PDA

Zobacz pełną wersję : D50 i WB



asgoth
21-03-2006, 01:53
Witam,
ponieważ do tej pory głównie skupiłem się na sprzęcie analogowym mam byc może banalne pytanie. bardzo zainteresował mnie model D50 i jedyne co mnie martwi to rzekome ograniczenia w ustawianiu balansu bieli. chiałem się zapytac Was, drdzy forumowicze jak to w rzeczywistości wygląda, szczególnie przy robieniu zdjęc w objektach typu: kościół czy hala sportowa.
Pozdrawiam

ALF
21-03-2006, 03:29
za parę dni bedę robił zdjęcia dla konserwatora zabytków w tutejszym kościele...dam znać jak poszło z WB, ale z doświadczenia wiem, że syfry lubią się gubić w kościołach, w których jest nierównomierne i kolorowe oświetlenie :D

lesiuc
21-03-2006, 08:06
Ogólnie w mieszanym oświetleniu automatyka czasem się myli.
Na zewnątrz jest na ogół ok.
W obiektach z trudnym oświetleniem
po prostu naciskasz przycisk z napisem QUAL i przekręcsz pokrętłem
na pozycję RAW.
Od tej chwili masz gdzieś automatykę balansu bieli.
Nef'a wywołujesz na kompie z dowolnym przez Ciebie wybranym ustawieniem,
bądź ręcznym bądź predefiniowanym.

Ot i wszystko na temat balansu bieli :)

RAF
21-03-2006, 08:50
Robię ostatnio prawie wyłącznie w RAW-ach -problem znika.

asgoth
21-03-2006, 11:01
ok, dzięki za odpowiedź.
Alf, czekam na odzew, może wrzucisz jakieś fotki.
pozdrawiam

ALF
21-03-2006, 11:04
jak zrobię to wrzucę, ale to jeszcze parę dni...

Korchez
21-03-2006, 11:45
Ogólnie automatyka w D50 radzi sobie poprawnie. Co prawda w kościele jeszcze nie robiłem zdjęć (będę robił w maju na ślubie siostry :D ). Mam zastrzeżenia do zdjęć na śniegu. Jak jest słońce to jest OK. Gdy jest śnieg w cienu - wpada w niebieski. Jak dasz balans na pochmurno - za ciepły. Brakuje mi w D50 (tak jak jest w D70) dwóch stopni balansu bieli na dzień pochmurny. Brakuje też ręcznego ustawiania temperatury barwowej. Poza tymi konkretnymi sytuacjami (śnieg) radzi sobie dobrze. No i należy pamiętać że w D50 i D70 (w tych wiem na pewno) przy zdjęciach z lampą błyskową automatyka balansu bieli robi zbyt niebieskie zdjęcia. Na ustawieniach balansu na lampę jest już OK.

dust
21-03-2006, 12:35
ad Korchez:
Jesli robisz zdjecia w NEFie, to np w Bibble masz mozliwosc wpisania "z palca" WB. Jesli mam problem z niejednorodnym oswietleniem, to albo uzywam WB definiowanego w wazniejszym dla mnie fragmencie, albo bawie sie Kelvinami

grzechoo
21-03-2006, 12:37
nie mam zbytniego doświadczenia z różnymi lustrami, ale wg mnie D50 dobrze radzi sobie z WB, nie mam większych zastrzeżeń, zazwyczaj wystarcza pełna automatyka, naturalnie w trudnych warunkach, przełączam na RAW i po wszystkim.
tak jak napisał Korchez, przy lampie trzeba ustawić na balans lampy, reszta w zupełności na auto...

Korchez
21-03-2006, 15:48
Jesli robisz zdjecia w NEFie, to np w Bibble masz mozliwosc wpisania "z palca" WB. Jesli mam problem z niejednorodnym oswietleniem, to albo uzywam WB definiowanego w wazniejszym dla mnie fragmencie, albo bawie sie Kelvinami

Zgadzam się że robienie zdjęć w nef-ach redukuje problem z WB do minimum ale nie mam tylu kart pamięci żeby wszystkie zdjęcia robić w nefach. Często w plenerze robię wiele zdjęć i po prostu brak mi miejsca na kartach. Więc i tak muszę dbać o WB a wtedy warto wiedzieć jak D50 sobie z tym radzi :)

grzechoo
21-03-2006, 17:04
[quote]i tak muszę dbać o WB a wtedy warto wiedzieć jak D50 sobie z tym radzi :)
zgadza się...... ale nikt nie wypisze Ci tego na papierze, trzeba potestować, sprawdzić ustawienia, i konfiguracje.... a później będziesz wiedzieć jak ustawić WB żeby było ok, albo od razu robić w nef`ie

Kundzior
22-03-2006, 10:05
Dokładnei rozisz zdjecie w NEFie i po kłopocie, automatyka w D50 apropo WB jest tak samo czerstwa jak w D70 nie wiem jak w esce.

A jak śnieg jest niebieski to znaczy ze niebo też jest niebieskie, to nic dziwnego, śnieg odbija światło.

Korchez
22-03-2006, 10:19
Trochę nie masz racji. Kolor nieba nie wpływa na niebieskość śniegu. Jedynie elektronika aparatu czasami zrobi za zimne zdjęcie i wyjdzie śnieg niebieski. Zwłaszcza śnieg w cieniu w słoneczny dzień. NIe jest to kwestia oświetlenia tylko elektroniki aparatu. Po prostu Nikony to mają. Mam to w D50 mam to w Coolpixie, kumpel ma to samo w D70...