Dziekuje za rozjasnienie tej sytuacji.
Pozdrawiam forumowiczow,
Ulla

Kraftsman
29-04-2008, 12:26
czym się różni umowa licencyjna na wyłaczność, a przeniesienie praw majątkowcyh??


Nie wchodząc w czysto prawne dywagacje można odpowiedzieć, że mniej więcej tym samym czym wynajęcie rzeczy innej osobie od sprzedaży tej rzeczy.

Paweł M
07-05-2008, 22:08
Powiedzcie w takim razie czy po przeniesieniu praw majątkowych na inną osobę/firmę można nadal publikować/prezentować/sprzedawać samemu to zdjęcie?

Kraftsman
07-05-2008, 23:16
Powiedzcie w takim razie czy po przeniesieniu praw majątkowych na inną osobę/firmę można nadal publikować/prezentować/sprzedawać samemu to zdjęcie?

Skuteczne przeniesienie praw autorskich powoduje, że zasadniczo nie możesz już dalej korzystać z utworu, ani nim rozporządzać.

Nie jest jednak tak całkiem łatwo skutecznie przenieść te prawa. Po pierwsze przeniesienie majątkowych praw autorskich następuje wyłącznie w zakresie tzw. pól eksploatacji wymienionych wyraźnie w umowie. Po drugie taka umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, po trzecie w razie wątpliwości domniemuje się, że mamy do czynienia z licencją, a nie z przeniesieniem praw.

Tofifik
08-05-2008, 00:33
a jak to sie ma do wszelakiego rodzaju konkursów foto, gdzie organizatorzy piszą o tym ze prace nadeslane przez uczestnikow staja sie wlasnoscia organizatorow w związku z przeniesiem autorskich praw majatkowych.
(czy jakos tak).
To czy dobrze rozumiem ze bez podpisania umowy nie nastepuje przeniesienie tych praw?
jesli zdjecie w konkursie ma przeniesone prawa majatkowe na organiaztorow to czy autor moze dalej sprzedawac swoje dzielo?(bo nie zrozumialem do konca powyzszych postow)

Kraftsman
09-05-2008, 01:15
a jak to sie ma do wszelakiego rodzaju konkursów foto, gdzie organizatorzy piszą o tym ze prace nadeslane przez uczestnikow staja sie wlasnoscia organizatorow w związku z przeniesiem autorskich praw majatkowych.
(czy jakos tak).
To czy dobrze rozumiem ze bez podpisania umowy nie nastepuje przeniesienie tych praw?
jesli zdjecie w konkursie ma przeniesone prawa majatkowe na organiaztorow to czy autor moze dalej sprzedawac swoje dzielo?(bo nie zrozumialem do konca powyzszych postow)


Jeszcze raz: przeniesienie majątkowych praw autorskich wymaga umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności oraz m.in. wskazania pól eksploatacji. Dla zachowania formy pisemnej potrzebny jest własnoręczny podpis osoby zawierającej umowę na dokumencie zawierającym jej treść (pomijam w tym miejscu kwestie podpisu elektronicznego). Można taką umowę zawrzeć np. podpisując formularz zgłoszeniowy na konkurs zawierający w swej treści zgodę na Regulamin konkursu. Jeśli Regulamin konkursu zawiera zapis o przeniesieniu praw autorskich na określonych polach eksploatacji, na tych polach nastąpi przeniesienie praw jeśli tylko organizator konkursu również złoży swoje oświadczenie na piśmie.

Moim zdaniem zastrzeganie tego rodzaju klauzul w regulaminach konkursów fotograficznych to jednak gruba przesada, która zakrawa na podstępne ograbianie ludzi z ich własnych zdjęć. W takim przypadku licencja niewyłączna w zupełności powinna wystarczyć organizatorowi konkursu. Skuteczne przeniesienie praw na określonych polach eksploatacji powoduje, że uczestnik konkursu zasadniczo nie może już korzystać z tego zdjęcia na tych polach.

Szczerze mówiąc nie wiem, czy takie klauzule rzeczywiście się w takich regulaminach umieszcza. Jeśli jednak ktoś wpadł w takie sidła i czuje się oszukany powinien rozważyć złożenie organizatorowi konkursu oświadczenia woli o uchyleniu się od skutków prawnych czynności prawnej polegającej na przystąpieniu do konkursu. Podstawą może być działanie w błędzie co do treści czynności prawnej.