PDA

Zobacz pełną wersję : D60 czy...



Marta55555
21-03-2008, 11:51
Witam. Chciałabym zakupić swoją pierwszą lustrzane. Będzie ona mi służyła głównie do fotografowania ptaków. Pewien Pan polecił mi:

Nikon D60 +18-55 UR 2.099zł

Nikkor AF-S VR 70-300 1,599zł

Filtry B+Kl(?)

+karta

Czy to dobry wybór? A jeżeli nie to mogli byście mi polecić coś lepszego w podobnej cenie?

Ten sam Pan powiedział że Nikon D60 jest lepszy od D80 bo ma np. Czyszczenie matrycy Prawda to?

swider
21-03-2008, 11:57
Witam. Chciałabym zakupić swoją pierwszą lustrzane. Będzie ona mi służyła głównie do fotografowania ptaków. Pewien Pan polecił mi:

Nikon D60 +18-55 UR 2.099

Nikkor AF-S VR 70-300 1,599

Filtry B+Kl(?)

+karta

Czy to dobry wybór? A jeżeli nie to mogli byście mi polecić coś lepszego w podobnej cenie?

Ten sam Pan powiedział że Nikon D60 jest lepszy od D80 bo ma np. Czyszczenie matrycy Prawda to?
do ptactwa Nikkor AF-S VR 70-300 to jest minimum (jesli chodzi o ogniskowa), ale jak masz cierpliowsc to ok. To jest fajny obiektyw, przyzwoicie ostry, do tego ma VR.
A jesli chodzi o ostatnie zdanie, czyli to co pan w sklepie powiedzial na temat D80, to ja tylko moge... hahahahahahaha... :lol:

cyrusvirus
21-03-2008, 11:58
Ten sam Pan powiedział że Nikon D60 jest lepszy od D80 bo ma np. Czyszczenie matrycy Prawda to?
Ach ten Pan...

Poza tym do fotografowania ptaków ten zestaw będzie ok. Nie będę już rzucał argumentów, ale jeśli Cie stać to weź D80 ;)

foto-maniak
21-03-2008, 11:59
Jeśli chodzi o fotografowanie ptaków to 70-300 VR choć może być trochę za krótko. D60 nie jest lepszy od d80 ze względu na czyszczenie matrycy. Owszem 60-tka ma funkcję czyszczenia ale to raczej tylko bajer. Pamiętaj też, że d60 nie ma silnika tzw. śrubokręta więc będą z nim działały tylko obiektywy z wbudowanymi silnikami AF-S. Ogólnie d80 to zupełnie inna klasa niż 60-tka.
Pozdrawiam.

velaskez
21-03-2008, 12:00
hmm, jak chcę to sobie wyczyszczę:)
W D80 masz górny LCD (co dla mnie ma znaczenie), ma śrubokręt, jest większy przez co ergonomia lepsza,no i więcej funkcji wyrzuconych do osobnych przycisków na body, nie trzeba szukać w menu.

A nie lepiej np. Sigmę 70-300? Co prawda nie ma VR, ale jest połowę tańsza..., no ale jeśli masz kasę na N70-300VR to bierz!

Marta55555
21-03-2008, 12:05
Dzięki za szybkie odpowiedzi ;) No to zakupie D80. Tyle że inne,dłuższe obiektywy ( lub teleobiektywy) są strasznie drogie... A może polecicie mi inny, dłuższy ale nie dużo droższy obiektyw?

Dotychczas fotografowałam cyfrówką Sony dsc H7, ma on 15 krotny zoom i jak w lustrzance będę miała dużo mniejszy to nie wiem jak podejdę do jakiegoś ptaka :P Pozostaje tylko zasiadka...

Marta55555
21-03-2008, 12:06
hmm, jak chcę to sobie wyczyszczę:)
W D80 masz górny LCD (co dla mnie ma znaczenie), ma śrubokręt, jest większy przez co ergonomia lepsza,no i więcej funkcji wyrzuconych do osobnych przycisków na body, nie trzeba szukać w menu.

A nie lepiej np. Sigmę 70-300? Co prawda nie ma VR, ale jest połowę tańsza..., no ale jeśli masz kasę na N70-300VR to bierz!

A czy jak dołączę Sigmę do Nikona (aparatu) to nie będzie żadnych wad itp.? Bo ten że Pan powiedział mi też że lepiej dołączać firmowy obiektyw...

cyrusvirus
21-03-2008, 12:08
A nie lepiej np. Sigmę 70-300? Co prawda nie ma VR, ale jest połowę tańsza..., no ale jeśli masz kasę na N70-300VR to bierz!
Tylko jak kupi D60 to może sobie Marta pomarzyć o autofocusie...

Jak masz pieniądze na 70-300VR to nie zastanawiaj się nad tym szkłem do to świetny obiektyw za takie pieniądze. No i ma silnik co np. w D60 jest niezbędną rzeczą.

swider
21-03-2008, 12:09
nie bedzie zadnych problemow, nie bedziesz miec tylko AF :D jak Cie stac na Nikkora to bierz go, Sigma jest jednak gorsza optycznie i nie ma VRa, o AF juz nie wspomne! Jezeli chodzi o cos dluzszego w tej cenie o rownie dobrych parametrach optyczno/mechanicznych, to nic nie znajdziesz :( A tego pana juz nie sluchaj ;)

barkowx
21-03-2008, 12:10
D80 jest lepszym aparatem od D60 praktycznie pod każdym względem a co do 70-300vr to jak na początek przygody z fotografią to może być :)

cyrusvirus
21-03-2008, 12:11
nie bedzie zadnych problemow,
Ale Sigma nie ma silnika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!

velaskez
21-03-2008, 12:14
S70-300 ma AF!!! jak masz śrubokręt:)

swider
21-03-2008, 12:15
Ale Sigma nie ma silnika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!
jasne, jasne, zapomnialem dopisac (juz poprawione) ;) Jesli chodzi o brak problemow chodzilo mi bardziej o ogolna wspolprace :)

tempor
21-03-2008, 12:16
a co to jest za wyrób w takim razie mędrcy

SIGMA 70-300 f/4-5.6 APO DG MACRO HSM


849,00 zł za sztukę; 6 z 6 wystawionych :-P

velaskez
21-03-2008, 12:17
no ten ma...

tempor
21-03-2008, 12:18
no to ma czy nie ma :-P mędrcy :mrgreen:

velaskez
21-03-2008, 12:21
z ciekawości wlazłem na stronę Sigmy...oni nie mają w ofercie 70-300 z HSM

http://www.sigma-foto.pl/?q=node/9

cyrusvirus
21-03-2008, 12:22
Co to wałek jakiś :confused:
http://allegro.pl/item332092115_sigma_70_300_f_4_5_6_apo_dg_macro_hs m_filtr_uv_58.html

tempor
21-03-2008, 12:23
nie wałek chłopie tylko nie masz pojęcia co jest na rynku a co nie zaślepiony swoją mądrością i wspaniałym śrubokrętem na wymarciu zresztą :razz: :mrgreen:

angielski coś panimaju ?

The built-in motor allows autofocus with all Nikon digital cameras.
APO 70-300mm F4-5.6 DG MACRO for Nikon
70-300mm F4-5.6 DG MACRO for Nikon
2008.1.25



The Sigma Corporation is pleased to announce the launch of the new APO 70-300mm F4-5.6 DG MACRO for Nikon and 70-300mm F4-5.6 DG MACRO for Nikon. The built-in motor allows autofocus with all Nikon digital cameras. These lenses incorporate a macro feature with maximum magnification 1:2 at the 300mm focal length. It is suitable for various types of shooting conditions.

swider
21-03-2008, 12:24
a co to jest za wyrób w takim razie mędrcy

SIGMA 70-300 f/4-5.6 APO DG MACRO HSM


849,00 zł za sztukę; 6 z 6 wystawionych :-P

No to jest odswiezona wersja tej Sigmy o ktorej mowa :D ale z dostepnoscia tego szkla poki co kiepsko, tak wiec nie sadze, ze chodzilo kolezance o ta nowsza wersje :p

cyrusvirus
21-03-2008, 12:25
nie wałek chłopie tylko nie masz pojęcia co jest na rynku a co nie zaślepiony swoją mądrością i wspaniałym śrubokrętem na wymarciu zresztą :razz: :mrgreen:
No wiesz za najmądrzejszego to ja się nie uważam dlatego jeśli jest taki obiektyw to zwracam honor!

Marta55555
21-03-2008, 12:25
Co to wałek jakiś :confused:
http://allegro.pl/item332092115_sigma_70_300_f_4_5_6_apo_dg_macro_hs m_filtr_uv_58.html



widziałam kilka aukcji z tym obiektywem... ale chyba lepiej kupić ten Nikkora...?


A ten?- Sigma 400 APO jest droższy ale może uda mi się od rodziców wyciągnąć trochę więcej kasy ;P ;)

swider
21-03-2008, 12:27
Co to wałek jakiś :confused:
http://allegro.pl/item332092115_sigma_70_300_f_4_5_6_apo_dg_macro_hs m_filtr_uv_58.html
no chyba walek bo na pudelku na zdjeciu nie pisze, ze to wersja HSM :mrgreen: Co niezmienia faktu, ze taka Sigma powstala ;)

cyrusvirus
21-03-2008, 12:28
no chyba walek bo na pudelku na zdjeciu nie pisze, ze to wersja HSM :mrgreen: Co niezmienia faktu, ze taka Sigma powstala ;)
Łops :oops: to ja się już nie wypowiadam jak nie wiem ;)

tempor
21-03-2008, 12:29
To TEŻ WAŁEK chłopy ??? :p :mrgreen: :lol :8-) :cool:

Sigma 70-300 APO DG AF-motor **Dla D40 i D40x !!**
Sprzedający sigma-warszawa (162)
Zadaj pytanie Sprzedającemu
7 z 7 wystawionych

Dostawa GRATIS !!
Profesjonalny wielopowłokowy filtr UV Sigma 58mm
o wartości 139zł – GRATIS !!
Jako oficjalny przedstawiciel marki Sigma w Polsce, zapewniamy najwyższą jakość obsługi, a kupując u nas masz pewność, iż towar jest najwyższej jakości. Gwarantujemy pełną opiekę serwisową w kraju (programy gwarancyjne 3+2 i 2+1, aktualizowanie firmware’u w momencie pokazania się nowych body). Nie kupuj obiektywów Sigma poza autoryzowaną siecią sprzedaży ponieważ tam nie będzie spełniony żaden z powyższych przywilejów!!



No to jest odswiezona wersja tej Sigmy o ktorej mowa :D ale z dostepnoscia tego szkla poki co kiepsko, tak wiec nie sadze, ze chodzilo kolezance o ta nowsza wersje :p

Widzisz jakiś problem z dostępnością rzeczonego szkła jeszcze ? :p :mrgreen: :lol :8-) :cool:

swider
21-03-2008, 12:36
To TEŻ WAŁEK chłopy ??? :p :mrgreen: :lol :8-) :cool:

Sigma 70-300 APO DG AF-motor **Dla D40 i D40x !!**
Sprzedający sigma-warszawa (162)
Zadaj pytanie Sprzedającemu
7 z 7 wystawionych

Dostawa GRATIS !!
Profesjonalny wielopowłokowy filtr UV Sigma 58mm
o wartości 139zł – GRATIS !!
Jako oficjalny przedstawiciel marki Sigma w Polsce, zapewniamy najwyższą jakość obsługi, a kupując u nas masz pewność, iż towar jest najwyższej jakości. Gwarantujemy pełną opiekę serwisową w kraju (programy gwarancyjne 3+2 i 2+1, aktualizowanie firmware’u w momencie pokazania się nowych body). Nie kupuj obiektywów Sigma poza autoryzowaną siecią sprzedaży ponieważ tam nie będzie spełniony żaden z powyższych przywilejów!!
ja tylko mowilem o tej aukcji z linka cyrusvirus, a co Ty sie tak irytujesz stary, nikt Ci nie wmawia, ze takiego obiektywu nie ma w sprzedazy, a cyrusvirus przyznal sie, ze nie wiedzial, ze Sigma wypuscila wersje z HSM. Czytasz to co sie pisze w ogole? Przeciez bazgralem wczesniej, ze taki obiektyw jest, tylko, ze narazie ciezko z ogolna dostepnoscia.

Kaleid
21-03-2008, 12:38
Kol. tempor rozwija skrzydła. Coś czuję że się zadomowi, i będzie niósł kaganek oświaty codziennie. Mimo wszystko uprasza się szanownego Pana misjonarza (co by zbytnio nie szafować określeniem mędrzec) o nie narzucanie takiego stylu dyskusji, i zaprzestanie prób prowokacji w innych wątkach.

swider
21-03-2008, 12:39
Widzisz jakiś problem z dostępnością rzeczonego szkła jeszcze ? :p :mrgreen: :lol :8-) :cool:
No widze, ze jednak doczytales po czasie... I widze problem, bo jak sobie wpisze na allegro "Sigma 70-300 APO HSM" to wyskakuje jedna pozycja, a na stronie Sigma-Centrum w Krakowie w ogole nie ma, nie bede mnozyl przykladow. Dla mnie cos jest ogolnie dostepne, jezeli jest prawie we wszystkich sklepach foto. EOT z mojej strony.

tempor
21-03-2008, 12:50
Kol. tempor rozwija skrzydła. Coś czuję że się zadomowi, i będzie niósł kaganek oświaty codziennie. Mimo wszystko uprasza się szanownego Pana misjonarza (co by zbytnio nie szafować określeniem mędrzec) o nie narzucanie takiego stylu dyskusji, i zaprzestanie prób prowokacji w innych wątkach.

ok, nie lubię tylko wciskania ciemnoty (jak koledzy w tym wątku) :-D

MARTINK
21-03-2008, 12:54
Czulem ze na tego "medrca" ktos zareaguje...
I bardzo dobrze...

Nie chcialbym aby poziom dyskusji na forum sie obnizal.
Naprawde przykro patrzec na ton niektorych wypowiedzi.

Poza tym na forum jest taka ilosc wiedzy podparta czesto taka iloscia "zewnetrznych" linkow ze wlasciwie to sie nieraz sam zastanawiam czy da sie jeszcze zadac powazne pytanie ktorego jeszcze nie bylo. Ale w sumie po to jest forum tylko prosba - poczytajcie zanim zapytacie

Wystarczy poczytac.... poszperac... pogrzebac...

swider
21-03-2008, 12:55
ok, nie lubię tylko wciskania ciemnoty (jak koledzy w tym wątku) :-D
Stary Ty masz naprawde jakis problem ze soba... juz wiem! Masz problem z czytaniem. Kaleid jak widac niektorzy chca zablysnac na forum jako nowi uzytkownicy. Zreszta ja juz sie wylaczam z tej dyskusji bo szkoda sie znizac do pewnych poziomow.

tempor
21-03-2008, 13:01
Ale Sigma nie ma silnika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!

Wiesz swider w ten kategoryczny sposób sformułowane acz NIEPRAWDZIWE posty to naprawdę delikatna była riposta

ty zaś upierasz się dziecinnie, że coś nie jest dostępne bo nie ma w sklepie spożywczym koło twojego domu. Wybacz.

na razie, szkoda mojego czasu

cyrusvirus
21-03-2008, 13:30
nie wałek chłopie tylko nie masz pojęcia co jest na rynku a co nie zaślepiony swoją mądrością i wspaniałym śrubokrętem na wymarciu zresztą :razz: :mrgreen:
tempor ja sie przyznałem, że nie wiedziałem o istnieniu takiego modelu więc jak było pisane wcześniej czy będą problemy z działaniem z d60 czy nie napisałem tego posta jako swojego rodzaju bunt - "halo Koledzy przecież ten obiektyw nie będzie do końca działał z tym body". Nikogo nie obraziłem, nikomu nic nie zarzuciłem no i w końcu nic wielkiego się nie stało, a Ty robisz z igły widły i mi tu wyskakujesz z jakimś "kategorycznym sformułowaniem" i od razu sugerujesz, że jestem zaślepiony swoją mądrością i zakochany w swoim przestarzałym śrubokręcie i nie mam pojęcia co się dzieje na rynku. Zgoda. Wiem mniej od Ciebie, ale nie musisz być taki niemiły i nietolerancyjny. No o co chodzi? Nie wszyscy są tu tak mądrzy jak Ty. Pamiętaj o tym.

Proponuję usunięcie postów z tej niepotrzebnej dyskusji, bo Koleżanka Marta chciał zasięgnąć tylko porady, a tu jak zwykle jakaś niepotrzebna wymiana zdań bo ktoś prowokuje.

Dzięki swider

velaskez
21-03-2008, 22:43
i to chyba przeze mnie, bo ta Sigma to był mój pomysł, aczkolwiek nie wiedziałem też o istnieniu modelu z HSM

mpwt
22-03-2008, 00:07
To niech mi kolega tempor wyjaśni, bo w każdym poście wmawia, że śrubokręt jest na wymarciu dlaczego Nikon nadal produkuje obiektywy na śrubokręt. Niech powie kiedy Nikon zacznie produkować np. 35 czy 50 w wersji SWM? Dlaczego nadal w linii Dxxx i Dx nadal jest ten śrubokręt.

I jeśli masz rację mówiąc, że śrubokręt jest na wymarciu to nic tylko czekać na następce D80 bez śrubokręta.
Poczekamy zobaczymy...

P.S. nie wiedzieć czemu, ale dzisiaj na przemiennie działałem z F100 i D80 i jakoś śrubokręt w F100 szybciej łapał ostrość niż SWM na D80. Dziwne, taka stara technologia (phi, śrubokręt) a jara...

velaskez
22-03-2008, 08:27
o ile dobrze pamiętam to, ostrą batalię o śrubokręt w Dxx w którymś wątku już widziałem... :)
ale prawda jest taka, że gdyby Nikon postanowił nie dawać śrubokręta w nowych DSLR serii Dxx (i może Dxxx, nie wiem), to byłby to strzał w swoje własne plecy. Dlatego myślę, że taka możliwość jest bardzo mało prawdopodobna, i nie rozważam jej.

Piotr_
22-03-2008, 09:13
o ile dobrze pamiętam to, ostrą batalię o śrubokręt w Dxx w którymś wątku już widziałem... :)
ale prawda jest taka, że gdyby Nikon postanowił nie dawać śrubokręta w nowych DSLR serii Dxx (i może Dxxx, nie wiem), to byłby to strzał w swoje własne plecy. Dlatego myślę, że taka możliwość jest bardzo mało prawdopodobna, i nie rozważam jej.

Nie wiem czy wiesz, ale kiedyś Canon zmienił bagnet jednym cięciem odcinająć się od historii i jakoś przeżył. U Nikona te zmiany są ewolucyjne, ale prędzej czy później nastąpią i trzeba się z tym pogodzić. Jeszcze tylko elektroniczne domykanie przesłony (już się pojawiło) i zniknie cała mechanika.

velaskez
22-03-2008, 09:43
o Canonie nie wiedziałem, ale zmiana wyszła im na lepsze, czy na gorsze?
A co do elektronicznego domykania przesłony to zauważ, że już w Dxx nie można kręcić przesłoną na obiektywie, jedynie kółkiem na body. W Dxxx jeszcze można...pytanie jak długo?

bastek73
22-03-2008, 09:55
..takie wywody filozoficzne.
Zapomnieliście tematu ????????????????

Piotr_
22-03-2008, 10:02
o Canonie nie wiedziałem, ale zmiana wyszła im na lepsze, czy na gorsze?

Wtedy bolało, ale teraz mają święty spokój i nie zastanawiają się co będzie dalej.


A co do elektronicznego domykania przesłony to zauważ, że już w Dxx nie można kręcić przesłoną na obiektywie, jedynie kółkiem na body. W Dxxx jeszcze można...pytanie jak długo?

Nie chodzi o sterownie przesłony z body czy pierścieniem na obiektywie. Obecnie w Nikonie przesłona obiektywu w momencie robienia zdjęcia domykana jest przez body za pomocą mechanicznej wajchy. To ostatni mechaniczny element do wyeliminowania w bagnecie F. Pojawił sie już pierwszy obiektyw (PC-E 24 f3.5), który tej wajchy nie potrzebuje. Prawdopodobnie najpierw zacznie znikać z obiektywów, a po jakimś czasie z aparatów. Już w tej chwili wszystkie body cyfrowe potrafią to obsłużyć ale na starszych analogach działać nie będzie.

cyrusvirus
22-03-2008, 12:10
No właśnie zapomnieliśmy się trochę.

Marta! 70-300vr to chyba odpowiedni dla Ciebie obiektyw bardzo dobry optycznie i chwalony na forum. Jak będziesz mogła sobie pozwolić to kup D80. To co Ci pan w sklepie powiedział na temat samoczyszczącej się matrycy to jest najzwyklejszy chwyt marketingowy. Jak Ci sie pobrudzi to po prostu kup sobie za 3zł gruszkę w aptece i dmuchnij w matrycę mając aparat skierowany matrycą do dołu i po problemie.
Do tego ten nieszczęsny śrubokręt... Jak byś miała kupić aparat za rok to byśmy się zastanawiali nad przydatnością tego urządzenia, ale Ty chcesz kupić sprzęt na dniach więc naprawdę nie przejmuj się opisami, że to jest na wymarciu. W tej chwili właśnie ten śrubokręt jest NIEZBĘDNY do obsługi ogromnej gamy (fakt - coraz więcej obiektywów pojawia się z silnikami, ale chyba nie można stwierdzić, że d60 jest lepszy od d80 be nie ma śrubokręta...) obiektywów nie wspominając, że D80 bardzo dobrym body.

Popatrz sobie na podpisy różnych użytkowników tu na forum (a konkretnie na obiektywy) i wyciągnij wnioski ile osób korzysta z tego "szitu na wymarciu" ;)

velaskez
22-03-2008, 12:30
cyrusvirus ty m.in. korzystasz:)
a jak to wygląda w Canonie, nigdy się nie przyjrzałem bagnetowi... u nich nie ma żadnego mechanicznego połączenia obiektywu z body?

Marta55555
22-03-2008, 13:54
Dzięki cyrusvirus :) Już postanowiłam że kupię D80 i ten obiektyw. I mam jeszcze jedno pytanie... Jaki filtr kupić? powtarzam że ten obiektyw będzie mi służył jedynie do fotografii ptaków a do innych zdjęć będę miała kit ;)

cyrusvirus
22-03-2008, 14:03
Kup dobrą UV-kę. spełnia ona rolę przede wszystkim ochronną. Ta jest chyba najbardziej popularna i chwalona, a i cena zaskakująco dobra :)
http://allegro.pl/item328688677_hoya_hmc_super_67mm_67_mm_uv_promocj a_.html
Pamiętaj o średnicy filtra 67mm (Nikkor 70-300VR)



velaskez w Canonie jest tak jak w Nikonach bez śrubokręta ;)

swider
22-03-2008, 14:25
Tylko z czyszczeniem Hoy(i) bywa ciezko :/ ja uzywam Marumi WPC ( Hoye tez mam, zeby nie bylo :) ) wg. mnie najlepszy stosunek jakosc/cena. Sa jednak drozsze, UVka kosztuje jakies 125zl.

pioter m
22-03-2008, 15:59
Dzięki cyrusvirus :) Już postanowiłam że kupię D80 i ten obiektyw. I mam jeszcze jedno pytanie... Jaki filtr kupić? powtarzam że ten obiektyw będzie mi służył jedynie do fotografii ptaków a do innych zdjęć będę miała kit ;)
Do ptakow? Daruj sobie ten obiektyw. Jest ciemny i potrafi zabladzic. Wyobraz sobie, ze probujesz zlowic ptaszysko w koronie drzewa. W cieniu ten obiektyw jest bardziej zawodny niz duzo tansza sigma 70-300APO. Ostrzenie tylko reczne i monopod. Tym obiektywem mozna zlowic wrobla na plocie, czy golebia na dachu. Sikory nieporuszonej raczej ci sie nie uda.
Co do aparatu - swietny wybor. I nie chodzi mi o srubokret, bo koledzy przeginaja z demonizowaniem tego problemu, bo to najmniejszy problem. D60 ma inne wady, ktore dyskwalifikuja go, jako aparat dla pasjonata, ale o tym cicho sza. Gdzies cos zaslyszal i powtarza, jak papuga.
Moim zdaniem moglas sie pokusic tez o canona 30d i jasne tele. To jest lepszy wybor dla ptasznika i astronoma niz d80. Do wszystkiego innego wole nikona. Wybor to oczywiscie kwestia twoich priorytetow i tego, jak operuje sie aparatem. D80 jest zajebiaszczy i mi osobiscie brakowaloby tylko wstepnego unoszenia lustra z prawdziwego zdarzenia.

Marta55555
22-03-2008, 16:14
ło matko... to teraz mam namoncone w głowie xp

a co powiecie o tym obiektywie? - nikkor afs 300/4 plus TC14


Ta Pani posiada wlasnie ten obiektyw i aparat Nikon D70- http://www.ptaki-polski.pl/galeria.php?kategoria=3&zdjecie=2578&autor=0#pow

moim zdaniem fotki ma świetne

cyrusvirus
22-03-2008, 16:15
Wyobraz sobie, ze probujesz zlowic ptaszysko w koronie drzewa. W cieniu ten obiektyw jest bardziej zawodny niz duzo tansza sigma 70-300APO.
Błagam...

swider
22-03-2008, 16:17
Do ptakow? Daruj sobie ten obiektyw. Jest ciemny i potrafi zabladzic. Wyobraz sobie, ze probujesz zlowic ptaszysko w koronie drzewa. W cieniu ten obiektyw jest bardziej zawodny niz duzo tansza sigma 70-300APO. Ostrzenie tylko reczne i monopod. Tym obiektywem mozna zlowic wrobla na plocie, czy golebia na dachu. Sikory nieporuszonej raczej ci sie nie uda.
No to pojechales po bandzie hehehe... :lol: Wejdz sobie do dzialu 'przyroda' i zobacz co wld robi tym szklem. Sikory, Dzwonce, Rudziki i wiele, wiele innych ustrzelil i to nie jakies tam fotki, tylko piekne albumowe kadry! Daleko mi do niego, ale tez posiadam kilka strzalow z tego szkla np. Pliszka gorska, Cierniowka. Takze prosil bym o nie szerzenie demagogii :)

Marta55555
22-03-2008, 16:17
To ja może się przejadę do jakiegoś sklepu Nikona i tam sprawdzę kilka obiektywów bo już teraz nie wiem jaki mam kupić...



czyli kupić to szkło co proponowałam na samym początku?

velaskez
22-03-2008, 16:19
marto, tak!
pioter m zdefiniuj zawodny...

Marta55555
22-03-2008, 16:20
Czy te fotki były robione tym szkłem?-

http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=51948

http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=52525

swider
22-03-2008, 16:23
Czy te fotki były robione tym szkłem?-

http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=51948

http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=52525

Dokladnie tak Marto! I jak sama widzisz sa REWELACYJNE!

P.S.
Ale jak stac Cie tylko na to szklo, ktore zaproponowalas wyzej, czyli N AF-S 300/4 to bierz go bez zastanowienia, jest lepsze do ptactwa bo jest jasniejsze i ostrzejsze. Tylko, ze wazy jakies 1,4 kg i kosztuje ok. 4200zl.

Marta55555
22-03-2008, 16:24
rzeczywiście są niesamowite :O

No to postanowione :D to szkło kupie ! Dzięki za pomoc :D

pioter m
22-03-2008, 16:28
No to pojechales po bandzie hehehe... :lol: Wejdz sobie do dzialu 'przyroda' i zobacz co wld robi tym szklem. Sikory, Dzwonce, Rudziki i wiele, wiele innych ustrzelil i to nie jakies tam fotki, tylko piekne albumowe kadry! Daleko mi do niego, ale tez posiadam kilka strzalow z tego szkla np. Pliszka gorska, Cierniowka. Takze prosil bym o nie szerzenie demagogii :)
Ja tez mam sporo dobrych fotek zrobionych z tym szklem, ale go nie lubie, bo zbyt duzo nerwow mnie kosztuje i nie uzywam AF. Obecnie planuje sigme 100-300, ale jeszcze wstrzymuje sie z zakupem.
Ten obiektyw jest bardzo ciemny i to nie jest demagogia. Kontrastowe sceny AF lapie swietnie, a bez tego jest mizernie. VR jest super. Bardzo chetnie zamienilbym ten obiektyw na sigme 30/1.4.
Ale juz sie poprawiam - to fajny obiektyw dla amatora i w tej cenie nie ma lepszego. Ewentualnie uzywana sigma 70-200/2.8 z konwerterem x1.4, ale nie ma stabilizacji.
Trzeba sie liczyc z tym, ze obiektyw bedzie robil psikusy i tyle.
Przepraszam za ton mojej porzedniej wypowiedzi.

swider
22-03-2008, 16:47
Ja tez mam sporo dobrych fotek zrobionych z tym szklem, ale go nie lubie, bo zbyt duzo nerwow mnie kosztuje i nie uzywam AF. Obecnie planuje sigme 100-300, ale jeszcze wstrzymuje sie z zakupem.
Ten obiektyw jest bardzo ciemny i to nie jest demagogia. Kontrastowe sceny AF lapie swietnie, a bez tego jest mizernie. VR jest super. Bardzo chetnie zamienilbym ten obiektyw na sigme 30/1.4.
Ale juz sie poprawiam - to fajny obiektyw dla amatora i w tej cenie nie ma lepszego. Ewentualnie uzywana sigma 70-200/2.8 z konwerterem x1.4, ale nie ma stabilizacji.
Trzeba sie liczyc z tym, ze obiektyw bedzie robil psikusy i tyle.
Przepraszam za ton mojej porzedniej wypowiedzi.
hmmm... powiem Ci, ze ja nie mam problemow z dzialaniem AF, nawet jak jest ciemnawo. Na potwierdzenie tego wrzucam fote Trzciniaka (prosze nie patrzec na kadr ani na technikalia, bo to spory crop, fotka czysto dokumentacyjna :) ). Wszedzie trzcina, gesta jak diabli, a AF sobie jednak poradzil :D


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Fakt, ze S 100-400 jest lepsza (sam bym chcial ja miec, ale niestety mnie nie stac), z tym, ze jest ciemny tez sie zgodze, ale nie wymagajmy, zeby za taka cene bylo inaczej, i tak jest b. dobrze!


Przepraszam za ton mojej porzedniej wypowiedzi.
Spoko, wszystko zostanie w rodzinie ;)

Marta55555
09-04-2008, 22:25
hmm... przepraszam że tak mieszam no ale właśnie planuje za kilka dni zakup tego D80... tyle że teraz moja znajoma zakupiła aparat sony alpha 350 i jak patrzyłam jest nieco droższy od D80 ale za to (chyba) lepszy... to prawda? To w końcu który mam kupić? ( ehh piszę o soniakach na forum o nikonach...:-? )


A i jeszcze jedno. Jeżeli już mam kupić tego D80 to nie ma jakiegoś obiektywu o dłuższej ogniskowej niż ten nikkor 70-300 vr ? tylko żeby nie był dużo droższy... bo obawiam się że 300mm mi nie wystarczy :?

mpwt
09-04-2008, 22:40
Porównanie A350 i D80
http://optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=2&add0=625&add1=310

Ale po fotkach odczuwam brak ergonomii ze strony A350 (gdzie jest górny wyświetlacz?!?!)

I jak ci zabraknie mm
http://www.allegro.pl/item343371850_interfoto_nikon_tc_14_e_telekonwerte r_x1_4_tanio_.html

Marta55555
09-04-2008, 22:47
no tak... telekonwerter... zupełnie zapomniałam o tej możliwości :P

hmm... ale czy jeżeli sony ma ponad 14mln pixeli to nie ma lepszej jakości zdjęć? i ma stabilizację obrazu...


Chociaż i tak raczej na pewno kupię D80... jakoś jestem bardziej przekonana do Nikonów...

mpwt
09-04-2008, 22:51
hmm... ale czy jeżeli sony ma ponad 14mln pixeli to nie ma lepszej jakości zdjęć? i ma stabilizację obrazu...


70-300 też ma VR.

A jeśli chodzi o teorię to jeśli mniej MP tym mniejszy szum. Ale nie znam Sony.

Marta55555
09-04-2008, 22:52
No dobra. Dzięki za odp. i mam nadzieję że niedługo dołączę do Nikon'owców :D

Vanitari
09-04-2008, 22:53
A czy jak dołączę Sigmę do Nikona (aparatu) to nie będzie żadnych wad itp.? Bo ten że Pan powiedział mi też że lepiej dołączać firmowy obiektyw...


Wiesz co z tego co mowi "ten pan" to ty lepiej przstań z nim rozmawiać wogóle :D Nikkor 70-300VR jest lepszy od Sigmy 70-300 APO ponieważ jest lepszy optycznie, ma szybszy AF i VR, ale nie jest powiedziane że będzie robić problemy z body nikona <to jest jakaś totalna bzdura>

velaskez
09-04-2008, 23:22
pamiętaj że "ci Panowie" to najczęściej doradzają tak, by najlepszą kasę zrobić

cypherdid
10-04-2008, 13:57
Ten sam Pan powiedział że Nikon D60 jest lepszy od D80 bo ma np. Czyszczenie matrycy Prawda to?

:D D3 też nie ma czyszczenia..no to na bank gorsze od d60
przy wyborze radzę nie decydować się nigdy takimi funkcjami, ani liczbą pikseli...

rastula
10-04-2008, 14:15
Trudno miec pretensje do "PANA" - przecież powtarza tylko instrukcję N. ;-)

mpwt
10-04-2008, 14:24
Trudno miec pretensje do "PANA" - przecież powtarza tylko instrukcję N. ;-)

A gdzie w instrukcji powiedziane jest, że D60 jest lepszy od D80? :D

rastula
10-04-2008, 14:39
nie prowokuj :-P

mówiłem o używaniu obiektywów / akcesoriów innych firm ...

swider
10-04-2008, 22:01
A i jeszcze jedno. Jeżeli już mam kupić tego D80 to nie ma jakiegoś obiektywu o dłuższej ogniskowej niż ten nikkor 70-300 vr ? tylko żeby nie był dużo droższy... bo obawiam się że 300mm mi nie wystarczy :?


I jak ci zabraknie mm
http://www.allegro.pl/item343371850_interfoto_nikon_tc_14_e_telekonwerte r_x1_4_tanio_.html

ja bym nie polecal tego rozwiazania, robi sie ciemno, spada jakosc obrazu, moga byc problemy z AF. Lepszym rozwiazaniem jest kupno dluzszego szkla, ale w tym momencie za cene zblizona do 1800zl i o porownywalnych do VRki osiagach nie ma takowego. Najtanszy Niki z ogniskowa 80-400 to wydatek rzedu 5000zl. Ew. jest jeszcze Sigma 135-400, ale jakosc obrazu gorsza niz 70-300 VR. Tak wiec albo bedziesz trzaskac tym Nikkorkiem i jakos bedziesz musiala dac sobie rady z tymi 300stoma mm, albo dozbieraj na dluzsze szklo ;)

Marta55555
10-04-2008, 23:28
hmm... Chyba jednak aż tyle nie dozbieram :/ a wiecie może jakie mniej więcej będzie przybliżenie z tym obiektywem (70-300mm) ? Przyznam że ( jak narazie) na lustrzankach się za bardzo nie znam...

mpwt
11-04-2008, 00:05
ja bym nie polecal tego rozwiazania

W dziale optycznym jest test jak poszczególne TC się zachowują. Nie demonizował bym tego rozwiązania...

lewAp7
11-04-2008, 08:09
a wiecie może jakie mniej więcej będzie przybliżenie z tym obiektywem (70-300mm) ?
podziel sobie 300 przez 70... ale to nie jest do końca tak jak w kompaktach.

rastula
11-04-2008, 09:07
a do czego potrzbujesz więcej niz 300 mm ?

Marta55555
11-04-2008, 09:15
Do fotografowania ptaków.


No słyszałam właśnie że to trzeba podzielić ale myślałam że to się liczy tak jak w kompaktach...


to kupować ten telekonwerter? On bardzo psuje jakość zdjęć?

mpwt
11-04-2008, 09:57
No słyszałam właśnie że to trzeba podzielić ale myślałam że to się liczy tak jak w kompaktach...


to kupować ten telekonwerter? On bardzo psuje jakość zdjęć?

W kompaktach liczy się dokładnie tak samo. A co do TC. Mówiłem, żebyś wskoczyła do działu optyka. Jest tam właśnie wątek o tym.

rastula
11-04-2008, 10:21
no to i tak ten obiektyw bedzie raczej za ciemny do fotografii ptaszków w lesie

a z konwerterem to jeszcze trzeba przemnozyć przeslone przez wartosc konwertera...


trzeba też wziąć pod uwagę , że przy długich ogniskowych nieporuszenie zdjec staje sie co raz trudniejsze

nieco pomaga system VR / OS itp - no ale światła on nie zastąpi...


cudów ( za małe pieniądze :-) nie ma...


dobrze przestudiuj dział optyka i fotografia przyrodnicza - szczególnie że widzę, że bardzo mało sie orientujesz w kwestiach dsrl (bez obrazy , kazdy tak ma miał) - potem może być płacz, że kaska wydana a efekty do d.y :-)

swider
11-04-2008, 11:16
Do fotografowania ptaków.
Juz pisalem, ze do fotografowania ptakow 300mm starczy, ale jest to jakies minimum. Jak chcesz miec fajny sprzet na ptasiory musisz wydac kupe kasy. Niestety VRka jest ciemna jak kolega wyzej pisal, ale nie jest tragicznie. Widzialas juz zdjecia wld z tego szkielka, wiec sama widzisz jakie mozesz uzyskac efekty, ale do tego trzeba baaardzo duzo cierpliwosci i doswiadczenia. Jedyne lepsze od tego Nikkora obiektywy w rozsadnej cenie, ktore mozesz brac pod uwage to N 300/4 za jakies 4000 zl i S 100-300/4 za ~3500zl. No ale jak widzisz ogniskowej wiekszej nie dostaniesz, ale za to fajne swiatelko i jakosc obrazowania sporo lepsza od N 70-300. Niestety wybralas sobie pieronsko droga dziedzine fotografii :)

rastula
11-04-2008, 11:35
wiadomo ze sie da 70-300 VR zrobic wszystko (no moze prawie) , ale trzeba trafic na dobre warunki


albo zanecac i tresowac te sikory i inne sojki ;-)...


ale rzeczywiscie zwierzyna to chyba jeden z najbardziej wymagajacych (zarowno do fotografa jak i sprzetu) temat :-) - ale i satysfakcja chyba nieporownywalna z innymi tematami :-)

swider
11-04-2008, 11:59
ale rzeczywiscie zwierzyna to chyba jeden z najbardziej wymagajacych (zarowno do fotografa jak i sprzetu) temat :-) - ale i satysfakcja chyba nieporownywalna z innymi tematami :-)
Jak dla mnie niporownywalna na zadnej plaszczeznie :D Nie ma to jak wracasz z wyprawy caly usyfiony, ubabrany blotem, przemokniety i na karcie jakies 3 fajne ujecia :D nie ma w tym zadnej ironii, serio, lubie to! :D

lewAp7
11-04-2008, 14:10
No słyszałam właśnie że to trzeba podzielić ale myślałam że to się liczy tak jak w kompaktach...
jak już napisano, liczy się tak samo... tylko inaczej się do tego podchodzi - nie mówi się o zoomach czy powiększeniach, tylko o ogniskowych. 70mm to już jest pewien zoom dla oka ludzkiego, bo dla oka ludzkiego przyjmuje się ogniskową wynoszącą... aaa... tam! Sama sobie znajdziesz. Ambitna przecież jesteś!

Marta55555
11-04-2008, 17:12
Bardzo dziękuję za odpowiedzi :D rzeczywiście nie za bardzo znam się na lustrzankach bo dopiero się uczę. A co do fotografii... w kwestii ptaków już jakieś doświadczenie mam. Od roku foce kompaktem i nauczyłam się cierpliwości.


hmm... może namówię rodziców na tą sigmę 100-400... ale nie wiem...

Jacek Wrzesińsk
11-04-2008, 17:34
Bardzo dziękuję za odpowiedzi :D rzeczywiście nie za bardzo znam się na lustrzankach bo dopiero się uczę. A co do fotografii... w kwestii ptaków już jakieś doświadczenie mam. Od roku foce kompaktem i nauczyłam się cierpliwości.


hmm... może namówię rodziców na tą sigmę 100-400... ale nie wiem... Na początek możesz kupić 70-300 vr (nawet używany), porobisz trochę zdjęć,zobaczysz co z tego wyjdzie,najwyżej go sprzedasz i zaczniesz szukać coś dłuższego.Każde tele to będzie już kawał szkła i trzeba tym jakoś operować a 70-300vr ma jeszcze w miarę niewielkie gabaryty i wagę,weź to pod uwagę!Pozdr.:)

Marta55555
11-04-2008, 18:16
Ten Pan - http://www.ptaki-polski.pl/galeria.php?kategoria=3&autor=366#kat


robi zdjęcia D80 i Sigma APO 100-300mm f4 EX IF HSM - http://www.fotoit.pl/index.php?site=produkt&id=346


co myślicie o tym obiektywie? jest wystarczająco dużo lepszy od Nikkora żeby dopłacić do niego prawie 2 tysiące?

swider
11-04-2008, 18:55
hmm... może namówię rodziców na tą sigmę 100-400... ale nie wiem...
No do ptaszkow bardzo zacne szkielko! Uwierz mi, jest wart swojej ceny :) tylko pamietaj o statywie, no chyba, ze masz mocny uscisk, w koncu to jakies 1.5 kilo ;)

rastula
11-04-2008, 18:58
Na początek możesz kupić 70-300 vr (nawet używany), porobisz trochę zdjęć,zobaczysz co z tego wyjdzie,najwyżej go sprzedasz i zaczniesz szukać coś dłuższego.Każde tele to będzie już kawał szkła i trzeba tym jakoś operować a 70-300vr ma jeszcze w miarę niewielkie gabaryty i wagę,weź to pod uwagę!Pozdr.:)


popieram kolegę


mimo tego co napisałem o ciemności tego szkiełka - to chyba dobry start w świta tele , że tak powiem


no chyba że rodzice nie potrafią ci niczego odmówić ;-)

swider
11-04-2008, 19:07
Na początek możesz kupić 70-300 vr (nawet używany), porobisz trochę zdjęć,zobaczysz co z tego wyjdzie,najwyżej go sprzedasz i zaczniesz szukać coś dłuższego.Każde tele to będzie już kawał szkła i trzeba tym jakoś operować a 70-300vr ma jeszcze w miarę niewielkie gabaryty i wagę,weź to pod uwagę!Pozdr.:)


popieram kolegę


mimo tego co napisałem o ciemności tego szkiełka - to chyba dobry start w świta tele , że tak powiem


no chyba że rodzice nie potrafią ci niczego odmówić ;-)
No ale nie szkoda tracic pieniedzy? Jak Marta pisze, ze chce fotografowac ptaki czyli ma jasno i wyraznie sprecyzowane cele, to po co ma kupowac badz co badz gorsze optycznie szklo, a potem stwierdzic, ze jest jednak za ciemne i spodziewala sie lepszego obrazowania, w konsekwencji je sprzedac, stracic na tym kase i kupic powiedzmy ta Sigme 100-300. (ale dlugie zdanie, sorki :))

rastula
12-04-2008, 10:08
kolega przesiada się z kompakta - różnica i tak będzie kolosalna


a mówimy o wydatku jakiś 1300-1800 za 70-300 z jednej strony

i jaiś 2500-4000 za opcję 2

różnica spora


my tylko radzimy - rodzice płacą ;-)

swider
12-04-2008, 16:44
kolega przesiada się z kompakta - różnica i tak będzie kolosalna


a mówimy o wydatku jakiś 1300-1800 za 70-300 z jednej strony

i jaiś 2500-4000 za opcję 2

różnica spora


my tylko radzimy - rodzice płacą ;-)
raczej kolezanka :D
No faktycznie rodzice wykladaja kapustke, ale jak stac ich na to... ;)

Marta55555
12-04-2008, 17:22
No właśnie nie wiem czy dadzą mi tyle kasy. Oni sami nie znają się na aparatach i mówią że ten jest dobry i że inni by taki chcieli i bla, bla, bla... a to moja ciocia (która w ogóle na fotografii się nie zna) powie że jest super a to ktoś inny... ale pokaże im zdjęcia z kompaktu i z lustrzanki, może zauważą różnice...

Jacek Wrzesińsk
12-04-2008, 21:05
Sigma 100-300 sporo waży, nikkor 70-300 vr waży niecałe 800g. Różnica w operowaniu (zwłaszcza dla dziewczyny) znaczna na korzyść nikkora. Oczywiście, jeżeli ma uścisk jak strongman, to nie ma sprawy, niech bierze Sigmę. :-D

Marta55555
12-04-2008, 21:54
Kurcze no nie mogę znaleźć tej sigmy 100-400mm :l

a może chodzi Wam o 100-300?

http://www.ceneo.pl/416173 - ten obiektyw jest dużo lepszy od nikkor'a 70-300 vr ?



a tak... co sądzicie o tym obiektywie? - http://www.fotoit.pl/index.php?site=produkt&id=410

swider
13-04-2008, 11:02
Kurcze no nie mogę znaleźć tej sigmy 100-400mm :l

a może chodzi Wam o 100-300?

http://www.ceneo.pl/416173 - ten obiektyw jest dużo lepszy od nikkor'a 70-300 vr ?
Tak, tak, oczywiscie chodzi o Sigme 100-300/4 przepraszam, moj blad :oops: (juz przeedytuje posta) Jest on lepszy od N 70-300 VR, tzn. ma lepsza plastyke i obrazowanie, jest jasniejszy (w calym zakresie 4). Niektorzy mowia, ze jest najostrzejszym obiektywem Sigmy.

P.S.

a tak... co sądzicie o tym obiektywie? - http://www.fotoit.pl/index.php?site=produkt&id=410
o tym obiektywie sie nie wypowiadam, bo nie znam.

Marta55555
14-04-2008, 17:19
No dobra. Dzisiaj albo jutro kupuję aparat:

http://www.imfoto.pl/index.php?zaw=16&id=1780&photo_id=3408&referpage=

i teraz już chyba ostatni dylemat:

ten- http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/83907 czy ten- http://www.ceneo.pl/331137 ?


a tak i jaką kartę pamięci?

mOSAd
15-04-2008, 20:02
Proponuję policzyć tak. Skoro masz doświadczenie z kompaktem, to powinnaś wiedzieć jakie zbliżenie Ci wystarcza. W danych kompakta będzie informacja jaką ma maksymalną ogniskową (np że jest to obiektyw zoom odpowiadający zakresowi od 28 do 420mm dla lustrzanki SLR). 300 mm dla D80 to 450mm dla SLR. Porównaj i zobacz, czy nadal brakuje. Jeśli tak, to jest kilka opcji. Można zawsze trochę wykadrować obraz, ale bardzo niewiele, więc pewnie tak do odpowiednika 500mm może. Jeżeli zdecydujesz się na kombinację obiektywu o maksymalnej ogniskowej 300mm i telekowertera 1.4x (praktycznie nie pogarsza jakości), to otrzymasz odpowiednik 630mm. Dla 300/4 oraz 100-300/4 dodając ten telekonwerter otrzymasz zestaw ze światłem 5.6 przy którym jeszcze działa dobrze autofokus. I jest to najlepsze co możesz uzyskać na tym pułapie cenowym. Obiektyw typu 80-400 to odpowiednik w SLR (czyli dla analogowej miary) 120-600mm. Praktyczne użycie z nim telekonwertera (podobnie jak z 70-300VR) może już być problematyczne. Zatem patrząc jedynie na wielkość zbliżenia opcja 300mm + telekonwerter wydaje się lepsza. ALE bardzo niewiele i do tego tracisz niestety system redukcji wstrząsów. Robienie zdjęć z teleobiektywem bez redukcji wstrząsów wiąże się z koniecznością użycia monopodu lub statywu. Przy obiektywach z VR (lub w Sigmie OS) powinno dać się w miarę swobodnie fotografować bez statywu z czasami rzędu 1/125-1/250, co pozwoli czasem nie targać dodatkowego klamota.
Zatem jeśli wystarczy Ci 300mm (450mm) to 70-300VR będzie bardzo dobrym i mobilnym wyborem. Jeśli natomiast pogodzisz się z dodatkowymi niewygodami, nieporęcznością, wagą, to możesz wybrać inny zestaw, który da, być może, większe zbliżenia oraz ładniejsze zdjęcia (ostrość, sposób rozmycia tła, kontrast).

Aktualnie właśnie wystawiłem na giełdzie do sprzedaży zestaw Sigmy 100-300 z TC 1.4x (chyba za drogo, musze to skorygować trochę), gdyż zrewidowałem swoje potrzeby i jeśli już, to na ptaki wybiorę się z trochę innym, ale też już dużo droższym zestawem 70-200VR (tego obiektywu używam do reporterki po prostu, a ptaków prawie nie focę) + Telekonwerter 2x.

Co bym polecał? 70-300VR (tylko sprawdź czy ten odpowiednik 450mm wystarczy).

EDIT: Co do kart to szczególnie jeśli fotografujesz zimą (jak jest mróz) to proponuję SanDiska Extreme III lub ewentualnie PQI x133 (lub szybsza). Rozsądna pojemność to 4GB. Jak będzie za mało to dokupisz kiedyś drugą, ale wątpię.

wilk325
15-04-2008, 20:56
Witam. Chciałabym zakupić swoją pierwszą lustrzane. Będzie ona mi służyła głównie do fotografowania ptaków. Pewien Pan polecił mi:

Nikon D60 +18-55 UR 2.099zł

Nikkor AF-S VR 70-300 1,599zł

Filtry B+Kl(?)

+karta

Czy to dobry wybór? A jeżeli nie to mogli byście mi polecić coś lepszego w podobnej cenie?

Ten sam Pan powiedział że Nikon D60 jest lepszy od D80 bo ma np. Czyszczenie matrycy Prawda to?


Wracając do puchy to disiaj za cenę nowej D80 masz w dobrym a nawet w bardzo dobrym stanie D200, a to już zdecydowanie lepsza puszka do ptaków bo uszczelniona, a u nas z pogodą bywa różnie. Zastanów się nad tym

Marta55555
15-04-2008, 21:22
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :D zamówiłam już za bardzo niską cenę Nikona D80 i (używaną) Sigmę 100-300mm f/4 APO EX DG HSM. Teraz czekam kiedy dojdą :D a telekonwerter powinnam też niedługo zakupić. Jeszcze raz dzięki za wszystkie porady :D

wilk325
15-04-2008, 21:29
No to kupiłaś fajny zestaw gratuluję.

swider
15-04-2008, 23:32
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :D zamówiłam już za bardzo niską cenę Nikona D80 i (używaną) Sigmę 100-300mm f/4 APO EX DG HSM. Teraz czekam kiedy dojdą :D a telekonwerter powinnam też niedługo zakupić. Jeszcze raz dzięki za wszystkie porady :D
zestawik bardzo fajny na ptaszki, bedziesz na 100% zadowolona :D

mOSAd
16-04-2008, 11:09
Dokup sobie jesze monopod, jest to koszt rzędu 50-150 zł, bardzo mobilne rozwiązanie, a często zastąpi użycie ciężkiego statywu. Ponieważ zestaw D80 oraz Sigma to prawie 2kg, zatem należy zwrócić uwagę na mocowanie do aparatu i udźwig. Słabe plastikowe mocowania podobne do statywowych bym odradzał. Podoba mi się coś takiego: http://www.allegro.pl/item346455346_monopod_vt_1070_179cm_futeral_import _warszawa.html gdzie masz minigłowiczkę i jeśli tylko jest ona w miarę przyzwoitej jakości, to będzie oferowała większe możliwości przy nakierowaniu aparatu na ptaszora. Natomiast jest dość duży, nie znamy wagi, ani udźwigu. Takie coś: http://www.allegro.pl/item340199554__f]_monopod_sztywny_na_wycieczki_41_141cm_23.html się nie sprawdzi na przykład. Tego: http://www.allegro.pl/item342632535__inna_noga_179_cm_to_tez_monopod_3d_ gratis_.html też bym unikał.
Można zrobić inaczej i kupić monopodzik bez głowicy - np. na początek bardzo tani: http://www.allegro.pl/item345924962_elegancki_czarny_monopod_171_cm_pokr owiec_gratis.html (mam taki, ale nie jest to rozwiązanie na lata, po pewnym czasie zaciski trzymające nogi się luzują) i do tego dokupić głowicę. Oczywiście lepiej zainwestować w któryś z porządnych monopodów Manfrotto, np ten: http://www.allegro.pl/item343493748_hit_prof_monopod_manfrotto_681b_f_va t_lodz.html. Ale jest to zawsze sprzęt cięższy i dłuższy. Do monopodu polecałbym małą głowiczkę kulową, ale przy takiej decyzji popytaj już w kolejnym wątku może, konkretnie o sam zestaw monopod+głowiczka.

Przeglądając oferty wybór wydaje się jednak dość prosty:
http://www.allegro.pl/item343571447_monopod_velbon_rup_43_f_vat_wysylka_ kurier_.html Dobra firma, udźwig to chyba jakieś 5kg, więc z zapasem (ważne przy głowicy), cena bardzo rozsądna. Tylko znaleźć dobrą ofertę i masz piękny zestaw na ptaszki.

Aha, co do filtra... 100-300 ma osłonę przeciwsłoneczną, którą raczej będziesz zabierała ze sobą. Jest wygodna, bo można ją założyć "odwrotnie" i wtedy obejmuje ona obiektyw. W zależności od sposobu transportu, filtr może zatem nie być konieczny, bo jak przełożysz osłonę, to przednie szkło jest pod nią schowane i go nie uszkodzisz. Ale to zawsze jakaś forma ochrony więc to tylko taka ekstremalna oszczędność gdyby była konieczna. A jak kupować to Hoya albo B+W, bierz najlepsze jakie są czyli z dużą ilością powłok antyodblaskowych.

swider
16-04-2008, 11:38
A jak kupować to Hoya albo B+W, bierz najlepsze jakie są czyli z dużą ilością powłok antyodblaskowych.
No jak kupowac najlepsze to Heliopan ew. B+w, Hoya do najwyzszej klasy nie nalezy. Ja bym proponowal (zreszta jak zawsze :D) Marumi, Stosunek cena/jakosc jest b. dobry.