PDA

Zobacz pełną wersję : To NIE jest front focus...



arturjb
20-03-2008, 13:12
w tym (http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=49788)wątku opisywałem swoje problemy z D200. Postanowiłem pokazać jak zdaniem fachowców z serwisu sprawny aparat ustawia ostrość. Zdjęcia wykonane po sobie, jedno po drugim. Nie mozna powiedzieć, ze to jest FF/BF, gdyż wtedy nieostrosc była by ciągle taka sama. To jest... nie wiem co to jest, wiem ze 2/3 zdjęć jest nietrafionych :/
Oto przykład:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://arturjb2.republika.pl/d200ff.jpg)

może ktoś miał podobną historę i jego AF też tak szalał :/
Usiłuję od 10 dodzwonic się do serwisu by umówić się na dostarczenie im aparatu (juz po raz trzeci):/

szymony
20-03-2008, 13:18
To na AF-S, czy seria na AF-C ?

arturjb
20-03-2008, 13:21
na af-s, nie seria ale jedno po drugim, po kazdym wyzwoleniu migawki nowy pomiar ostrosci

arturjb
20-03-2008, 13:31
Temat jest bardzo prosty, zaden inny aparat nie miał problemu nigdy z ty zegarem. Nie, nie robulem przeostrzenia po kazdym zjdeciu, gdzyz nie robi się tego gdzy się fotografune normalnie, nie chce robic testow laboratorychych, tylko 'terenowe'. W sobotę będę miał drugie D200 do porownania, ale z tego co pamitętam (pracowalem tym drugim D200) to tam nie ma problemow.
Dzwonilem do fotoita, gdzie kupilem aparat, nieprzyjemny pan powiedzial mi, ze jezeli bede mial zasiadczenie z serwisu ze sprzet nie jest sprawny to 'będziemy rozmawiać' o wymianie lub zwrotu kosztów zakupu. Wieicie co... jak mi zwrócą kasę to chyab kupuję Canona... :/

szymony
20-03-2008, 13:35
Dobrze to, to nie jest. Z tego co wiem to podobne "suprajsy" miałeś z D80. Sprawdzałeś z innymi szkłami niż Twoje?
Tak trochę dziwne, by dwie kolejne puszki, z różnych okresów i półek cierpiały na tą samą przypadłość, choć wykluczyć takiego stanu rzeczy też nie można.

wigi
20-03-2008, 13:37
na co ustawiony był punkt AF i czy centralny?

prz3mo
20-03-2008, 13:37
Wieicie co... jak mi zwrócą kasę to chyab kupuję Canona... :/

Nie rób tego, w Canonie ludzie maja chyba jeszcze wiecej problemow typu BF/FF niż my...

arturjb
20-03-2008, 13:38
noz tymi szklami to... w lodzi zapinalem 24-70, 17-55, 12-24 i bylo to samo, podobnie jak dwie inne 50tki, jakas tam 85tka tez ostrzyla przed, dziala jednak poprawnie z teleobiektywami; 80-200, a w lodzi z sigmami 120-300 i 500 - bylo w punkt, zawsze

arturjb
20-03-2008, 13:39
na co ustawiony był punkt AF i czy centralny?

centralny, na tarczę zegara, szkoło to 50/1.8 @ 2.8


Nie rób tego, w Canonie ludzie maja chyba jeszcze wiecej problemow typu BF/FF niż my...

to NIE JEST front focus, bo przy ff zawsze strzela przed obiektem z takim samym błędem, tutaj zdarza się strzelić w pukt, ale to strzelanie przed jest z różnym błędem, od niewielkiej pomyłki, po głupawkę całkowita

prz3mo
20-03-2008, 13:45
to NIE JEST front focus, bo przy ff zawsze strzela przed obiektem z takim samym błędem, tutaj zdarza się strzelić w pukt, ale to strzelanie przed jest z różnym błędem, od niewielkiej pomyłki, po głupawkę całkowita

Tak, wiem, ze to nie FF, u Ciebie jest jakis inny problem z AF.
Napisałem jednak byś tak pochopnie nie zmieniał systemu, bo w Canonie jest ponoc wiecej problemow z BF/FF niz u nas... :)

arturjb
20-03-2008, 15:19
dodzwoniłem się, we wtorek wiozę na postępu, po raz trzeci...

Pawel Pawlak
20-03-2008, 15:58
przeczyściłbym styki na obiektywie i na puszce i przedmuchał sprężonym powietrzem komorę lustr - tak, żeby ewentualnie oczyścić czujniki AF. Ale wszystko z umiarem ;)

arturjb
20-03-2008, 18:20
przeczyściłbym styki na obiektywie i na puszce i przedmuchał sprężonym powietrzem komorę lustr - tak, żeby ewentualnie oczyścić czujniki AF. Ale wszystko z umiarem ;)

ale po co? aparat jest NOWY

Pawel Pawlak
20-03-2008, 18:49
no to nie czyść i rób zdjęcia

ekonet
20-03-2008, 18:53
ale po co? aparat jest NOWY
Nowy? I nigdy nie był zdejmowany obiektyw? I nie używałeś obiektywów zmiennoogniskowych?
Wykluczasz więc możliwość zanieczyszczenia wnętrza, jak sugeruje Paweł?

lesiu999
20-03-2008, 19:17
A ja mam pytanka:
1. Czy zdjęcia robiłeś ze statywu ??
2. Jak ze statywu czy zdjęcia były robione z wstępnym podniesieniem lustra ??
3. Czy jeśli obiektyw miał stabilizację to wyłączyłeś ją ??

Zrób jeszcze test bateryjkowy, czyli ustawiasz 3 baterie jedna za drugą ale tak byś wszystkie 3 widział i żeby 2 baterie nie pokrywały punktu pomiaru ostrości. Celuj na środkową baterię i zrób z 10 fotek. Tylko pamiętaj o tych 3 punktach co pisałem.

lesiu999
20-03-2008, 19:26
Znane są przypadki technologicznego zasyfienia czujników AF nawet w Nikonach ;) wiec warto delikatnie dam dmuchnąć, choć w serwisie to pewnie robiono.
Jak ja wysłałem moją minoltę D7D do Bremen na wyleczenie z BF to okazało się że przyszła z zasyfionymi czujnikami AF, musiałem przedmuchać i było ok.
Z sprężonym powietrzem to trzeba uważać by nie było "mokre" bo zalejemy aparat wodą :(

Valwit
20-03-2008, 19:55
sprobuj wycelowac w cos co ma faktyczna glebie a nie w plaski zegar. tabliczka na trawniku, jakis pies czy inne cos. zegar na ktorym jeszcze odbija sie w szybce swiatlo to nie jest najlepszy wybor

JK
20-03-2008, 20:11
Taki zegar może działać jak lustro. Zrób prosty test. Stań przed lusterm i ustaw ostrość na krawędzi tego lustra. Krawędź lustra będzie ostra, ale Twoje odbicie już nie. Wystarczy jednak przesunąć nieco aparat w kierunku środka lustra i ponownie ustawić ostrość, żeby ostre było Twoje odbicie, ale krawędź lustra juź ostra być nie musi. Obraz pozorny (odbicie w lustrze) znajduje się w odległści dwa razy większej, niż odległość obiektu od lustra. W lustrze odbijają się przedmioty położone w różnej odległości od tego lustra, czyli "pozorne obrazy" też będą powstawały w różnych odległościach od obiektywu. Może to powodować dość dowolne działanie AF. W przypadku tego zegara mogą powstawać właśnie takie "pozorne obrazy", na które jest ustawiana ostrość. Dlatego zegar z szybką, obrazek za szkłem, czy lustro, nie są najlepszymi obiektami dla takich testów.

Valwit
20-03-2008, 20:19
napisy jeszcze co masz w CSM a1 i a2

arturjb
20-03-2008, 20:49
ludzie! ja wiem co robie! wiem jak dziala AF, wiem co może spowodować problemy związane ze sktuecznością. Dlaczego za wszelką cenę chce mi się wmówić, ze coś bląd jest po mojej stronie! mogę zrobić i 100 zdjęć tego samego zegara dowolnie innym sprawnym korpusem z tym samym obiektywem i gwarantuje wam, że zdjęcia będą OK! We wszytkim można szukać błędu użytkownika, tylko dlaczego usiłujecie mi go wmówić?

JK
20-03-2008, 21:27
ludzie! ja wiem co robie! wiem jak dziala AF, wiem co może spowodować problemy związane ze sktuecznością. Dlaczego za wszelką cenę chce mi się wmówić, ze coś bląd jest po mojej stronie! mogę zrobić i 100 zdjęć tego samego zegara dowolnie innym sprawnym korpusem z tym samym obiektywem i gwarantuje wam, że zdjęcia będą OK! We wszytkim można szukać błędu użytkownika, tylko dlaczego usiłujecie mi go wmówić?

Jeśli wiesz co robisz, to przestań się upierać i zmień obiekt tych testów AF. Poniżej masz przykład na to, że zegar z szybą nie nadaje się do takich testów. Albo ja też mam taki sam feler w D3. :wink:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.jks.com.pl/foto/zegar.jpg)

ekonet
20-03-2008, 22:02
We wszytkim można szukać błędu użytkownika, tylko dlaczego usiłujecie mi go wmówić?
A dlaczego nie chcesz poszukać zanieczyszczeń w komorze lustra? Jesteś na 156% pewien, że ich tam nie ma? Już kilka razy ostatnio ludziom pomogło przejrzenie i przedmuchanie...

romanescou
20-03-2008, 22:08
ludzie! ja wiem co robie! wiem jak dziala AF, wiem co może spowodować problemy związane ze sktuecznością. Dlaczego za wszelką cenę chce mi się wmówić, ze coś bląd jest po mojej stronie! mogę zrobić i 100 zdjęć tego samego zegara dowolnie innym sprawnym korpusem z tym samym obiektywem i gwarantuje wam, że zdjęcia będą OK! We wszytkim można szukać błędu użytkownika, tylko dlaczego usiłujecie mi go wmówić?

Ludzie chcą pomóc. Tylko spokojnie.
Dlaczego się upierasz i nie pokażesz defektu na innym przedmiocie? Zwróciłeś się o pomoc, rozgorzała dyskusja i pojawiły się wątpliwości. To naturalna sprawa.

U JK ewidentnie raz złapał na tarczy, raz na przedniej plexi.

Na twoich fotach jest, chyba, troszkę inaczej, ale zamiast toczyć potyczki pokaż inne przykłady.

JK
20-03-2008, 22:11
.... U JK ewidentnie raz złapał na tarczy, raz na przedniej plexi. ....
Raz złapał na tarczy, a drugi raz na odbiciu lampy, czyli na jej obrazie pozornym. Optyka się kłania.

romanescou
20-03-2008, 22:21
Raz złapał na tarczy, a drugi raz na odbiciu lampy, czyli na jej obrazie pozornym. Optyka się kłania.

A na czym powstało odbicie?
Tego typu gubienie się AF-a można zauważyć przy fotografowaniu soczewek obiektywów. AF strasznie głupieje.
PS
Zrobiłem szybki test powtarzalności mojego korpusu D200+T28/75 f2,8. 100% pozytywnych trafien

th3big
20-03-2008, 22:27
noz tymi szklami to... w lodzi zapinalem 24-70, 17-55, 12-24 i bylo to samo, podobnie jak dwie inne 50tki, jakas tam 85tka tez ostrzyla przed, dziala jednak poprawnie z teleobiektywami; 80-200, a w lodzi z sigmami 120-300 i 500 - bylo w punkt, zawsze

Zobacz czy nie masz jakiegoś brudu na czujnikach AF.

JK
20-03-2008, 22:42
A na czym powstało odbicie? ......

Wykład z optyki mam robić? To jest obraz pozorny (obiekt, którego w rzeczywistości nie ma), ale jego obraz jest widoczny dla oka i dla obiektywu, jest ostry i AF może na nim ustawić ostrość. Jedynym problemem jest to, że ten pozorny obraz może znajdować się dużo dalej niż tarcza zegara. W moim przykładzie - jakieś dwa metry dalej. Nie ma siły, żeby głębia ostrości przy f/2.8 objęła i odbicie, i tarczę zegara. Polecam proste testy z lustrem - będą pouczające.

arturjb
20-03-2008, 23:22
prosze bardzo:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://arturjb2.republika.pl/torb.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://arturjb2.republika.pl/opr.jpg)
-ostrosć na oprawkę


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://arturjb2.republika.pl/kont.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://arturjb2.republika.pl/opa.jpg)
-obicie krzesla

gdzie są te czujniki AF w body?
-znalazlem, wszytko jest ok

Jacek B.
20-03-2008, 23:33
Bardzo niełdnie ze strony fotoit. Aparat jest ewientnie niesprawny. Takie cuda ciągle jeszcze w Polsce mają niestety miejsce że człowiek jeździ od serwisu do klepu z zepsutym sprzetem a wszyscy mają go w d.... za przeproszeniem udają że wszystko jest ok i nic im nie można zrobić.

romanescou
21-03-2008, 09:07
prosze bardzo:

-obicie krzesla

gdzie są te czujniki AF w body?
-znalazlem, wszytko jest ok


Podobne cuda zdarzają się z różnymi obiektywami?
Jeżeli tak to body ewidentnie ma problem.

Podobną sytuację miałem z D200 i sigmą 30/1,4 ale to specyficzny obiektyw, można rzec legenda jeśli chodzi o mylenie focusa ;). Natomiast D70s z tym samym obiektywem ostrzył perfekt.

Obecnie używam dwóch tamronów i kita 18-70 jest dobrze, a nawet b.dobrze

romanescou
21-03-2008, 09:10
Wykład z optyki mam robić? To jest obraz pozorny (obiekt, którego w rzeczywistości nie ma), ale jego obraz jest widoczny dla oka i dla obiektywu, jest ostry i AF może na nim ustawić ostrość. Jedynym problemem jest to, że ten pozorny obraz może znajdować się dużo dalej niż tarcza zegara. W moim przykładzie - jakieś dwa metry dalej. Nie ma siły, żeby głębia ostrości przy f/2.8 objęła i odbicie, i tarczę zegara. Polecam proste testy z lustrem - będą pouczające.

Oczywiście masz rację, tylko po co ta opryskliwość?
Na fotach artura nie widzę aby focus znalazł odbicie w szybce. Ewidentnie się zgubił.

JK
21-03-2008, 09:52
A gdzie Ty tu widzisz opryskliwość? Zdziwiłem się tylko, że pytasz o takie podstawy. Że możesz nie wiedzieć, jak powstają obrazy w lustrze. Czy ja gdzieś napisłem, że jesteś nieukiem, albo że wagarowałeś podczas lekcji fizyki? Nie. Ja się tylko zdziwiłem, że możesz tego nie wiedzieć. To ma być opryskliwość? Na przyszłość proszę, żebyś się chwilę zastanowił, zanim rzucisz takim epitetem.

tempor
21-03-2008, 11:20
Wykład z optyki mam robić?


A gdzie Ty tu widzisz opryskliwość?

hmmm ...

JK
21-03-2008, 11:44
Też nie byłeś na tej lekcji? :wink:

Pawel Pawlak
21-03-2008, 12:34
hmmm ...

Jeśli jeszcze trochę pobędziesz na forum, to może zorientujesz się że JK ma taki styl komentowania ;)
Ja od dłuższego czasu zanim zareaguję agresywnie na post Jacka, to liczę do 10ciu żeby się uspokoić a następnie wbijam sobie w głowę że na pewno nie miał na celu mnie obrazić :mrgreen:;)

romanescou
21-03-2008, 12:43
A gdzie Ty tu widzisz opryskliwość? Zdziwiłem się tylko, że pytasz o takie podstawy. Że możesz nie wiedzieć, jak powstają obrazy w lustrze. Czy ja gdzieś napisłem, że jesteś nieukiem, albo że wagarowałeś podczas lekcji fizyki? Nie. Ja się tylko zdziwiłem, że możesz tego nie wiedzieć. To ma być opryskliwość? Na przyszłość proszę, żebyś się chwilę zastanowił, zanim rzucisz takim epitetem.

Uraziłem? Oj, jaki delikatny :(
No przepraszam, na szczęście nie jesteś zarozumiały :)

szymony
21-03-2008, 14:21
To chyba wątek o problemach z AF konkretnej puszki, a nie urażonych duszach, czy może się mylę.
Pierwsza, groźba wzrokowa.

arturjb
22-03-2008, 17:22
Własnie wróciłem od kolegi, ktory ma 'wzorcowe' D200 i... u niego jest tak samo
i co teraz?
... wiem! będę robił zdjęcia!

arturjb
23-03-2008, 18:02
Jednak nie tak samo... u kolegi potrafi nie trafic ale duzo rzadziej. Przejdzalem tez foty z wesela, ktore zrobilem swoim d200 przed pierwszym wyslaniem go do seriwsu i są OK, wtedy tylko mialem BF na teleobiektywie, a teraz mam jakieś dziwne FFy a raczej zbyt częste nie trafienia na 'standardowych' a z tele jest w punkt... :/

romanescou
24-03-2008, 09:30
............ Przejdzalem tez foty z wesela, ktore zrobilem swoim d200 przed pierwszym wyslaniem go do seriwsu i są OK, wtedy tylko mialem BF na teleobiektywie, a teraz mam jakieś dziwne FFy a raczej zbyt częste nie trafienia na 'standardowych' a z tele jest w punkt... :/

Nie jestem pewien, czy te sprawy są zbieżne, ale kiedyś był wątek o domowym strojeniu focusa w D70, chyba nawet zrób to sam krok po kroku (za pomocą jakiś śrubek w korpusie)
Nie chodzi mi o namawianie do samodzielnego grzebania w ustawieniach, ale coś mi świta, że opisujący metodę stwierdził, BF lub FF w którym z zoomów, ustawił aparat do danego egzemplarza i wtedy stwierdził rozjechanie precyzji strojenia dla innych obiektywów.
Przykład tyczy d70, być może d200 ma podobny układ regulacji AF

Być może zrobiono to samo w serwisie. Dostrojono mechanicznie body do czegoś tam "parszywego", a rozjechało się dla pozostałych obiektywów.

Może ktoś z forumowiczów pamięta wątek, lub jego twórca tu zajrzy.

coś znalazłem ale to jest (chyba) wątek pochodny. Mimo wszystko warto przeczytać.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=1691
http://dvdhelp.narod.ru/D70_back_focus.html

arturjb
24-03-2008, 11:46
Dzieki, ale nie chce grzebac w mechaice aparatu, jutro jade do wawy, zostawie im swoja piszke i wezme zastępcze body

romanescou
24-03-2008, 13:18
Dzieki, ale nie chce grzebac w mechaice aparatu, jutro jade do wawy, zostawie im swoja piszke i wezme zastępcze body

Absolutnie nie namawiałem do tego, wręcz przeciwnie. Odradzam.
Moim zamysłem było, tylko, zwrócenie uwagi na pewien fakt.

arturjb
24-03-2008, 13:30
czytałem kiedyś o tym;)

arturjb
24-03-2008, 15:29
Właśnie kolega odniosł mi aparat, który pozyczyłem mu na chrzciny. Ilość zdjęć zrobionych ~ 140, ilość zdjęć ostrych jak należy - 3? 5? 7?

ekonet
25-03-2008, 12:22
Właśnie kolega odniosł mi aparat, który pozyczyłem mu na chrzciny. Ilość zdjęć zrobionych ~ 140, ilość zdjęć ostrych jak należy - 3? 5? 7?
To pewnie kolega Cię błogosławi...

romanescou
25-03-2008, 13:16
Właśnie kolega odniosł mi aparat, który pozyczyłem mu na chrzciny. Ilość zdjęć zrobionych ~ 140, ilość zdjęć ostrych jak należy - 3? 5? 7?

Tylko się pociąć. Chociaż mógł kontrolować na bieżąco w wizjerze.

Ciekaw jestem jeszcze jednego; czy na matówce obraz jest ostry czy nie? Kiedy ja miałem problemy z sigmą 30/1,4 to na matówce również był nieostry. Jeżeli po ręcznej poprawce na matówce było ostro to na matrycy też.

Ciekaw jestem jak jest u Ciebie.

Jeżeli na matówce ostro a na matrycy nie, to będzie: regulacja lustra.
Jeżeli na matówce nie ostro i na matrycy nie ostro to będzie: problem z ukladem focusa.

arturjb
25-03-2008, 19:49
Wróciłem z warszawy. Dostałem zastępcze body. Jest to samo. *******e...

Paprycjusz
25-03-2008, 19:54
Skoro nie body, to obiektyw, nie ma siły...

Albo może coś pokombinuj, może ustawić na AF-C?

arturjb
25-03-2008, 20:37
body! body! nie ma siły! wszytkie szkła jakie zapinałem do swojego D200 nie trafiały:/
to zastępcze body ma FF normalnie, na kazdym zdjeciu, wiec to jet w tym przypadki kwestia reylacji, u mnie jest inny problem...

romanescou
25-03-2008, 20:45
A może przedmioty w Twoim otoczeniu są nieostre?

Sory, to tylko żart.

arturjb
25-03-2008, 20:50
romanescou - nie zycze najgorszemu wrogofi - fotografowi takich historii ze sprzętem. to serwisowe D200 ma ewidentnie 'zwyczajny' FF, bo wszytkie foty są tak samo nie trafione, na moim body kazda fota była nietrafiona inaczej - z mniejszym lub większym rozrzutem. Dla wielu to co piszę może wydać się śmieszne, ale niestety nie jest. Widze tylko jedno wyjscie - sprzedac D200 i kupic ze dwa D70s :/

btolarz
25-03-2008, 23:15
To pewnie kolega Cię błogosławi...

Nie ma głupich :)
Robiłem na dwie puchy, moje d50 całe szczęście mnie nie zawiodło, a co do porblemu artura, to to nie żart. Sam byłem tego świadkiem i nie mogę uwierzyć, że można mieć takiego pecha do sprzętu. A teraz przywieziony sprzęt zastępczy z serwisu. Czy to nie robienie sobie, że tak powiem jaj z klienta?

Jacek B.
25-03-2008, 23:29
Czy to nie robienie sobie, że tak powiem jaj z klienta?

Czy to coś nowego? Czy to sie kiedyś skończy? Nie ma siły na ten śmieszny serwis?

Trevor
26-03-2008, 10:16
Że też nie przeciekło jeszcze oprogramowanie serwisowe do świata.

Hmm, może go po prostu nie ma :D

Kaleid
26-03-2008, 10:36
W Nikonach nie ma zadnego kodu serwisowego wprowadzanego z menu, jest oprogramowanie (do każdego modelu inne). Przeciekło do niektórych modeli.

Kaleid
26-03-2008, 11:39
Coż, widzialem oprogramowanie serwisowe w akcji, do jednego modelu aparatu mam nawet w domu :) No ale przecież Robin wie wszystko :)

R
26-03-2008, 11:45
to dlaczego nie jest jeszcze dostepne na ftp nikon.org.pl? :)

skoro juz wiemy ze masz to jeszcze do jakiego modelu? jak to mniej wiecej dziala...?

ekonet
26-03-2008, 11:47
to dlaczego nie jest jeszcze dostepne na ftp nikon.org.pl?
...bo może byłoby to naruszenie czyichś praw, np. autorskich?

Kaleid
26-03-2008, 11:51
Oprogramowanie serwisowe nie jest dostępne i nie bedzie. Kiedys, juz dawno temu wyciekło do sieci oprogramowanie do jednego czy dwoch modeli. To wszystko na ten temat.

Kaleid
26-03-2008, 12:07
Nie każde urządzenie posiada menu serwisowe o jakim myślisz - właśnie ze względu zbyt prostej dostępności tegoż. W sieci możesz znaleźć setki kodów serwisowych do różnego rodzaju urządzeń.

prz3mo
26-03-2008, 12:13
Coż, widzialem oprogramowanie serwisowe w akcji, do jednego modelu aparatu mam nawet w domu :) No ale przecież Robin wie wszystko :)

Hmm.... chyba trzeba bedzie poszperać po stronkach made in Russia ;)

szymony
26-03-2008, 12:21
Nie każde urządzenie posiada menu serwisowe o jakim myślisz - właśnie ze względu zbyt prostej dostępności tegoż. W sieci możesz znaleźć setki kodów serwisowych do różnego rodzaju urządzeń.

Michał nie marudź. Dawaj te kody. Se zdejmę "simlocka" z body. Same knoty robi, a tak bym miał only "big art" :mrgreen:

Trevor
26-03-2008, 12:28
Pewnie trzeba trzepnąć takie jakby FATALITY: dół prawo prawo śmietnik śmietnik dół góra lewo góra prawo dół WB ISO OK.
I wtedy się pokazuje cheat menu:
- FX/ DX sensor size
- Viewfinder magnification & coverage
- Blending
- FPS limiter
- hide mirror lockup
- non CPU lenses meter off
- AF fine tuning
- Summon Nikon Polska service man.

ach, to by było.

P.S: Ten kod który podałem sprawdziłem. W D80 nie działa :mrgreen:.

mOSAd
26-03-2008, 13:25
Jak już było napisane, nie każde urządzenie posiada menu serwisowe, właśnie ze względów bezpieczeństwa. Na przykład produkty, którymi ja się zawodowo zajmuję, posiadają (zazwyczaj) takie menu jedynie na etapie produkcyjnym. Po poprawnym przejściu produktu przez wszystkie testy, ten kawałek kodu jest nadpisywany właściwą aplikacją i nie ma już póżniej do niego dostępu. Ewentualne późniejsze błędy detektuje się i naprawia sprzętowo, lub poprzez wgranie nowego oprogramowania i zresetowanie ustawień. Często aby jeszcze bardziej zapobiegać majstrowaniu przez użytkowników, po ewentualnym wycieku oprogramowania, stosuje się specjalne kabelki, przejściówki, dodatkowe układy elektroniczne, za pomocą których się urządzenia serwisuje. To gwarantuje, że zwykły zjadacz chleba po ściągnięciu aplikacji serwisowej nic z nią nie zrobi (bo potrzebny jest jeszcze dodatkowy osprzęt).

apol
26-03-2008, 15:39
dokladnie, np specjalna karta pamieci dla telefonow "blackberry" aby mozliwy byl test serwisowy ;)

arturjb
26-03-2008, 16:42
dzis bylem, wrcilem, cheli mi dac inne body zastepcze, ale po kilku fotach powiedzialem ze go nie chce bo tez zle strzelał, serwisant, dojrzały, niezbyt przyjemny w rozmowie męszczyzna dokonał regulacji puchy, a ta dalej strzela jakos nie tak jak ja chce, niby jest ok, ale nie jest... Ludzie - właściciele D200 pokazcie swoje zdjęcia 1:1. Mo ze to 'tak ma być' ?
:/
finał jest taki ze mam to samo body co dostałem wczoraj, ale 'wyregulowane'

arturjb
26-03-2008, 17:17
wiecie, co mi przyszło do głowy?
ze ich serwisowa 50tka jest rozjechana !

fragles
26-03-2008, 18:45
tak jak PONOĆ serwisowa 85 w serwisie Canona :)

Gdzieś na forum canona o tym było...

arturjb
26-03-2008, 19:12
serwisowa jest 50/1.4 - widziałem ją na własne oczy, tesy wykonuje sie przy f/2.8

... a z 24 to to ichsze body ma taki FF, ze... no płacz, płacz
ale co ciekawe zdjecia tablicy testowej sa ok...
i co tu robic? kupic canona?

fragles
26-03-2008, 19:15
serwisowa jest 50/1.4 - widziałem ją na własne oczy, tesy wykonuje sie przy f/2.8

... a z 24 to to ichsze body ma taki FF, ze... no płacz, płacz
ale co ciekawe zdjecia tablicy testowej sa ok...
i co tu robic? kupic canona?

OK ale canon ma 85 w serwisie

A co do canona i FF/BF - to samo. Chyba, że kupisz w pewnym źródle.

arturjb
26-03-2008, 19:28
moge kupic nie wiem... u hesji? pewnie jest?
tylko skąd kasa?
ja mam juz taki plan zeby zaproponowac serwisiwi wymiane tego D200 na 2*D70s

arturjb
26-03-2008, 19:36
panowie, panie, a czy jest taka opcja by serwis zwyczajnie odkupił ode mnie sprawny sprzęt po cenie cennika nikon minus amortyzacja :>:>:>
to chyba było by najwspanialsze rozwiązanie?

Pawel Pawlak
26-03-2008, 19:41
panowie, panie, a czy jest taka opcja by serwis zwyczajnie odkupił ode mnie sprawny sprzęt po cenie cennika nikon minus amortyzacja :>:>:>
to chyba było by najwspanialsze rozwiązanie?

Skoro na szkle serwisowym jest ok, to jedź do niech ze swoimi szkłami i niech zrobią z nimi porządek.

arturjb
26-03-2008, 19:47
Skoro na szkle serwisowym jest ok, to jedź do niech ze swoimi szkłami i niech zrobią z nimi porządek.

szkła na pewno są ok, inne puchy chodzą z nimi w punkt !

Pawel Pawlak
26-03-2008, 21:58
szkła na pewno są ok, inne puchy chodzą z nimi w punkt !

Weź do serwisu NP swój aparat i jakiś 2. aparat na którym Twoje szkła chodzą dobrze i pokaż im sample dowodzące tego, i poproś żeby sprawili aby Twój aparat z twoimi szkłami działa tak jak ten 2. bo chyba nie chcesz żeby dobrze ostrzył z serwisową 50tką, tylko z Twoimi szkłami ?

Ps. Z biegiem lat, działania AFów jest dla mnie coraz większą zagadką... Po regulacji w serwisie mojego d2xa, prawie wszystkie obiektywy które posiadam, działały idealnie. głupiał na maksa 70-200vr. już myślałem żeby go sprzedać bo był mi całkowicie zbędny. Ale zanim wystawiłem go na sprzedaż, podpiąłem go pod d70 siostry i okazało się że też ma głupawkę. Trochę się przeraziłem - bo wynikało z tego że to obiektyw jest uwalony. Wymieniłem d2xa na d300 i okazało się e mój 70-200VR nawet nie wymaga precyzyjnego tuningu ! Działa idealnie, tak jak wszystkie pozostałe. Czarna magia...
Do tej pory najpewniej chodzący AF miał moje d70 (po regulacji imbusem) i d200.

Valwit
27-03-2008, 02:52
Takie MENU serwisowe pomaga technikowi diagnozować proste usterki i je korygować z pozycji body, dokonywać zmian ustawień niestandardowych. Nie twierdzę, że do grubszych robótek serwisowych nie jest niezbedne zewnetrzne oprogramowanie. Tak też może być.

nie ma czegos takiego w nikonach. jest to o wiele prosciej rozwiazane: aparat w tryb PTP, podpinasz do kompa z odpowiednim softem i juz. na ekranie kompa masz wszytskie opcje serwisowe i mozesz sobie sprawdzac i korygowac. jest to 100x pewniejsze i wygodniejsze niz dlubanie po klawiszach aparatu i meczenie sie z LCD puszki. a po tym jak soft serwisowy w przeszlosci wyciekl Nikon ciut zmadrzal i wprowadził odpowiednie dongle. wiec nawet jak soft dorwiesz to nie pouzywasz

arturjb
27-03-2008, 19:32
Dzwoniłem z propozycją zamiany sprzętu, ale ostatecznie nie powiedziałem o moim pomyślę, bo o czym ja będę rozmawiał z panią, która tylko odbiera telefony? Wspomniana pani, powiedziała mi tylko, ze aparat przeszedł test komputerowy i jest gotów do dobioru... JA SRAM NA TE ICH TESTY - pomyślałem sobie i zapytałem czy mogę rozmawiać z technikiem, po czym powiedziała mi, ze nie bo jest inwentaryzacja i wszyscy są zajęci, zasugerowała by zadzwonić w poniedziałek, co też uczynię. Może uda mi się porozmawiać z technikiem, który testował mój aparat i powiedzieć mu co z nim jest nie tak oraz zapytać czy nie można ominac procedur i podejść do problemu z chęcią rozwiązania go a nie, jak to ma miejsce do tej pory - z musu. Wydaje mi się, ze albo ich 50tka jest rozjechana, albo multicam 1000 to jakiś shit. Może warto by poprosić by wyregulowali mi puszkę pod moją 50tkę, ale z drugiej strony pozostanie zagadka dlaczego moje body z teleobiektywami jednak dobrze działa...
eh... mam juz dosyc...

Valwit
27-03-2008, 23:16
edyt pół żartem, pół serio.
dla firmy Nikon to, ze ludzie by znali kod serwisowy to żadna strata, więcej duży plus. Raz ze kumaci by sobie coś tam naprawili, dwa że nie kumaci byli by źródłem dodatkowych dochodów dla serwisu bo zawsze by coś napitolili w tym MENU wiec kasa by szkła równym strumieniem. Głupi szkodliwy użytkownik dla serwisu jest tak samo pożyteczny jak dla banu klient nie spłacający kredytu na czas albo w ogóle nie splacający.

zgoda co do kumatych. tylko na kazdego kumatego masz 20 niekumatych ktorzy cos gdzies slyszeli albo wyczytali w Internecie. i takiemu matolkowi musi potem odpwoiedziec na zbedne i glupie pytania support, serwis i technik, a przez to ze ktos im te puszki potem musi naprawic to i cala reszta normalnych ludzi musi potem czekac dluzej.

Trevor
27-03-2008, 23:24
Do tej pory najpewniej chodzący AF miał moje d70 (po regulacji imbusem) i d200.

U mnie z kolei D50, również po małym imbusowaniu, było niezawodne.
A teraz mam na jednym szkle różnie z częstym FF, a na dwóch pozostałych jest spoko.

JK
28-03-2008, 00:26
Trochę mnie to przypadkowe działanie AF zaintrygowało i dziś w wolnej chwili pobawiłem się kilka minut D3. Nie twierdzę, że to co napisałem dalej musi być prawdziwe w przypadku problemów autora tego wątku, ale udało mi się uzyskać bardzo powtarzalne efekty tragicznego wręcz ustawiania ostrości przez AF w D3 i to dla kilku różnych obiektywów (Nikkory z górnej półki: 24-70, 70-200VR, 85/1.4). Sprawdzałem kolejno:

1) tryb AF-S, ustawiony priorytet ostrości i wszystkie zdjęcia ostre.
2) tryb AF-C, ustawiony priorytet ostrości i wszystkie zdjęcia ostre.
3) tryb AF-C, ustawiony priorytet migawka+ostrość i duża część zdjęć niezbyt ostrych, ale były też ostre.
4) tryb AF-S, ustawiony priorytet migawki i praktycznie wszystkie zdjęcia przestrzelone.
5) tryb AF-C, ustawiony priorytet migawki i praktycznie wszystkie zdjęcia nieostre.

Efekty są bardzo podobne do tych opisywanych. Nie będę ich tu zamieszczał, bo to nic ciekawego - zdjęcia nie są ostre i tyle. Pozwolę sobie tylko przypomnieć to, co jest napisane w instrukcji: ostrość jest ustawiana po wciśnięciu spustu do połowy i przytrzymaniu spustu w tym położeniu. Jeśli spust zostanie wciśnięty do połowy i dociśnięty zbyt szybko (przytrzymanie w połowie - ustawiające ostrość - jest zbyt krótkie), a ustawiony jest priorytet inny, niż priorytet ostrości, to AF i obiektyw nie mają żadnych szans na prawidłowe ustawienie ostrości. Zwyczajnie brakuje im na to czasu i efekty muszą być opłakane. Jeśli tryb pracy jest inny niż priorytet ostrości, to aparat robi zdjęcie nie zważając na to, czy jest ostro, czy nie. Ale jeśli przytrzymanie spustu w środkowym położeniu jest odpowiednio długie, to wszystko jest w najlepszym porządku, niezależnie od wybranego priorytetu. Jeśli był ustawiony priorytet ostrości, to aparat nie robił ani jednego zdjęcia, pomimo kilku lub kilkunastu bardzo szybkich naciśnięć spustu.

Gdzieś ktoś pisał, że autor wątku takie problemy miał nie tylko z D200, ale także z poprzednią puszką. Jeśli tak, to być może przyczyną kłopotów jest zbyt szybkie naciskanie spustu i kiepsko poustawiane parametry AF. To są oczywiście tylko domysły, ale jest to możliwe. Może też mieć na to wpływ wolno (lub wadliwie) działający spust, a szczególnie niestabilnie działające jego środkowe położenie, ale powtórzenie się takiej awarii w dwóch różnych puszkach, jest raczej mało prawdopodobne. W D200 jest taki magiczny przycisk AF-ON. Proponuję wcisnąć i przytrzymać AF-ON, odczekać około 1 sekundy (żeby dać obiektywowi szansę ustawienia ostrości) i dopiero wtedy wcisnąć spust, robiąc zdjęcie, trzymając cały czas wciśnięty AF-ON. Albo ustawić priorytet ostrości i sprawdzić, czy przyczyną nie jest właśnie zbyt szybkie dociskanie spustu. Ciekawe, czy wtedy zdjęcia też nie będą ostre?

Jak już napisałem, są to tylko domysły, ale jeśli dwie różne puszki (stara i nowa) mają podobne problemy i da się w taki błędny tryb pracy AF wprowadzić bez trudu również D3, to może jednak warto zastanowić się nad ustawieniami parametrów tych puszek i techniką robienia zdjęć.

Valwit
28-03-2008, 01:43
i dlatego pytalem o opcje a1 i a2.